Na umělých horolezeckých stěnách je běžnou praxí ponechávat expresky s karabinami připnuté na stěně. Jejich trvalé osazení zde však vede k tomu, že karabiny jsou často intenzivně opotřebovávány. Především při spouštění lezců přes karabiny dochází časem k výraznému zbroušení těla karabiny v místě ohybu lana. Z logiky věci to nejvíce postihuje poslední karabinu na horním konci výstupové cesty (tzv. vratný bod), ale nedávný incident ukázal, že nebezpečí je také někde jinde.
Druhou nejvíce obroušenou karabinou je zpravidla karabina prvního postupového jištění. A zde se skrývá nebezpečí, že obroušená karabina může způsobit přeseknutí lana. Jistič ve většině případů stojí od stěny poodstoupen cca 1 až 2 metry. Lano tak do karabiny vstupuje pod určitým úhlem a tahem napíná expresku od stěny. Při spouštění zde zatížené lano na karabinu tlačí a obrušuje ji. Ovšem oproti vratnému bodu zde lano není okolo těla karabiny obtočeno o 180°, ale je přiloženo k tělu karabiny příčně, což vede k tomu, že tělo karabiny je obrušováno do roviny tvořící kolmou hranu s boční stranou těla karabiny. Vzniká tak ostrá hrana, na které se lano v případě zachycení pádu dokáže přeseknout (oproti tomu v karabině vratného bodu se ostrá hrana téměř neutvoří, protože lano při posunu a zatížení zde sice tělo karabiny obrušuje, ale v ohybu 180° ji obrušuje opět do zaobleného tvaru).
Obrázek 1
Při spouštění lano vstupuje do karabiny pod mírným úhlem, a při horním okraji karabiny lano vedoucí dál svisle nahoru obrušuje tělo karabiny do roviny kolmo položené k podélné ose karabiny. Vzniká tak ostrá hrana – viz. Obrázek 2 níže v textu.
Popis události: Pád prvolezce do prvního postupového jištění, došlo k přeseknutí lana, pád na zem, naštěstí z malé výšky, bez následků na zdraví. Délka pádu 1,6 m. Pádový faktor 0,57.
Hmotnost padajícího prvolezce 80 kg. Jištěno bez prokluzu (staticky). Použito jednoduché
dynamické horolezecké lano o průměru 11 mm.
Obrázek 2 a 3
Karabina dlouhodobě používaná na pozici prvního postupového jištění.
Obrázek 4 a 5
Lano přeseknuté na ostré hraně obroušené karabiny.
Obrázek 6 a 7
Detail přeseknutého lana, charakteristické střižení vláken do jedné roviny.
Závěr: Provozovatelé umělých horolezeckých stěn by měli průběžně kontrolovat karabiny
postupového jištění, a karabiny, které jeví známky poškození obroušením lanem, včas vyřadit
a nahradit novými karabinami. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat karabinám prvního
postupového jištění, a vůbec všem karabinám, které jsou v místech změny směru vedení lana
(např. pod převisy, na začátku nebo konci traverzu, v traverzu napříč koutem, apod.).
V případě, že na obroušenou karabinu postupového jištění narazí návštěvník umělé stěny, měl
by na tuto skutečnost neprodleně upozornit provozovatele stěny.
Zdroj (se svolením autora):
www.horosvaz.cz