Jak již někteří ví a mnozí možná ještě ne, vyšlo letos už třetí vydání průvodce na Tisou a okolí. Průvodce je obdobný jako většina našich pískovcových průvodců, převážně jde o popisy cest, s plánky skal, doplněných o fotografie. Přibylo skoro 200 cest a variant, mapy a plánky jsou aktualizované, u některých skal jsou nově i GPS souřadnice pro snadnější oriantaci. Průvodce seženete jako obvykle v Tisé, v lezeckých sportech, eshopech a brzy také na Lezci.
Lezecký průvodce
Tisá - Rájec - Sněžník - Špičák
Autor: Jiří Rosol Rok: 2012, 3. vydání Formát: A5, brožovaná, 323 stran Doporučená cena: 290,- Kč
Napřed jsem si myslel, že s koupí počkám, ale velkou výhodou je aktuálnost - nové cesty, které stále přibývají. Mínus jsou naopak chybějící výstupy Karla Běliny. Parádní novinka jsou GPS souřadnice, takže kamarádi co se nevyznají za vámi na správné věže a masivy snáz trefí. Celkově oproti předchozím vydáním zlepšení.
Kdo zná Karla Bělinu, ví, že Tisá, Rájec a Ostrov jsou jeho rajóny, kde dělá každoročně, i ve svém věku desítky prvovýstupů. S panem Rosolem se moc nemusí, ale to by nám mohlo být jedno, kdyby se tento jejich spor nepřenesl do tohoto průvodce. Podtrženo sečteno. Nový průvodce neobsahuje cca 300 nových cest od Karla Běliny, takže až zase budete koukat s "novým" průvodcem na kruhy ve skále, tak můžete klidně používat ten starý...
Tak jestli tam není zhruba 300 cest, tak si nemá smysl ten průvodce kupovat. Přeci si kupuju průvodce abych věděl co to je za cestu.
Takhle se dozvím, že buď je to cesta nová nebo, že je od Běliny.
Nezapřeháněl....to číslo je ze statistik pana Běliny a ty on si vede naprosto přesně a pan Rosol ví, že kdyby se ho jen optal, tak se dostane k dispozici...
Myslim že se jim Bělina na normální barvu železa zvysoka vykašlal... Co mi na něm dost vadí je, že jako správce byl dost tvrdej, cesty jen trochu na hraně pravidel bez milosti vytloukal. No a teď se sám chová stejně. Svoje historky o neposkvrněném početí každého jeho prvovýstupu ať si nechá k pivu Pod Císaře. Nemluvě o jeho devastaci okolí skal, dělání cest vyloženě za mokra, tlučení železa do linek co se jako bouldery lezou už léta (aby si mohl připsat další cestu)...
Jestli Karel (chodící průvodce (všeznalec Karlovo cest)) někomu předělal cestu, tak je to nedůslednost těch původních prvovýstupců, že u OVK nenechají opravit autorství, nebo vyndat dodaný kruh. Asi bude chyba někde tam, kde se prvovýstupy nahlašují, i když chápu, že za rok přibude tolik cest, že není lehký je všechny zkontrolovat. Bude to trvat, ale jestli někdo povolil mantinel, nesmí se divit. Kolik takových cest vlastně bylo, že se to tolik zveličuje? Několik, nebo desítky? A neříkejte mi, že těch několik desítek prvovýstupců Karla nezná osobně:), nepotkávají se a nemkomunikují spolu ústně. Jinak je Karel prima týpek a i většinu jeho cest jsem rád lezl;) A OVK Tisá? Že spolu Rosol a Bělina nemluví a nemají se rádi i když spolu dřív lezli? Jirka snad není jedinej člen komise ne?:) ...ostatně Karel má taky možnost udělat seznam vytlučených cest:)
V průvodci chybí daleko více cest, nejen od Karla, Jeni Paula a dalších lezců, kteří doděli své letité projekty a byly neuznány z důvodu nepožádání o povolení. Do některých již dodělaných projektů naběhl Rosol a cesty udělal znova. Prakticky většina nových cest je od Rosola, který si sám sobě povoluje dělání nových cest.
Rosol je člověk, který ve skalách spíše škodí, leze na toprope se žimarem a se svojí váhou a tímto stylem ulámal již více chytů, než všichni ostatní lezci v Tisé dohromady. Společně s nesmyslným uřezáváním kruhů by se měla VK zabívat tímto jeho negativním řáděním.
Bělina nemá asi jen problém s Rosolem při předávání zápisů o výstupech, průvodce na Ostrov dopadnul stejně, sposta chybějících cest. Je to škoda pro všechny strany.
