Švýcarsko zaskočila právě smrt záchranáře z Regy a samozřejmě je šokovala i smrt ostatních zachraňujících skialpinistů. Toto neštěstí stojí za pozornost hned z několika důvodů.
Jak k nehodě došlo:
neděle 3. ledna
Pro tuto oblast byl vyhlášen
2. lavinový stupeň. Tedy celkem příznivé podmínky pro túry.
V prostoru hory Drümännler (cca 2400 m) se tedy pohybovalo poměrně hodně skialpinistů. V rámci jedné osmičlenné skupiny údajně došlo k tomu, že její tři členové v místě zvaném Chummli zkrátili své bezpečností zátěžové rozestupy v momentě, kdy skupina traverzovala strmější svah. Došlo tak k sesuvu první laviny, která zcela zasypala jednoho ze skupiny a dva přihrnula.
Toto neštěstí pozorovala 27mi členná skupina z oddílu Ski Club Rubigen. Ti okamžitě zavolali pro pomoc a vydali se i sami postiženým skialpinistům pomoc. Vrtulník Regy na místě neštěstí vysadil svého lékaře.
O něco později se bohužel dává do pohybu druhá lavina, kousek vedle, která na místě zasypala celkem 12 lidí. 9 lidí bylo vyproštěno ještě v neděli odpoledne. Jeden z nich byl nalezen mrtvý, další tři, včetně lékaře z Regy, zemřeli o něco později v nemocnici. 5 nalezených lidí lavinu přežilo. Mezi nimi byl i jeden muž, který přežil obě laviny! Bohužel se ale v neděli nepodařilo nalézt poslední tři oběti. Hledalo se za pomocí lavinových psů, sond ale i Recca.
pondělí 4. ledna
v tento den se musely záchranné operace kvůli špatnému počasí přerušit.
úterý 5. ledna
od rána nejprve vrtulníky odstřelovaly potenciálně nebezpečné svahy v okolí. Teprve pak za pomocí 60 – 70 záchranářů byli nalezeni poslední tři známé oběti.
obrázek www.BernerZeitung.ch
Po této tragické nehodě vyvstala celá řada otázek:
1) 7 mrtvých při 2. stupni lavinového nebezpečí? Druhý stupeň bohužel nevyvolává velký pocit nebezpečí, ale je nutné velmi opatrně posuzovat veškeré varovné signály.
2) mohl právě záchranný vrtulník uvolnit lavinu? Údajně byli ve svahu, který se později uvolnil spatřeni ještě další lyžaři. Otázkou je i určitá možnost, že za příčinou sesuvu druhé laviny je příjezd velkého počtu zachraňujících. Příslušný vyšetřující soudce se právě zabývá těmito otázkami a na odpověď si musíme ještě počkat.
3) lavinové přístroje zachraňujících byly v momentě zásahu 2. lavinou přepnuty do módu hledání a tak byli všichni pohřbeni bez možnosti okamžitého nalezení dalšími lavinovými přístroji. Na tento kritický moment je upozorňováno na každém kvalitním lavinovém kurzu, některé přístroje mají navíc možnost automatického přepnutí do módu vysílání
4) Otázka, jestli záchranáři při záchraně neporušili bezpečnostní pravidla? Ano, existují určitá doporučení nebo dokonce i výpočty, za jakých podmínek do akce jít či nejít. Ale pokud se situace vyhodnotí i za pomocí výpočtů, jako bezpečná, tak i přes to vždy zůstává určité riziko.
K podobné nebo spíše lépe řečeno mnohonásobně vyšší tragédii mohlo dojít například i u nás při loňské záchranné akci v Krkonoších v
Červinkově muldě (2. stupeň, nevysypané svahy, vrtulníky, spousta záchranářů v místech, kam mohla spadnout další lavina)
K poslední předchozí události, kdy zahynuli záchranáři v lavině při záchraně jiných zasypaných došlo nedávno v
údolí Lasties v oblasti Trento.
Otázka pro znalce:
Víte, kdy, kde a jak došlo v Krkonoších k první dochované tragédii, kdy zemřel nějaký záchranář?
co si z této tragédie vzít k srdci:
Druhý lavinový stupeň v sobě rozhodně skrývá nebezpečí smrti v lavině. Podívejte se třeba
sem na podrobnou charakteristiku jednotlivých stupňů. Nedávno jsem sepsal
článeček o lavinách v našem blízkém okolí za loňský rok, jejichž společným jmenovatelem je právě druhý stupeň.
Při případné záchraně se snažte nejprve uklidnit, sledujte zasypané, pokuste se zavolat pro pomoc a pak si, před samotnou záchranou, pečlivě rozmyslete celý postup a to včetně možných rizik.
Tady se případně podívejte na podrobný doporučený postup při lavinové nehodě.
Další podrobnosti a fotografie z této tragédie naleznete na stránkách
www.BernerZeitung.ch
(Pro ilustraci jsem si dovolil použít jen některé fotografie či obrázky právě odtud)
Poznámka:
Doposud nejhorší lavinové neštěstí ve Švýcarsku se stalo v roce 1999 v Evolene ve Wallisu, kdy zemřelo také ve dvou lavinách 12 lidí.
foto www.BernerZeitung.ch
foto www.BernerZeitung.ch
foto www.BernerZeitung.ch
foto www.BernerZeitung.ch
foto www.BernerZeitung.ch
foto www.BernerZeitung.ch