Tak se nám dostaly do drápů opět nějaký jistítka na testování, první z nich by bylo revoluční Edelrid Zap-O-Mat.
Jednoduše lze princip vysvětlit tak, že se jedná vlastně jen o samostatnou páku, s dutinou jako jistítka typu kyblík, do které je integrován posuvný trn, který slouží pro blokování lana.
Na první pohled jistítko vypadá až titěrně a plastová rukojeť nebudí příliš důvěru. Po bližším ohledání zjistíte, že jádro jistítka je z kovu jakož i všechny díly, které přicházejí do styku s lanem. Design bych hodnotil spíše kladně, barvy sympatické.
Tak nejdříve je třeba založit do jistítka lano. To se provádí tak, že se zmáčkne malý titěrný černý čudlík, na boku páky.
Po zmáčknutí se jistítko v kloubu zlomí a z prostotu uvnitř se vysune čep. Smyčka lana se prostrčí otvorem v dolní straně jistítka a vzniklá smyčka se přehodí přes čep. Vše se zpět zacvakne. Tyto všechny úkony, lze provést i v případě, že je jistítko cvaknuté na sedáku.
Pro správné založení a kontrolu pomůže nenápadná symbolika na boku jistítka.
Dobře lano je v jistítku, jistítko je pomocí šroubovačky cvaknutý k sedáku. Jde se jistit.
Nejdříve zkoušíme jistit na novém lanu. Podávání se jeví jako bezproblémové. Lano nemá tendenci se kousnout a hladce běží jistítkem.
Při použití staršího lana s již trochu ochlupaceným opletem, již neběží povolování tak snadno, ale vůbec to není na škodu plynulosti, nedochází jako u jiných typů jistítek prakticky vůbec ke kousnutí se lana.
Lano je ovšem nutné neustále svírat spodní rukou, neboť při pádu by bez této síly pravděpodobně nedošlo k zablokování.
Princip zakládání lana do jistítka, jistítko je pomocí černé pojistky otevřené
Pokud mluvíme o podávání lana je třeba zmínit ještě jednu funkci. A sice je zde možnost nastavit dvě úrovně síly, která zajišťuje odtlak čepu. V praxi je to nepříliš zřejmé, ale pokud jste zvyklí rychle podávat a nemáte fungl nové lano, budete pravděpodobněji pracovat právě se stalčeným čepem. Jistítko blokuje při pádu stále spolehlivě a lano přitom lépe běží skrz.
Pro spouštění spolulezce je využívá tlaku na páku těla jistítka k odblokování dochází poněkud pomaleji, ale regulace rychlosti je jednoduchá, poměrně plynulá a intuitivní. Je sice pomalejší než u Gri Gri, ale zase díky plynulosti nedochází k rychlejším pro spouštěného traumatizujícím prokluzům.
Použití pro lana tloušťky od 8.9 mm do 10.5 mm.
Myslíme si, že Zap O Mat je šikovná, lehoučká a efektní jistící pomůcka s vysokou mírou bezpečnosti. I když nebudí na první pohled, díky použitým plastům příliš důvěru, je kvalitně zpracovaná a pokud by tento koncept doznal malých konstrukčních změn asi by to bylo hodně populární nářadíčko.
Plus:
--------------------------------------------------------------
+ jednoduchost
+ váha 158 g
+ nemusí se odcvaknout z úvazu při zakládání lana
Naprostej souhlas. Osma je navíc konstrukčně nejjednodušší, tudíš je nejmenší šance, že se něco pos... Zklamat tu může jedině zase ten všiváckej lidskej faktor:-)
tak nevim, jestli bych si to vybral jako moje bezpecne jistitko...trochu bych se bal, ze by se s tim mohlo neco stat, kdyz by mi to spadlo na zem (plast moc nevydrzi, ikdyz podle vyrobce je to urcite ten nejvic tvrzenej a jeste by me trapilo to, ze lano neprochazi hmskou. kdyz by se neco stalo, tak i hmska dokaze neco ustat. ma to moc slozity mechanismus a opravdu jsem vdecny za veci jako atc od BD nebo klasickou osmu...zdar
ja preferujem jednoduchost a ucelnost a teda jednoznacne ATC XP GUIDE od BD,je to asi najlepsia vec na trhu ! a da sa na nom aj zlanit,co asi na tomto 'plastovom' zazraku nepojde :D
Teď o víkendu jsem si jistítko opět pořádně prozkoušel, a přemýšlel jsem nad některými z komentářů. Myslím, že toto jistítko je koncipované hlavně pro jištění na sportovních cestách na skalkách. A se ctí snese srovnání s populárním Gri Gri při stejném typu nasazení.
Asi osloví pouze lezecke nováčky, lidi s osmou nepresli pred deseti lety ani na kybl ani na grigri, lidi s grigri by kupovali vlastne totez v jinem designu a lidi s ATC Guide je holt uplne zvlastni sorta :-)
Gri-gri považuju za vůbec nejhorší jistítko, právě z toho důvodu, že jističe nenutí dávat na lezce pozor. Když pozorujete z dálky jističe, co stojí 3 a více metrů od skály, který se věnuje všemu ostatnímu, jen ne jištění, téměř ve 100% případů přijdete blíž a vidíte: má gri-gri. Samozřejmě to neplatí opačně, nicméně gri-gri by měli používat skutečně jen skušení a zodpovědní jističi.
Ahoj. Přesně je napsáno: Lano je ovšem nutné neustále svírat spodní rukou, neboť při pádu by bez této síly pravděpodobně nedošlo k zablokování.
Je to zmníněno proto, aby si někdo nemyslel, že to je nějaký automatický robot.
Jednoduše nepatří mezi jistítka, která se bloknou sama při rychlějším průchodu lana.
Duvod proc jsem se ptal je, ze onen clanek by mohl navadet, ze na trhu je k mani jistitko ktere se nemusi drzet. Jinak staci si zajet do Sloupu a tam tech lidi nedrzicich Gri-Gri najdes furu.
ja grigri pouzivam uz docela dlouho a troufnu si rict, ze nejsem zacatecnik... na grigrim je naprosto nesporna vyhoda, ze se nebojim nechat se zajistit i od naprosteho zacatecnika, coz u osmy bych se docela bal.. ale jinak souhlasim ze to svadi nedavat pozor na jisteneho..
Drzeni jistitka a drzeni spodniho lana jsou dve rozdilne veci. Jinak se mi nahodne podarilo pred par mesici ukazat detem pri vycviku jak spravne zalozene Gri-Gri muze selhat. Nastesti to bylo pri kontrole pred lezenim a ne az pri nem.
Jinak Petzl vydal video update na techniky jisteni s Gri-Gri kde udava spravne a spatne techniky. Na spravnych je vzdy spodni lano v ruce a to i pri podavani lana na cvaknuti.