LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 11006
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1145716 cest
Nové přelezy:
Giuliano 8B
Klystýr 7C+
Are You Re 7C/7C+ tr
Vila Veleb 7b+
Rebel With 7c
Me Pone Pa 7c
3éme Millé 7c
Viva Festi 7b
Rififi Au 7b
Mozaik 7c/7c+

Stěny
Družba boulder - Ostrava Poruba
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Žlutá Kobra - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - Praha 7
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Duševní trénink - přeloženo z ročenky 8a

Článek je volným překladem článku "Mental" z ročenky 8a (2006) (www.8a.nu) a zabývá se duševním nebo přesněji ideomotorickým tréninkem.

Duševní – ideomotorický trénink

Co když je možné ovládnout svůj mozek tak, že až nastoupíš do nějaké těžké cesty nebo boulderu, přepne se do jakéhosi lezeckého režimu? Představ si, že by něco takového bylo možné - absolutní soustředěnost a žádný strach od prvního do posledního kroku. Adam Blomberg se na toto téma v následujícím článku zaměřil. Na to, jak pracuje mozek pod stresem, jak se s ním vypořádat a stát se lepším lezcem.
Málokdo ví, že nejrychlejší cesta, jak se v lezení zlepšit, je ovládnout svoji mysl. Duševní aspekty lezení jsou široce známy, ale jen málo lezců doopravdy trénuje a rozvíjí svoje duševní a psychologické schopnosti nějak strukturovaně, propracovaně. Duševně silní jedinci to obvykle zvládají, vědí jak na to, ale zbytek z nás musí dál bojovat se stresem, bát se zpocenými dlaněmi, tlukoucím srdcem a zrychleným dechem. Ale nemuselo by to být takhle napořád. Mysl se dá trénovat stejně jako tělo, i když jsou pro to jiná pravidla a jiné metody.

Soustředění–„zóna“

Ideální stav mysli je 100% soustředění na práci rukou, na chyty, které držíme. Nebýt rušený věcmi, které se dějí kolem, vlastními myšlenkami, ani pocity strachu, úzkosti nebo nejistoty. Tento stav mysli je obvykle nazýván „zóna“, neboli místo, kde jsme plně koncentrováni na lezení. V tomto stavu může výkonnostní lezec dosáhnout svého maxima a tradiční nebo rekreační lezec ovládnout své obtíže a strach z lezení bez nadměrného stresu a obav. Problém je, že do tohoto stavu se většina lezců dostane zřídka. Nejlepší by bylo, aby existoval nějaký pomyslný knoflík, který by nás do tohoto stavu jednoduše přepnul. A dobrá zpráva je, že takové knoflíky, které umožní zlepšení naší duševní připravenosti a schopností, existují.

Mozek

Stresové situace jsou pro nás výzvou. Pod velikým stresem (kterého je lezení plné) jsou některé důležité části našeho mozku v útlumu a kontrolu a řízení převezmou  „ lezecké programy“. Chování těla jako je vysoký tlak, zrychlený tlukot srdce, intenzivnější dýchání, „tunelové vidění“ apod. jsou účinky tohoto programu. Tyto pocity dávají prostor pro negativní myšlenky a ty potom pro pochybnosti nebo strach. To je příčinou toho, že vystaveni tlaku každý čas od času selžeme, chybujeme nebo alespoň plýtváme naší duševní energií. Často prohlašujeme, že nejsme dost silní, jsme málo nebo až moc vysocí. Ale většinou je řešení pouze ve stavu naší mysli. To je ten problém. Náš mozek je pod stresem a to může být těžké změnit. Ale to, co můžeme dělat, je nahradit „špatné programy“, které nás omezují, těmi dobrými, které nám pomáhají se koncentrovat a setrvat v „zóně“, v absolutním soustředění.