A kterého průvodce na Ostrov myslíš? Toho starého, nebo toho co finišuje Píno? V tom minulém je myslím Karel uvedený, že s ním pomáhal. A k tomu několik let připravovanému Karlos a spol. i minimálně další 2 party prej všechni dávají své protokoly Hoblákovi. Tam by teoreticky taky neměl být problém s komunikací:)
Je to skoda. Rosola neznam, Karla ano. Za to co Karel Rosolovi provadel se mu nedivim, ze se ho neptal, Karla mam rad, ale pokud to bylo nahlaseno na tu OVK, tak to tam melo byt. ze tam neni 300 cest to mne stve. hmhmhm
V Tisé je to celkem nepřehledné, i když se tam nesmí dělat nové cesty, tak se dělají. Pak naběhne Rosol a vytluče kruhy, což mi přijde jako píč..... No a letos jsou na stejném místě kruhy znova, ale jiný typ, ne oranžové. (to mluvím konkrétně o Burschlickejch stěnách) Že by to Karel osadil znova to asi ne. Fakt je, že za poslední roky co mam Tisé basecamp, tak jsem lezl Karlovo novejch cest tak 400, nejsem žádnej borec tak ta obtížnost do VII, sem tam nějakej pytel, sem tam chujovina, ale spousta cet je docela fajn. Hlavně Karel začal trochu jistit (tedy dávat kruhy)a na jeho cestách už nejde o život. Barva kruhů mne neuráží, alespoň jsou vidět a podle barvy poznám autora. :-) Stejně je les počmáranej reflexní oranžovou od hajného, info cedulky jsou svítivě žluté ....
No jo tak to by byla pecka, ten bych koupil hned! Ale aktualizace stavu na snezniku nebo modrinu by taky bodla, je tam dost novych ale mozna i starych boulderu o kterych vedi jenom kamosi a kamosi kamosu.
Nový průvodce na stejnou oblast každé tři roky něčem svědčí. Na pískovcích to není samozřejmé - viz diskuse např. Ostrov, bouldry Sněžník atd. Průvodce v Sasku mají životnost cca. 10 let. Samozřejmě na Frankenjuru to má daleko, tam vychází nějaký průvodce téměř každý rok. Autor jakéhokoliv průvodce jej vydává na svoje náklady a je jeho právem zveřejnit cesty a jména podle své úvahy, je to jeho obchodní riziko a peníze na rozdíl od věčných kritiků. Ti mají právo jej nekoupit.
..držel jsem průvodce v ruce a musim říct že jsem dost zklamanej. V létě jsem v Refu listoval tím snad předminulým co v něm jsou hezky přehledný nákresy některých stěn a slyšel, že mají být i v novým průvodci. Vyskytují se, ale jsou to karikatury, který mě spíš zmatou, než aby pomohly v orientaci. A jestli tam navíc chybí 300 cest, tak si ho rozhodně kupovat nebudu.
(převzatý nepřevzatý, zas tak jsem to nestudoval) Nepotřebuju nic dokazovat, svůj názor nepovažuju za důležitej. Jestli někomu přijde průvodčík lepší než ty dřívější, tak prosim, ale kdo má pochybnosti, může si zajít třeba pod Stolici a zkusit se řídit nákresem. Pro někoho dobrý, pro mě odfláklý. 300 cest tu tvrdil někdo jinej, pokud je to pravda, tim spíš je to škoda.
Průvodce jsem si koupil. Nějaká přidaná hodnota v něm je.
Vadí mi jiná věc a to, že pravidlo schvalování prvovýstupů bez přesně daných pravidel a evidence žádostí a jejich zveřejňení zkrývá hodně prostoru pro spory.
Správce většinou ví o 90% volných směrů a může žadateli vždy říci, že o směru ví a už má o něj zažádáno on nebo někdo z jeho kamarádů.
Od schválení žádosti by měl mít žadatel nějakou dobu na rozdělání cesty. Směr by neměl být zarezervovaný na věky.
Jakmile jednou žádost neprojde, už by neměla projít nikomu. Navíc nepovolení prvovýstupu by mělo být zdůvodněno a zveřejněno.
Jediné pravidlo, které OVK Tisá stanovilo je, že se k žádosti do 2 měsíců vyjádří a to se ne vždy dodržuje. Není divu, když žadatel nevydrží a po 2 měsících cestu udělá. A už je tu spor, rušení autorství, atd.
Co to je za frašku se zamlováním si volných směrů ??? O tom slyším poprvé ... Vždy to bylo tak, že se rozdělal projekt, nechal se nějaký čas na dokončení a po timeoutu měl právo pokračovat někdo jiný. Se nedivím, že takovou blbost někdo nechce dodržovat.
A co se týká Karla, nějakých prvovýstupů jsem se s ním účastnil a přišlo mi to docela fajn, příjemný čas i fajn cesty. Dokonce pak ihned (ještě ten den po dokončení cesty) dbal na potřebné formality - vypsání tiskopisu a nahlášení nové cesty. Takže pokud je pravda, že v průvodci schází jeho cesty, pak je to od Rosola pěkná prasárna. A jestli je pravda, co jsem si od Karla vyslechl, něco o STB a podobné skazky, tak se asi není čemu divit.
Podle me to 3 vydani tohodle pruvodce je na nic.akorat rosoel si masti kapsu na dodatcich v pruvodci.oproti starymu, je uplne na hovno.v tomle jsou nepresnosti v nazvu ,obtiznosti,a v autorstvi.starej pruvodcik ma lepsi graficky spracovani,i nakresy.