LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
41.Hebelka 10066
42.Schockherr 10056
43.Zedek 10044
Bouldry:
41.Zímová 9150
42.Čech 9150
43.Zíma 9100
Hory:
21.Novotný 3598
22.Chomová 3276
23.Verner 3138

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5714 lezců
1147336 cest
Nové přelezy:
Chute De C 7b+
Le Retour 7b
Sous L´Cei 7c+
Teoria Pun 7b+
El Metge 7b
Archanjel 10-
Pekáč 9
Pipi 9+/10-
Californic 8A
Proces 7C+

Stěny
Boulder v síti - Praha 3
Gejzír - Karlovy Vary
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
2D chyty - Praha 6
HUDYsport - Ostrava
HUDYsport - Karlovy Vary

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Shark's Fin vylezen

Americká expedice ve složení Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk vyřešili velký himálajský problém Shark's Fin v severozápadní stěně Mt. Meru (6310m, Garhwálský Himálaj).

Do třetice všeho dobrého. Americký tým dokončil 2. října  prvovýstup 1300 metrů dlouhým centrálním pilířem nazývaným „Žraločí ploutev“ v SZ stěně Mt. Meru. Jen pro představu o jak výjimečný výstup jde,  nutno zmínit, že Shark's Fin odolal v minulosti pokusům deseti expedic.

Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk ve stěně strávili jedenáct dní a dva dny sestupovali. Výstup vedli v alpském stylu. Jak už jsme zmínili pro Conrada Ankera to byl třetí pokus. Poprvé se o výstup pokoušel v roce 2003 společně s Brucem Millerem a Dougem Chabotem, kdy dolezli do výšky 6000 metrů. Podruhé to bylo v roce 2008 se stejným týmem jako letos. Kvůli špatnému počasí se ale museli otočit 100 metrů pod vrcholem. Takže letos je to opravdu zasloužené!


O Shark's Fin se pokoušeli i naši horolezci. V roce 1997 to byl Marek Holeček a Filip Šilhan. O devět let později se na místo činu Marek Holeček vrátil s Janem Kreisingerem. I tentokrát Shark's Fin odolával, a tak  svůj prvovýstup vedli pod ploutví doprava, čímž vytvořili nový hodnotný směr s názvem "Filkův nebeský smích" 7a, M5,80 stupňů, viz foto dole. Cestu vylezli za 13 dní alpským stylem.
Severní stěnu Meru vylezl jako první ruský horolezec Valery Babanov v roce 2001 po pětidenním sólo výstupu, za což získal Zlatý cepín.



Mt. Meru, nákres směru "Filkův nebeský smích" 7a, M5, 80 stupňů. 

foto by Marek Holeček


Planetmountain.com

Lezec.cz

Simona    [úpravy] 09:25 07.10.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 gratulace10:38:15 07.10.2011
tohle je neskutečný maso a pro mě čirá esence opravdového horolezeckého ducha! mají můj velký obdiv... dobře, že se vrátili v pořádku a můžeme doufat, že se jim i povedlo něco natočit či vyfotit
Hodpovědět 
 Re: gratulace14:20:29 07.10.2011
Tak to je opravdová bomba. Neskutečné, co se dá. Never stop exploring, Conrad Anker.
lynnhillllodpovědět 

 renan19:56:15 07.10.2011
je fajn, že je Renan opět fit (měl nehodu na lyžích, viz jeho profil na Vimeo)
bretacrodpovědět 

 The Shark's Fin13:20:56 19.10.2011
Nějaké další obrázky a povídání je na UKC www.ukclimbing.com/news/item.php?id=64602
 martanodpovědět 

 Foto dne:
aktuální foto (17.4) Aniččiny stěny, Srbsko
Aniččina stěna, Srbsko
 Databáze cest:
Všechny cesty (183622)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Le Pouvoir Destructeur Des Bru 7a+ Saint Léger Du Ventoux
Mi Fille, Mi Raison, Mika 7a Saint Léger Du Ventoux
Grabki 6+ Suliszowice
Flaczki Z Mnicha 8/8+ Dolina Wiercicy
Klamkostrada 7+ Dolina Wiercicy
Nově komentované:
Klamkostrada 7+ Dolina Wiercicy
Pipi 9+/10- Demänovská Dolina - Machnatô
Pes Mi Posral Botu 5A Blansko Sever
Brione 7B Tisá - Modřín
"Těžké Dětství" Jirky Nováka 8+ Lomy Nad Velkou

 Nově v diskusi:
Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: SP china... | Re: SP china... | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: SP china... |

 Nové komentáře:
Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | Re: joNo | Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | joNo | Re: Boží výlet | Re: :-) |

 Kde to vře:
Zákaz lezení Čtyři palice (42)
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (31)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (23)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (22)
Severní stěna Eigeru (22)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (14)
Zákaz lezení na Kozlovi (14)
SP v lezení Wujiang, Čína (14)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Jurek Tramp 4 duo | LS Otaki women 38,5 | Sportiva trango gtx | Práce | La Sportiva Olympus | VÝZVA k založení horolezeckého klubu v Jesenici | Evolv Geshido | Cestovní solární panel (Nomad 7+) | Susky zitra (nedel) |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1738 
 Ne 
 1669 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.