Praktický ideomotorický trénink

Jednáme podle toho, jak to máme uvnitř zakódované a naučené, ne podle toho, jaká situace  doopravdy je. To je důvod, proč musí mít lezec čistou hlavu a jasné představy o úspěšném přelezu v svém vnitřním programu. To je to, co určuje náš směr, to, co nás řídí. A pro to, abychom byli schopni si to v hlavě srovnat a přepnout, potřebujeme, aby naše tělo i mysl byla v pohodě. Čím víc se dokážeme uvolnit, tím větší máme šanci si to v hlavě srovnat. Možnost navození pozitivní lezecké nálady popsaná v článku se nazývá „kotvení“ (angl. anchoring). Tato myšlenka spočívá v zafixování dobrých pocitů z přesného přelezu v našem mozku a potom, při odchylování, vyvolání tohoto ideálního stavu a pocitu zpět použitím nějakého jednoduchého impulzu nebo asociace.

Uspořádání impulzů, „kotev“

Při sestavování těchto pomyslných pomocných impulzů může být použito následující.
• Zvol si svůj jednoznačný a jednoduchý spínač (impulz) jako je cvakání karabiny nebo stisknutí palců u nohy.
• Uvolni se co nejvíce to jde (v sedě nebo v leže), tak abys nemohl být vyrušován a pusť si třeba nějakou hudbu.
• Vytvoř si svůj vnitřní film ideálního přelezu nějaké super cesty (snaž se to představovat co nejvíce realisticky, musíš to vidět i cítit).
• Ukotvi si tento svůj pocit v paměti zvoleným impulsem. Hlavní je načasování. Několikrát si to zopakuj.

Tohle by se mělo stát součástí tvého pravidelného tréninku několikrát za týden. Každá lekce by měla trvat tak 20-30 minut.

Používání  impulsů a asociací

Spuštění impulsů bude poslední věcí, kterou uděláš,než se vydáš na svůj RP přelez, pokus o OS nebo během závodů. Než se pustíš do nějaké těžké cesty, ujisti se,  že jsi vnitřně připravený. Zahřej se, uvolni se, představ si své pohyby, věř si a potom se vydej do „zóny“ s použitím svého impulsu, teprve potom začni lézt. Rozděl si cestu na části, vylez první část, zastav, odpočiň si a uvolni se, opět použij svůj spínač a pokračuj. Takhle pokračuj dokud to nevylezeš, a nebo dokud nespadneš.


Hromadění impulzů

Po úspěšném přelezu (kde jsi cítil „zónu“) si vždycky uchovej dobré pocity a několikrát si je ulož ke svému impulzu. Tím se staneš silnější a jistější.

Způsobem lezeckého tréninku je samozřejmě jen lezení. Přelez způsobem RP nejlepší způsob, jak postupně zlepšovat duševní schopnosti. Snaž se uplatnit svůj ideomotorický trénink,  využívej svoje vlastní asociační spoje a spouštěcí impulzy vždy, když lezeš cestu RP. Pak můžeš vyzkoušet, jak se ti podařilo ovládnou tvou mysl tím, že si vylezeš nějakou cestu na OS, jako něco neznámého a maximální výzvu. Začni trénovat svůj mozek. Slibuji ti, že se zdokonalíš  a budeš si užívat lezení více než kdy jindy……

Adam Blomberg (8a Yearbook)

Pozn.
Možná jsem někde nenašla ty správný slova (třeba to stále se opakující kotvení a kotva), ale snad to celkově dává smysl. Jiřina


www.8a.nu   [úpravy] 16:39 22.03.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pozn.16:45:01 22.03.2007
Ten článek byl přeložený a umístěný na lezce se souhlasem redakce 8a.
Jiřinaodpovědět 
 Re: pozn.17:12:26 22.03.2007
Pěkné,děkujeme ti za překlad :-)
Radekodpovědět 

