Lanová brzda třetí generace Sirius německé firmy TRE slouží k jištění prvolezce,
jednoho nebo nezávisle na sobě dvou druholezců a ke slaňování se současným
samojištěním. Lze jej používat na jednoduchém laně 9 až 11 mm, nebo na
dvojitém 7,5 až 11 mm.
PAŘÍŽ 16. srpna (zpravodajka ČTK) - V horském masívu Mont Blanku zahynuli dva mladí čeští horolezci. Těla dvaadvacetiletého alpinisty a jeho o dva roky staršího spolulezce nalezli dnes v podvečer vysokohorští četníci ze Chamonix. Zprávu agentury AFP na dotaz ČTK potvrdila česká konzulka v Paříži Ljuba Svobodová.
Uvedla, že diplomaté se nyní pokoušejí navázat kontakt s rodinami horolezců, kteří podle dosavadních informací zdolávali alpské štíty pouze ve dvojici. Během víke
Osamocený buližníkový skalní útvar v lese, asi 2 km od obce Líšná u Zbiroha. Skála je místy lámavá. Jedná se o malou oblast. Lezení povoleno od 1. 5. do 31. 12.
Přístup: Z obce Líšná (sem autobusem ze Zbiroha) asi 2 km severovýchodně po silnici směrem k hájovně Na Hřebenech, poté doleva do lesa ke skále.
Tak se to pokusím přenést sem. Ta diskuse u komentářů cesty je fakt dlouhá.
Na písku lezu, ikdyž je to spíše potácení. Pod Velkou jsem už párkrát stál, ale let od slaňáku se mi zdál dlouhej, tak jsem vždycky popošel k jiným cestám ( jsem ten blbec, co raději leze na tom blbym konci ). Prostě posera, mam nějak přebujelej pud sebezáchovy.
Z diskuse vyplynulo, alespoň pro mne, pár zajímavých závěrů.
1. Pokud se v cestě někdo zabije, nebo zmrzačí = dojistit.
2. Pokud cest
1) V posledním vydání webového magazínu horoklubu Climbing Outdoor Adventure z Děčína - CAO News č.8 - jsem zaregistroval info od Jéni Paula, že v Ádru se budou moci bušit kruhy s horním lanem. Dokonce to měla posvětit i vrcholová komise.
2) "Ve Žlebu má přibýt 200 (!) nových slaňáků," sdělil mi onehdá pod Indiánkou Pájka Révič. To bude na rybu svištět, chce to ale minimálně 80-ti metrové lano!
Že by průlom v jištění na písku? Může tyto kusé informace některá z kanc
VÍDEŇ 9. srpna (ČTK) - Český horolezec zahynul ve čtvrtek při pádu z výšky v rakouských Alpách u Breitensteinu nedaleko průsmyku Semmering. Oznámila to dnes agentura APA s odvoláním na policejní zdroje.
Trojice českých horolezců šplhala na skálu Bauschschuss trasou s výkonnostním stupněm čtyři. Jednomu z nich, 23letému mladíkovi, se během výstupu rozvázal zajišťovací uzel a postižený spadl do hloubky 12 metrů.
Přivolaná sanitka jej přepravila do nejbl
simca ulmonova s bambusem vyrazili v srpnu na tri-mesicni vylet po bouldrech ,skalach a mozna i bigvolech ameriky .prvni zastavka je Rifle, Coloredo, nejlepsi oblast sportovniho lezeni ameriky.Simona Ulmonova vylezla svuj rozpracovany projekt z predesleho roku "Bride of Frankenstain"
8b,Dumbster barbeque 8a+, Bone Machine 8a/4pp/, Dry doctor 8a/3pp/. Ja jsem vylezl to same a jeste neco navic. Pracujem na dalsich cestach, ale uz se tesime domu.
V dnešním dílu o oblastech z mapy Oblasti skalního lezení od Žaketu se můžete dozvědět něco o Čimě v Brné.
Skála se nachází na území přírodní rezervace Sluneční stráň. Lezecká činnost je možná s výjimkou období od 20. 4. do 20. 7. Jedná se o samostatnou skalní věž v jižním svahu nad osadou Brná.
