O víkendu 23.-24.05.2015 se v Brně na stěně Rajče konaly závody U14 a Českého poháru v lezení na obtížnost děti a mládeže.
Pořadatelé uvolnili celou stěnu pro stavbu závodních cest a díky tomu stavěči, sestry Silva a Lucka Rajfovy, měly volné pole působnosti. Celkem pro oba dva dny závodění postavily 11 cest, z toho finálové vedly i přes 2-3 linie. Lezlo se v tradičním formátu: dvě kvalifikační cesty + finále, do kterého postupovalo 8 nejlepších závodníků z každé kategorie.
V sobotu na závody ze seriálu U14 dorazilo celkem 112 závodníků, z toho 64 dívek a 48 chlapců. V nejvíce obsazené kategorií dívek U12 se jich na startu objevilo 27. Všechny cesty dětem předlézala Katka Zachrdlová. Nejmladší holky a kluci (kat. U10) lezli své kvalifikační cesty na kolmých profilech. Jednu z nich zvládli téměř všichni, ale tu druhou toplo jen 5 kluků a 3 holky. Finálová cesta vedla lehce převislým profilem a dokonale rozřadila závodní pole. TOP-u dosáhli jen vítězove.
U10 Chlapci:
1. Šikula Jaroslav – HO Adrenalin Prostějov
2. Jančuš Vilém – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
2. Kolařík Matyáš – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
U10 Dívky:
1. Benešová Elena – HO Vrchlabí
2. Fabiánková Kristýna – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
3. Janošová Mariana – HK Orlova, TJ Baník Karvina
Kategorie U12 měla složitější úkol. Jedna z kvalifikačních cest vedoucí nejprve koutem a pak lehce převislou stěnou nebyla pro děti moc velkým problémem, ale druhá, která pak byla finálovou cestou pro U10, už jim dala zabrat. TOP-u dosáhlo sice až 10 dívek, ale jen 4 chlapci. Finále se pak konalo na převislé hraně, která důkladně prověřila jejich schopnosti. Zde na TOP dosáhly jen dvě dívky.
U12 Chlapci:
1. Slovák Daniel – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
2. Adamovský Adam – HK Orlova, TJ Baník Karvina
3. Gruber Lukáš – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
U12 Dívky:
1. Janošová Markéta – HK Orlova, TJ Baník Karvina
2. Šikulová Hana – HO Adrenalin Prostějov
3. Toužínová Lenka – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
Kvalifikační cesty pro kategorie U14 byly zase o něco těžší. Jedna z nich vedla v převislém koutovém profilu přecházejícím do stropu a druhá po převislé hraně (finálovka U12). Obě cesty byly dosti náročné a na jejich konec se podařilo dolézt jen pár závodníkům. Finálová cesta pak vedla v převislém profilu a ve stropu a byla technicky a fyzicky náročná. Naděje některých favoritů pohřbil traverz ve spodní třetině cesty. Obtíže závodníky dokonale rozřadily a na TOP nedosáhl nikdo z nich.
U14 Chlapci:
1. Cink Jáchym – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
2. Slezák Ondřej – HK Rožnov pod Radhoštěm; Vertikon Zlín
3. Skoupý Jakub – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
U14 Dívky:
1. Cibulková Tereza – SPL Pustiměř
2. Hobzová Eliška – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
3. Smetanová Michaela – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
V nedělí se závody Českého poháru mládeže konaly za účasti celkem 59 závodníků, z toho 23 dívek a 36 chlapců. V nejvíce obsazené kategorií chlapců B (U16) se jich na startu objevilo 18, nejméně pak v kategorií juniorek – pouze 2 dívky. Připravené cesty předlézali Terka Širůčková, Katka Zachrdlová a Martin Šifra. Jako kvalifikaci nejmladší dívky a chlapci z kategorie B lezli sobotní kvalifikačku a finálovku děti z kat. U14. Připravené cesty je pěkně rozřadily a tu druhou nedal nikdo ze startovního pole. Pro finále byly pak připravené dvě cesty, stejné pro všechny věkové kategorie (zelená pro chlapce A a J, růžová pro všechna děvčata a chlapce B). TOP růžové cesty dosáhla, jako jediná ze všech kategorií, jen vítězka této kategorie – Eliška Adamovská.
