Adam Ondra úspěšně dokončil volný výstup Dawn Wall
"Dokázal to!" Adam Ondra úspěšně dokončil volný přelez celé cesty Dawn Wall na El Capitana v Yosemitech. Oznámil to chvíli po půlnoci našeho času Adamův jistič Pavel Blažek. Adam zvládl přelez nejtěžší bigwallové cesty světa na jeden zátah osmý den od nástupu do stěny.
Druhým dílem seriálu Skialpem to začalo II nás provede zkušený horský vůdce UIAGM, který je v Tatrách skutečně doma, Branislav „Gabo“ Adamec. Nádhernou túru na Rysy nám sice kousek pod vrcholem překazí počasí, ale i tak se podíváme k Žabím plesům a do sedla Váhy.
Rozšířená recenze lavinového batohu Pieps JetForce Tour Rider 24
Lavinové nafukovací batohy prožívají boom a ke známým firmám ABS, SnowPulse a BCA přibyl významný „hráč“. Firmy Pieps a Black Diamond uvedly roku 2014 revoluční řešení lavinového batohu JetForce, kdy je nafukovací vak plněn výkonným ventilátorem napájeným z baterie.
Úvodní díl druhé série seriálu o skialpinismu SKIALPEM TO ZAČALO II, s podtitulem KAM NA SKIALP, se řídí známým heslem o paní matce moudrosti, kterou je v jakékoliv lidské činnosti opakování.
Jakub Konečný skončil dnes na 4. místě Mistrovství světa mládeže v Číně v lezení na obtížnost. Ze semifinále postupoval z 2. pozice. Ve finále se pak před něj dostali vítěz: Giorgio Bendazzoli (ITA), 2. Kai Lightner (USA) a 3. Taito Nakagami (JPN).
Vše se přihodilo jedné zářijové noci. Dlouho jsem váhal, zda to mám veřejně publikovat. Každý, kdo má IQ nad +20 už asi tuší, jak jsem se rozhodl, ale rád bych udal své důvody.
Za prvé, horolezci jsou z velké části lidé, kteří si v životě plní své sny. To je skvělé, ne každý má k tomu potřebnou odvahu. Existují ale i sny, u kterých není záhodno, aby se vyplnily. Myslím, že by neměly ve sbírce chybět.
Festivalový speciál vás potěší řadou exkluzivních materiálů. Vedle představení high-lights Mezinárodního festivalu alpinismu (25.-27. 11.) se můžete těšit na rozhovor s Jirkou Novákem, Márou Holečkem, Ondrou Mandulou či rozsáhlý článek věnující se výročí 175 let od prvovýstupu na Großvenediger a spoustu dalšího zajímavého a inspirativního čtení...
Adam Ondra úspěšně dokončil volný výstup Dawn Wall
UPDATE +interview v TV, zeptejte se Adama atd.
"Dokázal to!" Adam Ondra úspěšně dokončil volný přelez celé cesty Dawn Wall na El Capitana v Yosemitech. Oznámil to chvíli po půlnoci našeho času Adamův jistič Pavel Blažek. Adam zvládl přelez nejtěžší bigwallové cesty světa na jeden zátah osmý den od nástupu do stěny.
"Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme k nahoře prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování," popsal dle informací svého týmu Adam emotivně první pocity těsně po přelezu.
