LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
41.Hyžný 10138
42.Kopáček 10110
43.Zedek 10100
Bouldry:
41.Skočdopole 9103
42.Chovanová 9100
43.Paděrová 9100
Hory:
24.Nešvera 2557
25.Opice 2510
26. 2404

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5805 lezců
1181544 cest
Nové přelezy:
Steep Mud 9+/10-
Malej Bejk 9+
Inspirace 9
Valkýry 10-
Murati 7c
Mladé Drsn 7C+
Láskyplné 8A
Frisch Gep 9/9+
Athletico 9+/10-
Linkes Tru 9+/10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Peter Hámor skončil expedici na Dhaulágirí kvůli špatnému počasí

Slovák Peter Hámor a jeho dva rumunští spolulezci se rozhodli ukončit expedici na osmitisícovku Dhaulágiri, na kterou se pokoušeli vylézt novou cestou. Na Petrově Facebooku se píše, že počasí je špatné, každý den odpoledne sněží, je silný vítr a nebezpečí je při těchto podmínkách už pro ně neakceptovatelné.

"Peter, Horia a Marius sa dnes rozhodli ukončiť expedíciu. Predpovede počasia sú na každý deň rovnaké: ráno pekne, na obed sa zamračí a poobede sneží. Jediná zmena, ktorá k tomu ešte pribudla, je silný vietor. Nebezpečenstvo, ktoré hrozí pri takýchto podmienkach, je pre nich už neakceptovateľné.
Sen o prvovýstupe severozápadným hrebeňom sa rozplynul. V mene chlapcov sa vám chcem poďakovať, že ste im držali palce, určite vašu pozitívnu energiu cítili aj na diaľku. Pri poslednom pokuse sa „trochu“ zapotili aj anjeli strážni, ale dopadlo to výborne.
Chlapci urobili kus ťažkej práce, posunuli sa ďalej ako v roku 2019. Prvovýstup ukončili poveternostné podmienky, ktoré sú zo dňa na deň horšie a snehu neustále pribúda. Naša trojica našla líniu výstupu cez skalnú bariéru, čo bol bol jeden z kľúčových problémov cesty na severozápadný hrebeň. Chlapci pokračovali v objavovaní novej cesty na severozápadnom hrebeni, kde ešte nikto nebol.
Hory sú tu, a budú aj nabudúce. Každý horolezec má množstvo snov a každý z nich si ich rád splní, alebo si vysníva ďalší. O tom sú sny a sny horolezcov sú nekonečné.
Marika"




Před tím hlásili, že jim lavina v noci ve výšce 6800 m zasáhla stan a zasypala je sněhem:

"Vo výške 6 800 metrov včera v noci lavína zasiahla stan našej trojice. Zasypala ich snehom. Stan museli rozrezať nožom, aby sa mohli dostať von.
Ako prví sa z neho vyslobodili Peter s Horiom. Marius vyšiel neskôr, pretože nemohol vo vnútri zasypaného stanu nájsť svoje topánky. Následne si vykopali malú jaskyňu, kde prebivakovali noc. Dnes bezpečne zostúpili do tábora 1."




Nákaza covidem, která se rozšířila i v základním táboře pod Dhaulágiri, se jim zatím vyhnula, protože jejich základna byla o 4 hodiny chůze výše.
Psali jsme o tom ve zprávě o jiné výpravě v Nepálu zde:

Tráva je po treku kolem Everestu covid pozitivní - a v karanténě v Káthmándú

Peter Hámor chtěl letos na Dhaulágirí dokončit novou cestu přes SZ hřeben, o níž se pokoušel už před dvěma lety. Dhaulágirí zkoušel pak ještě loni, ale kvůli covidovým opatřením v Nepálu musel expedici předčasně ukončit. Letos s ním lezli rumunští parťáci z předloňska Horia Colibasanu a Marius Gane.

Viz:

Peter Hámor opět vyrazil na Dhaulágirí na pokus o novou cestu

Standa Holec   [úpravy] 08:58 14.05.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:

Vše nej
 Databáze cest:
Všechny cesty (187106)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Equinoxe 6a Valle Aquila
Orecchietta 6a Valle Aquila
Höhenwegdiagonale 6- Bad Goisern
Atemlos 6- Bad Goisern
L'irsute Du Vocabulaire 6b+ Gorges Du Tarn
Nově komentované:
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Přes Převis Přímo 6 Hnědé Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
U Buku 5- Kozel

 Nově v diskusi:
spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Satanský riport | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Jak funguje žebříček? | Re: Pády a sedák | Jak funguje žebříček? | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: AO | AO | Video | Re: ... | Re: No vida | Re: ... | Re: No vida | Re: No vida | Re: ... | Díky, Adame |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (138)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (17)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
sedací úvazek OCUN EGO vel. L | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. | Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 482 
 50 dní v divočině 
 369 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 431 
 Andrea 
 382 
 Ashima 
 320 
 Barkley Marathon 
 400 
 B.I.G. - světové prvenství 
 374 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 350 
 Gálfy - Horský život 
 330 
 Jak se staví ledovec 
 313 
 JAMES - Století nad oblaky 
 433 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 338 
 Lezci z Manína 
 375 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 349 
 Operace Nos 
 339 
 Plamen nikdy nezhasne 
 336 
 Pohlednice z konce světa 
 370 
 Pomíjivost ledu 
 334 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 336 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 333 
 Rhapsodia Corcontica 
 332 
 Sama 
 364 
 Šampioni zlatého údolí 
 352 
 S lyžemi v oblacích 
 392 
 Tenaya Traverse Challange 
 356 
 Tenkrát na východě 
 377 
 Velká alpská silnice - 73 
 363 
 Za oponou velehor 
 423 
 Zápasník Dee Dee 
 339 
 Životní výprava 
 345 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.