Když se mezi lezci objevily první brýle na jištění, působily celkem nezvykle a futuristicky.
Jednalo se tehdy o průkopnický typ, které výrobce nazval CU. Tyto brýle rozdělily lezeckou obec na dva tábory. Jedni je spíše odsuzovali jako nesmysl. Druzí, zejména ti, kteří kdy měli potíže s krční páteří, si je nemohli vynachválit. Všichni pak dohromady poklesli v kolenou, když viděli cenovku za tuto titěrnou optickou vychytávku. Cena pohybující se kolem 100 Euro, jistě měla lví podíl na vlažném přijetí této novinky v našich zeměpisných šířkách.
Nyní již tyto speciální brýle, pro pohodlné a bezpečnější jištění, vyrábí řada výrobců z různých zemí. V naší recenzi jsme se zabývali brýlemi domácí provenience, avšak se světovým názvem BelayGlasses.
Tyto brýle, ač jsou poněkud jiné koncepce, nás velmi zaujaly a to jak precizním provedením, tak svojí dostupnou cenou.
Rozhodli jsme se, že je přijmeme do takového malého testu. Jak jsem již psal, brýle se poněkud liší od ostatních výrobků. Samozřejmě principiálně musí být stejné, do speciálního tvaru vybroušené hranoly lámou světlo stejně jako konkurenční, ale je zde poměrně velký rozdíl v uchycení, hranolů a konstrukci těla brýlí. Zatím co první modely těchto “jistících” brýlí, byly velmi subtilní konstrukce s hranoly usazenými v podstatě, jen na ocelovém pásku tenkých obrouček s dvěma tenkými pacičkami, tyto více připomínají klasické brýle. To znamená, hranoly jsou zasazeny do jakési zaoblené masky, která tvoří přední panel brýlí, k tomuto panelu jsou již, jako u normálních brýlí, připevněny pacičky.
Konstrukce se zdá být velmi dobře promyšlená. Hranoly mají dostatečnou velikost. Pacičky za uši jsou pohodlné a nepadají, i když jsem se hodně předkloníte. Pozorovací úhel se zdá být dobrý, možná bych volil mírně ostřejší. Ale ti, co lezou více v poklopených stěnách, by možná tvrdili opak. V opravdu převislém terénu jsem však musel stále ještě trochu zaklánět hlavu.
Brýle jsou dodávány s úhledným malým oválným obalem, který jako pevná skořepina brání v poničení brýlí. V obalu je také místo na přiložený leštící hadřík a pro závěs na krk.
Z neprůhledného plastu vyrobený přední panel brýlí však, podle mého názoru, přináší jeden negativní prvek. A sice, že brýle značně kryjí periferní vidění, což při jištění ztěžuje prostorovou orientaci, pohyb a manipulaci s lanem. Konstruktér tohoto technického návrhu možná namítne, že jistič není alespoň ničím vyrušován a může se plně soustředit jen na jištění. Často může jen třeba mrknutím, obhlédnout situaci, kouknout se kolik lana je vymotáno, či zda nestojí na okraji nějakého srázu. Tuto drobnou nevýhodu lze určitými triky potlačit, ale zvyknout si na toto omezení, jde zpočátku obtížně. Jinak je přes hranoly vidět opravdu čistě, optika je fakt skvělá, na rozdíl od některých jiných typů, jsem ani trochu neměl pocit, že by se vzdálené objekty ztrácely v mlze. Naopak, sledovat každý pohyb nad vámi lezoucího parťáka lze s naprostou špionážní přesností, i když se vám jinak ztrácí někde u dalekého štandu.
Brýle, přestože váží více než klasické brýle (77 g), se nosí pohodlně a ve chvílích, kdy nejistíte, si je jednoduše pověsíte na krk.
Z výše uvedeného vyplývá, že lze, vzhledem k nízké ceně, tyto brýle BellayGlasses všem zájemcům doporučit.
