Chápu zákaz používání magnézia na pískovci, ale co mají dělat Ti, kterým se potí ruce?
O používání magnézia na skalách se hovoří prakticky od poloviny osmdesátých let, kdy se tento chemický prášek k nám dostal. Jako prakticky založený člověk jsem byl vždy pro všechny technické novinky které lezení učiní bezpečnější a pohodlnější. Magnéziu jsem nadšeně přijal stejně jako bych uvítal jistící borháky na pískovcích. Magnézium vyřeší živočišné pocení rukou v parném létě a borháky po 2 metrech pocení od strachu. Bohužel v naší České kotlině tehdy vládli pískovcoví lezci ctící pravidla starých lezců, kteří magnézium ani borháky nepoužívali.
Mezi lidmi jsou fyziologické rozdíli, někdo se skoro nepotí, mě se ruce v létě potí hodně a na některých cestách i na písku by se mě magnézium hodilo. Bílé fleky na pískovci nejsou zcela estetické, ale co je proti tomu požitek z pevného nekluzného uchopení chytu že? Nepotící jedinci bohužel obsadili vlivné funkce v lezeckých komisích a prosadili zastaralé tradice lezení bez magnézia.
Je to ale stejně polovičaté, protože jak kdysi pravil Pletánek, jestli se dobře pamatuji, že jediné skutečně čisté lezení je bez magnézia, bez lana, bez lezeček a bez oblečení.
Zákaz magnézia je podobný jako zahalování žen v islámských zemích - je to taková kulturní vymoženost dané komunity. Proto rád jezdím do Frankenjury nebo do Arka, kde není s magnéziem ideologický problém.
Tento článek je zjednodušený a neklade si nároky na obsolutní pravdu.
proč si vařit poctivý vývar, když existují instantní polévky? Proč cvičit, když existují pilulky na hubnutí? Proč číst knihy, když se mohu kouknout na film na počítači? Proč dělat protokoly do labin, když jsou všechny vypracované ke stažení na internetu? Proč se při lezení bát, když...
Každý hledáme něco jiného, každý to jinak vnímáme. Když přijdu do čínské restaurace, nebudu řvát na kuchaře "jak to , sakra, že nemáte svíčkovou, když jsme, sakra, v Čechách", protože vím, že prostě v čínských restauracích se svíčková (většinou) nedělá... a když přijedu na písek nebudu řvát "jak to, sakra, že tu nejsou borháky po dvou metrech a a jak to, sakra, že se tu nesmí používat magnesium", protože vim, že se to tady takhle nedělá.
Nejsem žádný klasik, na písky jezdím zřídka kdy, ale respektuji a dodržují pravidla, která tam platí. Proč? Protože mi to, stejně jako dobrý domácí vývar, pak víc chutná.
U toho rákosníka v bistru aspoň vidíš, jak to dělá. V "klasické" české restauraci, kde mají "klasická" česká jídlo to je lepší někdy nevědět, byť výsledek se tváří přesvědčivě... Klasik nejsu, na písek jezdím a snažím se v dané oblasti dodržovat mezi lezci zaběhlá pravidla;-)
Jak někdo řekne, že na písku dodržuje mezi lezci zaběhlá pravidla, lze si vsadit, že mádžuje. Že si našel nějakého trotla s maglajzákem na zadku, aby si udělal alibi na ten svůj pytel.
Myslím že problém mádža je spíš ten, v jakým typu cest se používá. V klasické tůře typu Starosta a podobně je to bezesporu prasečina. Co ale IX, X, XI "sportovní" stěny a hrany? Tam mě přijde, že na mádžo nadávají z 95% ti, co na to lezecky nemají. V každým případě je slušný mít s sebou kartáček a když je potřeba, tak sem tam něco opucovat.