Adam Ondra s týmem na vršku cesty Dawn Wall, El Capitan, Yosemity. Na vrcholu na Adama s Pavlem čekal legendární horolezec a fotograf Heinz Zak a jeho rakouský kolega filmař Christian Wild, kteří Adamův výstup dokumentovali (foto Pavel Blažek)
Adam čekal poslední hodiny na počasí, předpověď počítala na neděli (7. den) s deštěm, tak musel dát restday. Nakonec by ten den lézt šlo, ale pršelo v noci na pondělí. Počasí se ráno bleskově vyjasnilo, takže vyrazili dřív. "Adam leze jak mašina, takže jim zbývají 4 délky do konce :)) V cíli jsou doslova za chvíli…," přišla pár hodin před topem zpráva s videem od Pavla Blažka:
Adam Ondra v Dawn Wall, El Capitan, Yosemity, 4 délky pod vrcholem (foto Pavel Blažek)
Video z rána 8. dne, Adam jumaruje na začátek závěrečného dne lezení. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Snídaně před závěrečným výstupem. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Tábor na portaledge v Dawn Wall, El Capitan, Yosemity, 8. den ráno (foto Pavel Blažek)
Ráno před závěrečným výstupem. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Zde je detailní topo cesty Dawn Wall 5.14d, na které jsme odkazovali v článku na začátku Adamova nacvičování ve stěně:
Dawn Wall v roce 1970 za pomoci technického lezení (hákování) udělal za 28 dní Warren Harding. Loni v lednu ji poprvé volně za 19 dní a předchozích několika let nacvičování přelezli Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson.
Tommy Caldwellovi a Kevinovi Jorgesonovi loni po přelezu, kterému věnovala ohromný ohlas světová média, na Twitteru poblahopřál i americký prezident Barack Obama.
Adam v ranním vysílání Studia 6 České televize
Dnes ráno po 6 hodině našeho času hovořil Adam telefonicky do vysílání Studia 6 České televize. V Yosemitech bylo po 21. hodině večer a Adam říkal, že před několika hodinami slezli dolů, dali si večeři a momentálně byli v autě na jednom z mála míst, kde je v Yosemitském údolí signál. Zde je výběr některých pasáží z rozhovoru:
Na otázku, čím to je, že se mu to povedlo o víc než polovinu zkrátit o proti americkým předchůdcům, Adam odpověděl: Těžko říct. Třeba ty samostatné lanové délky nejsou tak extrémní, jako třeba lezu na nižších skalách, kde je vyloženě jen jedna délka. Nejtěžší délka na celé skále j v obtížnosti v uvozovkách jenom 9a, zatímco, když se věnuji jenom jedné lanové délce, tak v ní dokážu vylézt i 9b+, což je ... relativně velký rozdíl. Ale problém je v tom, že těch lanových délek je tam opravdu spousta a čím je člověk výš, tím je unavenější, tak možná jsem měl větší výkonnost, těžko říct..."
Je do budoucna sen zdolat to za 24 hodin reálný? "To jsem říkal, že je to můj sen, a myslím si, že reálné to je, ale musím přiznat, že to opravdu je ještě daleko a daleko. A bude třeba nejenom hodně trénovat, ale také ještě se naučit, zapamatovat a vyladit tu samotnou cestu, abych nedělal prostě vůbec žádné chyby. V tomto přelezu se mi v několika délkách povedlo spadnout a musel jsem jít zpátky na začátek té délky a lézt to znovu. A samozřejmě, když to chce člověk vylézt za 24 hodin, tak se to nedá stihnout. Protože za 24 hodin vylézt 32 lanových délek je poměrně velký frmol."
Předchůdcům gratuloval prezident Obama... kdo gratuloval vám? "Žádný z prezidentů to zatím nebyl
Až se dozví od nás ve vysílání, že se vám to povedlo, třeba Vám někdo zavolá... "Uvidíme, uvidíme... Dělali jsme si z toho srandu, zda nastupující nebo odcházející prezident zavolá, když jsme dolezli na vrchol, ale nepřekvapivě nezavolal."
Kolik vás bylo na vrcholu. "Celu dobu jsme tam byli jenom já s Pavlem, ale plus tam byla dvojice rakouských fotografů a kameramanů, kteří někdy s námi zůstávali na stěně přes noc, ale někdy slaňovali dolů do údolí, aby nabili baterie ve fotoaparátech atd. Takže dneska třeba tu stěnu obešli zezadu a čekali na nás na vrcholu a natočili nás v těch posledních třech lanových délkách."
Co vás čeká teď a co váš sen zkusit Dawn Wall za 24 hodin...
