Tři smrťáky na zledovatělém terénu v Tatrách: 2 Češky a Polák
Dvě Češky se zabily včera při dvou nezávislých nehodách ve Vysokých Tatrách po uklouznutí na ledu. Dnes ráno tam po pádu zahynul Polák. Tamní horská služby zveřejnila výstrahu na velmi nebezpečný terén zledovatělý po oteplení a následném ochlazení, který vyžaduje zimní výzbroj.
Jeden 24letý Čech je po pádu v kritickém stavu. Horská služba řešila i další případy pádů turistů či lyžařů, kteří se zarnili při pádu na zledovatělém sněhu.
V případě první Češky, která se zabila, "boli záchranári HZS požiadaní o pomoc z Téryho chaty pre ktorá sa v Malom hangu pošmykla na zľadovatenom povrchu a padala niekoľko stoviek metrov. Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá po naložení záchranára HZS na palubu smerovala k postihnutej. Žiaľ, turistka pri páde utrpela poranenia nezlučiteľné so životom. Telo nebohej 25-ročnej turistky bolo následne transportované do Starého Smokovca, kde bolo odovzdané príslušníkom PZ SR a pohrebnej službe."
Poté kolem poledne "boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českým turistom, ktorý nahlásil pád dvojice turistov na zľadovatenom povrchu. Nachádzali sa na turistickom chodníku vedúcom na Slavkovský štít v nadmorskej výške približne 1900 metrov n.m. Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS... Následne zo vzduchu spolu so záchranármi HZS na palube lokalizovali miesto výpadku obidvoch turistov. 24–ročný turista pri páde utrpel vážne poranenia hlavy, bol v bezvedomí v kritickom stave. Záchranári mu poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho pripravili na letecky transport do nemocničného zariadenia. Žiaľ, 23-ročná turistka utrpela pri páde dlhom niekoľko stoviek metrov poranenia nezlučiteľné so životom. Následne boli jej telesné pozostatky transportované do Starého Smokovca, kde boli odovzdané príslušníkom PZ SR a pohrebnej službe. Taktiež bol letecky z terénu evakuovaný oznamovateľ, spolu so záchranármi HZS."
K smrti Poláka horská služba uvedla, že dnes brzy ráno "prijalo Operačné stredisko tiesňového volania prostredníctvom kolegov z TOPRu hlásenie o páde turistu počas výstupu Malou Studenou dolinou, v oblasti Veľkého Hangu. Oznamovateľ nemal so svojim kamarátom vizuálny ani zvukový kontakt. Spadnutého muža sa podarilo nájsť približne po hodine od pádu. Na miesto bola medzitým vyslaná posádka VZZS, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu dvoch záchranárov HZS. Vážne zranený 25 – ročný muž bol z terénu evakuovaný a letecky transportovaný na heliport do Starého Smokovca, kde sa ho ujal lekár VZZS. Napriek maximálnemu úsiliu všetkých zúčastnených záchranárov, poľský turista svojím zraneniam podľahol."
Informace o tom, že je nyní na začátku zimní sezóny v Tatrách ledovka, bude mít bohužel nepříjemný a hlavně nebezpečný dopad na lavinovou situaci po zbytek zimní sezóny!
Sníh, který na tuto ledovici napadne, se s nejvyšší pravděpodobností hraničící s jistotou s podkladem nespojí a bude tudíž nestabilní a bude představovat zvýšené lavinové nebezpečí! Zejména pak po první sněhové periodě, která bude následovat. Je přitom jen malá pravděpodobnost, že se postupem času do jara na situaci něco zásadně změní k lepšímu.
Černý vdovec přece není žádná kusovka, seriozní novinář to je. Empatický, věcný a přesný. A s ohledem na pozůstalé se níže jistě zdrží komentářů, tam je to ostatně hned znát.
R.I.P. at all.
A nejsou ty chodniky nahodou uzavrene?
www.tatry.cz/cs/ sezonni-uzavery-chodniku
Neplati nahodou, ze mimo tuto uzaveru mohou jen vybaveni horolezci s tim ze jdou na nejaky vystup ? Kazdy, do se v horach nejak pohybuje vytahne motyku a macky, jakmile tusi ze to muze uklouznout...
Ja se nepru o turistickem terenu...
Skrz kotel pod Jahnacim stitem vede turist. znacka (takze tur.teren),ktera je ted zavrena. Pokud tam ted i pres uzaveru pujdu (nebo tama budu sestupovat), tak me ani nenapadne ze bych sel bez macek, popripade s motykou...
Tento rozmer mysleni ale turisti nemaji...
(a pak holt vytajou az na jare)
Ono někdy ani mačky a cepín nejsou samospasitelné. viz - Bacha na laviny! Zimní hory jsou kapitolou samou pro sebe a bez zkušeností nelze mnohdy nic podnikat. A bohužel někdy ani to nepomůže. Staří domorodí horalé s dobrou znalostí místních podmínek vědí své....