O maglajzu se toho už napsalo hodně, skoro pokaždý se ale psalo to samý. Když to shrnu: tradice, který na písku platěj, dělaj z těchhle našich oblastí něco výjimečnýho. Stejně jako tradiční terény ve Skotsku a Walesu... Propagátoři maglajzu ale tvrděj, že to brzdí vývoji, že lezení je už někde úplně jinde než před 50 lety atd. Znám lidi, který lezou v Ádru devítky bez mága. O desítkách a vyšších číslech nevim, nikdy sem to nelez a neumim si to ani představit. Pravdou ale je, že číslo u názvu cesty je jen jedna vypovídající hodnota z několika. Další je taky styl přelezu, přičemž se asi všichni shodnem, že bez mága je to těžší než s nim. Pak je taky jasný, že když byl prvovýstup udělanej bez mága, tak je blbost přelejzat to s mágem a argumentovat u toho, že kvalitativně posouvám lezení vejš. Z toho všeho vyplývá, že tam, kde to někdo přelez bez maglajzu, tam by se to už dál mělo lízt čistě. Cesty pod devět s mágem je prasárna. Mimo to, abych taky navázal na článek, tak sem viděl lidi s upocenejma rukama, že si dávali do pytlíku jemnej písek. Prej to taky trochu ruce vysuší. Jinak je to holt handikemp, za kterej nikdo nemůže. Se 150 cenťákama tě do NBA taky nevemou...
Mně to připadá jako nesmyslný článek. Co tím chtěl autor říct? Jaký má názor? Na jednu stranu jsou všichni kdo s ním nesouhlasí hloupí klasici ve vrcholových komisích, na druho stranu ho zas tak vážně nemáme brát. Já se potím při 39,991 stupních takže v 99,99 % případech maglajz nepotřebuji ani na šutru. A když je hodně vedro tak jdu do stínu, do severních stěn nebo někam vysoko, nebo lezu brzo ráno nebo pozdě odpoledne.
Po dlouhem hledani jsem nasel reseni a tim je iontoforeza. Vice o principu zde v cestine http://www.electroantiperspirant.com./cz/index.php, tady v anglictine http://www.sweathelp.org/en/. Na te strance electroantiperspirant prodavaji pristroj na iontoforezu za 10 000,- ja si ho vyrobil sam se vsim vsudy za necelych 700,- navod zde: http://www.youtube.com/watch?v=Cc0pj2tf6_4&feature=related. Je to vpodstate identicky pristroj, jen v pekne krabicce, mozna nejake typy komercnich pristroju maji nejake vyhody (stridavy proud = moznost vice voltu pri mensim podrazdeni pokozky), ale me to zatim za tech 10 000,- nestoji.
Procedura ma i sve nevyhody:
casova narocnost (ze zacatku tri tydny jsem jel 5xtydne 24 minut, ted udrzovaci lecba se snazim obden 24 minut, tedy zhruba 3x tydne - plnit obden a zapojovat trafo do elektriny je nuda, cele je to spis na 30 minut, kdyz si to da clovek k televizi tak to jde)
podrazdeni pokozky (ja jedu 22 V, pro co nejvyssi ucinnost, bohuzel je procedura trochu neprijemna
- paleni, svedeni a v konecne fazi podrazdeni pokozky v mistech dotyku s vodni hladinou - zarudnuti, extremni suchost, nekdy malicke puchyrky, ale ty rychle zmizi, podrazdena mista je potreba namazat kremem, pokud ma clovek zadery, skrabance, tak to pali pekelne, da se zatejpovat nebo natrit nejakym olejickem, ale to jsem nezkoumal)
- vysledky pro me extremni, vzhledem k potivosti mi mrzly i v lete ruce a nohy (a nohy taky dost pekelne smrdely :) kdyz jsem byl treba v lete zavreny v byte (venku 30 ve stinu) kde byl pruvan (vlhke ruce a nohy + vitr) = ledove ruce a nohy, puvodne jse myslel ze se mi jen nedokrvuji. Po 2 tydnech procedury poceni zmizelo ze dne na den, zmrzle ruce nemam uz ted ani v zime a uvnitr na boulderu lezu o barvicku vic nez predtim, zvlast na oblinach, ktery byly pro me driv nemyslytelny. Kamosi me prestali sikanovat, ze jim opocuju chyty, coz je taky plus :) Po hodine a pul nemam v lezkach cvachtaliste, na kterem se neda ustat nic. Uvidime vysledky na skale, ale rekl bych, ze tam bude taky extremni posun.