Všeobecné zásady při používání brýlí na jištění: 1. Před použitím se ujistěte, že hranoly pevně drží v rámečku a že šňůrka je řádně uchycena na pacičkách brýlí. 2. Vždy používejte šňůry na brýle; jistící brýle jsou poněkud těžší než normální a mohou vám lehce upadnout a dojít k poškození skleněných hranolů. 3. Nedívejte se s brýlemi přímo do slunce. 4. Pokud je ještě nemáte zažité, nebo ještě nejste zběhlý v jištění, je dobré začít používat jistící brýle jen na rovném terénu bez kamenů a jiných nerovností. 5. Končetiny, jistítko, lano to vše nebude tam, kde to "uvidíte"; ale brzy získáte chybějící prostorovou orientaci. 6. Hlavní výhodou jejich použití je možnost být a pohodlně jistit v pozici co nejblíže skály, což je většinou i zároveň správnější a bezpečnější (alespoň pro jištěného) :). 7. Obvykle (ne vždy) zjistíte, že jednodušší je si brýle nasadit, až když lezec bezpečně překoná přibližně první dva nýty, jelikož při kratší vzdálenosti vás nebude tolik limitovat fakt, že máte zúženější zorné pole. 8. Stále mějte pod kontrolou kolik máte nacuchaného lana při podávání.
Tyhle brejle jsou asi celkem ok, hlavně protože nejsou tak předražený, jako konkurence, tak když si to chce někdo zkusit, tak proč ne, ale jinak mi to přijde jako zbytečnost. Možná se mejlím.
Zbytecnost to neni, pokud nekoho jistis delsi dobu a mel bys porad koukat nahoru, tak te muze pekne bolet za krkem. Ale lze to i bez bryli, o tom zadna
Mám BelaySpecs a za $80 (1600,- Kč) si myslím, že jsou naprosto super. Žádná mlha, jak popisuje autor článku, normální periferní vidění je zachováno a můžu si pod ně dát i sluneční brýle.
Už několik let používám brýle CU at the Wall, to jsou ty "předražené". Nosím je velmi často a upozorňuji na jednu důležitou věc. CU mají hranoly relativně malé a bez obrouček, jen hranol na plechu. Což je úplně super, protože vidíte skvěle, ale hlavně, když nekoukáte do hranolů, tak vidíte pod, nad a vedle hranolů i normální okolí. Takže když si na ně zvyknete, ani nevíte, že je máte protože je okolo dost místa na přirozený pohled a do hranolů koukáte jen občas. Já je třeba při výměně lezce nebo manipulaci s matrošem ani nesundavám, není to potřeba.
Tyto "levné" jistící brýle fungují opticky stejně, ale masa okolo hranolů je dost velká a obroučka ve velké míře znemožňuje koukání okolo.
Rozdíl a využití bych označil asi jako hobby a profi. Tyhle brýle jsou dobrá hračka, na občasné jištění v pohodě, ale na opravdové používání a dlouhodobé používá bych doporučil jen CU nebo jiné jen na plechu.
Jinak nesouhlasím s některými body v doporučení, zejména s body 6 a 7. Být těsně u skály nebo u stěny nemůžete, naopak, budete chodit blíže či dále podle toho, jak vysoko se lezec nachází. Optimální úhel, pokud nechcete mít nepřirozeně zkroucenou hlavu, je jen jeden, a musíte se tedy přizpůsobit. A bod 7 souvisí s těmi obroučkami. S CU nic neřešíte, vidíte velmi dobře nad i pod brýlemi, takže lezce máte pod kontrolou i dole. S BelayGlasses přes tlusté obroučky asi dole lezce moc neuvidíte. A nasazovat brýle po odlezu lezce je dost pakárna, protože se musíte na chvíli přestat věnovat lezci. Je to chvilka, ale musíte vzít brýle, nasadit si je, srovnat a zorientovat se. Cca 3-5 sekund, kdy nejistíte.
Jinak jedna poznámka k jistícím brýlím obecně - jsou spíše na jištění, když lezec leze na jistotu a nečeká se pád nebo komplikace. Brýle poněkud upravují vnímání reality, kolmice vypadají jako rajbas, převisy nevypadají jako převisy. A díky omezenému zornému úhlu vytrhávají okolí lezce z celkového prostředí, takže jakmile dojde na složitější terén, nácvik s pády nebo těžší převisy, bezpečně to s brýlemi moc nejde.