B Chlapci:
1. Hejdůšek Radim – HO Adrenalin Prostějov
2. Maršík Aleš – HO Pavoučci Liberec
3. Skočdopole Jakub – HO SVČ Lipník nad Bečvou
B Dívky:
1. Adamovská Eliška – HK Orlova, TJ Baník Karvina
2. Slezáková Lenka – Vertikon Zlín
3. Večeřová Sabina – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
Věkové kategorie A a J měly připravené společné kvalifikační cesty. Jedna z nich vedla převislou stěnou a druhá převislou hranou. TOP-u bylo jen pár a vzhledem k počtu startujících dívek do finále postoupily všechny. Chlapci se na nich pěkně rozřadili. Ve finále, na výše popsaných společných cestách, pak na TOP dosáhli jen vítězové chlapeckých kategorií.
Chlapci:
1. Plevko Tomáš – Žilina (SVK)
2. Konečný Jakub – HO SVČ Lipník nad Bečvou
3. Černohous Zbyšek – HK Lanškroun o.s.
A Dívky:
1. Šimková Veronika – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
2. Zemánková Kateřina – HO Pavoučci Liberec
3. Petrlíková Barbora –
J Chlapci:
1. Volf Štěpán – lezeckytrenink.cz
2. Pail Denis – Tendon Block Team
3. Keller Mikuláš – HK Horní Čermná
J Dívky:
1. Pokorná Andrea – HK Lanškroun o.s.
2. Šejnohová Barbora – Brno
O hladký průběh obou závodů se staral tým dobrovolníků z pořádajícího oddílu Rocky Monkeys HO Sokol Brno I, kterým za odvedenou práci patří obrovské poděkování. Všechny výsledky jsou k nalezení na webu ČHS a zájemcům je k dispozici také obsažná fotodokumentace z obou závodů.
Hezké. Holky 2004-2005 celkem 27 závodnic. Holky 96-97 pouze 2. Ano, Český pohár mládeže v lezení na obtížnost v Brně měl v jedné věkové skupině pouze dvě častnice. Nedá se nic dělat, to je život, nikdo je nutit nemůže. Ale jak se píše v debatě u ČP obtížnost Kladno, nějakou tu motivaci by to přeci jen chtělo.
Proč bych měl dělat práci činovníků ČHS? Oni jsou za to placení, já ne.
Ale v každém případě je něco špatně, když v nejmladší kategorii dívek je 16 holek, ve starší 5 a v nejstarší 2.
To je přeci práce svazu, aby se zamyslel nad tím, proč ty holky od lezení odešly, a co by bylo potřeba udělat a změnit, aby se to v budoucnu nestávalo.
Chceš po mě návrh řešení, ale to není reálné. Ale mohu ti navrnout postup, jak se řešení dobrat. Pokud by někoho úbytek zajímal a trápil, měl by si pohovořit přímo s těmi dívkami a jejich rodiči. Jsem si jist, že slabiny a možnosti zlepšení celé situace by se ukázaly. Otázka je, zda je o to zájem, protože by se mohly objevit věci pro vedení svazu velmi nepříjemné a problematické. Co kdyby se třeba ukázalo, že to řada závodníků vzdává proto, že v tom za současného stavu nevidí žádnou budoucnost a smysl?
A ještě dodatek - skoro bych si myslel, že počet kvalitních lezců ve skupině by měl stoupat s tím, jak se začíná jednat o repre. Tedy chápu, že když je v U12 ve skupině 30 holek, že se tam nějakému děcku nechce, protože to je fakt opruz sedět a čekat tři hodiny, než tohle odleze, ale když je ve hře účast v repre, skoro bych si myslel, že to by měla být meta a hlavní cíl všech závodních lezců. Co může být více, než účast v prestižní skupině reprezentace ČR? No ale jak je vidět, někteří považují účast v reprezentaci spíš za trest, než za prestižní záležitost. Pořád ti to ještě nepřijde divné?
Hele, paralelně se to tady řeší ve spoustě diskuzí pořád dokola. Ono těch lezců, co chtěj lízt na vysoký úrovni jenom překližku zas tolik neni. Za to svaz fakt nemůže. Malejch dětí je hodně, jsou soutěživý a je to pro ně zábava. Choděj prostě do kroužku. Jak rostou, tak buď se závodnim sportovánim končej obecně nebo přecházej třeba i k jinýmu sportu či zábavě a nebo taky začnou lízt víc na skalách v atraktivnějším prostředí a překližka přestává bejt prioritou. Motivace bejt celej rok zavřenej v hale a objíždět závody ve sportu kterym se nedá uživit a navíc neoslovuje ani zdaleka všechny lidi co lezeou nezávodně (a je jedno jestli jsou to skalkaři nebo fitness překližkáři, co to dělaj jako alternativu k různejm aerobikům a podobně a horolezectví jim je je ukradený včetně závodního lezení)se hledá těžko. Když někdo bude objíždět SP
a bude dobrej, tak mu budu fandit a třeba se podívám i na nějakej přenos, když by se naopak reprezentace v překližce úplně zrušila, tak si nad tim ani nepovzdechnu a rozhodně to moje lezení nijak neovlivní. Prostě je mi to relativně buřt. Jem přitom úplně průměrnej lezec: hory, skalky, překližka. Tak asi tak.
