LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
6.Stribrny 11575
7.Stráník 11455
8.Nespoutaný 11453
Bouldry:
6.Jungling 10578
7.Popovský 10528
8.Pochman 10503
Hory:
6.Švihálek 6070
7.Černý 6007
8.Bloudek 5970

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5708 lezců
1141981 cest
Nové přelezy:
Super Sant 7c
The Wish 7c
Chr.is.to 7c+
Horká čára Xc
Mušinec 7C+ tr
Dobrák Od 8A+
Autopsia 7b+
Bert 7c
10 Hispano 7c+
Amalthee 7b+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dave MacLeod přelezl Echo Wall

Aktualizace: Foto
obr_smallDne 28.7 skotský lezec Dave Macleod vylezl svůj projekt Echo Wall na Ben Nevis. O cestě říká, že je těžší než Rhapsody E11 7a.

Britský lezec Dave MacLeod naposledy ohromil lezecký svět svým free-solo přelezem Darwin Dixit 8c v Margalef ve Španělsku. V rozhovoru pro UKClimbing, který jste si mohli přečíst i zde na Lezci, Dave zmínil, že toto free-solo byla příprava na jeho těžký projekt Echo Wall na Ben Nevis. V rozhovoru také uvedl, že tuto 70 metrů dlouhou převislou hranu, s těžkým místem jako v "A Muerte" 9a a s mizerným jištěním, nebude pravděpodobně nikdy schopen přelézt.
Avšak nikdy neříkej nikdy, Dave MacLeod  28.7 cestu úspěšně vylezl. Obtížnost zatím neudal, jen se vyjádřil, že je tato cesta těžší než Rhapsody E11 7a  v Dumbanton Rock.

Echo Wall
Dave MacLeod v Echo Wall

foto by Claire MacLeod


"The Echo Wall" se nalézá vysoko na Ben Nevisu a dostat se ke stěně znamená absolvovat dvouhodinový výšlap. Podmínky na zkoušení nejsou také ideální. V květnu a červnu Dave strávil několik dní odhazováním sněhu nad cestou, aby zabránil protečení.
Echo Wall je daleko nebezpečnější než Rhapsody. Ačkoliv 10-ti metrová nejtěžší pasáž cesty je poměrně bezpečná, vzhledem na možnost zajištění, následující úsek o kterém Dave říká, že je za 10- a vede po malých lištách, lze odjistit pouze malým vklíněncem a skyhookem.  Eventuelní pád z tohoto místa by znamenal vytrhnutí jištění a po 20-ti metrovém pádu by následovalo přistání do plotny pod pilířkem. 

Echo Wall
Dave MacLeod v Echo Wall

foto by Claire MacLeod


MacLeod cestu lezl poprvé v roce 2006, kdy na ni strávil osm dní. "Bylo to pro mě tenkrát moc těžké", říká MacLeod. " Uvědomil jsem si, že abych byl schopen ji přelézt, budu muset lézt sportovní cesty v obtížnosti 9a. Chtěl jsem jí opět zkusit loni v létě, ale počasí bylo tak špatné, že jsem se na ní vůbec nedostal". MacLeod trénoval celou zimu speciálně na cestu. Jarní výjezd do španělských oblastí, kde vylezl na RP 9a a solo 8c, ho utvrdil, že je pro přelez Echo Wall připraven. V polovině července odjel pracovně do USA a po návratu do Skotska strávil další dva nacvičovací dny v cestě. Po dvoudenním odpočinku cestu vyvedl ve večerních hodinách. Při úspěšném přelezu si zakládal jištění. Jeho žena Claire na kameru zachytila trénink a přípravu na cestu a samotný přelez. Film má vyjít v říjnu.