Souhlasím, s tím, co píšeš. Brýle jsem si nezkoušel, jen mám zkušenost z těmi CU. Ale kvůli ceně jsem je nekoupil. Navíc, pochybuju, že by vydržely moje nešetrné zacházení, viz všechno narychlo hodit do báglu, pak si na něj pod skalama sednout. :-) Tahle mi přijdou nějaký pevnější, ale možná že by bylo řešení rámeček odlejt z průhlednýho plastu. Člověk by pak měl aspoň mlžnou :) představu, kolik lana, kde je na zemi nerovnost atd.
.... jakmile dojde na složitější terén, nácvik s pády nebo těžší převisy, bezpečně to s brýlemi moc nejde. ....
S tím jen souhlas, nehledě na to, že někdy člověk musí jistit i bez dohledu na lezce a pouze t.zv. s citem či signály. Jiná věc ovšem je, pokud člověk jistí pravidelně při treninku a 4 - 5x týdně. Se záklonem se údajně přiškrcují cévy,což nemusí být bez následků. Ono ne nadarmo se říká, že 100x nic umořilo vola....
Ahoj, mám zkušenost s oběma typy jistících brýlí. Co jsem tu ještě neviděl napsáno, tak velká výhoda CU(ty relativně drahé) je, že se dají nasadit před sluneční nebo dioptrické brýle. Vyzkoušeno s obojím. BM na jištění fungují. Bohužel jsou „jen“ na jištění, ale vzhledem k ceně obou výrobků…. Jak tu už někdo napsal, profi a hoby zpracování. Osobně doporučuji, mám teď o dost menší problémy s krční páteří, teď ještě nepoužívat auto a PC…..
Ahoj, nosím dioptrické brýle a při testování všech tří druhů - BG,CU i Spec jsem neměl jediný problém. Je pravda, že zde testované k tomu asi nejsou úplně navrženy, na druhou stranu mi nikdy nepoškrábou skla jako se mi stalo u CU.
Vše je v plastu, stejně jako ostré hrany hranolů.
Mám-li shrnout moje zkušenosti: 1)Belayglasses mají jednoznačně lepší obraz při sledování lezce díky větším hranolům, jsou těžší, periferní vidění je díky větším hranolům a okolnímu plastu více stíněné, to může někomu vadit při prvních metrech jištění a sledování, nevypadají super moderně.
2)CU jsou moderní brýle, vyrobené z pružného jednokusového plechu a nalepený hranoly, designově promyšlené, hranoly resp. obraz je menší, periferní vidění je lepší ( oči ale neustále zaostřují mezi obrazem v hranolu a při pohledu přímo-někomu může vadit), hrozí snazší poškození hranolu při pádu a také poškrábání skel dioptrických brýlí.
3)Specs - v podstatě kopie CU, vadilo mi uchycení na nose - po čase jsem měl otlačený nos, výhodou oproti CU je tvar obrouček - vytvarovaný oblouk může zachránit hranoly při pádu, nevzhledné řešení a uchycení šňůrky.
Každé brýle mají svá pro a proti, účel dle mého názoru plní všechny +/- na 100%.
zaklonit(predklonit) hlavu je zakladni cvik pro protazeni krcni patere a svalu kolem patere. znam dost lidi co maji problem udelat zaklon, stezuji si na bolest, a to jsou mladi, jsem zvedavej, co budou delat, az zacnou opravdu tuhnout, nejspis si "zlomi" krk.
za me jsou tyhle bryle zbytecnost, ale verim, ze dost lidi to vidi jinak.
Pane bože, zaklonem si krk neprotahujete, to se učí už děti v malé školce ! dopředu, do stran, ale nikdy ne do zadu ! A když rotačně tak jen do pulkruhu nikdy ne cele kolečko... Prosím vás, nikde takový nesmysl nešiřte mužete tim jen ublížit ....
v joze se normalne krouzi hlavou kolecko, samozrejme dozadu s nadechem, dopredu s vydechem. take se kyve dopredu dozadu(se spravnym dychanim). nevim, kde vidite problem.