Horská služba by za peníze,které daňovníky stojí,měla být podstatně aktivnėjší.V podobně extrémních situacích by měla být v terénu a turisty nahoru nepustit...Nestačí sedět na služebně a čekat na zásah a svážet mrtvoly a zraněné....
Nevím, podle mne je funkce HS dostačující, nepožaduji od nich výchovu, ale informaci a pomoc v případě nouze a záchranu. Tebou uváděný problém by měla řešit pojišťovna. Tedy HS vydá doporučení a je na každém, zda ho bude respektovat, nebo ne. Ale pokud ho nerespektuje a něco se přihodí, měl by si to platit každý sám, ne to mít zaplacené pojišťovnou. Ale na druhou stranu, pokud pojišťovna nabízí úhradu i v tomto případě, je proplacení v pořádku.
Takže vlastně nevím, proč by se mělo něco měnit. Když se tam lidi zabijí navzdory varování, je to jejich problém. Ostatně i u HS pak lidi pracují dobrovolně, takže ani v riziku pro záchranáře problém nespatřuji.
Jediné, co tedy vidím za problém, je právě výše pojistného, kdy ho uvedené případy zbytečně zvyšují i všem ostatním. Ale těžko zasahovat pojišťovnám do jejich byznysu :-)
Jozef Janiga 26.12.v Krimi na TV Joj:"HZS nemá kompetenci k uzavírání dolin."Ve zpravodajství i z předešlého dne jsou nehody i příčiny celkem dobře popsané...např."Polák měl mačky na batohu."...
HZS "c) vykonáva preventívne opatrenia súvisiace s bezpečnosťou osôb, najmä pri ohrození lavínami,"
Príslušník HZS má oprávnenie "e) vydávať pokyny týkajúce sa bezpečnosti osôb v horskej oblasti,"
Samozrejme, nie kvoli tomu, ze ludia si neobuju macky a nevezmu cakan ( resp. nevedia ich pouzivat).
Napriklad v březnu 2009 bol v Žiarskej doline SLN 4, takze dolinu zavreli ako vzdy pri "stvorke" a o dva dni drbla lavina storocia.
Ovšem náklady HS asi pojišťovny těžko platí. O možných ztrátách životů (viz ona havarie vrtulníku pro turistku s podvrtnutým kotníkem), ani nemluvě....
Mě to přijde stejné... Jen jedno je podstatné jméno a druhé přídavné. Z hlediska češtiny se jistě nějaké záludnosti najdou, ale jestli HS svážela mrtvoly mužů nebo mrtvé muže, mi významově přijde jedno a to samé.
Obojí je substantivum (mrtvý je buď přídavné jméno, anebo podstatné jméno, v tomto případě to druhé), no a významové rozdíly tu jsou.
Mrtvola je ta "věc", co zbyde po člověku, mrtvý je původně adjektivum odkazující na substantivum člověk / muž / žena (mrtvá) / dítě (mrtvé), a to, že jde o člověka, je tam pořád sémanticky přítomné.
Pak už samozřejmě záleží na citlivosti uživatelů jazyka, jestli jim něco vadí, nebo přijde nevhodné, anebo je jim to jedno. Ale třeba při smuteční řeči by bylo docela vhodné výrazu mrtvola se vyhnout.
Jako asi jo, ale tohle jsou zprávy, ne smuteční proslov. Aby nás pak přecitlivělost nezavedla do situace, kdy budeme psát opisy jako že HS poskytla přepravu osobě (vzhledem k "třetímu pohlaví" a různým transněco vlastně už ani nemůžeš napsat muž nebo žena), které se před dvěma hodinami přihodilo zranění neslučitelné se životem.
Možná jsem nepozorný, ale slovo mrtvola jsem našel až v komentářích. Kuba Turek asi klidně mohl napsat místo "mrtvoly" "mrtví", ale on radši volí příznakový, provokativní styl. Jaryk - do jeho komentáře slovo "mrtvola" asi celkem zapadá, odpovídá charakteru celého příspěvku.
V předchozím komentáři jsem nic nehodnotil, jen jsem reagoval, že ty výrazy významově stejné nejsou. V určitých kontextech by bylo docela nevhodné to nerozlišovat. A pak je spousta případů někde mezi, kde je to asi věc pohledu.
Ale v případě smrti lidí bych byl taky osobně spíš ohleduplnější. Těm dotyčným už to třeba neublíží, ale jejich blízkým by to mohlo být docela nepříjemné.
Mne "mrtvola" neprijde nijak hanliva, kdybych nalezl mrtvolu a oznamoval to, tak to slovo asi take pouziju. Je ale jasne, ze "mrtvy"/"mrtva" vnimame osobneji, mozna proto, ze ma verzi pro kazdy rod.