Reálná práce Českého sportovního lezení a výzva k diskuzím
V prvním článku jsme se představili a rozepsali, co bychom rádi a jaké si sami klademe otázky k dosažení našich cílů.
Ve druhém článku jsme nastínili vize možné spolupráce.
Oba články jsou podobné v tom, že kladou otázky, na které budeme hledat seriozní odpovědi.
Reakce ČHS na prohlášení spolku České sportovní lezení
Adam Ondra je dlouholetým reprezentantem ČR a vynikajícím sportovcem, jehož vnímáme rovněž jako poctivého člověka. Je na něm fascinující obrovský zápal pro lezení, včetně veškerých věcí, které mohou obecně lezení pomoci.
ČSL představuje podrobně vize osamostatnění sportovního lezení
Z diskusí na Lezci je vidět, jak každý vnímá psaný text jinak a zřejmě až osobní diskuse může vést k oboustrannému porozumění. Byli bychom naivní, kdybychom si mysleli, že tomu bude jinak. A samozřejmě je naprosto normální, že padají různé dotazy.
UPDATE: doplněno vyjádření Adama Ondry Vyjádření spolku České sportovní lezení ke své činnosti a k prohlášení ČHS hájícího jednotu sportovního lezení proti jeho komercionalizaci nejmenovanou skupinou lidí.
České sportovní lezení z.s. reaguje na prohlášení ČHS za jednotu
V reakci na prohlášení ČHS hájící jednotu sportovního lezení proti jeho komercionalizaci nejmenovanou skupinou lidí, které ke zveřejnění na Lezci včera poskytl předseda ČHS Jan Bloudek, se ozvala 2. strana. Přihlásil se k tomu spolek České sportovní lezení z.s.
Vedení Českého horolezeckého svazu deklaruje jednoznačnou vůli zabránit komercionalizaci soutěžního lezení v České republice, ve formě prospěšné pouze vybrané skupině lidí s ekonomickými aktivitami navázanými na tuto oblast.
Adam Ondra horolezcem roku na festivalu alpinismu v Praze
Adam Ondra byl dnes vyhlášen Horolezcem roku na Mezinárodním festivalu alpinismu v Praze. 1. místo v anketě, v níž hlasují horolezecká média, dostal Adam za přelez Dawn Wall na El Capa a Silence 9c. Na 2. místě byl Marek Holeček, 3. Zdeněk Hák, oba za prvovýstup na Gasherbrum 1.
Ben Moon vždycky věděl, jak trénovat, ale s Moonboardem to dotáhl do dokonalosti. Jeho bouldrová stěnka Moonboard se zařadila mezi ďábelské tréninkové nástroje, které jsou navíc tak zábavné, že si na něm dokážete v klidu ulítnout po celý rok.
Reálná práce Českého sportovního lezení a výzva k diskuzím
V prvním článku jsme se představili a rozepsali, co bychom rádi a jaké si sami klademe otázky k dosažení našich cílů.
Ve druhém článku jsme nastínili vize možné spolupráce.
Oba články jsou podobné v tom, že kladou otázky, na které budeme hledat seriozní odpovědi.
Předkládáme třetí a v letošním roce zřejmě poslední článek, který má ukázat podstatu fungování ČSL:
Emotivní diskuse pod články ukazuje, že stále není pochopena podstata naší aktivity.
Uvědomili jsme si, že psaný text vždy může být druhou stranou pochopen zcela jinak a v diskuzích se to bohužel potvrzuje. Další věcí je, že kdo má předsudek nebo rychle udělaný úsudek, tak se ho těžko zbavuje.
Naším hlavním cílem je posílit sportovní lezení v ČR. Vyvolali jsme diskusi o formě vystupování sportovního lezení, rozhodně nemalou :-).
Někdo se už do popředí či do pozice mluvčího postavit musel. Je dobré si uvědomit, že všichni tři - Jura Žák, Zozulák i Oliváč vložili svou energii do celého projektu a jdou s kůží na trh. Všem by bylo mnohem lépe ve vlastních ulitách, protože benefity stávajících rozjetých projektů jsou hmatatelné. Nyní jsou tyto benefity nabízeny celému sportovnímu lezení.
