Pro horolezce je západní třetina USA (na západ od Rockies, jak familiárně Američané říkají Skalistým horám) bezprecedentním rájem. Asi každý slyšel názvy jako Yosemity, Joshua Tree, Red Rocks, Boulder. Co ale zbývající dvě třetiny na východ od Rockies? Upřímně řečeno, postupujete-li od Rockies směrem na východ k Atlantiku, ať už prstem po mapě nebo auťákem po dálnici, s výjimkou Needles v Jižní Dakotě nebo několika oblastí v okolí texaského Dallasu, zjistíte, že krajina kolem Vás může být zajímavá jen pro zaryté příznivce nesmírných plání pokrytých pšenicí nebo kukuřicí, občas potkáte silo nebo stodolu a místo bájných stád bizonů líně přežvykující americké stračeny. Co se týká velkých kamenů, je tu prostě žalostně neúrodno a to na ploše velké jako půlka Evropy. Po stovkách a stovkách mil se ale krajina začne vlnit a to je příznak, že se blížíte k Apalačskému pohoří, které se táhne od severu k jihu podél východního pobřeží v délce 2000 mil. Pro horomily z Východu je toto pohoří pokryté celistvým kobercem převážně listnatých lesů doslova spásou. Nahoře v Nové Anglii narazíte na nesčetné množství gigantických žulových stěn (známé jsou například Cathedral Ledge a Whitehorse Ledge v New Hampshire), ale také na čistě skalařské sportovní oblasti, jakou je Rumney. Ve státě New York je pak rozlehlý park Adirondacks s kilometry klasických cest v žulových útesech, kde se lze vyřádit i v zimě na zmrzlých vodopádech. Hlavně ale v tomto státě najdete kultovní oblast tradičního lezení Shawangunks.
Shawangunks, New York: pohled na část několikamílové zdi Trapps z GT Ledge, což je dlouhatánská police, která stěnu protíná zhruba v polovině a obvykle slouží ke štandování.
V pennsylvánských a marylandských kopcích táhnoucích se dál na jih je to pak hromada různých větších či menších oblastí místního významu (Annapolis Rock, Coopers Rocks). Vodáky tu přitahují divoké peřeje řeky Yough River (class III-IV).
A dostáváme se do Virginie a Západní Virginie a ohromujících stěn Seneca Rocks a Nelson Rocks a především do stěn pískovcových útesů New River Gorge. Ve virginském národním parku Shenandoah pak někteří lezci nalézají klid v mechu a lišejníku pokrývajících vichry nahlodané žulové stěny, Great Falls u Potomaku jsou pak víkendovou tělocvičnou pro 15timilionovou aglomeraci kolem Washingtonu,DC.
V okolí Washingtonu, DC, je řada skal, na kterých se leze výhradně stylem TR. Dívčina v cestě The Flake 5.9+, Carderock, Great Falls, Maryland
Jižní štít Seneca Rocks, West Virginia
Severní Karolína je domovem žulových monolitů Stone Mountain, Looking Glass Rock, Table Rock a dalších, které se vyznačují naprosto vražedným tradičním lezením v hladkých plotnách. Je třeba zmínit ale také mlžný národní park Great Smoky Mountains, ideální místo pro lehkou horskou turistiku.
Stone Mountain, North Carolina
Cornflake Crack 5.11a, Looking Glass Rock, North Carolina
Na jižním konci Apalačů ve státech Tennessee a Alabama si můžete zaskotačit na pískovcových skálách v okolí města Chatanooga. Na západním okraji Apalačů v Kentucky narazíte na velmi oblíbenou pískovcovou oblast Red River Gorge.
Tolik Apalačské pohoří, které sice jen občas mírně přesahuje dvoukilometrovou nadmořskou výšku, ale nabízí toho opravdu hodně, bůhví jestli bychom vydrželi tady na Východě déle než jeden měsíc, kdyby tu byla jen ta šírá pole....
Z uvedeného výčtu je Mekkou číslo jedna pro sportovní lezení na východě USA soutěska řeky New River v Západní Virginii, které zdejší lezci říkají krátce The New. Někde jsem četl, že je to Grand Canyon Východu. No, osobně si myslím, že ke Grand Canyonu se dá těžko cokoli přirovnávat, z lezeckého hlediska jsou však velikost a význam tohoto jednodélkového království mimořádné.
Pohled do údolí řeky New River z návštěvnického centra
New River Gorge - celkový přehled
Jak začít s popisem tohoto neuvěřitelného místa? Především lesy - nekonečné, pohlcující a tajemné, zvláště na podzim překypují místní javory, buky a duby všemi barvami. Pak jsou tu řeky - divoká New River a její ještě divočejší přítok Gauley River s peřejemi (class V), kterými se každoročně pokoušejí projet tisíce raftařů a kajakářů.
