Po dlouhých sedmapadesáti letech stanuli podruhé lidá na vrcholu Monte Sarmiento (2246m) v Alberto de Agostini National Park, který zahrnuje nejnepřistupnější vrcholy chilské Ohňové země.
Vrchol Monte Sarmiento, o jehož zdolání s snažila řada horolezeckých výprav, byl poprvé dostoupen 7. března 1956, členy italské expedice. Na vrcholu stanuli Carlo Mauri a Clemente Maffe. Nižší západní vrchol hory byl dostoupen teprve 24. prosince 1986, opět Italy. Na vrcholu stanulo silné vrcholové družstvo.
Zákres trasy výstupu na stránkách Escalando.org
Pokusů o druhý výstup na hlavní vrchol Monte Sarmiento proběhla celá řada, hora totiž tvoří výraznou dominantu a tím i neobyčejně lákavý cíl. Pozoruhodné je, že stávající výstup se podařil v době, kdy v oblasti panují zimní podmínky (jde tedy rovnou o první zimní výstup). Na vrcholu letos stanuli Chilan Camilo Rada a Argentinka Natalia Martinez.
Vrcholu bylo dosaženo v rámci multidisciplinární vědecké expedice CORDARWIN 13 v rámci převážně geografického projektu Uncharted soustřeďujícího se na dosud neprobádané, nebo málo probádané oblasti Chile.
No jo, jenomže tenhle Monte Sarmiento leží v Darwinově pohoří, což je snad (kromě antarktických pohoří) nejhůře a nejdráže dostupná "lezecká" oblast na zemi. Přístup jenom lodí, nebo vrtulníkem. Trošku jsem to "studoval" protože o návštěvě Darwinova pohoří snil Brába (Zdeněk Brabec), ale je to poněkud mimo běžné finanční relace českých (horolezeckých) důchodců. Kupodivu třeba ostrov Navarino, který je ještě jižněji, až za kanálem Beagle u Hornova mysu je zcela v pohodě. Snadno a relativně levně dosažitelný a je tam i spousta trekových a nejspíše i lezeckých možností v rozchrastané skále ;-). Není tam, ale téměř žádné zalednění, což je pro leckoho výhoda. Na letošní čundr hodně vysloužilých lezeckých důchodců se můžete podívat na http://youtu.be/xPXdCxUowLw. Pozor je to čundrovaní poněkud praštěných důchodců. Takže to je "mládeži" nepřístupno.