Taky vám všechny metody ochrany před bincem ležícího lana při jištění přijdou nedokonalé? Nejste první ani poslední; otázku „plachty pod lano“ řeší kde kdo.
Máte pocit, že běžná taška s plachtou pod lano sice do jisté míry funguje, ale že to ještě není ono?
S faktem, že všechny ty výtečné speciální vaky a plachty na a pod lano zkrátka nejsou dokonalé, se odmítl smířit Dan Kadlec, před 15-ti lety známá osoba českého sportovního lezení, který dnes provozuje outdoorovou firmu.
Teď chodí v Praze lézt na jednu z nejvyšších stěn u nás. A hned po první návštěvě řešil co s tou "padesátkou" při přecházení od cesty k cestě, plachta mu nevyhovovala. A vhodné řešení nakonec našel v podobě "koše na lano". Koš navíc pojme nejenom lano během lezení, ale pak i prakticky vše, co člověk potřebuje na běžné sportovní cesty.
Navíc ho udělal rozkládací tak, že jde smotat do role jako běžná karimatka (ostatně je míněno, že může být její náhradou) a přidělat na batoh.
Výrobek, který hodlá začít prodávat, pojmenoval velmi prostě: Rope Bucket.
Jeden prototyp si Dan nechal ušít na zkoušku a nějaký čas jej používal přes zimu na umělých stěnách. Zatímco trochu inovovaný hotový výrobek z úplně první série poskytl Lezci k ozkoušení.
Musím přiznat, že jsem se zpočátku na tu trochu krátkou "alumatku", ze které lze pomocí dvou zipů, a kulatého dílu na dno, sepnout jakousi vyšší, kulatou tašku, díval tak trochu s nedůvěrou. Ta vcelku záhy přešla. Sepnutý koš jsem naplnil příslušnými krámy, odstěhoval do auta, z auta na stěnu či skálu a zpět, a nakonec jsem si rovnou navykl v ní lano, sedák, i lezečky nechávat. Při cestě na skály jsem jen přihodil přílby, cestou na překližku zase svačinu a lahev pití pro děti.
Pravda, takto použitelné to je pouze tehdy, jezdím-li na stěnu i skály autem, a v případě skal to musí být terén přímo sousedící s parkovištěm - kde takříkajíc mohu první expresku cvakat ještě z okýnka vozu.
Na delší nošení to není zařízené, i když nosnost se ukázala být až překvapivě vysoká. Pro "normální" lezení by bylo nutné koš rozložit a přidělat na kletr, a pod skalou jej opět složit. Takže to ztrácí část svého kouzla, a trochu zdržuje i sepnutí obou dílů "koše". Zato na právě rozloženou alumatku můžete posadit děti či spolulezce k svačině než vybalíte zbytek lezení.
A proč "alumatka"? Základem koše je pěnová karimatka, která má z vnitřní strany Alu fólii a z vnější strany pevnou polyesterovou nepromokavou tkaninu, z které se dělají batohy.
Základní údaje:
- Výrobce: Dan Kadlec
- Prodejce: zatím pouze Lezec-shop
- Váha koše: 800g
- Výška koše: 50cm, průměr 50cm (sbalený cca 18cm)
- Materiál: pěnová karimatka, z vnitřku Alu fólie, zvnějšku polyesterová tkanina
- Možné zatížení: překvapivě veliké, odnesl jsem v tom nákup včetně kartonu mléka, pár piv a dvoulitrovek toniku :)
Rope Bucket lze nyní koupit za zaváděcí cenu 990,- Kč na Lezec-shopu.
Rope Bucket použitý pro své nejpůvodnější určení, tedy na odebírání lana jističem
Rope Bucket rozložený jako karimatka. Poměrně silný materiál a reflexní folie poskytují vcelku slušný konfort minimálně k sezení. Kulatý spodní díl se ukázalo jako nejpohodlnější neodepínat zcela.
Odebírání lana jističem z koše. V koši pod lanem jistící dítko skrývá svačinu, jednu zimní bundu, dětský batoh a několik zbytečností (jako sedák a lezečky) patřících otci
Nápad mi to přijde pěknej - ale proč tomu nepřidělat rovnou kšíry jako má normální bágl (třeba odpínací jako u bouldermatky) - aby se to dalo hodit na záda, když se dupe ke skalám trochu dýl? Asi nikdy z toho nebude kletr na nějaký treky, ale na normální jednodenní lezení s půlhodinovym nástupem by to bylo super.