Kdyz bude zajem napisu na lezce clanek o vyrobe pristroje v cestine.
Princip je nejasny: Exactly how tap water iontophoresis works remains unclear; however the treatment has been shown to be effective in up to 98.5% of people making it a safe first line treatment option. Pro me je dulezitejsi, ze to funguje.
Ja si koupil adapter k NB s volitelnou voltazi http://www.softcom.cz/produkt/ napajeci-adapter-pro-notebooky-230v-/ -5-24v-/-38-15a-stejnosmerny/?flist=1. Adapter jsem rozebral, v GM electronic koupil kabely, krokodylky. Kabely mi napajel kamos misto puvodniho kabelu, pridelal jsem krokodylky a hotovo.
Pouzivam pouze 2 nadoby na vodu, tedy jednu velkou pro ruce, druhou pro nohy (je to rychlejsi na plneni a prenos z koupelny napriklad nez behat 4x), zda se mi to stejne efektivni, ale to budu muset jeste zjistit vic informaci. Koupil jsem v Tescu nejaky hlinikovy pekac za 2x38 Kc. Ruce/nohy by se nemely dotykat dna, tak jsem rovnou taky v Tescu taky koupil gumovou rohozku, ktera je derovana a tu narezal do nadob cca za 150 Kc, neco v tomto stylu http://www.texim.eu/product/ gumova-pryzova-rohozka-600-x-400x-20-mm-4026/.
Na clanek to asi nebude, nechce se mi pak cist pitome reakce anonymu :) kdyby mel nekdo nejaky dotaz tak klidne napiste na mail mburisin"zavinac"hotmail.com
me se osvedcila oboustrana lepici paska, na tezsi pasaze vterinove lepidlo, to je sichr. Jak jsem to zacal delat tak jsem se posunul o dve barvicky na bouldru!!
Píšeš že jsi praktický člověk. Proč proboha teda lezeš na skály? Jaký to má praktický důvod? Aha! Protože tě to baví. A proč nelezeš všechno TR, to je nejpraktičtější a nejbezpečnější?
No, když budeš lízt dýl než, pár týdnů, tak třeba pochopíš jak se jde lépe bavit.
Miloši, článek je to spíš do Diskuze, protože už má pár komentářů včetně toho fyzioterapeutického, tak ho tu nechávám. Příště takovýhle pseudo-úvahy radši do diskuze pls.
Tak toto mi přijde jako článek lezeckého amatéra.Co si chce lezení co nejvíce ulehčit aby nemusel tolik trénovat. O čem by to lezení na písku pak bylo?? K písku se musí přistupovat s respektem, lezení na něm bylo spojéné vždy s větším morálem a o tom to je. Ano osázíme pískovec nýtami po 2 m a bude tam každý den stovky lidí. jak pak asi budou ty cesty vypadat ?? spousta lezců se požene do cest na které nemají a tak nějak se vydrásají nahoru a celou skálu spíše vydřou. lezení na písku je dost specifické a hold není pro všechny! když uz se ti potí, tak použij tekutej maglajz, aspon neni tolik vidět
Tohle je absolutní blábol, autor evidentně nemá do čeho píchnout. Jestli toužíš po borhácích po dvou metrech, jeď na vápno. Jestli chceš lézt s maglajzem, udělej totéž a nebo s ním lez na písku těžké cesty (VIIIc- IXa a výš). A mimochodem, potí se každý, někdo víc, někdo míň.
Jo jo, je to pakárna. Já se potím tak, že musím na lezení nosit u pasu froté ručník a ruce vždy utřít. Když si vezmu mágo, udělá se mi na rukou během chvíle děsně kluzká kašička. Jakmile je nad 15 stupňů, lezu bez trička. A v kraťasech. Jinak okamžitě totálně zmáčené třičko, kalhoty lepí tak, že nejdou pořádně zvednout nohy ... fakt humus. A ruce jak když je vytáhnu z vany. Kdyby někdo věděl, jak to trochu utlumit, byl bych vděčný. Díky.