Lanová brzda třetí generace Sirius německé firmy TRE slouží k jištění prvolezce,
jednoho nebo nezávisle na sobě dvou druholezců a ke slaňování se současným
samojištěním. Lze jej používat na jednoduchém laně 9 až 11 mm, nebo na
dvojitém 7,5 až 11 mm.
Poslední novinkou v jisticí a slaňovací technice je lanová brzda Sirius německé firmy TRE. Tento velice fikaně vymyšlený přístroj o váze 150 gramů slouží k jištění prvolezce, jednoho nebo nezávisle na sobě dvou druholezců a ke slaňování se současným samojištěním. Právě to bylo důvodem, proč jsem si ho koupil – jištěné slaňování bez motajících se prusíků byl můj dlouhodobý sen. Dalším kladem je dostatečný brzdný účinek v kterémkoliv směru – v tomto je srovnáván s v alpských zemích nejrozšířenějším polovičním lodním uzlem a na rozdíl od osmy nebo Reversa jím lze chytat pády přímo do štandu. Lze jej používat na jednoduchém laně 9 až 11 mm, nebo na dvojitém 7,5 až 11 mm. Výrobek je certifikován TÜV Mnichov, certifikát CE0123.
Sirius se skládá z destičky s obdobnými otvory, jako Stichtova brzda, doplněné dalšími dvěma žlábky pro vedení lana při slaňování. Na konci pohyblivé části je kloub, kterým je připevněna pohyblivá část. Ta má na jedné straně plastem potaženou rukojeť, která slouží k povolování lana při slaňování nebo zablokování lana při tahu dolů. Inovativní na této brzdě je způsob jejího uchycení k pevnému bodu. Zatímco u všech ostatních cajků na tomto principu je pevný bod uprostřed děr v desce, u Siriusu je pevný bod umístěn excentricky, což optimalizuje brzdný účinek. Tyčka ve tvaru T, tlačená do záběru pružinou, vyrovnává tloušťku lan a při tahu dolů umožňuje po „zakousnutí“ lana jeho opětné povolení když tah pomine.
Podívejme blíže se na vlastnosti TRE Sirius při praktickém používání.
Jištění prvolezce. Sirius může být jak na úvazu, tak cvaknutý ve stanovišti. Dobírání a povolování je lehké. Grafy průběhu brzdného účinku lze nalézt na stránce výrobce www.tre-pfullingen.de, kde jsou i další tipy a rady k používání. Sirius sice nezadrží pád automaticky, je třeba stále držet lano, ale převezme maximum brzdné síly a minimálně zatěžuje jistícího. Držení lana je nutné k tomu, aby se brzda dostala do polohy, ve které začne automaticky brzdit. Povolení lana po zachycení pádu je jednoduše možné tlakem na plastem potaženou rukojeť, fixace je také jednoduchá do žlábků pro slaňování.
Jištění druholezce je naprosto pohodové. Jenom je třeba si uvědomit, že Sirius funguje v podstatě jako kladka a dobíráme-li stejnou silou jako u osmy, táhneme druholezce podstatně víc. Geometrie brzdy je taková, že podobně jako Petzlovo Reverso při zatížení blokuje, ale ne ostře a bez problémů je možné lano povolit.
Při slaňování má Sirius funkci jak slaňovadla, tak automatické bezpečnostní brzdy. Sedneme-li si do lana, můžeme sjíždět jen když tlačíme plastovou rukojeť dolů. Pustíme-li ji, brzda se zablokuje a sestup se zastaví. Tím nejsou již zapotřebí další jisticí cajky, jako Shunt nebo prusiky. Toto samojištění je zároveň ale vlastně také nevýhodou, protože na stlačení rukojeti dolů je potřeba síla a na nějaké pohodlné vezení se můžete zapomenout.
Zvláště slanění do převisu je dost náročné a vyžaduje dobrou kondici břišního svalstva. Já jsem si musel na čtyřiceti metrech třikrát odpočinout. Situaci mohou ještě komplikovat nekvalitní lana s chuchvalci v jádře a posunujícím se opletem. Také slanění na jedenáctce na dvojito dá práci, zejména když je lano tvrdší.