Přes léto s kamarády chodíme hrát pravidelně volejbal. Moc nás to baví. Ale nějaká volejbalová repre mě vůbec nezajímá, ani žádné přenosy z MS a ME v televizi nesleduji, zrušme ji...
K čemu nám je ta repre... My si stejně půjdem volejbálek rádi zahrát.
Teďka nevim jestli je to souhlasná nebo nesouhlasná reakce na můj příspěvek. Jen jsem chtěl říct, že si myslim (nemám to podložené žádným průzkumem), že je mýtus tvrzení, že existuje nějaká velká ambiciozní skupina čistejch závodních překližkářů, co se skálama nemaj nic společnýho, hrozně by chtěli trénovat, závodit a reprezentovat, ale neschopnej ČHS jim k tomu nevytváří podmínky. Pokud někdo bude chtít bejt šampion, tak si zatim musí jít se svojí vlastní motivací, tu za něj žádnej svaz neobstará (viz Mrázek, Ondra ...). Za jedinýho čistýho sportovního překližkáře ve vyšších věkovejch kategoriích u nás považuji mladýho Hrozu, kterej si ale zase vybral tu nejobskurdnější disciplínu.
Můj příspěvek byl o tom, že je zcestné posuzovat věci jen ze svého pohledu. To, že mě nějaká repre nezajímá, neznamá, že pro někoho to není cíl jeho snažení. Vzhledem k tomu, že lezení je stále jen okrajový sport, tak se asi nedočkáš velkého davu zájemců, ale pokud se to dá nějak řešit i v jiných "malých" sportech, tak proč ne i v lezení.
Jo, OK, taky to takhle chápu. Bohužel je ale lezení v tomhle dost specifický sport, neboť jeho závodní forma není zároveň tím top produktem, ke kterému vzhlíží i masová základna. Když hraješ volejbal, tak i když se nezajímáš o repre, tak ho prostě chceš hrát líp a líp,jako ho třeba hrajou na tom MS. U lezení tě ale většinou zajímaj hezký lajny venku, ať už na horách, písku, či skalkách. Chceš lízt jako Messner, Edlinger, Sharma... Vylízt těžkou cestu na překližce asi není tvůj cíl. Takový rozdíl mezi závodní a běžnou formou sportu mě u žáídný jiný sportovní aktivity nenapadá.
A to se trochu mýlíš, já chodím hrát volejbal, protože je to bezva zábava s kámošema, protože si u toho trochu máknu a pak si společně dáme v hospodě pivo. A v tom lezení je to úplně stejný...
Můj příspěvek byl o tom, že je zcestné posuzovat věci jen ze svého pohledu. To, že mě nějaká repre nezajímá, neznamá, že pro někoho to není cíl jeho snažení. Vzhledem k tomu, že lezení je stále jen okrajový sport, tak se asi nedočkáš velkého davu zájemců, ale pokud se to dá nějak řešit i v jiných "malých" sportech, tak proč ne i v lezení.
Je úplně jedno, zda byste chtěli repre zrušit, nebo ne. Jednou tu je a svaz na sport a závodní činnost pobírá peníze. Takže tu být musí. ČHS to má i ve své koncepci, takže tu teď nediskutujem o tom, zda repre ano nebo ne, nepatří to sem.
A ta motivace - ono by se pár lidí našlo, kteří by klidně v té hale byli zavření. Je to tak u řady jiných sportů, nevidím důvod, proč by zrovna lezení mělo být jiné. A navíc je vidět, že vrcholovému lezení rozumíš jen velmi povrchně, protože lezení samotné je jen špička a menší část celkové přípravy.
Ale proč by to ti lidé dělali? Provozování sportu na světové vrcholové úrovni je zaměstnání. A musí mít adekvátní přínos. Takže tady, i kdyby nějaký závodník se na tu překližku chtěl zavřít a chtěl makat, nemá na to. nebo mu to musí rodina dotovat, což na úrovni SP a MS...