"Teď mě asi čeká hlavně odpočinek, za pár dní se vrátíme domů, a potom se budu připravovat na skalní sezónu v zimě ve Španělsku, no ale někdy do Yosemit bych se asi určitě podíval, ale ještě přesný plán nemám. Ale myslím, že asi příští podzim se znovu na Dawn Wall nechystám. Ještě to nechám pár let uzrát."
Máme pro Lezce na večer přislíbeno interview s Adamem. Co byste se ještě chtěli zeptat?
Otázky můžete napsat pod článek do komentářů. Nebo poslat mailem na standa@lezec.cz do cca 17.00 hod.
Tisková zpráva od Adamova podpůrného týmu pro média, kterou jsme k výstupu dostali na Lezce:
Adam Ondra jako druhý na světě přelezl stěnu Dawn Wall. S časem 8 dní posunul hranice možného zas o kus dál
Praha/Yosemity 22. listopadu 2016 - Dnes v půl jedné ráno našeho času dokončil Adam Ondra volný přelez stěny Dawn Wall považované za jednu z nejtěžších vícedélkových cest světa. Jde teprve o druhý volný přelez na světě. V téměř kilometr vysoké kolmé stěně strávil společně se spolulezcem Pavlem Blažkem celkem 8 dní. Dosud jediný přelez tak zkrátil o 11 dní a svým výkonem posunul hranice možného zase o kus dál. Dva měsíce po tom, co ovládl letošní mistrovství světa v lezení na obtížnost, tak Ondra slaví další úspěch.
Do Dawn Wall, takřka kilometrové kolmé stěny masivu El Capitan v Yosemitském národním parku a dosud asi nejtěžší velké stěny světa nastoupil Adam Ondra s jističem Blažkem v pondělí 14. listopadu ve 2:46 ráno místního času. Po 8 dnech, v pondělí 21. listopadu v 15:30 místního času, byl na jejím konci, a ukončil tak teprve druhý volný přelez této cesty na světě. Rychlost, s jakou Adam postupoval, byla i vzhledem k tomu, že je na velkých stěnách trochu nováčkem a v Yosemitech lezl vůbec poprvé, mezi lezeckou komunitou považována za senzační.
"Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme k nahoře prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování," popsal Adam emotivně první pocity těsně po přelezu.
Přelez proběhl jako tzv. “single push”, kterým se označuje přelez bez přerušení pouze s nutným nocováním ve stěně. Termín "volné lezení" pak označuje způsob, kdy se různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru. “Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí,” vysvětlil Adam Ondra v dřívější zprávě. Tento styl je považovaný mezi lezci za čistší a hodnotnější, protože v lezení, tak jako v mnoha jiných sportech, nejde jen o to, že něčeho dosáhnete, ale je to především o tom, jak toho dosáhnete. Je to rozdíl oproti tzv. technickému lezení, kdy jsou jistící pomůcku využívány i k postupu vzhůru.
Ondra přelez zahájil velmi rychlým postupem a za první dva dny překonal 13 délek z celkových 32. Většinu času v těchto dnech navíc absolvoval kvůli příliš teplému počasí v nočních hodinách. Po dni odpočinku v zavěšeném stanu, kdy horko vystřídal sníh a špatné počasí, ho čekala čtvrtý den vůbec nejtěžší délka z celé stěny a také nejsmolnější den ze všech. 14. délka se ukázala být jediným zádrhem v jinak plynulém postupu. Po sedmi neúspěšných pokusech musel Adam Ondra den ukončit a doufat, že ten následující bude lépe. Na konci čtvrtého dne vzkázal: “Dneska jsem lezl hrozně špatně. Byl jsem příliš nervózní, příliš pod tlakem. Potřeboval jsem sedm pokusů na překonání místa, které jsem nikdy předtím nepovažoval za problematické.”