(Při této příležitosti zdravím Lanex a děkuji mu za vydatné posílení mých břišních svalů a odolnosti nervové soustavy. Jenom nevím jak si mám vysvětlit údaj „posun opletu 0“ na šítku lana. Zaplaťpánbůh jsme měli ještě jeden Edelrid a s Lanexem museli slaňovat jen když bylo potřeba dvě lana.)
Grafy brzdného účinku jsou zde. Otázky a odpovědi k TRE Sirius jsou zde (anglicky). Test časopisu Klettern je zde (německy). Návod k použití je zde (německy).
Výhody:
+ dostatečná dynamická brzdná síla v jakékoliv poloze a směru
+ lano lze vložit a vyndat bez sundavání brzdy z úvazu
+ slaňování s automatickým jištěním
+ po zatížení lze snadno povolit
+ velký rozsah použitelných parametrů lan
+ nekroutí lana
+ český návod k dispozici
Nevýhody:
- vkládání lana vyžaduje určitý cvik
- slaňování vyžaduje určité úsilí, v převisech namáhavé
- gumový kroužek, který udržuje Siriuse na správném místě karabiny, brzy praskne
- nebrzdí a při samojištění neblokuje na všech lanech stejně. Hodně měkká lana brzdí málo, tvrdá lana zase moc. Nutno vyzkoušet.
Váha: 150 g
Dovozce: Seifeco, s.r.o.
Cena (doporučená): 1990 Kč
Prodejce: Podle údajů dovozce několik málo Hudysportů. Na dotaz, které to jsou, jsem zatím odpověď nedostal.
Poznámka po dvou letech:
Při dlouhodobějším použití na jednoduchém laně dochází ke kroucení, protože se přístroj zatěžuje asymetricky.
Lana LANEX mají příliš měkký "hadrový" oplet a nejsou pro Sirius vhodná - oplet se hrne ve směru zatížení. Mammut a Edelrid jsou v pohodě, i když Mammut mi ztvrdnul.
Na dvojité lano je to pořád to nejlepší, co znám.
to iba mne nejdu obrazky? lebo nebolo by odveci tu vecicku aj vidiet
Zapsal: a., 03:51:58 18.08.2002
obrazky
Obrázky budou, jen co se HOP vrátí ze skal a dá je tam. Mechanismus zadávání článků neumožňuje poslat s textem i obrázky. Ty se musí poslat zvlášť a webmaser je tam dává ručně, dejž mu púánbůh věčnou slávu.
V sousedském časopisu Klettern mají neblahý zvyk testovat.Tuším že v č,1/2002 testovali jistítka.Ale časák mi někdo nevrátil.Nicméně TRE bylo vyhodnoceno v konkurenci nejlepší (konkurence byla většina známých jistítek).Ale také nejtěžší.150 g. to je 1,5 osmičky , skoro dvě Reverza a tři hrnečky Black Diamond ATC .
Tu váhu bych neviděl tak kriticky, v souboru toho, co s sebou člověk stejně musí tahat, se to ztratí. Kromě toho ocenění v Klettern (mělo by to být číslo 10/2001)taky na stránkách výrobce píšou, že jejich distributor vybavuje německé hosrské vůdce, ale nevyplývá z toho, že by to svaz vůdců přímo doporučoval, takže jsem to do článku nepsal.
Vyvoj jistitek je docela bourlivy, jen by mohly stat mensi kopec penez, jinak popis je dokonaly, diky Petre.
Zapsal: JirkaS, 16:50:43 19.08.2002
dodatek
Včera jsem si Siriuse vyzkoušel i v tělocvičně. Brzdí spolehlivě při téměř jakékoliv poloze lana. Když si jištěný odsedne, lano se zablokuje a když se zvedne a leze dál, lano se uvolní témeř samo. Žádné páčení nebo násilné uvolňování není potřeba. Spouštění taky v pohodě.