Po 25 letech vyšel první díl nového průvodce na Adršpach. Na 536 stranách popisuje jihovýchodní část oblasti – obvody Rokle nad Černým jezírkem, Rokle nad Spáleným mlýnem, Za pískovnou, Vstupní obvod, Panoptikum, Jezerka, Janovická Vlčí rokle, Ztracená rokle a Ostrov.
Odráží stav ke dni 31. 12. 2023. Autory jsou Jan Žwak a Stanislav Lukavský.
"Průvodce ... popisuje 1426 věží a masivů, na které vede 4239 cest a 262 variant. Obsahuje 51 detailních plánů dle mapových podkladů Stanislava „Cikána“ Lukavského a nákresy půdorysů významných věží. Nově je v knize použit důmyslný navigační systém od skály k plánům, který urychlí nalezení vybraného cíle. Publikace je zcela bez reklam, v měkké i tvrdé vazbě podle osobních preferencí. Nechybí úvodní povídání o historii lezení, geologii a dalších zajímavostech. Můžete se těšit na krásné kresby Jana Řezáče a barevné fotografie těch nejlepších fotografů pískařského umění. Neuvěřitelné historky nejen ze skal, poznámky vysvětlující původ názvu některých cest a věží i legendární výroky klasiků dělají knihu čtivou i pro ty z vás, kteří do Ádru (už nebo ještě) nejezdíte," uvádí se v anotaci, kterou nám autoři poslali.
Prave, nato jak to vsichni ospevuji je to prave takove to chozeni s lupou kolem. Nic prevratneho. Pro uzkou skupinu mistnich asi veledilo, ale jinak skoda mluvit.
A ktere pruvodce prozrazuji betu? Myslis, ze tim, ze ti nekdo ukaze kde ta cesta je a kudy vede, bez toho, abys tim stravil sest hodin hledani, tak ti prozradi jak se leze? Myslim, ze mluvime o dvou odlisnych vecech.
A já jsem zase za ten starý formát rád. Je to větší legrace. Na písku mě baví ta kreativita, nutnost najít si ten směr, vymyslet jištění, neposrat se. Práskat sportovku za sportovkou v linii borháků můžu na vápně či žule (obojí v zimě provozuji). Pro mě je to prostě jiný sport. PS: třeba v Ostrově mám v batohu českého i německého průvodce (německá klasa mi vadí).
Ja bych si rad tu zabavu a kreativitu uzil v lezeni a tech cestach a ne s batohem snorit pul dne, abych neco nasel a pak jeste vahal, zda to je ono, ale tak kazdy mame jine priority... Pokud dam za pruvodce 800 Kc, mam zakladni pozadaveky. Abych se tam bez problemu zorientoval, nasel to co chci lezt, mohl si vybrat a dostal zakladni info o ceste podle nakresu a strucneho popisu, nemel problem v kratkem case pochopit, kde to je a kudy to vede, to vse bez toho abych musel byt spravce mistnich skal. Co je na tom tak strasne nepochopitelne? Toto je snad spatny vtip v dnesni dobe.
Ono namalovat topo pro víc jak 4000 cest (jen první díl) je taky práce na půl života. Jsem rád, že se aktualizuje průvodce, ve kterém bude zahrnuto téměř všechno v úspornějším formátu.
Však se nebojte on někdo časem přijde s průvodcem, ve kterém bude 200 nejlezenějších cest z lezce, namaluje mapy, topa, doplní informace o počtu smyček nebo velikosti ufounů.
nutno poctivě dodat, že občasný návštěvník ádru, který je spíš sofmover a není strachuprostý bezmozek, v ádru víc než 200 lezitelných cest nenajde (bůhví jestli najde polovinu), a výběrový průvodce "pětky až sedmy v ádru, na kterých se pravděpodobně nezabijete" by měl mnohem větší smysl než ve veškerých jiných oblastech.
Když si dáš trochu práce, můžeš si vybrat podle počtu přelezů tady a případných komentářů. Ono pak co si vybereš je tvoje věc, případně chyba. Když někdo udělá "top 200 cest V-VIIc" třeba, tak to není záruka, že se někdo nepotluče a pak se bude co, soudit? Dneska bych se ani nedivil.
žalovatelnost nesprávného popisu v průvodci je jen v rovině teoretické. ani Lanford Hastings nebyl nijak postižen za svůj popis zkratky, kterou si úplně vymyslel a nikdy tam nebyl. popis přírodní cesty vystavené působení přírody a návštěvníků (a tedy se měnící) není něco, co by mohlo být bráno za 100% spolehlivé. to pěkně prosím není žádný evakuační plán budovy.
ale to už se dostáváme jinam.
v každém případě je obdivuhodné, že se stále najdou zuřiví blázni, kteří promarní několik let života cizelováním průvodců a jejich vydáváním v nákladu do tisícovky a v nejlepším případě jim tržby zaplatí tisk.
