A skutečně takové průvodce existují a neustále vznikají a jejich kvalita rok od roku roste. Ale vzhledem k tomu, že denně vznikají nové cesty a přelézají se nové skály, aktuálnost je jejich hlavní slabinou. Navíc, je spousta oblastí (často lokálního významu), kde nebyl vydán aktuální průvodce už léta, přestože se tam stále aktivně leze.
Tento problém se snaží řešit webový portál Skalní oblasti ČR (
www.skalnioblasti.cz), jakožto webová aplikace věnující se systematické evidenci skalních objektů a lezeckých cest na území České republiky. Nabízí informace o aktuálních lezeckých podmínkách na pískovcových skalách ČR a o dočasných omezeních lezení způsobených např. hnízděním ptactva či z jiných důvodů. Platforma je založena na všeobecné komunikaci lezecké veřejnosti na témata týkající se skal ČR, jejich údržby a dění kolem nich, přičemž každý do ní může přispívat zápisem nových cest (skal), či vlastními fotografiemi, videi cest a skal, komentáři nebo hodnoceními. Web skalních oblastí také systematicky podporuje činnost správců skal; ti mají možnost zaznamenávat veškerou údržbu jistících prostředků a informovat o stavu cest, jištění apod.
Skalní oblasti ČR úzce spolupracují s orgány ochrany přírody a díky tomu mají lezci k dispozici aktuální přehled omezení a zákazů lezení. Tato omezení jsou graficky znázorněna na mapě na titulní straně webu, pro co možná nejefektivnější varování lezců.
Přestože rozsáhlá databáze cest a aktuální lezecké podmínky patří mezi nejčastěji využívané nástroje, web Skalních oblastí ČR toho nabízí ještě mnohem více:
Integrovaný záchranný systém je modul určený pro složky IZS zasahující v případě nehody na skalách v ČR. Díky tomuto modulu jsou záchranáři schopni najít přesnou polohu skály a nejlepší cestu k zraněnému, což v praxi může velmi usnadnit jejich práci a zvýšit šanci na včasnou pomoc zraněným.
Pohledy do historie lezení na skalách ČR je modul propojený s databází lezeckých cest a vytváří jakousi galerii prvovýstupců na českých skalách. Součástí je také bibliografie vydané beletrie, časopisů, horolezeckých průvodců, novinových a webových článků a videí o historii lezení na českých skalách a také faksimilie historických vrcholových knih a protokolů o prvovýstupech.
Sbírka významných kolekcí lezeckých fotografií doplňuje sekci věnující se pohledům do historie lezení. V současné době zde lze nalézt fotografie od Břetislava Vorla, Slávy Korčáka, Bohumila Svatoše a Karla Vlčka ze 40. až 80. let 20. století.
Lezecké deníky jsou nedílnou součástí databáze lezeckých cest. Dle předpokladu nabízí možnost zapisovat si přelezy cest do vlastního elektronického deníčku. Vše je samozřejmě vzájemně propojené, a tak při prohlížení cest lezec vidí, co má na danou věž už vylezené. Přestože se Skalní oblasti ČR zaměřují zpravidla na skály a cesty na území České republiky, lze si do deníku zapisovat i zahraniční přelezy a mít tak všechny své záznamy pohromadě.
Mobilní aplikace je poslední novinkou na Skalních oblastech a slouží jako lezcův pomocník přímo v terénu. Před odjezdem do oblasti si stačí stáhnout do telefonu (tabletu) „balíček“ s daným sektorem skal a poté již vše funguje off-line. Aplikace pomůže lezcovi dojít ke skále, kterou hledá, případně zorientovat se v místě s velkým počtem skal a nabídne mu aktuální přehled cest s popisy, fotografiemi, hodnocením a charakteristikou. V případě, že některé tyto informace o skále/cestě v současné době chybí, má možnost je na místě doplnit a doma, po připojení k internetu, je odeslat do databáze. Skály, cesty, polohy skal, hodnocení cest apod. tak neustále přibývají a datové balíčky sektorů se tím pravidelně aktualizují. To nejlepší nakonec… aplikace (i veškerá data) jsou ZDARMA a stahovat ji lze do zařízení s operačními systémy Android a iOS.