Věřte, nevěřte… Po nekonečných průtazích s rekonstrukcí podlahy vám moc rádi „zvěstujeme“ konečné datum otevření Ruzyňské stěny – pondělí 15. října 2007.
Do razila k nám pozvánka od Ondry Beneše a Tomajdy na jejich promítání. Tito skvělí lezci a cestovatelé se s náma podělí o zážitky z jejich cest za lezením.
Podzim je zatím lezení příznivý, příznivý je i pro lezení na pískovci. Novinky, cesty, události ze severních Čech a mnoho jiného, si můžete přečíst v právě vydaném CAO News.
Rosťa Štefánek je první ve světovém rankingu bouldrů
Rosťa Štefánek je nejlepší na světě v žebříčku bouldrů na 8a.nu. Posledním zapsaným bouldrem, který ho posouvá v rankingu nahoru je Personal Velocity 8B+ na Snežniku.
Obrovský sesuv půdy v italských Dolomitech zasypal prachem okolí
Gigantická lavina kamení se sesula z jednoho z vrcholků italských Dolomit do údolí. Mezi místními obyvateli vyvolala strach a pokryla celé okolí vrstvou šedého prachu. Zemina sjela z horského bloku Cima Una vysokého přes 2600 metrů do údolí Fiscalina nedaleko Bolzana. Podle italské civilní ochrany zatím nejsou zprávy o mrtvých ani zraněných.
Potvrdit s definitivní platností, že si lavina nevyžádala oběti, však bude trvat dlouho, uvedla policie. V regionu v současnosti pobývá značné množství turistů a není jisté, zda se někdo v oblasti zasažené katastrofou přece jen nezdržoval.
Záchranářské týmy vyrazily preventivně do oblasti sesuvu s vrtulníky a lavinovými psy. Prohledat odhadovaných 60.000 kubických metrů horniny sesuvu nebude ale snadné, zvláště když vše pokrývá vysoká vrstva písečného prachu, který se ani po hodinách zcela neusadil a částečně snižuje viditelnost.
"Pořád není vidět celkový rozsah katastrofy," řekl podle agentury DPA očitý svědek. Prach v poměrně hlubokém údolí spočívá dlouho ve vzduchu. Dvě turistky uvedly, že scéna připomíná situaci po zřícení Světového obchodního střediska v New Yorku po teroristickém útoku z 11. září 2001.
Podle italského geologa nejsou sesuvy kamení v Dolomitech žádnou zvláštností, nynější lavina se však vymyká svou mimořádnou velikostí. Příčinou byla zřejmě voda nasáklá do prasklin, která v noci zamrzá a tím trhá skálu.
Vrchol Cima Una vysoký 2698 metrů, z nějž se lavina spustila, patří spolu s okolními vrcholy k takzvaným Sextenským slunečním hodinám.