Lezci, kteří zavítají na Bořeň na vícedenní výlet obvykle využívají jako zdroj pitné vody místní studánku. Ta ja situována pár metrů od příjezdové polní cesty v místech, kde je cesta lemována keříky a stromy (asi 500 - 700 metrů před loukou, kde se obvykle přespává). Studánka je snadno k nalezení podle cestičky k ní, která je vysypána štěrkem. Vstup do studánky je malinko komplikovaný, je třeba sešplhat do podzemí po krátkém žebříku asi 2 metry hluboko a to velmi úzkým vlezem. Čelovka je téměř nezbytná. Tolik k úvodu pro ty, kteří třeba nevěděli, že tam vůbec nějaká studánka je.
Tento víkend jsme na Bořeň jeli potrénovat lezení na vlastním s pár lidmi z našeho klubu. V sobotu večer se u táboráku šířila zvěst, že ve studánce plave mrtvá myš, proto jsem se v neděli při odjezdu šel podívat dovnitř s tím, že myš vylovím a napíšu sem upozornění, že voda může být kontaminována kdoví čím. Dole jsem ale zjistil, že studánka je brutálně zatopená. Poslední nebo možná dokonce poslední dva schůdky jsou pod vodou, takže se vlastně dolů člověk nedostane aniž by se brodil. Myš jsem tam žádnou nenašel, ale není vyloučeno že bude na dně. Pokud si dobře pamatuju z minulých let, normální stav je takový, že člověk sestoupí dolů na štěrkovou podlahu a vodu bere z kohoutku, který trčí ze zdi a vytéká z něj voda. Nevím jakým způsobem je řešený odtok (jestli se jednoduše voda vsakovala do země nebo je tam nějaká drenáž...) Každopádně v současné době tento odtok nefuguje nebo je ucpaný.
Rozhodně nedoporučuju vodu momentálně pít (což by asi každého, kdo to tam zná napadlo, ale možná už ne lidi, kteří tam přijdou prvně). Rozhodl jsem se to napsát sem, jelikož nevím jestli existuje někdo jako správce studánky, případně nějaký nadšenec, který se o takové věci stará a zajímá. Pokud někdo ví víc, třeba se toho ujme a přepošle informaci příslušným lidem.
není zas tak úplně studánka, je to spíš nějaká ta meliorace asi. v každém případě to je něco jako dešťovka protékající skrz suť pod pastvinami, a takhle plné vody to bývá každé jaro je-li trošku vlhčí zima. několikrát jsem zažil že to i přetékalo vrchem.
pít to, to se nedá doporučit. pil jsem to sice mnohokrát, a vždy jsem to důsledně zapíjel večer v hospodě všelikými jemnými i sprostými tabulovými likéry, a špatně mi bylo střídavě spíše zásluhou těch likérů než vody. nějaká ta bakterie od dobytka tam asi bude, záleží asi, jak má kdo v útrobách otužilou mikroflóru a mikrofaunu...
Ahoj, pocházím z Bíliny a z toho pramene jsme pili vždy vodu, co pamatuju a nikdy nikomu nic nebylo. Samozřejmě jsme nepili, když byla štola z jara zatopená, to dá rozum.
Nicméně po letošním horkém létě, kdy téměř nepršelo a vyschlo spusta studánek, tak tento pramen teče dál. Z čehž se dá usuzovat, že to není jen dešťovka proteklá sutí. Pramen je to vydatný a nepamatuji, že by někdy vyschl.
Ahoj, shodou náhod jsem dnes listoval staršími fotkami Bořně, hledal kontakt na chatu na Bořni kvůli plánované akci (prý se chata prodává?) a ptal se kluků, jak to vypadá s příjezdem na tábořiště (neoficiální), zda není cesta nahoru moc rozbitá....
Byl jsem tam několikrát, naposledy před pár lety, takže co vím z té doby: mluvit o "studánce" je asi hodně zavádějící. Zejména pro ty, kdo ji budou hledat poprvé (držím palce, značení by se hodilo). Spíš bych mluvil o pramenu. Ten je ve cca 2 metry hluboké betonové jímce, do které se leze malým otvorem po železných schůdcích (kramlích). Do této podzemní místnůstky přitéká voda jakousi štolou (několik metrů dlouhou a úzkou). Voda teče žlábkem, pak je tam schodek u kterého se bere a voda pak volně vsakuje do země. Zažil jsem stav (krom toho poprvé, kdy jsme "studánku" nenašli a do "té díry přece nepolezu, tam žádná studánka určitě nebude"), kdy dole hezky crčel pramínek, i kdy byla jímka plná vody až po okraj...
Takže je to spíš dotaz na místní, jak to vypadá nyní? A mne by zajímalo, kde se tam ta voda vůbec bere, nebo spíš jak toto prameniště vzniklo? Odpovídám si tak trochu sám - v okolí jsou pastviny, dobytek potřebuje vodu, takže místní JZD...
Ahoj, tak ja byl na Borni letos asi po 4. Pokazde v tuhle dobu a to, ze je studnaka (respektive pramen, jak rikate) zatopena, tak to vidim poprve. Kazdopadne pokud je to bezna vec, tak se omlouvam za poplasnou zpravu. Pil jsem vodu z ni take pokazde (krom letosniho vyjezdu) a take mi nikdy nic nebylo, ale je pravda ze dezinfekce v podobe kvalitni domaci sliovice byla vzdy na miste :)
Ten sterk tam byl v minulosti, posledni 2 roky naopak sterk nekdo vybral a je tam jakysi system betonovych prepadu (proto je posledni kramle zatopena).
