Začíná podzimní sezóna v Labáku a zřejmě se tam zas sejdem v hojném počtu a budem řešit otázku kde v místě našeho oblíbeného lezení zaparkovat a přespat.
Ahoj banda horolezecká! Keďže sa pomaly, ale isto blíži posledný septembrový víkend, dovoľte mi, už po štvrtýkrát, pozvať vás ku nám na Kalamárku, trochu si zabehať a zaliezť, ale hlavne sa po roku opäť stretnúť pri dobrom pivku, guláši a muzike.
"Jsou věci, který mě ve skalách trápí stokrát víc, než nějaký mágo". Druhý díl nového lezeckého seriálu Onsajt, tentokrát v hlavní roli šuhajko Smolko!
Další kolo Moravského poháru mládeže v lezení na obtížnost proběhne už 12. září 2015 v Ostravě - na venkovní lezecké věži. Zveme jak zkušené tak začínající lezce, neboť závod je určen i jim.
Horolezci zahynuli při pokusu o novou cestu v pohoří Cordillera Blanca v Peru.
Dne 1. září, našel záchranný tým na úpatí jižní stěny Huandoy Sur (6159 m) v Peru v pohoří Cordillera Blanca těla dvou významných ruských horolezců - Alexandra Ruchkina a Vjačeslava "Slava" Ivanova.
Zahynuli při pokusu o prostoupení této stěny novou cestou.
Eric Rual Albino Lliuya, místní horolezecký vůdce a přítel Ruchkina, zorganizoval záchrannou akci několik dní poté, co ruská dvojice přestala komunikovat přes satelitní telefon.
"Začali jsme organizovat záchranný tým 31. srpna," říká Lliuya ", a v poledne následujícího dne se jim podařilo najít těla ve výšce 5200 m.
O prostoupení této stěny se v minulosti pokoušela řada lezeckých družstev. Poprvé v roce 1968 britská skupina horolezců. Stejně tak jako další britský tým v roce 1974 a italský tým v následujícím roce. Všichni se vrátili s tím, že se jedná o krajně nebezpečné lezení v nepevné skále.
V roce 1976, pak konečně stěna byla přelezena a to hned třemi různými cestami. Všechny tři výstupy však byly ohodnoceny jako velmi náročné lezení v nejistém terénu převážně lámavé kolmé i převislé žuly.
Ruchkin a Ivanov se pokoušeli o přelez v alpském stylu. Výstup zahájili 20. srpna. Noc strávili ve výšce 5300 m, aby pak následujícího dne přelezli šest mixových délek. 22. pak přidali 5 dalších délek s bivakem ve výšce 5550 m. Pak se jejich postup výrazně zpomalil, to když se dostali do slepé uličky a byli nuceni z neprústupné pasáže ustoupit.
Následujícího dne se jim podařilo natáhnout linii o dalších 30m dále a 26. pak o dalších 60 m, kde bivakovali ve výšce 5638 m.
Další den poté, co strávili již týden ve stěně, po marných pokusech o prostoupení kompaktní a nepevné (rotten) žuly, si uvědomili, že je stěnu bez skyhooků a nýtů (které pravděpodobně neměli) dále nedokáží vylézt, zahájili sestup. Ten se jim stal osudným, zřejmě je smetla lavina uvolněných kamenů.
Vjačeslav Ivanov který se stal několika násobným ruským mistrem v lezení. V roce 2010 prostoupil západní stěnou K7 v Karakoramu v Pákistánu a v roce 2013 spolu s Ruchkinem zdolal jihozápadní stěnu Kusum Kanguru v Himalájích, za tento výstup jim byl udělen ruský Piolet d'Or.
Alexander Ruchkin, který začal s horolezectvím v roce 1985, byl velmi zdatným horolezcem, jehož asi nejvýznamnějším úspěchem bylo, když v roce 2005 získal ocenění Piolet d'Or za prvovýstup severní stěnou Jannu v Himálaji.