Zajímavou aktivitou se zabývá horolezec Brian Uyeno se svým projektem Climb Assist, s jehož prostřednictvím dostává mapování lezeckých cest na další úroveň.
Jan Kareš má další světový rekord ve shybech: 1198/hodinu
Lezec a rekordman ve shybech Honza Kareš překonal dva světové rekordy ve shybování, a to za přítomnosti slavného Arnolda Schwarzeneggera na nedávné show v Barceloně. Honza dal 1198 shybů za hodinu a také 657 shybů za půl hodiny. Podívejte se na reportáž TV Prima.
Ačkoli bylo slíbeno krásné slunečné počasí, v Brně pod přehradou se mlha držela až do pozdního odpoledne. To ale příznivcům drytoolingu až zas tolik nevadí. A v rámci přípravy bylo lepší přivykat na nižší teploty.
Nejnovější díl o přípravě Adama Ondry na olympiádu 2020 v Tokiu je z Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost ve skotském Edinburghu, kde Adam vyhrál, a to na ME vůbec poprvé, když před tím byl pětkrát druhý.
Grand Prix i Cenu divákov si z Popradu odnáša The Dawn Wall
Víťazom 27. ročníka a držiteľom Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade sa stala americká snímka autorskej dvojice Josh Lowell a Peter Mortimer The Dawn Wall (Dawn Wall).
Adam Ondra se stane se jednou z hlavních tváří letošního Mezinárodního festivalu alpinismu Praha. Podle informací pořadatelů potvrdil účast na všech třech festivalových dnech 22. - 24. listopadu. 2019. Na festivalu představí svou první knihu Adam Ondra Lezec tělem i duší.
Putovní soutěžní Mezinárodní festival outdoorových filmů byl v pátek 4. října v Domě kultury města Ostravy slavnostně zahájen za přítomnosti významných hostů, vrcholových sportovců, olympioniků i zástupců spolupořadatelských měst.
Zajímavou aktivitou se zabývá horolezec Brian Uyeno se svým projektem Climb Assist, s jehož prostřednictvím dostává mapování lezeckých cest na další úroveň.
Jeho webová stránka (a asi i brzy mobilní aplikace) umožňuje horolezcům prohlédnout si nákresy lezeckých cest jako nikdy předtím. Uyeno, který žije v Coloradu, využívá technologii zvanou fotogrammetrie (v podstatě pořizuje spoustu obrázků ze všech úhlů a skládá je dohromady) k vytváření trojrozměrných map lezeckých stěn.
"S touto myšlenkou jsem přišel při práci, která měla některé aspekty fotogrammetrie," přiblížil Uyeno "Když jsem se hlouběji zabýval touto technologií, uvědomil jsem si, že by to mohlo být použitelné pro navigaci při lezení. Původně jsem ji plánoval použít pro dlouhé vysokohorské horolezecké cesty, ale brzy jsem si uvědomil, že kvůli vzdálenosti a terénu to bude hodně složité.“
Uyeno pracuje s dronem DJI Phantom 4 Pro a danou oblast trvá přibližně 30 minut, než ji dronem ve vysokém rozlišení a z několika úhlů vyfotografuje, a poté několik hodin, než vytvoří samotnou mapu.
Uyeno od března pracuje na projektu Climb Assist zatím samostatně. Jeho web v současné době ukazuje pouze pár oblastí v okolí Boulder Canyonu v Coloradu, ale je možné si udělat obrázek o využitelnosti tohoto přístupu.
Ukázka zpracování průvodce, lepší představu získáte z videa na stránkách Climb Asissts (hi res)