Změna je holt život! Měl jsem sice připraveno víkendové nahlédnutí do Rathenu, ale jednak není typické „ráthenské“ počasí (velmi podobné tomu „hrubickému“ – slunec, slunec a slunec) a pak taky musím využít nahrávky Jardy, který zpytoval svědomí co se týče Pfaffensteinů.
Závod Světového poháru v lezení na obtížnost Kranj, Slovinsko, 20.-21.11.2004:
Neděle 22:30 MRÁZA VYHRÁL!!!!!! Alex Chabot 5. Tomáš Mrázek tak vyhrál i celý Světový pohár 2004 a také vede průběžný rankink.
Oficiální výsledy ke stažení - viz níže.
Slanění patří mezi tradiční lezecké činnosti a slouží k sestupu v příkrém lezeckém terénu.
Sestup po laně pomocí slanění se využívá také při práci ve výškách, speleologii, záchranářství, u policie a v armádě. Užívají ho taky různí bandité, lupiči a akční hrdinové. Slaňování patří mezi ty nejrizikovější činnosti v horolezectví a má podle statistik na svědomí až 25% smrtelných nehod. (Schubert, 1997)
Pro přehlednost zkusíme proces slanění rozčlenit na několik kapitol a postupně jej popíšeme ve čtyřech dílech:
1. Co nezanedbat při slaňování a několik uzlů vídaných při slaňování
2. Slaňovací stanoviště
3. Slaňovací brzdy
4. Techniky slanění, stahování lan
CO NEZANEDBAT PŘI SLAŇOVÁNÍ
Bezpečné slanění, zvláště na dlouhých cestách, vyžaduje kromě technických znalostí , cviku a zautomatizování některých činností i jistou psychickou připravenost. Její podceňování může mít fatální následky.
Několik tipů:
Koncentrujte se - při sestupu, zvláště po dosažení vrcholu polevuje koncentrace, dochází i k euforii, nebo naopak k únavě, polevuje ostražitost.
Pozor na stereotyp a rutinu - i při dvacátém slanění kontrolujte stejně bedlivě slaňovací stanoviště, kotvení, lano, sebe i ostatní.
Podceňování a špatný odhad - známý případ dvou nejmenovaných Západočechů, kteří slaňovali ze Žabího koně na šňůře od kytary. A hle, ona se přetrhla a jeden spadl do Polska , kde se po nějaké době doplazil do chaty. Přežil - zřejmě na tu kytaru dobře hráli.
Nešetřete a zálohujte - na zanechaný materiál se dá vždy vydělat, na život většinou ne. Hlavně slanění z převislých stěn si vyžádá množství materiálu.
Zdravě nedůvěřujte - prohlédněte a v rámci možností zkontrolujte stabilní i někým jiným vybudovaná slaňovací stanoviště. V pochybnostech je doplňte, zesilte, zálohujte. Hrůzu budí slaňování z jedné skoby. Většinou neurčíte nosnost, takže tahle činnost se dá srovnat s Ruskou ruletou.
UZLY VÍDANÉ PŘI SLAŇOVÁNÍ
PRUSÍKY
Podrobné pojednání naleznete v MU 6.
Kresba - způsob vázání nejčastěji používaných prusíků. Zleva doprava: klasický prusík, Pemberthy , Machard .
Při slanění na dvou lanech (nebo přeloženém laně) se vážou prusíky přes oba prameny lana.
VŮDCOVSKÝ UZEL (krejčík , dvojité očko )
Pro spojení dvou lan (stejných průměrů) při slaňování je tento uzel nejvhodnější. Díky své konstrukci se při stahování převalí přes skalní hrany, na kterých by se jiné uzly mohly zachytit.
Volné konce lana vycházející z uzlu při tomto použití mají mít délku 30- 40 cm. Při slanění lana pruží a uzel se zatažením trochu posune.
Úbytek nosnosti lana při tomto tzv. ANOMÁLNÍM namáhání je cca 55 % nosnosti lana ( Některé prameny doporučují místo něj dělat osmičkový uzel, ten v ANOMÁLNÍM zatížení snižuje nosnost lana o cca 60% a je větší .Takže pro tuto použití je méně vhodný než vůdcovský uzel). Přesto síly, které při slanění vznikají ( při slaňování jedné osoby 120-240 kN, dvou osob 240-480 kN), neohrozí lana svázaná tímto uzlem až k přetržení.
Je lehce hmatem i zrakem kontrolovatelný
Uvazuje se také na volně visících koncích lan aby zabránil vyjetí SB z lana
Nevýhoda:
Velké ošoupání náběhových rádiusů uzlu , prakticky se o hrany dřou stále stejná místa u uzlu a to hlavně u tenkých lan může rychle poškodit oplet. Řešením je, uzel po každém slanění povolit a převázat kousek jinam.
A kde číhá zubatá dáma ?
Nebezpečím je, že nasadíte SB na jeden (dva) konce lana vycházející z uzlu, protože jsou dlouhé a snadno zaměnitelné se slaňovacími prameny lana. Takže to s délkou volných konců nepřehánějte.