Živá diskuse a objasnění je důležité. Proto připravujeme diskuse tváří v tvář po různých městech v ČR, jak už jsme avizovali v prvním článku.
Co děláme a budeme dělat:
- Založili jsme spolek, který se původně jmenoval “Sportovní lezení” a jehož stanovy jsou nyní k dispozici. Tyto stanovy vznikaly ke konci roku 2016 a začátkem roku 2017 byl spolek zapsán. Cílem spolku bylo zajistit potřebné finance k uspořádání seriálu závodu a chod spolku. Nyní nabízíme spolek ČSL jako možnost pro potenciální nový svaz či spolupracující subjekt. Změna stanov je samozřejmostí.
- Organizujeme závody - bouldersérii a přidáme i závody na obtížnost. Budeme vytvářet systém závodů a spolupracovat se současnými i novými organizátory.
- Vytvoříme seriál druholigových dětských závodů ze stávajících akcí - sdílení a spolupráce.
- Pracujeme s mládeží - vzájemně se učíme a vidíme, kam se posunout. Budeme podporovat oddíly, vymýšlet pro ně benefity a rozvojové možnosti, hledat finance, podmínky, budovat zázemí.
- Vzdělávání - extrémně důležitá věc, obzvláště v našem trenérsky mladém sportu. Sami jsme si vyzkoušeli “sranda” workshopy, jakési pouhé ukázky směrů. Vize v systému vzdělávání máme veliké, i proto jsme získali akreditaci pro udělování trenérských licencí. Náplň připravujeme a rádi bychom do spolupráce zapojili i vědecká pracoviště. Zájemci o tvorbu neváhejte nás kontaktovat.
- Stavba tréninkových center a pomoc stávajícím stěnám a oddílům, které nabídnou celistvý systém rozvoje sportovního lezce, především mládežníka.
Položme si zároveň otázku, kdo je základní stavební článek sportovního lezení? Sami bychom nejlépe stavěli na fungujícím oddílu s většinovým podílem mládeže. V naší historii byly a jsou osobnosti, které vzešly z individuálního přístupu. To nejde popřít. Nicméně sport se posouvá dále. Skvěle fungující klub s vlastním zázemím je prioritou v jiných sportech i v zahraničí.
Finance
Účelově se stále v diskuzích opakuje to samé. Že chceme peníze a dotace.
Ano, do sportovního lezení je potřeba dostat hodně peněz a všechny dotace, které mu náleží. Bez nich se sportovní lezení nehne z místa. ČSL není prázdná bublina - máme vybudované skvělé kontakty a nemalé marketingové finance, které nabízíme vložit do společného celorepublikového projektu. Provázanost s Adamem Ondrou marketingovou sílu celého projektu násobí. Všichni si ale uvědomují, že AO je absolutním vrcholem pyramidy a bez vazby na široký základ nemají věci dlouhodobý význam.
Reakce na poslední vyjádření vedení ČHS Necítíme potřebu se obhajovat, ale musíme reagovat alespoň na část nepravd v posledním vyjádření vedení ČHS.
My hledáme odpověď na otázku, zda není lepší, aby vznikl samostatný sportovní svaz a snažíme se posbírat reálná pro a proti, která by měla váhu. I proto byl poslán dotaz na IFSC, jak to vlastně je s členstvím v této organizaci. Stojíme si za tím, že vznést dotaz bylo v pořádku.
Ve vyjádření vedení ČHS jsou obrovské nepravdy a pevně věříme, že se stále jedná o nepochopení z jejich strany, protože jinak by se dalo napsat, že se jedná o cílené lži.
Vyjádření směrem k Adamovi raději komentovat nebudeme.
