LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
2.Votoček 12850
3. 12031
4.Trojan 11956
Bouldry:
2.Ondra 11434
3.Trojan 10900
4.Novák 10900
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5805 lezců
1181589 cest
Nové přelezy:
Steep Mud 9+/10-
Malej Bejk 9+
Inspirace 9
Valkýry 10-
Murati 7c
Mladé Drsn 7C+
Láskyplné 8A
Frisch Gep 9/9+
Athletico 9+/10-
Linkes Tru 9+/10-

Stěny
Venkovní lezecká stěna ZŠ Habrmanova - Česká Třebová
DDM Domino - Hronov
Boulder HO Domažlice - Domažlice

Prodejny
HUDYsport - Olomouc
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

VII. díl

Beru si k srdci připomínky "normálních lezců", na které asi opravdu zapomínám. Pro samé trénování se mi svět zřejmě zúžil na boj o mety, které nelákají každého. Dnes tedy nabízím věž z nejkrásnějších, kam ještě k tomu mohou společně vyrazit pohodář s vycepovaným bouzkem. Jako vždy by neměli zapomenout v autě trochu toho morálu. Ne moc, trochu.

Když projedete od hraničního přechodu celou Schmilku, zaparkujete auto po levé straně (zdarma) a dáte se po lesní silničce pěkně do kopečka jakoby zpět do Schmilky. Asi po 300 metrech odbočíte po slušné pěšině doleva do stráně (Breite Kluft). Asi po 15 minutách stoupání narazíte na širokou cestu (Elbleitenweg) a po ní již po rovince doleva asi 300 metrů. Pak už uvidíte mohutný, z masívu vybíhající zub. Jde o Teufelsturm (Ďábelská věž). Nalevo od ní je prostorný bivak.


Lézt na Teufelsturm je velký zážitek, ať už si dáte jakoukoliv  cestu. Mám pro vás nějaké tipy, které vám určitě vystačí na příjemné prožití celého dne.

Alter Weg VIIb, bez postavení VIIc. 9.9.1906 byl touto cestou vůbec poprvé zdolán vrchol družstvem ve složení: Oliver Perry-Smith (legenda saského lezení), W. Hünig, A. Hoyer a Rudolf Fehrmann. K tomu poslednímu malou perličku. R.Fehrmann se později stal autorem prvních průvodců po zdejších pískovcích. V té době šlo o naprostou novinku a jméno autora se stalo synonymem pro nejrůznější druhy průvodců a návodů. Asi nejznámnější jsou takzvané fermany v divadlech.

Alter Weg je z fondu zlatých klasik. Je prosta kruhů. Samotné lezení začíná v sedle mezi věží a masívem. Do sedla se leze zprava z údolí koutem nebo sestupem či slaněním z masívu. Ze sedla postavením nebo bez na hranu doprava do spáry, později vlevo a komínem na vrchol.

Talseite VIIIa, bez postavení VIIIb. Poprvé v roce 1936, Rudolf Stolle, G. Dohmann, H. Schwarc. Krásná cesta v údolní stěně se stavěcím místem u 3. kruhu, které lze přelézt po malých chytech. Zdánlivě hrozivý výlez na vrchol už vede po velkých chytech. Jen zachovat klid.

Další často lezenou cestou je Sonnenuhr za IXa od Bernda Arnolda. Mám sice pocit, že jsem ji lezl, ale v době, kdy jsem si nevedl deníček. Proto vás raději nebudu mystifikovat svými vzpomínkami, které by klidně mohly být zcela smyšlené. Znáte to, někdy tak dlouho myslíte na nějakou cestu, až po letech sami nevíte jestli už ji dávno nemáte vylezenou.

Teufelsturm má i svou extrémnější tvář, ale o té někdy jindy.

Komu by to nestačilo může sestoupit o jedno patro níže a navštívit věž Elbtalwächter. Vede na ní několik sedmiček a je od ní krásný výhled na Labe. Z široké cesty pod Tojflem vede doleva dolů pěšina ze které musíte včas odbočit na vrstevnici opět doleva.

A až pojedete domů a odbaví vás německý celník, otočte se a zkuste ve stráni najít Teufelsturm. Schválně, kdo ho najde první?

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 08:37 14.02.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Schazela odvaha
Teufelsturm je naprosto uzasna vez, ktera se stala popravu jednim ze symbolu Saskeho lezeni. Kdyz jsme tam pred par lety byli nejak jsme nenasli odvahu neco zkusit, take zrejme proto, ze z okolnich masivu vypada naprosto nepristupne. Tak jsme si ji aspon vyfotili. Myslim, ze kdybych mel Jardo tenkrat tohle info, tak bych do toho sel.
Zapsal: JirkaS, 08:47:50 14.02.2001
 O.P.Smith
Teufelsturm je fakt jedinečnej, ale i vůdčí duch prvovýstupců stojí za zmínku.Oliver Perry Smith, se svou zahnutou dýmkou , námět na samostatnej článek nebo knihu.Syn amerických zbohatlíků, prohánějící se na přelomu století v poměrně chudém Sasku se svým silným americkým bourákem, nechybí u žádného vážného prvovýstupu své doby.Podle ústní tradice měl po prvovýstupu na Teufelsturm v bouřlivé pitce vymlátit jakousi přilehlou knajpu.
Zapsal: John, 21:16:39 18.02.2001
 jeKLqupdMkPIuvopvQ
s1cfIG Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: yqCpqiyc, 12:23:11 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
boulder kvalifikace
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (187114)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tři Vejce Do Skla IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Król Pełcznicy 5+ Rudawy Janowicke
Stara Droga 4+ Rudawy Janowicke
Diagonal-survol Des Alpages 7c+ Tournoux
Into The Wild 7b+ Tournoux
Nově komentované:
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Přes Převis Přímo 6 Hnědé Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
Rys Panikářů 3 Černolické Skály
U Buku 5- Kozel

 Nově v diskusi:
spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Satanský riport | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Jak funguje žebříček? | Re: Pády a sedák | Jak funguje žebříček? | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: AO | Re: AO | AO | Video | Re: ... | Re: No vida | Re: ... | Re: No vida | Re: No vida | Re: ... |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (137)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Nepal 41 | sedací úvazek OCUN EGO vel. L | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. | Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 494 
 50 dní v divočině 
 381 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 446 
 Andrea 
 391 
 Ashima 
 332 
 Barkley Marathon 
 410 
 B.I.G. - světové prvenství 
 383 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 364 
 Gálfy - Horský život 
 346 
 Jak se staví ledovec 
 323 
 JAMES - Století nad oblaky 
 441 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 350 
 Lezci z Manína 
 387 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 363 
 Operace Nos 
 353 
 Plamen nikdy nezhasne 
 345 
 Pohlednice z konce světa 
 387 
 Pomíjivost ledu 
 348 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 346 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 339 
 Rhapsodia Corcontica 
 344 
 Sama 
 375 
 Šampioni zlatého údolí 
 363 
 S lyžemi v oblacích 
 408 
 Tenaya Traverse Challange 
 368 
 Tenkrát na východě 
 392 
 Velká alpská silnice - 73 
 374 
 Za oponou velehor 
 432 
 Zápasník Dee Dee 
 351 
 Životní výprava 
 358 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.