Zaujalo mě video o lezení na irském ostrově Árainn. Video se jmenuje Inis Mór: On the edge.
Videem provází známý anglický lezec Steve McClure a nešetří o lezení na ostrově superlativy. Vypadá to hodně dobře, a tak třeba by to mohl být tip pro nějaké lezce nadšence.
Ostrov se nachází na západě Irska a jeho okraj tvoří pro lezce velmi zajímavé terény. Ze západu ostrov ohraničuje více než 20km! dlouhý vápencový útes. Tento útes je z tvrdého karbidového vápence, který je velmi kompaktní. Nabízí téměř nevyčerpatelný potenciál pro tvrdé a dobrodružné lezení v úžasném prostředí.
Útesy nabízejí i vícedélkové cesty (dosahují výšky až 80 m) ale hlavně potenciál pro kratší sportovní cesty. Jsou tu kromě převažujících kolmých stěn i velké převisy a jeskyně. Dole pod stěnami často bývá skalní platforma pro pohodlné nástupy.
I když na ostrově je malé letiště, tak převážná část návštěvníků na ostrov dopluje trajektem z města Doolin nebo Galway. Divoké kempování se nedoporučuje, protože na ostrově je kemp.
kdybych jel do Irska, určitě bych tam našel atraktivnější cíle jako je žula ve Fair Head, nebo pískovcové útesy na západě. Sportovky na vápně můžu lézt i v krasu
no kras znam jao svy boty, a Irsko mam procestovany hafo. A rek bch ze tyhle utesy jsou o neco zajimavejsi nez... prumerny kras. Na druhou stranu je Irsko jinak lezecky ne uplne zajimave. Pokud mas na njekou tu oblast typ, sem s tim :)
přesně, když budu chtít sportovky na vápencových útesech, pojedu třeba na Kalanky. Pokud vyrazím někam dva tisíce kiláků daleko, najdu si něco jiného: stacks, pískovcové a žulové trad útesy
souostrovi se jmenuje Aran Islands a ten ostrov, nejvetsi v souostrovi, Inis Mor (znamena velky ostrov).
zapadni pobrezi irska je obecne super, ale dostat se tam z evropy je asi trochu z ruky, i vzhledem k tomu, jak nestabilni pocasi tady, obzvlast na zapade, je. I u nas na vychode ostrova se muze zmenit nekolikrat i behem hodiny, zapad je prosluly desti a vetrem. coz nevadi pri surfovani, ale pri lezeni uz jo.