Video skvělou formou s lehkou nadsázkou a přesto smrtelně vážně ukazuje nejčastější chyby v jištění spolulezce. Tyto chyby můžete dnes a denně vidět na všech umělých stěnách nejen v ČR ale samozřejmě v celém světě. Vzhledem k zvětšujícímu se počtu stěn, počtu lezců, vylezených cest, času stráveném na laně při špatném jištění se úměrně tomu zvyšuje i počet nehod na stěnách i cvičných skalách.
Naprostá většina nehod má stejnou příčinu -> ZTRÁTU KONTROLY NAD BRZDÍCÍM LANEM. To je ten kus lana, který držíme rukou pod jistící pomůckou, bez ohledu na to zda jistíme kyblíkem, osmou, půlloďákem nebo některým z poloautomatů. Pokud v okamžiku ztráty kontroly dojde k pádu lezce, jistící nemá většinou šanci pád zachytit. Jeho reflexy jdou totiž proti brzdící funkci jistící pomůcky. Na rozdíl od videa nezískává spadnuvší další život jako v počítačové hře.
Neustálá kontrola nebo chcete-li (správné) držení brzdného lana je základním předpokladem bezpečného jištění. Příčin proč dochází ke ztrátě kontroly nad brzdným lanem je několik. Nejčastěji je to podávání lana oběma rukama nad pomůckou při cvakání expresky, (přece nechcete, aby na vás lezec křičel k…a povol;-) a pak odblokování poloautomatu brzdící rukou taktéž při snaze podat lano lezci. Mezi další zlozvyky, které mohou vést k fatálnímu pádu patří držení obou lan nad pomůckou jednou rukou. Ostatně vše je krásně vidět na videu a i bez znalosti angličtiny naprosto názorné.
Jedna skutečnost není z videa patrná, ale dle mého názoru velice závažná. Letitým profesionálně deformovaným pozorováním lezců na stěnách a také jejich školením mohu zodpovědně říct, že špatné návyky při jištění se netýkají, jak by asi mnohý předpokládal, lezeckých noviců, ale často naopak zkušených matadorů. Další extrémní kategorií jsou samozřejmě začátečníci samouci, ale ti nevědí co činní. Při snaze upozornit na špatný návyk při jištění, to zkušený lezec/jistič často odbude poznámkou, že už to takhle dělá dvacet let a že dává pozor. V tom je bohužel zásadní omyl a odpočítává se čas do nějakého průšvihu. To, že někdy dojde k nečekanému pádu (prasklý chyt, smeknutá noha) je spíše otázkou času a udržení 100% pozornosti při jištění je mýtus. Zkuste někdy 20min pozorovat dění na stěně. Zásadní sdělení je, že při špatném jištění (ztrátou kontroly nad brzdným lanem) vám reflexy nedovolí zareagovat správně i kdybyste byli sebezkušenější.
O tom jak správně jistit se toho již napsalo hodně a ještě by se hodně napsat dalo, ale myslím, že tento klipnázornější formou prezentuje, jak si uvědomit jestli náhodou nedělám já nebo můj jistič některou z chyb. Když se nad tím zamyslíme, je až s podivem jak lehkovážně svěřujeme svůj život do rukou někomu, kdo má možná v jištění zásadní chybu.
Stejně jako se naprostá většina lidí v autě připne pásem nebo si vezme k jízdě na kolo přilbu, tak bychom měli přistupovat k jištění. Správné návyky při obsluze jistící pomůcky jsou pomyslný pás nebo airback, který musí zafungovat při průšvihu. A přestože někdo celý život v autě nenabourá, tak mnoho lezců (díkybohu) nezjistí, že dělá něco špatně, neznamená to, že se v autě nepřipoutáte….
Video samozřejmě nedokáže nahradit výuku, ale určitě vás může, šťouchnou k zamyšlení nad svým jištěním a zabrání tak několika potenciálním pádům. Proto bude fajn, když ho budete posílat dál mezi své kolegy i po sociálních sítích.
Tak takhle jsem se už dlouho na Lezci nepobavil. Ten konik to hraje fakt výborně.
Osobně bych provozovat překližku nemohl protože bych tam chtěl jenom lezce a to bych záhy krachnul. Problém je v tom, že kdo si zaplatí a podepíše, může okamžitě na stěně lézt a svým neumětelstvím a hloupostí ohrožovat sebe ale bohužel i ty ostatní.
Video skvělý a musím přiznat, že většina z výjevů na videu už se mi stala + jako bonus ještě grigri obráceně. Dobrou zprávou je, že trénovaný jedinec pád udrží i holýma rukama, ale na to radši nespoléhejte.
Hodně záleží jak velký pád, ale hlavně jak vysoko (kolik je vymotáno. 3-4 metry dlouhý pád v 25 metrech udržíš holejma, ale pád do první presky ani náhodou.
Mám 115 kg a udržíš houby... a to říkám ze zkušenosti. Většina lidí (i zkušených) mě dává s jistítkem dost nadoraz. => Po chvilce se mě prostě často bojí jistit - mě nevadí padat a vzhledem k mé hmotnosti... ;-).
