LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
32.Kalvas 10356
33.Novotná 10306
34.Lank 10290
Bouldry:
32.Bulička 9150
33.Majdloch 9125
34.Kožich 9100
Hory:
18.Magič 4483
19.Cibulka 4073
20.Louda 3676

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5692 lezců
1154166 cest
Nové přelezy:
Indiánský 7C
Michigan 8A
Celní Únik 7C
Knoflíková 9
L´Escamarl 7c+
Sa Va A Vo 8a+
L`Esperó 7c
Repelando 8a+
Sprejvól 8A+
Fixaret 7C+

Stěny
Mariánské lázně - Mariánské Lázně
Bouldercafe stěna už neexistuje - Plzeň
Šutr - Liberec 17

Prodejny
bart´s port - Praha 2
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp

podzim 2000

Když mi Jirka Šimandl loni na podzim, po návratu z Ospu, řekl, ze zkoušel cestu Samsara 8a/a+, ale ze se mu ji nepovedlo přelézt, s napětím jsem očekával, jestli ji letos dokáže zdolat.

Jak jste již možná četli z krátké zprávy tento rok se mu to povedlo. Vyhověl tedy mé prosbě o detailnějsí informace a tak je telegraficky otiskujeme společně s krátkým infem o této oblasti.


Je 1/2 září a v pátek vyrážíme do Ospu přes Budějovice a Vídeň .V Ospu vše při starém, kemp, vinobraní a zrající fíky, moře bylo krásně teplé. Malý Jiřík ( Simiho klon = šikovný a ani chvíli neposedí) byl nadšený a plaval v moři zatím s rukávky. Celý pobyt vládla pohoda a dobrá nálada. Lezení jsme tak prostřídávali, lezli jsme každý den jen dopoledne a odpoledne jsme jezdili k moři. Třikrát jsem lezl v Mišja Peči, dvakrát jsme byli na Babně a v Černim kalu ,kde si zase spíš zalezl Papi a Gabča.


V Mišja Peči jsem hnedka na začátku vylezl Samsaru 8a/a+ na první pokus, měl jsem ji okouknutou z minulého roku, kdy ji vylezl T.Rakovič a já jsem si to jednou zkusil .Pak jsem si nacvakal Giljotinu 7c+/8a, ale vylezl jsem ji až další den na RP (2. pokus). Když jsem byl tak rozjetý osmělil jsem se a podíval se do Mrtvalského plesu 8b . Kroky jsem vymyslel a kupodivu shledal , že to není až tak nemožné, ale při dalším pokuse jsem viděl, že už mám dost.

Potřetí jsme do Mišky přišli až poslední den a já chtěl ještě něco urvat a proto jsem volil Alabaňski konjak 7c+/8a 31m. Spodní délka za 6c+ příjemně unaví a druhá po hadích hřbetech v záklonu pěkně doklepne. Kroky nejsou těžký, ale vydržet. Když nevyšel OS ani první ostrý pokus , rozloučil jsem se se slovy Jana Koziny Sladkého : " do roka a do dne ".

Info o oblasi

Přístup: Cca 800 km od Prahy a asi 10 hodin jízdy autem. Na trase mezi Lublaní a Koperem, u obce Črni Kal, 12 km za obcí Kozina a 11 km před Koperem. V obci Črni Kal odbočit doprava, je tam ukazatel na Osp pak asi 3 km, skály v Mišje peči a nad Ospem jsou vidět ze silnice. Doporučuji spíš cestu přes Znojmo, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Lublaň, Koper. Je to nejpohodovější cesta po dálnicích a slušných silnicích, s minimálním mýtným.
Ubytování: Camping je v Ospu 10DM/noc, a v přímořských letoviscích asi 20 km.
Skály v okolí vesnice Osp je možné rozdělit na 4 podsektory, které poskytují skvělé sportovní lezení po vápencových stěnách vynikající kvality.
Mišja peč - nejzajímavější a také nejlepší lezení najdete v Mišja peči. 800m od vesnice Osp je od silnice viditelná asi 200 m široká stěna. Zbytek obrovské propadlé jeskyně, který zaříznutý do svahu ve tvaru konské podkovy, potěší jistě každého lezce. Se skalami nad vesnici Osp tvoří takřka jednu oblast. Jsou zde převážně těžší cesty.
Cesty: Pět cest je od 6a+ do 6b+, asi 15 od 6c po 7a+, asi 25 jich je od 7b po 7c+ asi 20 od 8a po 8c+.
Osp - Vlevo jsou stěny bezprostředně nad posledními domy stojícími ve strmé stráni stejnojmenné vesničky. Zde je mnoho krátkých převislých cest. Vpravo odtud je stěna Babna, která je dostupná po cestičkách mezi křovím od prvních stěn za domky. Velká stěna je přístupná údolíčkem, do něhož je vstup před vískou.
Cesty: Je zde asi 25 cest od 6a+ po 6b+, cca 20 od 6c po 7a+, asi 15 od 7b do 7c+ a tři 8a a? 8b+. Jan pár cest je lehčích ne 6a+, nejlehčí je 5b.
Črni Kal - nad asi 4 km vzdálenou vesničkou Črni Kal na trase mezi Lublaní a Koperem (11 km před Koperem) je na obzoru kopce stěna před kterou stojí vápencová věž se zříceninou tvrze na vrcholu. Lezeni pro soft muvry je zde prevazne v kolmych stenach.
Cesty: Cca 30 cest 6a a lehčích, asi 20 od 6a+ po 6b+ a asi 10 od 6c po 8a.
Podpeč - velká stěna asi 6 km vzdálená od Ospu, kousek od vísky Podpeč.
Cesty : Je tu asi 30 cest od 6a+ po 8b.'

Jirka Šimandl   [úpravy] 12:34 30.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pan Lezec07:15:40 01.07.2003
Komentáře jsou zbytečné. Myslím, že stačí kouknout do jeho deníčku. Udělejte to.
Azbestodpovědět 

 Foto dne:
Entre frikis anda el juego, sektor Prehistórico, 7a
Entre frikis anda el juego, 7a
 Databáze cest:
Všechny cesty (181331)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rebrom Na V Vrchol 5 Velká Studená Dolina
Klid Před Únikem 5C Škrovád
Problem Yok L2 9 Geyikbayiri
Grieta-K 6b+ Olba
Problem Yok L1 7+/8- Geyikbayiri
Nově komentované:
Krakonoš Ext . 7c+ Kalymnos
Levá Náhorní V Hostibejk
Levá Údolní Hrana III Hostibejk
Podium 6C+ Panský Les
Sex Pistols 9- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Správci se smazali? | Re: Goretex bunda - poškozená | Re: Zápisy na nic | Re: Goretex bunda - poškozená | Re: Goretex bunda - poškozená | Re: Zápisy na nic | Re: Zápisy na nic | Re: Goretex bunda - poškozená | Goretex bunda - poškozená | Re: Zápisy na nic |

 Nové komentáře:
Re: juch | Re: fašismus | Re: Škoda té politiky. | Re: Škoda té politiky. | Re: Škoda té politiky. | Škoda té politiky. | Re: hahaha | Re: hahaha | Myslivec | Rys |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (59)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (19)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Black Diamond Helma Tracer Kid | Lezecké boty lezečky MILLET EASY UP vel.40 / 25.5cm | Cepiny | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Kalhoty Kitchatna | boty Dynafit Tigard 130 freeride | Lezení/skialp tenhle víkend | Deuter Kid Comfort III | výškové práce- Brno | Tatry |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 46 
 Ne 
 32 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.