podařilo zdolat desítkám lezců nejrůznějším způsobem s nejrůznějším vybavením a nově zvolenou cestou, která vede k bodu, jenž je nebi nejblíže.
Tým Himalaya 8000 se ovšem chystá vystoupat na vrchol jednou z nejnáročnějších cest, která zůstala mnohým horolezcům zapovězena a pouze její historie silně poukazuje na náročnost této trasy. Cesta Severní stěnou – Hornbeinovým kuloárem neboli Japonským žlebem – je přímou cestou na Mt.Everest z Tibetské strany přes ledovec Rohgbuk. Byla zdolána pouze sedmkrát různými světovými expedicemi a prvovýstup se povedl v roce 1980 japonské expedici.
Himalaya 8000 může díky této expedici dokázat několik věcí, které se zapíšou do historie českého horolezectví:
- pokus české expedice o zdolání Mt.Everestu Severní stěnou – Hornbeinovým kuloárem; touto cestou stoupal zatím jediný Čech – Josef Rakoncaj s týmem l´Esprite d´Equipe.
- Soňa Boštíková nebo Lucie Oršulová mohou vystoupat na vrchol Mt.Everestu jako první Češky (na vrchol již vystoupila Čecho-Švédka Renata Chlumská v roce 1999, avšak bylo to s pomocí přídavného kyslíku a se švédským pasem v kapse a se švédskou vlajkou na vrcholu)
- zároveň mohou být vůbec prvními ženami, které zdolaly vrchol Hornbeinovým koloárem
- české veřejnosti bude umožněno sledovat osudy expedice v pravidelných přenosech na televizních obrazovkách
Tým Himalaya 8000: Josef Šimůnek (40), Josef Morávek (43), Ivan Foltýn (39), Petr Hnojna (40), Soňa Boštíková-Vomáčková (33), Lucie Oršulová (29)
Výprava je již v plném proudu: v úterý byl odbaven veškerý lezecký materiál, který je do KTM dopravován nákladním letadlem. Skupina horolezců se chystá ke svému odletu z Prahy do Káthmándú 31.3. Celá výprava potrvá dva měsíce, během nichž se členové pokusí zdolat nejvyšší vrchol světa. Po setřídění a dokoupení veškerého materiálu v Káthmándú je čeká přesun na nepálsko-čínskou hranici ve výšce 2500 m n.m. Výprava pokračuje náklaďákem po jediné cestě, která spojuje nepálské Káthmándú s tibetskou Lhasou, na této trase je čeká spousta obtížných a záludných míst, které musí nákladní automobil překonat. Než se dostane expedice do základního tábora ve výšce 5300 metrů, musí přejet sedlo ve výšce 5500 metrů, projít aklimatizačním cyklem v městečku Nyalam a v oblasti Rohgbuckého kláštera. Zde bude náklad přeložen na jaky, kteří dorazí do základního tábora po dvoudenní cestě těžkým terénem.
Potom už se vše bude soustředit na výstup Hornbainovým kuloárem úbočím Mt.Everestu, k čemuž má výprava k dispozici množství materiálu, mimo jiné: 1,5 km lana, 30 šroubů do ledu, 50 karabin, 6 výškových stanů. K pobytu pod Mt.Everestem je nachystáno například 50 kg masa, salámu a speciálního sušeného masa, 500 polévek a omáček, 50 kilogramů sušenek, čokolád a dalších energetických „nástrojů“. Co se bude dít v základním táboře, můžete sledovat sami.
TELEVIZNÍ A ON-LINE PŘENOS
Jak si bude expedice počínat dále, jaký bude průběh zdolávání nevyššího bodu světa, jestli se bez vážných komplikací podaří postavit další tři výškové tábory … to vše budete moct sledovat na vlastní oči díky televiznímu a on-line přenosu přes satelit.
„Snídejte s Mt.Everestem“ – 4 hlavní vysílací dny při závěrečném zdolávání Mt.Everestu jsou naplánovány na období mezi 10. a 30. květnem. Při každém zlomovém momentu bude expedice kontaktována telefonicky.
„Mt.Everest ON-LINE“ bude podrobně sledovat průběh celé expedice od odletu 31. března až do návratu začátkem června.
Mount Everest (Ilustrační foto z archívu Lezce - autor: Jiří Novák)