Přiznávám, taky mě to napadlo. Párkrát jsem to nesl hozený přes rameno, ale nebylo to nějak to pravý. Trochu se bojím, že by to i ty jednoduchý šráky celou věc dál prodražily... už takhle to není zrovna nejlevnější (kvalitní materiály, precizní provedení - a úspora by asi byla možná jen za cenu snížení kvality, resp. použití méně odolných materiálů).
Hele Tome nic proti ruznejm vychytavkam, ale tak nejak uz je toho privela ne? Doufam ze se spokojenej uzivatel nenastve, ale uz tam chybi jen kolecka. Pac pak by se to nemuselo ani zvedat pri prechazeni od cesty k ceste , lec stacilo jen tahat. Neco jako ty kufry na koleckach:-) Driv kdyz kufr, tak to clovek popadl do pazour..no a dnes uz to nikdo nedela, at koukam kam koukam na nadrazi treba, vsichni to tahaj. Tak vak na lano uz je vyresen, ted zbejva uz jen bagl na tahani ..nac si "nicit " zada:-)
Tohle vlastně dělá už IKEA v podobě tašky :D .A ,že to nedrží tvar? To je šumák venku i na stěně.Efekt stejnej a za méně peněz.Jo,i se to složí do menšího paklu.Němce jsem viděl tahat lano a další cajk i v takovém kýblíku z měkčího plastu,tuším taky IKEA.Tak že, fandím prodejnosti.Za 990 je to zadáčo :) .
Pro me nejlepsi rope bag (vlastne kominace plachty a pytle) v soucasnosti na trhu. Idealni pro 60m lano, bohuzel objemove nedostacujici pro delsi lana.
http://vimeo.com/45900643
Uplně stejnou věc, jen bez toho zipu, prodávají v Praze na Sapě za cca 100-300,- Kč, podle velikosti.
Nejmenší velikost používám na házecí lano (pro instalaci lana na stromy při arboristice), tu větší na nošení pracovního vybavení.
Tisícovka, jako zaváděcí cena, je nesmysl...
Mě to přijde jako perfektní nápad. Ty dva vypolstrovaný popruhy, aby se to dalo hodit na záda a jednu přezku nahoře aby se to uzavřelo bych tam přidal a bude to dokonalý.
ten korek? pěknej, taky ho mám ve vobejváku a jsem nasranej, že v té "akci" nějak zapomněli sdělit o jakou jakost se jedná, a jednotlivé formáty se liší o pár milimetrů, což na rozích skladby nevypadá úplně tak jak by si jeden představoval. z radlické, někdy před rokem a půl?
http://www.noto.cz/dilna-naradi /elektronaradi/brusky/prislusenstvi-k-bruskam /skladaci-kos-na-listi-jobiprofi.html
Tohle jsem viděl v thajsku,vypadáto taky jako super věcička levnější a skladnější,je to skvělí i ve více délce kdy vám nepřekáží lano a zbalíte to za vteřinu a má to asi...? 20dkd
Nápad se mi líbí, ale zůstanu u svého ropebagu s plachtou. Vejde se mi do toho 60m lano, smyce, presa, lezky, sedák a nějaký drobnosti. Nosí se dobře a lze odepnout plachta od obalu, tudíž využívám i na sezení a nazouvání lezeček v bordelu. http://www.singingrock.cz/lano-batoh--ropebag Je pravda, že alumatku bych využil víc, co se dalších možností týče...takže palec nahoru
jsem nepochopil, jak z tohohle bagu rozmotám to zauzlený bago, který se mi na lanu pravidelně udělá i na 40ce, o delším lanu ani nemluvě. takže vyndat ven - na plachtu:D, rozmotat lano a dát zpět do bagu? no to snad ne...:)
Pokud při stahování lano láduješ rovnou do bagu, tak se ti "navrství" a není důvod, proč by se při podávání mělo šmodrchat. Nejhorší je, když to nosíš jako šmodrch v náručí.. Jinak cena se mi zdá přemrštěná. 5 kilo max.
Jeskyňáři, arboristé, canyonaři, záchranáři Ti všichni lana mají na napytlovaná. Spodní konec lana je nejlépe uvázaný na dně a horní konec nahoře vaku. Jediný způsob jak lano nezauzlovat. Jen lezci si lana usilovně pořád zamotávají :-), no když je to baví. Pokud budete používat arbo házečku rychle pochopíte, že motání nejde použít. Jedině pytlování do vaku. Ale některé zkušenosti jsou nepřenositelné :-)