Ale ne, o to nejde, mě štve to pocení. Normálně to neva, ale i na stěně nebo na žule mám chyty kluzké jak led. Já písek nelezu, reagoval jsem na to pocení.
Ostatní v lezecké komunitě - chtějí lézt podle pískovcových pravidel. Ostatní v nelezecké komunitě - chtějí skály v CHKO takové, jaké mají být (čisté, bez zásaditých přísad v kyselém podloží atd...).
Kdo má chuť lézt s MG, má spoustu jiných možností, nikdo přece takového člověka nebude omezovat na Srbsku
Pokud máš potřebu používat mágo a bojíš se odlíz od kruhu tak na písek nejezdi nikdo tě tam jezdit nenutí a jen kvuli tomu, že na to někdo nemá morál by se neměli zavedené tradice měnit. patřím k té mladší generaci a jsem rád že tady máme něco takového jako je ádr. to bychom za chvilku mohli začit používat frendy a pak třeba i sekat chyty jen proto že na tu cestu nemame. V česku je hromada oblastí kde se mužou vyblbnout ty co maglaiz potřebujou ale písek ať nemění.
Skály se rozpadaj s maglajzem i bez něj :). Ty mladej by ses moh zajet podívat na ten písek, jak a co se tam leze:). A není od věci se tam juknout třeba tedka, mágo je totiž včudu, ale skály jsou ted bělejší než kdy jindy :)
Nez resit mago zkus resit spis proc se tak moc potis. Obecne byl jsem na tom stejne - od prirody jsem hodne potivy clovek, v lezeni me to vetsinou i vadilo, obecne pri sportu pakarna, ale co naplat.
a) zhubni (nevim kolik vazis, ale ja sel o cca 4kg dolu a ejhle, prestal jsem se potit)
b) zajdi si na lymfatickou masaz plosek (maser/ka ti rekne, jestli mas v poho lymfu a kdyz ne, tak ti ji rozhybe)
c) co tlak, je v pohode? Vyssi tlak = vice poceni
d) pitny rezim - neni dobre kort pri lezni lemcat litry vody, telo pak nestiha zpracovat a tim padem vodu vylucuje v potu. To ale dokaze sofistikovaneji vysvetlit nejaky odbornik na vyzivu.
e) obleceni - na vlastni lezeni sortky a tilko, po vykonu ihned obleknout mikinu, ac se to nezda, tak telo je prehrate a rychle ochlazeni zase generuje pot.
Viz vyse zabralo u mne a znatelne omezilo poceni, takze obnecne nezli resit dusledek, dulezitejsi je nalezt pricinu. No a ja magluju ted napr. pouze pro pocit, nejak mi to pomaha pri lezeni odpocivat, ale casto bych to uz nepotreboval.
No a rady ala elektrika - no urcite to funguje, ale co se deje s vodou, ktera se drive dostavala ven pory kuze a najednou nemuze? Co na to termoregulacni system tela? Nevim nevim, ale lecit dusledek k spatna cesta, teda alespon podle me.
a) hubnout vic uz nemuzu
b) zkusim o tom neco zjistit
c) tlak jsem nikdy neresil, ale co s nim i kdybych ho mel vyssi, alkohol piju malo, nekourim, kavu nepiju, snazim se nejist tucny jidla, sportuju vpodstate kazdej den, vic toho pro tlak bez leku stejne asi nezmuzu nebo nejaka rada?
d) piju tak abych necitil zizen, pri naznaku zizne je telo uz dehydrovane => vyssi riziko zraneni, nizsi vykonnost atd.
e) min obleceni uz asi taky nepujde, vykazali by me ze skal :D
Zalezi do jake miry se kdo poti, vetsine lidem staci zhubnout a snizit tlak a nekdo jiny nema na vyber nez resit dusledky po vycerpani vsech moznosti viz treba extremni pripad http://www.youtube.com/watch?v=lvgHDX5u444.
K iontoforeze - dlanema a chodidlama clovek zas tak extremne moc nevypoti, takze mozna je nejaky minimalni zvyseni poceni v jinych castech tela. Pokud nejake zvyseni je, tak ja jsem ho nepozoroval.