Uvědom si, že neplatíš za brýle, ale za jejich užitnou hodnotu. A rozdíl v ceně odpovídá i tomu využití. CU jsou dražší, ale poskytují mnohonásobně vyšší komfort a širší využití (díky absenci rámečku). Pokud ti to stačí, tak samozřejmě vše v pořádku :-)
Jinak není špatné oboje brýle vyzkoušet. CU se prodávají na Smíchově a jdou tam na lezení zapůjčit. A tyhle plasťáky jsem viděl prodávat na BW, asi by je také na chvíli půjčili.
A jak dlouho je vždy máš a co při tom děláš? Už jsi byl někdy na lezení třeba 4 hodiny a jen jistil dva lezce na střídačku? Nebo celý den jistil pod třicetimetrovou skálou? Nikdo o BG neříká, že jsou špatné, jen mají jinou cílovou skupinu :-) Je to jako rozdíl mezi kyblíkem Camp Shell za 180,- a ATC Guide za 750,- . Na stěně odjistíš oběma stejně, rozdíl se projeví až při pokročilém využívání. Na stěnu, kdy lezou dva a střídají se a ještě to používají jen občas, jsou BG v pohodě :-)
Ahoj,
mohu Tě prosím požádat o bližší zpětnou vazbu, případně email pokud jde o tento komentář?
Rád bych znal Tvůj názor na rozdíly, které u jednotlivých modelů vnímáš, pokud jsi oba zmíněné již zkoušel. Zda to je o váze, optice, designu nebo jen image...Nejsem jediný, kdo by ocenil Tvůj názor.
Jirko, pěkně napsaná recenze. Oběma díky.
Půlka z toho, co vypisuješ, jsou subjektivní záležitosti, a druhou si můžeš sám vyzkoušet. Zajdi na stěnu a půjč si je. Nejsi-li z Prahy, kup je na eshopu a když se ti nebudou zdát nebo nebudou vyhovovat, tak je za týden vrátíš, vrátí ti prachy i s poštovným. Lepší, než se spoléhat na můj neobjektivní komentář :-)
Brýle mi připadají jako skvělá věc. Nikdy jsem je ale nezkoušel. Jak s nimi dokáže jistič uskočit před padajícím kamenem? (Například když lezec ulomí chyt.) Neznemožňují trochu orientaci jističe?
Je to o praxi, po čase získáš intuitivní vnímání prostoru a stranové taktéž. Ovšem zpočátku je člověrk dost orientačně vykolejený, tak si dokážu představit, že reakce na padanící kámen by nemusela být optimální. Na druhou stranu brýle obraz nepřevrací tak aspoň tak.;)
I když si po nějaké době zvykneš, zažité reflexy nepřekonáš. Takže až ti na hlavu bude padat šutr nebo prvolezec, ani si neškrtneš. Jo, když to čekáš nebo jsi připraven nebo máš možnost pár setinek sekundy k rozvaze, je to ok. Ale říkat a psát můžeme co chceme, ve skutečnosti, když se ti v omezeném zorném poli objeví náhlý a rychlý problém, zůstaneš zmateně stát, maximálně blokneš jistítko a čekáš, co se stane. Ono totiž ten šutr jen zahlédneš. Bez brýlí ho pozoruješ celou dobu, ale s brýlemi se ti jen mihne. Vstoupí do zorného pole a zase z něj vystoupí, s brýlemi vidíš jen malý výsek ze skály, co je pod nebo nad lezcem nevidíš. Takže reagovat vlastně ani nemůžeš. Jen víš, že někde něco padá, ale nemáš ani potuchu, kde to je.
