LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12775
2.Votoček 12650
3.Trojan 12234
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Konečný 11275
3.Novák 10900
Hory:
1.Sejbal 8076
2.Groš 7968
3.Y 7876

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5753 lezců
1165548 cest
Nové přelezy:
Kleiner Ro 9+/10-
Kleiner Ro 9+/10-
Flatline 7b+
Sorci Verd 7c
Unten Und 9
Le Chibre 7b
La Teigne 7b
Is Any One 7b
Amsterdam 7c
35Tri Sert 7c+

Stěny
Šutr - Liberec 17
HoSPORT - Staré Hodějovice
Squash Arena Liberec - Liberec

Prodejny
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

HandiCamp VI.

HandiCamp VI.Jak, co, kdy a kde. A proč? Handi Camp VI. Proto.

Jak neslyšící lezec v exponovaném místě řekne neslyšícímu parťákovi, aby dobral lano? Jak se cvaká preska jednou rukou (jasně, na tom nic není, ale jak, když máte právě jenom tu jednu ruku...)? Jak najít chyty, když nevidíte nic (a čelovka to fakt nevyřeší)? Jak zavolat neslyšícího lezce, když je 10 metrů kdesi nahoře (tahat za lano nemusí být moc dobrý nápad, když je kousek pod prvním...)? A jak ho zavolat když slaňuje? Jak se navázat na lano jednou rukou? Jak vysvětlit nevidomému, jak se leze “na žábu”? Jak....

HandiCamp VI.


Tak dobře, tak třeba s tou žábou, ale trochu jinak. Prý tam kdesi ve spáře byla. Prý opravdová, živá (a že to s ní nedopadlo dobře, ale to jsem jen “slyšel”). Když mi to nevidomá lezkyně, která ji neviděla a vidět na vlastní oči nikdy nemohla, psala, myslel jsem si, že šlo o nedorozumění. Že prostě nešlo o zvíře (horožába v kolmé a relativně hladké spáře pár metrů nad zemí - to se mi moc nezdálo), ale o způsob lezení spáry. I jal jsem se jí mailem popisovat, jak se leze “na žábu”. Odpověď přišla záhy: “Tys fakt neslyšel jak řvu hrůzou?”, zeptala se mne v dobré víře na Skype. Ne, fakt neslyšel. Byl jsem sice taky někde poblíž, slyším sanitku.... když je metr ode mne, ale o moc víc už fakt ne. A jo. Tak jo. Tak dobře. Takže ta žába tedy byla živá a tahle Lezkyně se žáby bojí. Nepohladila by ji ani za nic, ale to lezení na žábu prý musíme zkusit jindy. Zato co si pohladila ráda, byl mech a tráva, které se občas objevily pod rukama v lezených cestách. Malé trsy trávy a ještě lépe kousek mechu, příjemná změna, když se citlivé ruce dlouho dotýkají studené a ostré skály. Zatímco běžný lezec trávu a mech v cestě zrovna nemusí, když člověk nevidí, má to přece jen jiný rozměr. Jen je pak třeba dávat pozor, protože lezky na trávě kloužou. Takže si pamatovat, kde ta tráva byla a nohy dát trochu jinam (jestli je kam)... A co teprve taková skalní kapsička, ve které je voda po včerejším dešti... (no, hrábl jsem do ní také, ale pak jsem litoval, mokrý ruce, studená skála a malý chyty, prostě mizerná kombinace).

HandiCamp VI.


Že je tohle psaní zmatený, Není. Zato zmatených tam bylo víc, těch, co náhodou procházeli kolem. Kolem party lidí, co někteří složitě lezli do úvazků a ještě jim další museli pomáhat, co jiní šátrali kolem (“kde je ta zatracená osma”),  co nereagovali na pozdrav (sorry, měl jsem vás za zády a holt neslyším...), ale hlavně co lezli, co traverzovali na laně mezi věžemi, co zkoušeli prusíkovat, co se chechtali sobě navzájem i sobě samým, a no jasně, co taky řvali hrůzou, abych nezapomněl (ta žába...). 

HandiCamp VI.


Kdykde se tohle odehrálo? O víkendu 14.- 16. září 2012 na Rabštejně (Velkém Rabštejně v Jeseníkách), kde se konal už VI. Handi Camp - přátelské setkání lezců a horolezců se zdravotním postižením, pod taktovkou Singing Rock, HO Matahari a Střediska Teiresiás MU.  Nebylo to jen o vlastním lezení, i když o tom hlavně. Prostor byl také na teoretické přednášky, metodiku, bezpečnost. Poutavé bylo promítání Tondy Volka  a Víti Nováka o skialpování v Grónsku a horách, skalách, ledu atd. (a pro mnohé bylo ještě poutavější sledovat  tlumočníka znakového jazyka a “tlumočníka vizuálního” - tedy toho, kdo popisoval co se promítá těm, co nevidí). A nebylo by to správné setkání, kdyby nedošlo na společnou diskusi, vtipkování, popichování, vyprávění zážitků a nejen z lezení. Třeba těch, které se staly právě na tomto Handi Campu:

Očima Petry (nevidomá): “Obdivuji, jak vy neslyšící lezete s grácií ....”. Na to jeden z neslyšících: “Ale Petro, jak to můžeš vědět?” Petra: “No, že u toho neřvete”. Reakce: “No, ale vždyť my neslyšící jsme furt potichu... A při lezení na prvním, to máme staženou nejenom pusu, ale i obě půlky....”.