Kdysi tam stával barák, který potřeboval vodu. Jeho základy (i když už značně srovnané se zemí a zarostlé) tam byly vidět ještě na začátku 90. let. Pramen vznikl zachycením podzemní vody, které stéká po nepropustném znělci a sbírá se v hlíně a suti pod jižními stěnami Bořně.
Kdybych nebyl z druhého konce republiky, tak bych měl coby "místní" za morální povinnosti tento v lokalitě vzácný zdroj vody udržovat. Stejně jako jištění atd. :-) Při první akci na Bořni se ukázala voda jako jediný zásadní problém. Mimochodem, hledal jsem na Estudanky.cz a tento zdroj jsem tam nenašel. Nicméně 3 km vzdušnou čarou od něj se nachází něco podobného: http://www.estudanky.eu/6005-studna-u-svateho-blazeje-2 a
Na Bořeň jezdíme často a o stavu studánky něco málo vím. Jedná se o studánku, kde je řešeno čištění vody průtokem několika vrstvami kameniva. V minulosti se takto čistila voda pro celé vesnice. V tomto případě pro ?Chouč.
Ve stavu ve kterém se studánka v této chvíli nachází, se bohužel nachází již od konce minulého léta. Důvod je jednoduchý. Majitel stáda krav, které se pod Bořní pasou umožnil stádu přístup ke studánce (prořezal okolní stromy a dost možná je tam i nahnal) a ty bohužel velkou část studánky zničily.
Studánka má zřejmě dva prameny (řečiště) a krávy zničily pramen nacházející o několik metrů níž. Ten je ucpaný bahnem a voda nemám kam odtékat, zároveň je přirozený odtok vody značně poničený. Nejde jen o vodu a zničení studánky, ale bohužel se tam nacházely i chráněné rostliny, které se zničily a už tam bohužel díky tomu nejsou.
Před cca rokem a půl někdo (zřejmě jedna z okolních obcí) studánku vyčistil, přidělal do ní novou kramly a vyměnil kamenivo. Bohužel je tato práce zničena.. Voda určitě již pitná není. Dřív jsme na Bořni jinou ani nepili..
Buď bych nechal na náklady majitele krav nechat studánku vyčistit + vyčistit pramen, který je zničený. Nebo se můžeme domluvit, přivést si někdy na lezení sebou i lopatu + nějaké ty pracovní krámy a postarat se o to sami.
Možná by stálo i za zvážení oslovit správce skal aby se pokusil obeznámit okolní obce. Je možné, že o tom ani neví..
Vodu bych určitě již nepil. Na podzim v ní plavaly nějaké mrtvé žáby a všelijaké hnusy...
"HO Bořeň Bílina – rekonstrukce studánky pod Boření
Přiděleno a čerpáno 40 000 Kč
Přidělené peníze byly využity na obnovu studánky na tábořišti na jižní straně Bořeně. Bylo vyčištěno okolí studánky, částečné položení kamenné dlažby, provedeny rozbory vody a nakoupen materiál na další práce. Práce na projektu pokračují."
myslim, že čím víc vody, tím lepší chlazení na lahváče, takže za mě dobrý. Jen to chce dobrou síťovku na špagátu no.
A neni takovej problém se stavit v hospodě na dlabanec, vysrání a při tý příležitosti si tam napustit i vodu do petky. Třeba pak nebude tak nasráno v okolí louky, stačí že tam serou krávy.
hm, nasráno tam bylo vždycky. vždycky mě překvapí že většina populace neumí houno odnést aspoň 100 metrů od tábořiště nebo skály a zahrabat. kór na pastvině, kde se na mezích válejí šutry špičaté použitelné jako improvizovaný krumpáč.
Dřív se chodilo prostě dál,hovno se zahrabalo a bylo,dneska jsou lidi pohodlnější a nikam se kvůli sraní daleko netáhnou,čas jsou peníze :-).Ovšem lezců - potenciálních sráčů,je dneska několikanásobně víc, to je taky fakt a pak přichází ke slovu jednoduchá rovnice :-).Voda z tý hnusný šachty mi byla vždycky podezřelá,jednou tam bylo dokonce nasráno..Dneska na Bořeň jezdí všichni autem buď až na louku a nebo na parkoviště k chatě,vodu je lepší si přivézt sebou.Zajímalo by mě,kdo dneska jede na Bořeň autobusem nebo vlakem a vleče se s Bíliny pěšky jako to bylo běžný dřív..Nikdo.
Nedá mi to a musím podoknout,že kdyby koncem osmdesátých let ta pakáž,co byla nalezlá kolem Skandery a Chudožilova(včetně nich)ve svazu a Alpinu,tak místo nesmyslný rekonstrukce chaty,kterou stejně nedokončili,chatu projebali a dali tak možnost zřízení těm několika ostudným bordelům,co pak na chatě v devadesátých letech byly,radši zřídila u tábořiště latríny :-)
Já vím, že to sem nepatří, ale jak to bylo s tou chatou? Jsem mladší generace, vím, že kdysi byla svazu, víc nevím a občas si kladu otázku, proč už svazu není, bylo by to hezké a pohodlné...
Lidský faktor,hrabivost,zlodějna.Tenkrát mi to a nejen mě, dost naštvalo,že to od RaJ koupili,poněvadž tam alespoň fungovala hospoda a člověk se po lezení nemusel táhnout na pivo až dolů do Liběšic..V tehdejším horolezeckém časopisu Hory vyšel posměšný článek od Skandery,kde se vysmíval nesouhlasným názorům na koupi chaty - jak to krásně dají do pořádku a bude tam pro lezce krásný zázemí.Houby,akorát Skandera - Alpin - Chudožilov tunel, z jejich velkolepých plánů na vinárnu,penzion a školící středisko se neuskutečnilo vůbec nic..