Jinak na umělce docela často katapultuji jističe až k prvnímu presu - pokud stojí ve spádnici => chtěl bych vidět tvé ruce po kontaktu s první karabinou...
to nebyl pád, to bylo projeté lano z jistítka (co teda o tom vím). chytit skutečně pád s nějakým zajímavějším faktorem do teplejch bude docela voříšek.
taky sem to videl, typek (hoodne skusenej hustodemonskej lezec) kecal kecal na preklizce, typek mu vypadl ve stropu (takze zadna velka tlama), lekl se, chytil to NAD kyblem, a udrzel... Jen pak nemohl par tydnu ani chytit vidlicku....
znám podobnou příhodu tehdejšího frontmana nejmenovaného oddílu z Mařeny při slaňování. říkal tuším, že do té doby nevěděl že umí shym ba jedné ruce drže se za lano a nandat prusík jednoruč za pět vteřin.
to bylo spíš štěstí, že jsi ten pád udržel. Vzájemně se chytat zkoušíme už pár let, jsou to docela pecky. Kdyby jsi nevěřil, mohu odkázat i na pár videí. Se spouštěním to není o moc lepší. Stačí, že člověk sedí ve štandu a neověří si, zda může rychle měnit úhel svíraného lana. Výsledek? Kamarád se zastavil až těsně nad policí a mé ruce byly sedřené, měsíc bez lezení...
Kde se sezene takova pekna a navic odolna spolulezkyne?:)))
Jinak zacatecnici jsou relativne v pohode, nechaji si poradit. Ale nekteri ti radoby zkuseni to je fakt maler, ti cloveka poslou klidne do pr..le kdyz se pokousi upozornit na chybu.
A je to tak! A teprve co vsechno jsem uz videl na umelkach od blaznu s osmou. Tou umi prece jistit jedine Vlk v popelarskych rukavicich a s presnym odhadem vysky nytu v Krasu do ktery\ch mu ti silenci optravdu i padaj.
Vod ty doby co mam CU uz pri jisteni aj pisu seminarku.
Tak tě jenom upozorním, že click up, smart a všechny možný další poloautomaty mají v návodu napsáno STÁLE DRŽTE LANO POD JISTÍTKEM... Takže s tim psaním seminárek bych to nepřeháněl :-)
A navíc stejně jako Grigri, kyblík a všechna ostatní jistítka ještě dodatek - pouze pro lano od do (a pochopitelně nové). A zkusil to s nima někdo mimo tohle? S osmou to totiž jde. Ta má díry dost velký a zbytek je na jističi. Jak ostatně u všeho.
Mám taky Click Up a samospasitelný to není. Zkoušel jsem do toho padat (ne sedat) s novým tenčím ještě hebkým :-) lanem - když se nedrží lano pod, tak prostě sám nezabere. Takže závěr seminárky by taky mohl být docela smutný. Krom toho se v Click Upu může zaseknout neoriginální karabina s podobnými následky jako se seminárkou. Jinak Click Up doporučuju, ale musí se jako vše používat i hlavou ne jen rukama!!!!
Tak jo kluci, Melmane a atapufo...blafoval jsem! Ja totiz zadnou seminarku nepisu!!!Ha ha ha ha ha .
Po letech s osmou a kyblem na skale i umelkach uz dnes zejm. na umelce jan Click Up. A vite proc? S osmou a kyblem a grigrinou jsem tech zemovek uz videl hromady a to nekecam. A opravdu to bylo pul na pul amateri a profici. Zde opravdu je u jistice jen otazkou casu a nahody, komu se to stane po 20 letech, komu hned po jednom a kdo ma to stesti, ze nikdy. Stejne tak CU, jen s tim rozdilem, ze tam to nasobim krat sto tedy verim, ze jednou za 2000 let se to taky stane. Holt musis mit novy mekky lano, blbnou karabinu a jeste nejake pozehnani zhora aby jsi to dokazal. tak co je lepsi??? A duvod proc to pisi? No ja taky jsem frajeril jak to umim s osmou,kyblem, jak jsme vsecko vzdycky pochytal atd. atd.Trvalo to 30 let a...... az jednou to bylo fakt o chlup a malem jsem zmrzacil jednoho.....
ty 2000 let bych na clickup nesázel, přestože je o něco bezpečnější než gri gri. Ale ne o moc. Hlavní výhodu spatřuji při spouštění v tom, že člověk tlačí pomůcku od sebe na rozdíl od gri gri, kde při spouštění tahá páčkou k sobě( v případě panické reakce průšvih) Ale jinak se dá CU taky založit obráceně, pak funguje jen jako kyblík( a už jsme zase u správných návyků) a zrovna tak zablokování CU při podávání lana je velice jednoduché a už jsem to v praxi viděl několikrát.Brzdící ruka místo lana svírá tělo CU a druhá ruka podává lano nad pomůckou.A tak pořád dokola ;-)
U trosku zkusenych lezcu nastava panicka reakce pri spousteni pomerne malokdy, tak jednou za 2000 let, takze kritictejsi jsou ty pady. Podstatnejsi vyhodou clickupu je treba to ze se nemuze stat to co predvadi Nina na videu s grigri - ona v tom sedi, jistic ji nedrzi (grigri blokle), ona se dobere a zase sedne, cimz se grigri odblokne a ona leti. To se s clickupem nestane, protoze ten zustane zablokly i kdyz se povoli lano. Ono i s grigri si to v realnych podminkach umim predstavit tezko - je potreba lenke nove lano a velmi peclive srovnane na zemi plus notna davka smuly - ale da se toho dosahnout.
Nechápu jednu věc. Proč se na stěně používá klasické lezecké lano? Proč tam nedají ocelové lano a hydraulické brzdy. Viděl jsem to na nějakém videu. Navíc to navíjí i lano, takže může člověk trénovat úplně sám.
A nebude to levnější? Životnost lan na umělých stěnách je velmi krátká.