Velkou, často vídanou ,chybou je svazování popruhů tímto uzlem. Tento uzel není určen na svazování popruhů a po zatížení se může rozvázat. Opodstatnění má jen při zakládání tohoto uzlu do spáry.
Dvojitá rybářská spojka (dvojitá autíčka )
Vytvoří nejpevnější spojení dvou lan i nestejných průměrů - trojitá je ještě pevnější
Úbytek nosnosti je jedním z nejmenších u používaných uzlů. Snižuje nosnost lan v průměru o 27 %. U přetrhaných vzorků se statická nosnost snížila v rozmezí od 44% do 13 % (A.Zelenka 1990).
Je vhodná například při nastavení lan pro lezení Top Rope.
Je velmi pěkný na stabilně uvázané smyce kulatého průřezu - smyce ve vklíněních, svázání kevlarových repšňůr atd.
Nevýhody:
Při slanění se může zadrhávat za hrany a výčnělky náběhovou hranou a zvyšuje nebezpečí zaseknutí stahovaného lana -někdy jen velmi těžko řešitelná situace.
Po slanění půjde lano stahovat obtížněji, může mít větší tření.
větší spotřeba lana nutná k jeho uvázání
po zatažení se hůř rozvazuje než vůdcovský uzel nebo osmičková spojka
A kde číhá zubatá dáma ?
Přestože je zdánlivě dobře kontrolovatelný zrakem i hmatem, existuje možnost opačného uvázání posuvných uzlů, nad volnými konci lana. Takto uvázaný uzel nerozeznáte od správně uvázaného, ale jeho nosnost je téměř nulová. Každý uzel na principu "autíček - rybářské spojky", který jste sami neuvázali, nebo jste nebyli přítomni uvázání, povolte a roztáhněte posuvné uzlíky od sebe, uvidíte!
Jeden z několika málo uzlů vhodných pro spojení popruhů - vždy jej pojistit
Lze s ním spojit i lana různých průměrů
Ze zde popsaných uzlů je nejméně vhodný pro spojení slaňovacích lan
V době, kdy se tento uzel objevil, způsobil senzaci a přisuzovaly se mu téměř magické vlastnosti. Např. ve druhém vydání Základů Horolezectví (V.Procházka ml.1979) se můžete dočíst, že pevnost v uzlu je větší než 100 % pevnosti lana. V dalším vydání je již tento blud opraven (za který p.Procházka nemůže, protože takové bylo povědomí o tomto uzlu doporučovaném UIAA - koneckonců jeden z jeho názvů hovoří). Uzel sníží nosnost lana o 35-45 %.
Při slaňování jej s výhodou použijete ke svazování popruhů na slaňovacím stanovišti. Na volném konci vnějšího ohybu vždy ale udělejte pojistný dvojitý uzlík, nebo před ním uvažte vůdcovský uzel, eventuelně uvažte dva protisměrné uzly za sebou. Je dobré dbát o to, aby se uzel nedotýkal skály , neřkuli nějakých výčnělků či krystalů
Nevýhody při použití na svázání slaňovacích lan - stejné jako u Dvojité rybářské spojky s tím, že jde ještě hůř rozvázat.
A kde čeká zubatá dáma ?
Čeká přímo v něm. Pan Schubert to pěkně popisuje v obou dílech Bezpečnost a riziko ? Zachycením vnějšího ohybu za hrot či krystal může při zatížení dojít k samovolnému rozvázání uzlu. Pravděpodobnost tohoto úkazu je malá , ale je !!!
Jak se tomuto nebezpečí bránit ?
použijte sešitý popruh
uvažte dva protisměrné uzly za sebou var. A.
udělejte před ním vůdcovský uzel var. B.
udělejte za protisměrným uzlem pojistný uzlík (stačí na kritickém - vyvlíkacím pramenu) namáčknutý na hlavní uzel var. C.
nastavte uzel tak, aby se nedotýkal skály.
OSMIČKOVÁ SPOJKA
Pro spojení lan občas používaná. Trpí stejnými neduhy jako Dvojitá rybářská spojka, ale oproti ní se lépe rozvazuje naopak více snižuje nosnost lana - o cca 46 %
Oproti Rybářské spojce se lépe vizuálně kontroluje .
Použitá literatura:
Schubert,P. Bezpečnost a riziko I. A II. díl
A.Zelenka Základní uzly (SZS) 1990
Vl.Procházka ml. Základy horolezectví a Horolezectví
Hoffman, M. a Pohl, W. Alpin - Lehrplan Band 2 -5. 2001
Hill, P. a Johnson,S. Manuál horolezce a horského vůdce.2000
Časopisy Mountain Adventure, Montana, Hory a Lidé
Katalogy Petzl, Kong atd.
www.lezec.cz. a stránky HOSakal
text: John a Karel Kříž
Foto: John
Ilustrace: Ronan Bégoc