Věž se nacházela v oblasti, kde došlo v roce 1926 k obrovskému sesuvu půdy, který měl na svědomí zničení 11 domů. Tentokrát to odneslo „jen“ pár stromů.
Zajímavé je, že věž v podstatě neměla žádný základ. Stála zabořená v písku do zhruba dvoumetrové hloubky. Pravděpodobně střídání teplot uvolnilo „základ“ a věž se prostě vyvrátila do údolí. Horní dvě třetiny se nárazem zcela roztříštily a vytvořily celkem slušné suťovisko. Během chvilky tam vznikla prostorná mýtinka. Dolní třetina se překulila a zůstala stát vzhůru nohama o 15 m níže. Z věže tudíž zbyl docela hezký boulder, i když kvalita skály teda nic moc. Na původním místě, zůstala ulomená patka, na které stála celá věž. Pinta byla uvnitř z velmi měkkého pískovce a na povrchu měla takový plášť z tvrdší vrstvy.
Ze suťoviska se prý podařilo vytáhnout vrcholovku a jeden kruh. To znamená, že tam jsou ještě 4 kruhy a jeden slaňák (pro případné kruhokopy).
Neměl jsem ji odškrtnutou. Doufám, že toho letos vylezu co nejvíc, ať to stihnu než to všechno popadá. I když představa, jak bezpečně sedím u krásného nerezového lepeného kruhu, a putuju směrem do údolí, není úplně to ono. Ale co….
Vorel
PS: Nesehnal jsem fotku z doby, kdy ještě stála. Tak pokud ji máte, tak se prosím podělte. Děkuji.
Výřez z průvodce „Skály na Mužském“ od Hejtmoše a Mildy
foto by © Vorel
Celkový pohled z masivu
foto by © Vorel
Mýtinka pod Pintou
foto by © Vorel
Kamínek
foto by © Vorel
Patka
foto by © Vorel
Boulder
foto by © Vorel