Není to Vildo další logický krok? Stejně jako v případě Labáku nebo Ostrova? Argumentuje se tu průvodci od Němců, ale ty asi taky z něčeho museli vyjít. V Ostrově sice obsáhli celou oblast, ale překlasifikované také není všechno. V případě Labáku dokonce není popsaná celá oblast, takže je to vlastně výběrový průvodce.
Nejen ty tady vzpomínáš Němce a jejich průvodce... Si někdy zkus otevřít ty knížečky na Sasko. K znesrozumitelnění dokonce vyvinuli vlastní jazyk. :D To, proč je průvodce na Ádr tak opěvován, musí být jasné všem, kdo se kdy pokusili udělat průvodce byť i na jedinou lokální skalku, kde už se nějakou chvíli leze. Díky autorům za jejich úsilí. Kéž by se jim za něj alespoň z části dostalo zaplaceno.
Vybavuji si nějakou, určitě 20 a více let starou Montanu s komentářem, že Cikán sedí na protokolech jako na vajcích a čeká se, co bude... takže už. Díky!
Argumentační faul hodný pravého demagoga. Odkazuje se tu na TOPO průvodce Geralda Kruga viz Ostrov a Labák, nikoliv na tradiční zpracování Dietmara Heineckeho.
Bohužel nemohu za tvé nepochopení, které ústí v přesvědčení, že jde o argumentační faul. :-) Z kontextu jasně vyplývá, že jde o v nadsázce myšlenou reakci na volání po přeshraničních spasitelích, kteří narozdíl od těch našich vrtáků umí udělat pořádný průvodce pro lidi. V druhém plánu by se pak čtenář mohl zamyslet nad tím, jestli náhodou Ádr nemá víc společného se Saskem, než Labákem a Ostrovem, což právě vysvětluje, proč takový TOPO průvodece neexistuje ani pro jejich domácí Sasko. Pro úplnost doplním, že všechny zmíněné průvodce vlastním a aktivně používám. Tož tak.
Mimo ses ty, kdyz nemci dokazou vyprodukovat uplne skvely pruvodce na Labak (s realitstickou klasou jako bonus), pak nechapu proc na oblast typu Adrspach nemuze existovat neco podobneho ve vicero dilech a treba mensi brozure, obzvlast kdyz se na to ceka tak dlouho. Toto je knizka tak leda pro mistnaky a permoniky, zpracovanim 30 let pozadu. Ale chapu to tak, ze pro mistni to staci a ostatni vlastne neexistuji :-). Ti si muzou precist prispevek o kalbe na emontane, a to jim staci.
Michal má pravdu. Zamrzli jsme v osumdesátých letech. Stejně jako lezec.cz v roce 2000. Je to škoda. I Ádr si zaslouží lepšího průvodce. Třeba ho ty němci někdy udělají.
Budu rád když se do přípravy průvodce
podle tvých představ pustíš a ukážeš světu jak by to mělo vypadat. Pokud si uvědomím co obnášelo zpracování tohoto tak je nejvyšší čas začít život není moc dlouhý,:))
Děkuju autorům za odhodlání, hromadu práce a vytrvalost. Udělal mi radost. Určitě i místňákům a permoníkům. Holt ne každý je cílová skupina - takový člověk aspoň ušetří 800 na jiný věci, který ho uspokojí. A v Ádru se může orientovat podle databáze na Lezci a na horosvazu třeba. Hodně štěstí při hledání.
Ano, obdivuhodný počin a konečně se cílová skupina dočkala. Měli bychom Cikánovi líbat ruce a ti, co tu mají blbý kecy, tak i nohy. Ono totiž těch asi skoro 60 let praxe musí mít člověk nejen v hlavě, ale i rukách a nohách. Já do Adru jezdím jednou za uherský rok, ale pruvodce si koupím. On všude není signál, anebo spadne síť, vybije, či rozbije se mobil a budete za současné kůrovcové situace rádi, že trefíte do hospody. Navíc za pár let může mít tyto kniha cenu zlata, což ví ti, co sháněli starý 1. díl. Forma zpracování je osvědčená desetiletími a lezec.cz je zastydlý v r. 2000 úplně stejně, jako zdejší notoričtí komentátoři. Včetně mě, i když já jsem zastydlý v 90. letech...
Piškote, já jsem extrémně vděčný všem autorům průvodců, Ádr i Labák nevyjímaje - oba mají své místo v knihovničce. Trend je ale jasný. Mnozí lidé chtějí "německý topo styl". Zejména cizinci, nemístní, hobby lezci a obecně lezci vyjma místních a ultra klasiků.