U operace, k odstraneni poceni je to jiny pripad a tam opravdu ve velkem procentu pripadu dochazi ke znacnemu zvyseni poceni v jinych castech tela a dalsim neurologickym problemum.
Pro me je zatim iontoforeza jedine vychodisko. Zkousel jsem tekutej maglajz. Vydrzi mi tak prvnich 5 kroku v ceste (coz je docela u uspech :D), zkusil ho i bracha, kterymu se ruce potej malo a liboval si ze do pulky 30m cesty nemusel magovat... Jinak se potim extremne celej, i u trochu akcnejsiho pingpongu ze me pot jen leje :(, aspon ze se daj resit potivy ruce kdyz uz nic jinyho.
Zkusim jeste tu lymfatickou masaz jak pises, uvidim co to udela.
Hele, tak me napada jeste jedna vec - bracha kdyz makal jako hovado v posilovne, tak se sice desne vyrysoval a zhubnul, ale zacal se desne potit. Melo to neco spolecneho s hladinou cukru v krvi, nejak si to dietou podelal nebo co. Takze zkus easy vec - pred pristim lezenim tsk 30min si udelej muj oblibeny drink - 3 polevkove lzice glukopuru (da se koupit vsude v obchodech s potravinama), trosku vitaminu C (mam praskovy, 100mg, tak na spetku noze) nebo vymackni 1/2 citronu, do 0,4l vody a vypij to. Nebo sezen hroznovy cukr v tabletach (v kazde lekarne) a vycucej pred lezenim. Mozna ti to helpne taky a srovna to elektrolity v tele.
Je zajímavé, že při silových aktivitách se nepotím. Pa 90 minut ve fitku je tričko suché. Ale za hodinu na kole pak ždímu i svetr. Normálně mi pot stéká po vnitřní straně větrovky a odkapává z rukávů. Bohužel při několika hodinách hřebenovky jsem schopen propotit i věci v batohu na zádech. Při squashi mi po 15 minutách klouže raketa z ruky ... Když jsem dělal sportovní aeorbik, tak místo, kde jsem cvičil, bylo za chvíli pokapané, mokré a začalo klouzat ...
Postavu mám 177/60, lezu 7 až 7+, mám licenci na trenéra fitness a kulturistiky, ze stravy a zdravotního stavu jsem dělal zkoušky. Přesto je pro mne pocení v lezení limitní. Asi jako kdyby si normální lezec místo mága namazal indulonu. Asi takto se cítím :-(
asi autorovi chybělo že se tady téma dlouho neřešilo, si neměl dost keců o mágu, kdo to chce poslouchat, lozíš vůbec na písku? lidi to tam stejně používaj, v těžkejch i ve vyšlapnejch čtyřkách, vo co ti šlo tímhle článkem? stejně nakonec každej jak to cítí, se snažím neprášit třeba, skoč k tošovákovi nebo do jiný knajpy pod pískama a tam si to u piva řeš třeba budeš mít štstí a už to dořešíš
málem sem zapoměl, stačí pytel nehašenýho vápna a máš problém s potem i etikou vyřešen, kdybys nevěděl co s ním, dobrovolníci z řad pískařů se najdou, soo to ochotní chlapi
Misto psani takovych stupidnich "clanku" by bylo lepsi venovat energii vymysleni a zkouseni zpusobu jak poceni minimalizovat i bez maglajzu.
Nebylo by spatne dat dohromady seznam triku a tipu. Neco jako:
1a) Umejt si ruce rumem (odmasteni a hezky to voni)
1b) Dukladne nastricat cele ruce rexonou (utlumeni cinnosti potnich zlaz)
1c) Pri lezeni pouzivat misto maga prach sebranej pod skalou. Jemny prach pohlti vlhkost podobe jako mago, zbytky se utrou o kalhoty ...