HandiCamp VI.


Honza (zdravý až moc, i po těch pádech): “Klepu na dveře chaty a ono nic. Klepu silněji a furt nic. Buším. Až pak mi došlo, že v tý chatě jsou samí neslyšící...”.

A ještě jednou Petra: “Dobrý, nikomu se nic nestalo, žádný úraz, žádný malér...” Ostatní přikyvují a koukají se na její neskutečně domlácené nohy.....” (ona sama si dle svých slov už lezení bez otloukání kolen nedovede představit...)

HandiCamp VI.


Ale bylo těch zážitků jistě více. O lanu, které nečekaně přistálo na hlavě (na přilbě), krkolomném přístupu ke skalám a důvěře v průvodce s tím spojeným, komplikovaném znakování a tlumočení v nepříliš rovnovážné pozici, ale třeba i o tom, že si mají lidé s různým zdravotním postižením co říct i navzájem a obohatit se tak.

HandiCamp VI.


A naposledy to proč - prostě proto, že lezení je fajn a je to i o tom okolo toho. O partě, o skalách, krásné přírodě, o dalekých výhledech, které není zrovna snadné popsat těm, co nevidí zhola nic, pro někoho o překonání sebe sama, pro jiného o pochopení, porozumění, pro dalšího o překonání problému násobeného ještě čímsi navíc a... Prostě proto. Proto, proč lezeme. A jestli někoho zajímají odpovědi na ta úvodní “jak”, klidně přijeďte příště.

HandiCamp VI.


Díky Singáčům za materiální, personální i psychickou podporu (i za zajištěné ubytko a guláš pro všechny - obojí bylo skvělý). Díky HO Matahari za totéž. Díky Středisku Teiresiás.... za to stejné. Bylo to fajn. A za rok zas, pro změnu někde v Čechách (třeba někde na písku, kvůli těm žábám, už se ale děsím, jak budou vypadat Petřiny nohy... a ruce... Petra celá....). Závěrem snad jen tyto odkazy, kde najdete o něco víc:

http://www.singingrock.cz/singing-rock-podporuje-handicapovane-horolezce
http://www.homatahari.cz/
http://teiresias.muni.cz/sport

HandiCamp VI.


HandiCamp VI.


HandiCamp VI.

   [úpravy] 13:01 05.10.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 čumim13:26:53 05.10.2012
No, vim, že nevidomí zmáknou hodně, ale na tohle teda čumim... jsou to borci. Respekt!
Mirekodpovědět 

 HandiKamp18:12:55 07.10.2012
Velký hlubokosklon a držím palce i na nohou
Tomasodpovědět 

 Foto dne:
Dohlenwand
Lumpazivagabundus, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (184895)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Preguiça 6c Peniche
Papa 7a Rue Des Masques
A Couer Padu 6b Rue Des Masques
Le Couer Du Probleme 6c+ Rue Des Masques
Tais-toi Mon Coeur 6b Rue Des Masques
Nově komentované:
Pasivní Směr 6b Radvanice
Akční Směr 6c Radvanice
Procházka Kamením 7A Radvanice
Heiße Nächte In Palermo 8 Frankenjura
35Tri Sert Á Tops 7c+ Oréac

 Nově v diskusi:
Re: Studenské skály nález karabin | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Re: Adam Ondra vaří v KFC | Adam Ondra vaří v KFC | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni | Re: UFOni |

 Nové komentáře:
důkaz | Re: Kvalita skály | Re: Parohy | Re: Parohy | Re: Počet cest - autor | Re: Řezník ze sklepa... | Gratulace | Zakresleno na openclimbing.org | Řezník ze sklepa... | Gratulace |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (83)
SP v boulderingu Praha 2025 (65)
SP v boulderingu Praha 2025 (16)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (14)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (13)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (11)
SP v boulderingu Praha 2025 (10)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)

 Nově v inzerci:
MAMMUT FIRST ZIP 4 | Holku z ostravska. | CT Alpine up | mobilní lezecká stěna | tatry | Helma Black Diamond | Maglajzáky | Scarpa drago | Černé dioptrické brýle (KEEN | Síte |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1600 
 Ne 
 1853 
 Nevím 
 1128 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.