 Je to v hlavě18:40:19 22.03.2007
Jo jo, lezení musí mít člověk v hlavě... Jak je to podle vás s poměrem složek úspěšného výstupu - mysl-technika-síla? Řekl bych tak 50-30-20. Souhlas?
VVlkodpovědět 
 Re: Je to v hlavě22:12:35 22.03.2007
vidím to stejně a u mě je to tak 70/20/10
Jirinaodpovědět 
 Re: Je to v hlavě13:22:19 23.03.2007
U me je to tak 5 - 5 - 90. Jenze tomu odpovidaji vykony :-(.
Ondraodpovědět 
  Je to v hlavě09:36:21 28.03.2007
vzhledem k tomu ze jsem na vcerejsich zavodech totalne ztroskotal jen kvuli psychice tak ja bych to hodnotil cisly 85-5-10 je to fakt v hlave...
cerfodpovědět 

 t18:40:57 22.03.2007
po pravdě takto trénuju několikrát za den:-) Nemusím u toho ani ležet a když si vzpomenu tak mi jezdí i mráz po zádech...  :-)
R2odpovědět 
 Re:18:48:25 22.03.2007
Venku je hnusně, nikam se mi nechce z tepla domova.Ječtě tak do hospody,ale stěnku dnes vypustím.Dám si klobásku a budu dnes asi aplikovat jen mentální trénink.Snad se nepřetrénuji.
R.odpovědět 
  Re:19:09:35 22.03.2007
U nás v lokále to nazýváme lezení od stolu.
Když se debata protáhne, tak doslova odlezeš počtyřech.
Honzaodpovědět 
   Re:08:38:33 23.03.2007
Ja jsem zjistil, ze 90% uspechu je ve vyzive, tak uz se venuju jenom tomuto odvetvi... :-)
PBodpovědět 

 8a22:25:07 22.03.2007
Tak teď jsem našla v mailu, že mám ještě více zdůraznit, že se jedná o materiál z 8a, tak jsem připojila více odkazů :-)
Jirinaodpovědět 

 pisk07:19:46 24.03.2007
mě osobně pomáhá když si před lezenim pískám a usmívám se
adamodpovědět 

 Super článek.20:25:04 04.02.2010
Děkuju....mám přesně problém v tom, že se zaseknu v jednom bodě a nevidim kudy a kam.Většinou jsou to situace, kdy mám před sebou vyčnívající skálu proti sobě třeba půl metru a já bych se měla dát do strany oblízt to.Vždycky si říkam v tu chvíly, že je to nemožný a vim, že si to říkam špatně.Ale v tu chvíly s tim nic neudělám.tak snad mi to pomůže.
Petraodpovědět 

 Foto dne:
Daxenstein
Klavier direkt, VIIc
 Databáze cest:
Všechny cesty (180012)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ako Bratia Gibbovci 5A Hlavatice
Travers Přes Jeskyni Reverz 7A+ Holý Vrch
Disbauxa 7b Pinell De Brai
El Robobo De La Jojoya 7b+ Pinell De Brai
Protectec Witness 7a+ Pinell De Brai
Nově komentované:
Ako Bratia Gibbovci 5A Hlavatice
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx

 Nově v diskusi:
Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | CHS a vyberko | Re: Treadwall | Re: Treadwall | Treadwall | Re: foto dne vcera | Re: socialní průjem | Re: Juraj Durifuk solo Himalaje | Re: Juraj Durifuk solo Himalaje |

 Nové komentáře:
Re: kagda | Re: Těžká práce | kagda | Re: Těžká práce | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | So good | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: Těžká práce | Re: Kdy |

 Kde to vře:
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (100)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (88)
Zkusíme to znova (40)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (29)
Křest knihy Perly východu (8)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (3)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (2)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (2)

 Nově v inzerci:
Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Lowa Locarno GTX LO | Pinguin Gelanots XP | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | Finale Ligure | Rychlá půjčka a financování | Pískovcová šťáradla | Statická a dynamická lana | Pruty. |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 729 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 638 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 549 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 567 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 482 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.