Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity
Jonas Hainz z Jižního Tyrolska vylezl free sólo 400m cestu na Moulin Rouge za 7b/+ na Roda di Vaél (2806 m) v masivu Catinaccio v Dolomitech.
Cestu impozantní převislou stěnou Rotwand vylezl Jonas 20. června 2022 za pouhou 1 hodinu a 5 minut, a to 20 let poté, co ji poprvé vylezli jeho otec Christoph Hainz a Oswald Celva.
Zde je video dokumentující Jonasův výkon, které zveřejnil minulý týden:
Jonas Hainz se zapsal do historie nejtěžších sól v Dolomitech, ale i ve světě, ve kterých jsou takové výstupy jako:
Freerieder (5.12d, 33 délek, 2017) - Alex Honnold,
Cesta přes Rybu (IX-, 920 m, 2007) - Hansjörg Auer,
Tempi Moderni (6c / 7a, 850 m, 2006) - Hansjörg Auer,
Romantic Warrior (5.12b, 300 m, 2005) - Michael Reardon,
Hasse-Brandler (VIII, 500m, 2002) - Alex Huber.
Co na to říká otec, jehož výkon syn takto na stejném místě překonal mi není známo. Nejspíš si oddechl, co jiného.
O tom, že jde o "opovážlivé spoléhání na milost boží" (jak pravil Petr Bajza, když chvíli před tím skočil, cestou ke Klobouku, jeho kamarád Čeněk Jirsák ze stráně na trať) asi nikdo nemá pochyb - i když spoléhání na slepou náhodu mohlo být v tomto případě menší než třeba při dobrovolném, či okolnostmi vynuceném pohybu v lavinovém poli.
Ten závěrečný výstup na vrcholový kříž si ale měl Jonas odpustit, řekl bych.
@judovana Protože to může některým křesťanům přijít jako znesvěcení nějakýho symbolu. Nehodnotím, jestli to je nebo není dostatečnej důvod pro nelezení na kříž, určitě budou lidi, kterým to jako dostatečnej důvod připadat bude. Chápu eufórii po výstupu, ale zase na druhou stranu freesolo je disciplína, která vyžaduje pokoru, i když člověk není zrovna věřící.
Jako děti jsme (myslím že na Velký Fatře) našli kříž, ke kterýmu byl Kristus přišroubovanej jenom v jednom bodě, jakoby za břicho. Samozřejmě nás nenapadlo nic lepšího, než Krista otočit hlavou dolů a vyfotit se s ním. Kolem šel Polák a dostali jsme tenkrát hroznej pojeb. Když to vezmu s odstupem času, asi jsme byli kokoti (což píšu jako nevěřící).
honza
Re: Špičkový psycho-sportovní
15:27:31 21.09.2022
jo no.. neco takovyho sem si myslel, ale nikdy by me nenapadlo napst ze si to mohl odpustit....
Pro @judovana: Tak je to náboženský symbol, navíc křesťanský, Totem, a je Tabu na něj lézt. Určitá zpupnost nebo aspoň rozjívenost (snad pochopitelná
po takovém výkonu) tedy ano.
Někdo by zase mohl říci, že je zpupnost stavět kříže na kopcích, proč, z jakého důvodu? Na počest Stvořitele, Přírody, Náhody? Proč zrovna kříž?
Osobní vzpomínka (a asi je v ní obsažen důvod, proč to pozastavení nad "lezením na kříž"): před mnoha lety, s čerstvým průvodcem J.Andrášiho Tatranské vrcholy jsme se - podle návodu - vydrápali na kopec Satan, napravo od Solisek a vodopádu Skok, při pohledu od Štrbského plesa. Byla sedmdesátá léta, u moci Husák, "nejlepší" léta normalizace, všude (zase zpupně) srp a kladivo a další debilní symboly "reálného socialismu" a tam na vrcholu - ano kříž. Nevelký, ale solidní kovový kříž. Udělal na mě tehdy velký dojem. Jasně, v kostelích byly kříže i tehdy, ale tohle bylo něco jiného. Člověk měl pocit, jistě nepřesný, že tam nahoru tihlencti nemohou - mohou, nemohou, ale kříž tam byl. O nějaký čas později Vysoká, snad nejkrásnější vrchol v Tatrách - a zase kříž. Bylo jich pak ještě pár. Později v Alpách těch křížů bylo (a je) víc - od masivního na Glockneru k decentnímu na Matterhornu. Na Mont Blanku žádný není - Francouzi to tak neberou, mě už ty kříže taky tolik neberou, jako ten první, na Satanu, v podivné době.
A ještě něco. O mnoho let po výstupu na Satan, na trekové výpravě v Peru, dostali jsme se, v rámci poznávání památek, na Sacsayhuamán, inckou pevnost, nebo tak, přesně se to neví, kousíček nad Cuzcem. Ideální terén na klasické liepanie, viz fotky na netu, to každý lezec hned vidí. Vzhledem k jistém lezeckém absťáku jsem se po nich začal sápat, jsou to bytelné šutry, přežily stovky let, sem tam pár človíčků jim určitě neublíží.
(wiki: Jednotlivé bloky mají různé velikosti a tvary, přesně k sobě přiléhají a jsou na sobě uložené bez jakékoli spojovací hmoty. Při zemětřesení, kterých je v této oblasti hodně, zapadnou kameny zpět na svoje místa, a díky tomu jsou škody po zemětřeseních minimální.)
První napomenutí od domorodců jsem ještě přestál s poodejitím na méně viditelné místo, po druhém napomenutí jsem se na to vykašlal, holt člověk nemusí mít všechno.
Otázka samozřejmě je, zdali jsem ten pravý povolaný, který má mistrovat Jonase za lezení na kříž. No, asi ne, ale nedalo mi to ;-)