Již následující den byl ale zpět v kondici a rychle překonal obě nejtěžší délky celé cesty - 14. a 15. Šestý den pak byl ve znamení překonání komplikované 16. délky a dalších pěti délek k tomu. Jelikož žádnou ze zbývajících 11 délek nepovažoval Ondra za problematickou, zasvěceným začínalo být jasné, že to už nemůže skončit jinak než úspěchem. Kvůli špatné předpovědi počasí ale skvěle začatý den ukončil a vrátil se do zavěšeného základního tábora. Tam nakonec strávili s Pavlem celý sedmý den nuceným odpočinkem právě kvůli špatné předpovědi. Jakoby si skála chtěla jejich přítomnost ještě trochu užít.
Pršelo i v pondělí ráno, ale Adam byl odhodlaný přelez dokončit. Obrovskou rychlostí a za stále se zlepšujícího počasí po necelých pěti hodinách hlásil přelezených 7 délek a do konce čtyři poslední. Za další necelé tři hodiny stál nahoře a mohl slavit úspěch, který je dalším milníkem v lezecké historii.
DALŠÍ INFORMACE A VYSVĚTLIVKY:
V čem je Adamův přelez hodnotný?
Dawn Wall je považována za nejtěžší velkou stěnu na světě. Poprvé byla volně přelezena v lednu 2015, což bylo považováno za obrovský zlom v historii lezení. Tommymu Caldwellovi a Kevinu Jorgesonovi, kteří přelez po 19 dnech ve stěně dokončili, gratuloval i prezident Obama a dostali se do hledáčku mainstreamových médií. Adam Ondra, považovaný za jednoho z nejlepších lezců světa, je teprve druhý, kdo cestu volně přelezl a navíc ve výrazně kratším čase 8 dní. Je to další posunutí lezeckých možností.
Dobrý 3D nákres stěny a cesty udělal NYtimes.com, kde je online k vidění.
Co je to volný přelez?
V lezení, tak jako v mnoha jiných sportech, nejde jen o to, že něčeho dosáhnete, ale je to především o tom, JAK toho dosáhnete. Adam Ondra cílí na styl, který by byl v lezecké terminologii označen jako single push a volný přelez. Jde o to, že:
1) Single push, neboli na jeden zátah, znamená, že od chvíle, kdy Adam do stěny nastoupí k ostrému pokusu, tak stěnu neopustí. I nocování probíhá ve stěně v zavěšených stanech, tzv. portaledge. Do stěny si proto Adam společně s jističem Pavlem v dnech před nástupem natahali dostatečné zásoby jídla a vody a založili si tam základní tábor.
2) Volné lezení spočívá v tom, že se různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru. “Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí,” vysvětlil Adam. Je to rozdíl oproti tzv. technickému lezení, kdy jsou jistící pomůcku využívány i k postupu vzhůru.
Jak vypadal život ve stěně?
Neustálý pobyt ve stěně je náročný nejen fyzicky, ale i psychicky. Základní tábor se nacházel zhruba v půlce stěny, kde pod sebou máte přes 400 m kolmé stěny. Adam Ondra i jeho jistič Pavel Blažek oba popisovali, že je pobyt ve výšce vyčerpává, protože neustálá koncentrace je naprosto nutná a pro chyby není prostor. Po celou dobu přelezu spali v zavěšených stanech ve stěně, ve kterých si museli zvládnou i uvařit. Jídlo a vodu si do stěny natahali předem, ale i tak bylo jídlo samozřejmě jednoduché - ovesné kaše, sušené ovoce, energetické tyčinky, k večeři instantní bramborové kaše apod.
Pro pohyb ve stěně z a do základního tábora se používají speciální mechanické pomůcky. Česky se takovému pohybu říká slangově “jumarování” (anglicky jumaring, jugging). Ve zkratce jde o pohyb na laně pomocí dvou mechanických pomůcek, které se posunují po laně směrem vzhůru a lezec mezi nimi střídá váhu. Jak takové “jumarování” vypadá, ukazuje Adam v tomto videu.