Zdravím všechny čtenáře seriálu a omlouvám několikatýdenní odmlku způsobenou absencí časoprostoru v době předvánoční a předboulderkolotočové. Přeji do Nového roku mnoho ostrých zářezů do pažeb vašich pískařských opakovaček. Samozřejmě při plném zdraví a bez letových příhod ála jako tuhle ten borec z článku "Viděl jsem letět smrt ...". Čím jiným v Novém roce začít, než klasickým Berg Heil. Zvlášť, když se na toto téma rozvinula na Lezci zuřivá komentářová bitva, způsobená uveřejněním dobytí tropického vrcholu v nejmenované oblasti mými nejmenovanými kamarády.
Berg Heil má v Sasku obrovskou tradici a je součástí ducha zdejšího lezení. Je ctí pro každého lezce připsat si ke svému zápisu do vrcholové knížky tato dvě slůvka s aktuálním letopočtem. Tato tradice pochází z dávných dob. Z dob stejně dávných, jako jsou dávná i lehce zatuchlá pravidla zdejšího lezení. Vzdálenosti mezi kruhy, smyčky, cesty zdola a Berg Heil patří k sobě.
Na nejvýznamnější vrcholy se vypravují lezci co nejdříve, pokud možno hned 1.1.1900, 1.1.1901, ..., 1.1.1959, ..., 1.1.2002. Kdo dřív přijde, má štěstí. Někdo přichází ještě za tmy. Takový Falkenstein za to stojí. Po lednu pak nastává dlouhé období, kdy zjištění, že jste na vršku letos první je příjemným překvapením. A zhruba tak od léta je Berg Heil úplná senzace.
Co se týče počasí, platí samozřejmě i v Sasku zákaz lezení na mokrém písku. Myslím, že při oblevě, kdy je skála opravdu mokrá, by zasloužil každý, kdo se na ni hrabe. Pokud je ale sucho, třebas za mrazu, nikdo vás z věží v Sasku vyhánět nebude. Samozřejmě je na uvážení každého, jak se ve skalách chová. Jestli leze po skále křehké, mokré před zmrznutím, komínem či spárou. Říká se tomu rozum v hrsti. Jde nejen o ochranu přírody. Jde i o zachování cest a vlastního zdraví ( ostatně jako na každém písku).
A ještě pár slov k prezentaci. Zapsat si do knížky Berg Heil neznamená totéž, jako být za každou cenu někde zapsaný. Těžko se vysvětluje, co to pro pískaře znamená. Asi totéž, co pro člověka vánoce, objevení světadílu, maturita.Prostě je to součást pískařova života a má z ní docela prostou radost. V Sasku mu ji nikdo nebude mít za zlou. Možná i proto, že se tu pravidla, byť i zastaralá, dodržují. Na druhou stranu je možné, že přichází doba, kdy i veteráni budou muset v zájmu zachování přístupu do skal slevit ze svých zvyků a začít respektovat nové "trendy" v ochraně přírody. Třebas i na svůj úkor. Nikoliv pohodlí, protože o tom se s rukama po lokty ve sněhové čapce mluvit nedá.
Hmm, tak skoro mi je to až blbý tady takhle Jardovi pochlebovat, ale tenhle člověk ví o čem mluví. Když tak člověk zalistuje v jeho příspěvkách, no tak to je krása. To je skoro na knížku. Jeden článek větší perla než druhý. Je pravda že komentářů je pod nima poskrovnu, přestože jsou o lezení především a tak by si jich zasloužili určitě více. Holt tady platí, že k Jardovo článkům netřeba komentáře. Jsou jasné, všeobsažné, prostě nejlepší. Diky Jardo. Díky za každé nové ráno. :)
Už jsem nedočkavě se těšil na ten článek s římskou číslicí a dočkal se a ...nelitoval. Dík.
Zapsal: J.R.S., 16:34:39 17.01.2002
Pozn. k fotografiím
Kluci, díky. Proč se ale komentuju. Hope, vidím, že sis nevymýšlel, když si mi psal, že nemáš názvy k těm černobílým fotkám. Takže k těmto dvěma doplňuji:
Na té první je cesta Eiszeit za Xa na věž Dreifingerturm na Schrammsteinech, krásná linie s odvážným dolezem k 1.kruhu, mám pod tím kruhem léta pytel, snad letos, autorem je B. Arnold a vylezenou ji má i nebožtík Wolfi.
Na té dolní fotce sedí u kruhu Arnold ve své cestě Dauerbrener rovněž za Xa, věž Wilder Kopf na Affensteinech, na pozadí je vidět masív Schrammsteinů ze severní strany a ta obrovská věž je v článku zmiňovaný Falkenstein.
Zapsal: Jarda Maršík, 20:44:34 17.01.2002
Názvy
Nejsou ty názvy z druhý strany fotek ? Vždycky tam byly. A jestli mě paměť neklame (klame mě dost často) tak na této fotce leze na Tříprstou věž zrovna Gulich.
Zapsal: John, 22:56:35 17.01.2002
Ty názvy jsou opravdu z druhý strany. Jenže Hop už ty druhý strany nemá. Na této fotce je myslím Arnold. Güllich je na jiné, focené z boku. Tu má Hop také k dispozici, takže o ni jistě nepřijdeme.
Zapsal: Jarda Maršík, 10:15:38 19.01.2002
Díky Jardo
za celé toto jedinečné a pevně věřím že ještě dlouho nekončící pásmo o ráji všech pískařů.Mám molou prosbu, mohl by ses zmínit ještě o nějakých dalších pěkných cestách obtížnosti VII-VIII i vjiných oblastech jako v dílu XV ? Myslím, že by stačil i jen výčet stylu: oblast - 10 - 20 cest - kdo chce ten si je už najde. Díky moc .Za brněnskou sekci Rampik