Mám dost problémy s krční páteří a jištění tomu moc nepřidá.Zkoušela jsem CU, nejsou špatné, hlavně ta nízká hmotnost, ale 100EUR?? To je fakt přehnané.Koupila jsem si BG a ty jsou sice těžší a musí se na ně zvyknout, ale za tu cenu jsou super a bez nich už vůbec nejistím (pokud teda nejistím někoho o dost těžšího v těžkým terénu).
Nechtěla jsem vypisovat při jakých všech příležitostech je používám a při jakých ne, ale když ti to jinak připadá jako blábol...obecně v těžkém terénu (vysoké riziko pádu) je nepoužívám, tj.i když jistím lehčího člověka, ale když lezeme váhově nastejno rozlez cesty, kde je riziko pádu nižší, tak je používám stále.
Teď už jen prudím, takže jestli nechceš, neodpovídej :-) Ale nějak mi nesedí ty dva příspěvky.
V prvním píšeš: bez nich už vůbec nejistím (pokud teda nejistím někoho o dost těžšího v těžkým terénu).
A hned vzápětí napíšeš: obecně v těžkém terénu (vysoké riziko pádu) je nepoužívám, tj.i když jistím lehčího člověka.
Takže promiň, ale podle mne si ty příspěvky odporují a kromě toho jsem u toho prvního nepochopil, proč při používání v těžkém terénu hraje roli lezcova váha :-)
Jj,prudíš a spíš než o podstatu jištění s brýlema se zajímáš o chytání o slovo :).
Píšu,že bez nich už nejistím proto, že nejčastěji lezu s parťačkou lehčí cesty a když mi do toho spadne,tak mě to nekatapultuje k první presce. Tam je používám stále. Když vlezeme do těžšího terénu, tak záleží na konkrétní situaci, někdy je vezmu, někdy ne.
Když ale jedu občas s klukama, který mají i o 15kg víc na skály, kde když mi do toho spadnou, tak letím a tam je samozřejmě nepoužívám.
A jestli nechápeš, co se děje při jištění o dost těžšího lezce, když Ti do toho spadne a ty u toho nevidíš před sebe, tak tahle debata nemá smysl
No jelikož o brýlých bylo řečeno skoro vše, tak fakt už jen prudím a nezastírám to :-) I když na druhou stranu, když se nad tím zamyslíš, tak zase taková pruda to není. Ty tu vlastně píšeš, že brýle nepoužíváš kvůli sobě, ne větší bezpečnosti lezce.
Totiž od zkušeného jističe bych čekal trochu jiné zdůvodnění. Třeba jako že v těžkém terénu potřebuješ mít větší přehled o situaci a větší zorné pole s celkovým pohledem na stěnu/skálu, abys věděla, jak moc natvrdo lezce chytat, zda ho třeba navtvrdo zaříznout kvůli polici nebo zda máš naopak povolit a tak. A ty napíšeš, že potřebuješ vidět před sebe, aby ses nepraštila:-(
Ne každý jistí s grigri a když se jistič s kyblíkem praští do hlavy, tak jde dost i bezpečnost lezce, nemyslíš???
Polici a jiné nebezpečné věci vidím i v brýlích a taky si to pamatuju, když už to lezec přelezl...A taky si tu skálu prohlídnu, než se leze. A jestli natvrdo nebo povolit, tak na to snad brýle vliv nemají.
Tak na to mám jednu jedinou odpověď - buď jsi skvělá a dokonalá jistička s absolutním přehledem, nebo si řadu věcí neuvedomuješ. Jestli jsi schopná podle zkreslené skutečnosti a paměti schopna během pár milisekund vyhodnotit situaci a podle toho zareagovat, tak gratuluji. Já se přiznávám, že ani po mnoha letech jištění a dvou letech pravielného jištění s brýlemi na stěnách i na skalách na to nemám.
A taky gratuluji ke schopnosti řídit let a místo, kde se praštíš, když ti padne lezec, a ty letíš nahoru. To taky nezvládám. Obvykle, když mne to zvedne, tak jednak hlídám lezce a jištění, jednak mne to zvedne a někam s sebou praštím bez ohledu na to, zda tam vidím, nebo ne. Na mne je to moc rychlé, abych si vybral, kde a jak se fláknu.