Konkrétně tedy k jednotlivým nepravdám či účelovým vyjádřením:
Schůzky s ČHS:
Zde se musíme důrazně ohradit, protože toto je opravdu lež. My jsme přišli s tím, že chceme hledat fakta a ptát se lezců (a úřadů) na názor na dva samostatně fungující svazy.
Vedení ČHS jsme se ptali i na jejich názor a informovali je, že budeme dělat kroky, které by mohly pomoct k zodpovězení této otázky. Vše směřováno k valné hromadě. Od začátku jsme jasně říkali, co děláme a co dělat budeme.
Cílem schůzek bylo:
- Prezentace našeho záměru
- Dotaz na způsob spolupráce ČSL s ČHS, kdy ČSL bude mít tisíce členů
- Vyladění pořadatelské smlouvy na boulder sérii pro rok 2018
Finanční podpora závodů ze strany ČHS:
Finanční podpora ze strany ČHS na závody je obecně velmi malá, přestože existují dotační programy, ze kterých svaz získává prostředky právě na podporu závodů. Konkrétně celoroční série boulder závodů získává od ČHS finanční podporu ve výši 49 tisíc Kč na mládež a 0 Kč na dospělé. ČHS vysílá na závod pouze dva delegáty, kteří dohlížejí na správný chod závodu.
Výsledky svěřenců
Text je pravda. Ovšem nelze říct, že v našich řadách nejsou lezci, kteří se dostávají na stupně vítězů i ve zmíněných kategoriích.
Školení trenérů:
Manipulace a jasná ukázka nepochopení psaného textu.
Napsali jsme, že: “byla ČSL také udělena akreditace MŠMT na školení trenérů”.
Ve vyjádření ČHS se jasně píše, že to není pravda a přitom je to na pár kliknutí dohledatelný fakt…Tedy: Ano, je pravda, že České sportovní lezení má akreditaci na školení trenérů od MŠMT.
Rozpad systému:
Celá diskuse o pochopení věcí, na které se ptáme a co skutečně nabízíme, je šitá horkou jehlou. My jsme na schůzkách s vedením ČHS říkali, že budeme s lidmi diskutovat osobně a sbírat názory a stanoviska. Naše chyba, že jsme se nechali dotlačit nejdříve k vyjádřením na internetu, ale v podstatě to ničemu nevadí. Jsme přesvědčeni, že každý, kdo bude mít chuť si nás vyslechnout, uzná, že k žádnému rozpadu systému nedojde.
Ztráta transparentnosti:
Téma stanov už začíná být skoro jako zlý sen :). Už po několikáté opakujeme, že stávající stanovy vznikly na ryzí pořádání závodů. V případě, že by se České sportovní lezení mělo stát svazem, tak jsme samozřejmě připraveni je změnit. Tato změna s sebou ponese řadu sezení (workshopů) desítek lidí, než dojde k perfektnímu vyladění potřebného.
Útlum aktivit:
Naprostý nesmysl.
Oslabení pozice:
Tvrdíme, že je možné, aby fungoval a prosperoval jeden svaz pod UIAA a druhý pod IFSC bez toho, že by jedna nebo druhá strana výrazně ztratila.
Mezinárodní ostuda:
Případné přijetí IFSC musí být dostatečně konzultováno, aby nebyla ohrožena účast Adama na OH.
Naše články vyvolávají diskuse, a to je dobře. Řada lidí si sice dělá ukvapené závěry a háže na nás bulvární špínu, ale my v diskuzích komentovat nebudeme, i když jsme si vědomi, že by to občas hodně chtělo. Nicméně by to pak byla nekonečná spirála. Diskutující nikdy nebude uspokojen a každá odpověď vyvolá vlnu dalších otázek a spekulací. My touto cestou jít nechceme. Budeme diskutovat tváří v tvář a přesvědčovat našimi činy.
Připravujeme termíny na diskusi on the road. Zároveň pokračujeme v započaté práci. Do konce prosince zveřejníme termíny a místa.
Kdo jiný by měl o sportovním lezení v ČR rozhodovat než lidé, kteří tím žijí, lezou, reprezentují, vedou děti. Těšíme se na vás :)