Na okraji Prahy před obchodním centrem Černý Most byla zprovozněna rozbředlá ledová stěna. Dnes, v úterý 28. ledna 2020 se v koupeli sluneční záře uskutečnila na této stěně ledo-lezecká exhibice. Bylo cca 7 až 15° C nad nulou. Jeden z posledních lednových dnů v Česku velmi připomínal horší únorový den na jihu Španělska. Všichni cítíme, jak vypadá letošní zima. Všichni víme, jak špatné to nyní je se sněhovou pokrývkou ve městech (žádná) i na horách. A všichni asi tušíme, že s celým klimatem něco není tak úplně v pořádku...
V době, kdy celá republika, Evropa i svět "řeší" sucho, úhyn stromů a nedostatek podzemní vody, tak zde vyrostla malá ledová stěna se skutečně nemalými nároky na energii i tolik chybějící vodu. Jak přesně velké tyto nároky jsou, není známo. Uvědomme si však, že typické chladící technologie používají běžně látky, které na 1kg mají 675x až 2088x (a více) horší skleníkový efekt než 1 kg CO2. Nehledě na to, že Centrum Černý Most zřejmě elektřinu z obnovitelných zdrojů nečerpá (pokud ano, je to skvělé) a nijak se také zřejmě reálně nesnaží snížit svou přímou i nepřímou spotřebu skleníkových plynů.
Marketingová manažerka Centra Černý Most ke stěně uvádí:
Ačkoliv je lezení na ledových stěnách v horských oblastech celkem běžné, ledová stěna v Centru Černý Most vznikne v nadmořské výšce pouhých 257 metrů. V naší zeměpisné šířce tak jde skutečně o unikátní počin a stavba stěny proto vyžaduje know-how hned ze dvou oborů: stavby ledových stěn ve vysokohorském prostředí a tvorby umělých ledových ploch v nížinných oblastech.
„Největším oříškem bude vytvořit potřebnou tloušťku ledu. Zatímco na kluzišti nám stačí 6 cm, na stěně to musí být vrstva silná alespoň 20 cm, aby nedošlo k poškození chladicí technologie pod ledem. Počasí nám tuto zimu také příliš nepomáhá, ale doufáme, že se nám i přesto podaří pro naše zákazníky vytvořit opravdu unikátní zážitek,“ vysvětluje
Michaela Matlasová, marketingová manažerka Centra Černý Most.
Aby led o celkové hmotnosti 15 tun dostatečně zatuhnul, kromě chlazení pod ledovou vrstvou je ochlazován i vzduch v jejím okolí. Ledová stěna tak musí být při úvodním namražování ukryta pod speciální fólií, která ji chrání před UV paprsky či pohyby větru.
Zdroje:
Vecerni-praha.cz/centrum-cerny-most-chysta-unikatni-atrakci-budete-potrebovat-macky-a-cepiny/
Na exhibici dnes tak z úst moderátora akce mimo jiné zaznělo, že stěna je perfektně naplánována, ledobijci se mají skočit ohřát do nákupního centra, nashopovat a naskládat tašky do auta, které si mohou zaparkovat velmi blízko. To vše v době, kdy dobře víme, že osobní automobilová doprava je emisně nejnáročnějším druhem individuální městské dopravy. O dobrém úmyslu organizátorů tak nemůže být ani řeč a to i přesto, že výtěžek ze vstupného je určen na podporu vyhořelého (sic!) domu pečovatelské služby.
Ledová stěna měla být zprovozněna již 18. 1. 2020. Kvůli teplému počasí se však otevření zrušilo, viz https://www.prazskypatriot.cz/proti-zdolavani-ledove-steny-v-praze-se-postavilo-pocasi-vysokohorsky-zazitek-pro-verejnost-se-o-tyden-odklada/
Na dotaz, jestli toto vše není ve světle extrémních výkyvů počasí naprostým pokrytectvím a ignorancí, bylo zodpovězeno, že na opravdových závodních stěnách to není tak hrozné, protože jsou v zemích, kde běžně mrzne (zatím). Jako třeba v Rusku, Číně a Jižní Korei, kam se na závody běžně jezdí. Přitom: obousměrný economy let Praha - Moskva 520-630 kg CO2 na osobu, Praha-Changchun 2200-2500kg CO2 na osobu a Praha-Soul 2470-2700 kg CO2 na osobu.
Podobné rozbředlé stěny snad opravdu nemáme zapotřebí. A stejně tak opravdu není nutné zbytečně létat a dalšímu rozbředávání tím napomáhat.
Je možné, že je stále někdo, kdo si probíhající klimatickou krizi nechce tak úplně připustit a nechce si ani připustit její příčiny a možné řešení. Možná, že zkrátka nevidí, co se v našich milovaných horách děje. Připojuji tedy několik obrázků.
Sedlo pod Ostrvou poslední víkend
Populární hřeben Rochefort
Světoznámý Will Gadd před několika lety leze na zbytcích věhlasného (již neexistujícího) ledovce na Kilimanjaru.
Zdroj: https://www.redbull.com/cz-cs/will-gadd-leze-na-ledovcich-v-africe
Určitě není správné podobné excesy jako je tato rozbředlá ubohost přepříliš hanobit. Chybu ostatně může udělat každý. Proto ani záměrně nezmiňuji další jména. Zde není účelem na někoho konkrétního ukazovat prstem. Upozornit na zcela nezodpovědné chování z důvodu, aby se již neopakovalo, je však ale naprosto v pořádku. Věřím, že my všichni, dobrovolně nebo méně dobrovolně, se budeme muset změnou klimatu zabývat. A budeme s tím muset začít co nejdřív. Je žádoucí, aby se Český horolezecký svaz od podobných aktivit oficiálně distancoval a tím pomohl veřejně vyslovit názor, že toto je nezodpovědné a opravdu to není v pořádku. Opravdu každý z nás může pomoci trošičku zlepšovat společnost okolo sebe. Když takový zájem poroste, odrazí se to jistě i v politice a systémových změnách. Proto by bylo skvělé, kdyby se podobně chovala i horo/lezecká komunita.
Přeji dobrou zimu a ještě lepší léto