Jeden kámoš používá v pytlíku jemný dubový piliny od známýho truhláře, sice na něj lidi (včetně mě když jsemho poprvé uviděl) pořvávaj, ale on je čistej a docela si to chválí.no počas se lepší, tak to můžem jet řešit do skal..KL
Cely tento boj o používaní či nepoužívaní magnézia, doisťovaní ciest na pieskoch či tatrách su len pokrytecké kecy...všetkým odporcom ide iba o to aby sa nezvýšila návštevnost týchto oblastí aby mali svoje privátne ihriská na svoje päťkové výkony...lebo ich argumenty sú uplne nelogicke a neobhájitelné.
a ještě o pár věcí navíc, kupa cest na písku je dělaná na švébeho, na tvrdý si dřív borci občas dali skobu navíc a pak ji vytáhli a v cestě není, je těch sraček kupa a je zima, lidi se nudí, o co víc de, např
Jsem autorem článku a docela mne překvapilo, jaká se zde rozvířila diskuze. Na písku jsem nikdy nemágoval, ani jsem nikdy nelezl IXa, kde dnes borci mágo použijí v Labáku prý běžně. V parném létě bych si na pár cestách do pytlíku lehce oprášil na jednom dvou chytech, kde to opravdu klouže. Žádné obílení všech chytů na pískovci, to je fakt humus, ale oprášit jenom tam, kde to fakt klouže a nejde to oblézt. Když je cesta na písku osazena kruhy dostatečně tak to beru, ale je hodně cest, kde jeden až dva kruhy vyloženě chybí a jsou pak nebezpečné. Nakonec je docela fajn, když člověk jezdí do různých oblastí a leze podle místních pravidel. Nic by se nemělo přehánět, ani snaha dát kruhů co nejméně - je těch cest na písku docela dost.
Existují prý nějaká pravidla, že kruhy musí mít na písku nějakou minimální vzdálenost. Já bych byl spíš pro pravidlo zavést maximální povolenou vzdálenost mezi kruhy - třeba takové 4 až 5 metrů.
Vzdálenost kruhů je dána pravidli sportovního lezení - viz strány ČHS. A určitě nesouvisí s pocením. A znovu opakuji, pokud se potíš (a nejen na písku) tak nelez na sluníčku a jdi do severních stěn, nebo do vyšší nadmořské výšky. A některé cesty se nedají lézt za horka vůbec. Počkej na zimu. Taková je příroda.
Také se sluníčku vyhnu jak můžu a magnezium práším jenom na vápně. Pravidla lezení jsou ale dohodou lidí a mohou se změnit. Když ve Frankenjuře můžou být nýty po dvou metrech, mohou být i u nás. Osobně nemám rád ani jeden extrém - přejištěné cesty nebo podjištěné. Když si mohu vybrat, šáhnu po té přejištěné raději než méně zajištěné. Já bych ty pravidla změnil. Kdyby se hlasovalo skutečně demokraticky, byla by ta vzdálenost mezi kruhy jistě menší. Většina dává přednost pohodlí.
Jestli neumíš lézt na písku se vzdálenostmi kruhů, jaké tam jsou, tak padej do labáku na levý břeh, kde máš ve velkém množství i lehkých cest borháky do 5 metrů od sebe a nevymýšlej takové hovadiny!!!Desítky let stará pravidla lezení na písku se nebudou měnit kvůli lidem, kterým to nejde a hledají chyby jinde, jen ne v sobě..
Fakt pěkné kecy, to slýchám i u nás, až budete mít vylezené všechny zajištěné cesty na písku pak mudrujte, ale pochybuji o tom, že máte, protože to by jste to tu vůbec neřešili. Je záležitostí pouze autora, jak se rozhodne cestu zajistit a když se někdo necítí, ať do toho neleze. Jiným se zase líbí i ta druhá rovnocená složka lezení. Můžete být klidně pouze skleníkovými lezci, tam to máte zajištěno pomalu po metru a ještě k tomu pěkně barevné chyty, takže ani mozek nemusíte namáhat pokud nejste barvoslepí, aspoň nebude člověk potkávat čárky v pětpluskách na skále a ty máš Wildo mínus za dnešek, takhle tu Čínu 100x nedáš:-).
Vítej;-) Dyť na stěně je všecko ošmajdaný až hrůza, takže po černých, stejně jako venku po bílých, ne? A v nedělu se přeci nedělá, navíc se svátečním káčirem v břiše se těžce zalamuje:-D