Je smutné, že existují lidé, kterým je nutné toto psát (doufám jen, že je to menšina), ale prosím nekálete u skal.
Na většině míst správné zakopání lidských výkalů je nejefektivnější metodou, jak docílit toho, aby nebyl kontaminován povrchový zdroj vody, nedocházelo k poškození prostředí kolem skal, neroznášely se nemoci a naopak se urychlil proces odbourání a tlení exkrementů. Existují dokonce místa na zemi, kde exkrementy musí být sebrány sebou.
Ne každý má to štěstí v přírodě najít záchod
Jáma (díra, ďoura):
Je nejvíce akceptovanou metodou, jak se vyrovnat s lidskými odpadky. Není to sice ideální varianta, neboť na rozdíl od rozšířeného názoru, výzkum zjišťuje, že v některých případech zakopáním fekálií se naopak zpomalí proces rozpadu. Patogeny byly zjištěny v takto zakopaných exkrementech dokonce po delší době než po roce. Přesto ve světle všech výše zmíněných trablů spojených s vyměšováním v přírodě se zakopání fekálií jeví stále jako nejvhodnější metoda.
Ale právě pro efektivní průběh procesu odbourávání škodlivých látek je nutné věnovat pozornost správnému výběru místa. Daleko od vody, tábořiště, skal a ostatních často navštěvovaných míst.
V nejmenované oblasti již místní lezce naštvalo, že se návštěvníci neumí chovat a tak jim na uvítanou udělali pěknou nástěnku
Na základě těchto skutečností pravděpodobně nejvhodnější metodou umístění lidských výkalů v přírodě se jeví díra, jejíž výhody jsou:
- ve většině oblastí je jednoduché díru vykopat
- většinou je jednoduché ji pak zeminou zakrýt
- umožňuje mít soukromí
- exkrementy spíše rozptyluje než koncentruje což usnadňuje tlení
Jaká pravidla platí pro díru?
Neměla by být blíže než 70 m od vody, cesty, skal, kde se leze, či kempu. Mělo by pro ni být vybráno místo, kam pravděpodobně nebudou chodit další lidé. Organická tmavá půda obsahuje více mikroorganismů, které pomohou rozložit výkaly. S malou lopatkou, či špičatým kamenem, případně klackem, vykopej 15 - 25 cm hlubokou díru o průměru asi 20 cm. Do ní pak vykonej potřebu a vše vykopanou zeminou opět zasyp. Toť vše.
Když jste více dní na jednom místě tyto místa by měla být rovnoměrně rozdělena.
Jestliže je to možné, vykopej díru v místě, kam nejvíce svítí slunce, neboť teplo ze slunce napomáhá rozkladu.
Řez jámou
Toaletní papír: Toaletní papír se časem rozpadne, kdo však chce být v souladu s přírodou, používá přírodní toaletní papír. Použití vegetace, sněhu a kamenů vyžaduje cvik, ale přináší to minimální dopad na prostředí. Papír nepálit nebezpečí požáru.
Exkrement jednoho z lezců , vydělal se přímo na cestě (papír ho ale usvědčil)
Toaletní papír v vyprahlých krajinách:
Berte buď s sebou, nebo zakopat. Opět papír nepálit nebezpečí požáru.
Tampony:
Zásadně je odnášejte zpět, nejdou dobře spálit a nezetlejí.
Moč:
Moč nemá přímý efekt na poničení půdy či vegetace. Pokud možno opět močte dál od skal, kde často bývají převisy a tam jak známo neprší.
Zátiší z vajglem
Další odpad:
Berte všechen odpad s sebou, i když není přímo váš.
Pokud nedokážete toto pravidlo vstřebat, jeďte ze skal zpět do civilizace!!