New River, New River Bridge, West Virginia
V peřejích New River
Nejdůležitější ale je, že v úbočích podhůří Apalačů tyto řeky vykousaly doslova míle celistvých, až 50 metrů vysokých pískovcových útesů. Pro náruživé dobyvatele věží mám však hned jednu nepříznivou zprávu - věž tu není ani jediná. Zato tu však v současné době můžete vylézt skoro 2000 cest v několika oblastech, které jsou v mnoha ohledech odlišné, především v charakteru tvrdého Nuttallova pískovce (rodina Nuttallů vlastnila na přelomu 19. a 20. století místní uhelné doly, odtud název), v jištění cest a samozřejmě v charakteru samotného lezení. Všeobecně je výše zmíněný typ pískovce tvrdý natolik, že v The New lze neomezeně používat v tradičních cestách celou eskadru všelikerých jistítek. Cest tu v roce 1999 bylo asi 1600, z toho zhruba dvě třetiny tradičních, chcete-li, klasických. Statistika z tohoto roku udává 578 cest sportovních a 1036 tradičních. Dnes se odhaduje počet cest na 2000 (nový průvodce je však stále v nedohlednu). To by nebylo až tak úchvatné a překvapující, náš Ádr a Teplické skály by nějakých pár tisícovek cest také dohromady daly. Co je na této oblasti přitažlivé? Je to především vysoká kvalita skály, koncentrace fantastických, velmi těžkých, často nekompromisně převislých cest (většinou 5.11 až 5.13) a už naznačená symbióza tradičních a sportovních lezců. Ovšem, netuším, do které to vlastně skupiny patří šílenci klasicky lezoucí zdejší prstové stropové spáry obtížnosti 5.12 a výše. Rozsahem, kvalitou a koncentrací obtížných cest lze k této soutěsce přirovnat snad jen nevadské Red Rocks nebo evropské Arco, Finale Ligure, Siuranu nebo Frankenjuru. Nejdříve ale celkový přehled.
Hlavní část útesů se táhne v okolí mostu The New River Bridge, který je podle dostupných US zdrojů největším jednoobloukovým mostem na světě (rozpětí 518 m). Mě se podařilo na rozdíl od US průvodců a cestovek zjistit, že to od roku 2003 již není pravda: řeka Lupu, Šanghaj, Čína, 550 m.
The New River Bridge, tento pohled se vám naskytne kousek od útesu Sunshine Buttress
Útesy jsou členěny následovně: po pravé straně ve směru proudu New River jsou to oblasti The Beauty Mountain, těžce převislé stropy The Cirque, 4 míle (!) dlouhá zeď s odpovídajícím názvem Endless Wall, za mostem pak Bridge Area, Junkyard a konečně Bubba City. Po levé straně jsou to oblasti South Nuttall Wall, Kaymoor a Sunshine Buttress. Stranou od The New River Gorge se nachází populární skály lemující břehy přehradního jezera Summersville Lake a několik dalších minioblastí.
Stěny jsou kolmé až převislé, často s obrovskými stropy v závěru cesty. Výška se pohybuje od 20 do 50 metrů. Větší část stěn je pak zakryta stromy a rododendronovými keři, takže z dálky není pohled ani na ty nejvyšší útesy nijak ohromující.
Část zdi Endless Wall, do popředí se dere Diamond Point
Nejlepší období pro lezení je podzim, kdy je jakžtakž stabilní počasí, na jaře a v létě každou chvilku prší a bouřky tu jsou opravdu drsné, v létě bývá navíc obvykle děsné vedro a vlhko, v zimě je pak kosa. Úpatí skal je často hodně džungloidní, sem tam se tu prý objeví i chřestýš, občas vás v převisu překvapí vosí hnízdo a chodit kálet mezi houfy zástupců druhu americké superkopřivy Poison Ivy bych vám moc neradil. Holt, nemůže být všechno ideální, že?
Jak se sem dostat? Z kteréhokoli směru USA je třeba se nějak napojit na silnici US 19, na které je nedaleko městečka Fayeteville v Západní Virginii most New River Bridge a u něj návštěvnické centrum. Tam je možné si počíst něco o historii místního uhelného hornictví a stavbě mostu a hlavně tu koupíte průvodce (k průvodcům se vyjádřím podrobněji v příštím díle). Dalších dvacet mil po silnici 19 je městečko Summersville a asi dvě míle před ním začíná stezka ke stěnám u Summersville Lake. Lezecké potřeby koupíte ve Fayeteville na ospalé historické hlavní "třídě", hned vedle krámu (Hard Rock) je dobrá pizzerie. Vesnice kolem jsou docela půvabné a krajina s dobytkem příjemně melancholická, statky střídají nudlovité chajdy, příbytky Američanů, ověnčené satelitními talíři a nutkavě připomínající přerostlé maringotky, starodávné domy jednoho nechvalně proslulého kočovného etnika. Vtip, který sem tu slyšel: Jaká je státní květina (US státy mají vedle státní hymny a vlajky i státní přezdívku a květinu) Západní Virginie? Satelitní talíř. Inu, Západní Virginie, která je známá vysokou koncentrací tzv. "rednecks" (neboli vidláků) mluvících záhadnou řečí vzdáleně připomínající angličtinu, nepatří mezi bohaté kraje.
Typičtí rednecks, chybí pouze plechovka supermočky BudLight a kulovnice a máte bezvadný obrázek západovirginského venkova.
zdroj: www.lilligren.com/Redneck/
Kolem silnice 19 je hromada kempů, většina z nich nabízí různé lezecké nebo vodácké "superdobrodružství" a tudíž jsou okupovány mládeží, která kalí až do rána. Když zaprší, připomíná to záběry z Woodstocku. Toužíte-li po klidu, doporučuju malý kempík Roger's Campground v osadě Kaymoor, kde sídlí výhradně lezci, kteří u ohníčku donekonečna rozebírají jeden krok za druhým popíjejíce z plechovek močku zvanou Budweiser.
Fayeteville, West Virginia
Podzimní Gauley River
Krajina v okolí řeky New River
Pokračování příště, tentokrát už budou fotky opravdu lezecké.