Zpracovala Simona

Zdroje:
Osobní stránky Dave MacLeod
Stránky Claire MacLeod




Lezec.cz   [úpravy] 07:30 06.08.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 E11 7a09:50:40 06.08.2008
Zajimalo me co znamena E11 7a. Je to hezky vysvetlene na webu "Horolezecký klub Babí Lom - Kuřim" http://www.horolezec.org/article.php/article_id/35
honza dedekodpovědět 
 Re: E11 7a11:00:52 06.08.2008
ten odkaz nefunguje
odpovědět 
  Re: E11 7a11:01:45 06.08.2008
omlouvám se funguje, ale nabíhal strašně dlouho
odpovědět 

 hustý10:47:00 06.08.2008
tenhle týpek fakt umí. už teď je to žijící legenda volného tradičního lezení
v.jesterodpovědět 

 uf uf11:34:11 06.08.2008
ked som to cital, stupl mi tep a zacali sa potit ruky... on si pri uspesnom pokuse zakladal!!! to je borec...
odpovědět 

 Super výkon11:35:48 06.08.2008
No jo kdo umí ten umí a my normální jen čumíme. Super odkaz, ale pokud jsem jukal správně, tak ta klasifikační tabulka končí E10 asi nepočítaj, že někdo bude takovej blázen jako Dave MacLeod:)
Tarciodpovědět 

 Ruská ruleta12:34:39 06.08.2008
Opravdu nerad bych na něj přivolával nějaký neštěstí, ale tenhle kluk, i když teda umí, si docela zahrává se životem.
Steveodpovědět 

 ???16:28:34 08.08.2008
jen nechápu, proč odhazoval několik dní sníh pod nástupem:-)))
švihyodpovědět 
 Re: ???07:50:41 09.08.2008
opraveno, díky, bylo to nad cestou kvůli protečení.
 simodpovědět 

 videjko17:56:38 08.08.2008
Dave je borec o tom neni pochyb, pořádně morálovej lezec. Jestli bude mít video stejnou atmosféru jako E11 tak to bude mazec, i když v té cestě napadal...
premaodpovědět 
 Re: videjko18:47:42 13.08.2008
A ted mu navic nedo ukrad vsechen matros krome lana co tam nechal kdyz to dodelal.
Stepan Ptacekodpovědět 

 Foto dne:

Kyzovatá
 Databáze cest:
Všechny cesty (182210)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Skyhook II Jetřichovice
Pilířová Cesta VIIa Jetřichovice
Kozí Nohy VIIa Jetřichovice
Thomas 5b La Gola
Leónidas 6- Harmanecká Jaskyňa
Nově komentované:
La Spaccata 5c La Gola
Pedro Assente 5c La Gola
8. Zprava Na Plotne 9- Davle
8. Zprava Na Plotne 9- Davle
8. Zprava Na Plotne 9- Davle

 Nově v diskusi:
Rabotou FFA 9b+ | Re: Je Nago Otevrene | Re: Großglockner | Re: Je Nago Otevrene | Re: Je Nago Otevrene | Großglockner | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák | Re: Německý průvodce na Labák |

 Nové komentáře:
IXb+ | Re: H | Re: Plošný zákaz | Re: Mega | Re: H | Uroven | Re: Je tady volno? | Je tady volno? | Re: H | Re: H |

 Kde to vře:
Zákaz lezení na Kozlovi (81)
Zákaz lezení Čtyři palice (68)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (25)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (21)
Jazda Olympanov (21)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (19)
Při nehodě ve wingsuitu zemřel španělský lezec Carlos Suarez (6)
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (5)
1. sólo zimní přechod hlavních vrcholů masivu Gran Sasso, ITA (4)

 Nově v inzerci:
Petzl Sirocco | Ortovox Zoom, lopata a sonda G3 | Mammut Altitude Winter 195 | Gregory Targhee FT 45 | Evolv Shaman EU44 | Švýcarská dalniční známka - roční | Batoh Berghaus Crusader 90+20 | Spolulezeni Pavla | Skialp lyžáky La Sportiva Vega MP 26, Flex 125 | Nepromokavá bunda Mountain Equipment Makalu Gore-Tex |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1481 
 Ne 
 1415 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.