Já tomu, Vildo, naprosto rozumím. Autoři ale udělali průvodce takhle. Myslím, že důvodů pro to měli dost a asi i docela pádných a praktických, ale to je nakonec i jedno. Prostě je k dispozici tenhle průvodce a ber, nebo nech být. Klidně teď někdo může udělat jako Němci v Labáku nějaký grafický topovýběr. To je legitimní nadstavba.
Ale jako v Sasku, přijde mi dobrý, aby byl kvalitní (téměř) kompletní datový základ, kolem kterého se ty různé výběry a topoprůvodce s různě omezeným množstvím dat můžou rojit.
V Sasku je spolehlivá, garantovaná základní řada Heinicke a pak k tomu navíc různé další "odlehčené" a jinak speciální edice, to je v pořádku. Ale ten základ, na kterém se staví, je danej.
Tím základem by samozřejmě mohly být i nějaký precizní elektronický databáze, ale pardon, takový my nemáme. Databáze horosvazu i SO jsou záslužný, užitečný, ale nejsou ani kompletní, ani spolehlivý. A odhaduju, že za současného způsobu fungování ještě chvíli nebudou.
Takže pořád je v určitém ohledu nejspolehlivější ten solidně připravenej knižní textovej zdroj základních dat, kterej pokud je dobře připravenej, projde nějakou jednotící a solidní redakční úpravou, je danej a nedá se z něj snadno mazat ani v něm přepisovat...
Kdyby místo toho vyšel nějakej topovýběr nejzajímavějších lokací, bylo by to uživatelsky vděčný a komerčně úspěšný, ale vlastně méně zodpovědný. A připravovat celek Ádru formou kompletně zakreslovaného průvodce by bylo na celej život a je to pro autorskou dvojici asi těžko snesitelnej a udržitelnej koníček.
Nemám nic proti topoprůvodcům, teda nic zásadního, pokud tu bude ten kompletní základní zdroj informací. Ale vytýkat někomu, kdo se pár let mořil s tímhle, že to není jako německej Topolabák, to mi přijde jako, no řekněme že mi to přijde ulítlý. Ale to je fuk.
Jenom pro jistotu, aby mě někdo nechytal za slovo. Kdyby se dejme tomu místo tohohle průvodce objevil nějakej topovýběr Ádru třeba podobného typu jako německej Labák, tak budu taky rád a neřeknu ani popel. Obojí je/může být dobrý.
Já jsem osobně teda radši, že je to úplný zpracování, ale to, jaký to je, je věc autorů a jejich koncepce. Pokud dává smysl (a to mi dává ta i ta), tak je na místě jenom být rád.
Tak eskalátor by se hodil, proč ne. :-) Na druhou stranu, už jsou digitální data a tak i případné "topo" úpravy nebudou tak bolestivé. V každém případě je topo styl průvodce prodejnější a ve výsledku může hodit i pár korun autorům navíc.
Za mě obdiv autorům za tu šílenou nevděčnou práci.
Byl jsem si to prohlédnout a za mě by to bylo dobrý, kdyby byl za 400,- až 500,-. Průvodci z hvězdičkových oblastí v zahraničí sice stojí podobné částky (myslím tím původní ceny, ne ty za které se nabízejí na českém trhu) jako je ta nasazená u průvodce na Ádr, ale nabízejí nesrovnatelně lepší informace, jakkoliv uznávám, že tvůrci nového průvodce na něm udělali kus práce.
Ahoj, prave to jsem myslel. Nevim proc ma tady hned kazdy krvavy oci. Pritom jen clovek rekne svuj nazor, na to co za dany penize dostane. V techto podminkach a nazorovych proudech je to asi maximum co se da cekat.., tento typ pruvodce. V jejich myslenkach proste existuji jen mistni a pak cizi noumove co tady nemaj co delat. Nepocitaji vubec s tim, ze i jinde existuji lezci, mozna silnejsi s odvaznejsi jako oni, kteri by ocenili pruvodce bez hodin a hodin hledani. Asi proto musel mit Shaun Villaneva dva osobni pruvodce, kdyz tady byl..., zejo. Ja si toho pruvodce samozrejme koupim, mam taky jine pruvodce stejneho typu a mam taky nemecky Labak a Ostrov, ale to nemeni nic na tom, ze tento styl je dle meho za tyto penize velmi zastaraly a slo by to urcite udelat lepe.
Je daný, jak ty skály v Ádru jsou. Jak to chceš udělat bez hledání pro cizince, když to tam neznaj. Můžeš tam jezdit 20 let i dost často a stejně pokaždý můžeš zabloudit na místo, kde jsi ještě nebyl. A i místní lezci to tam kolikrát neznaj tak dobře, jak by se mohlo usuzovat.