A ten zájem o repre? Ať chceš nebo ne, účast v repre je pro lezce spojena s náklady vždy. Jakmile jsi v repre, podepisuješ smlouvu a pokud se nepletu, musíš absolvovat určité závody. A příspěvěk ti na náklady nestačí, takže jakmile bys měl zájem o repre, připrav si peněženku. A to není správné.
V současném systému to ani nelze jinak, protože účast v repre je za účast na závodech. kdo se dostaví na závody, má repre skoro jistou. be ohledu na výkonnost. Takže většina výjezdů na zahraniční závody jsou opravdy výlety placené z peněz všech členů. Ale proč neudělat vstup do repre založen na výkonnosti a tomu jednomu nebo dvěma, co se tam dostanou, dát peněz více. Svaz by to nestálo o nic víc, naopak by ušetřil. Bylo by levnější zaplatit dvěma schopným lidem vše, než platit mnoha poloschopným půlku. A zároveň by každý, kdo by chtěl makat, měl možnost dosáhnout na slušné finance. A najednou svaz uštří a pro závodníky obrovská motivace. Ale dnes? Proč by se snažili? Účast v repre i za průměrné výsledky, finace zhruba stejné (nepočítám tisíc sem, tisíc tam, rozdíly jsou pár drobných) bez ohledu na umístění.
Pozor, já jsem neříkal zrušit repre! Jen jsem řek, že většinu těch lidí, který by lezecký sport měl teoreticky zajímat nejvíc - tedy lezců, prostě moc nezajímá. Tím míň ostatní lidi - nelezce. Atraktivita lezení na skalách je prostě větší než atraktivita lezení na překližce. Z toho vyplývá i motivace a volba priorit pro starší lezce (myšleno ne děti). Jak píšu výše, pokládám za velký mýtus, že je tady spousta překližkářů, který jsou zavřený v hale, skály je nezajímaj a chtěj makat a závodit na světový úrovni a jedinej problém, kterej jim v tom brání je ČHS. Můžeš prosím pár jmen nad 16 let hodit?
Pozor, já tvá slova nerozporuju. Neříkám, že to zajímá všechny. Jen říkám že si myslím, že kdyby byly lepší podmínky, že by o repre mělo zájem lidí více, případně by do repre šli i závodníci, kteří sice zájem mají, ale odrazují je právě podmínky. Ovšem samozřejmě se i nadále nebude jednat o masy.
Za všechno může svaz? Tebe něco strašně žere nebo proč tajemně naznačuješ že by se mohlo něco objevit? On snad svaz může za to že dospívající slečny začínají mít jiné záliby, nastupují na střední školy, začínají denně dojíždět třeba i několik desítek kilometrů, maturují, dělají přijímací zkoušky na vysoké školy…… Bylo to u holek takto celé roky zpět. Podívej se kolik juniorek startovalo v závodech od roku 2011 kdy začala kategorie juniorů v rámci ČP. I kdyby se svaz stavěl na hlavu tak jich prostě víc nebude. Fotbalisti taky mají spoustu hráčů v nejmladších kategoriích a v dorostu už kombinují hostování aby měl vůbec kdo hrát. Podle tebe to dělají taky stejně špatně jako svaz?
PS.Proč sem motáte nominaci do repre? Tohle přece nebyl nominační závod.
Jeslti svaz může za vššechno, to nevím. Ale rozhodně může za systém, který v reprezentaci a celkově v závodním lezení panuje.
Ano, holky majín jiné zájmy, odpadají. Ale nechceš mi tvrdit, že to je čistě české specifikum, že ne?
Slovinsko má 2 miliony obyvatel a podívejk se, kolik má v repre schopných lezkyň. Záliby slovinských holek se s věkem nemění, jako u těch českých?
Takže ano, podle mne jsou za tím podmínky a svaz, který podmínky nastavuje. Jistě, zájmy a záliby holek se mění. Lezení je přestává bavit, přestávají v tom něco vidět, ztrácejí motivaci. A zde je důležitá otázka. Co dělá ČHS, aby to ty holky bavit nepřestávalo a měly motivaci v lezení a tréninku pokračovat?
Tyhle řeči o měnících se zájmech a zálibách jsou jen výmluvy. Holky jsou ve všech zemích stejné, na poměr počtu obyvatel jednotlivých zemí bychom měli mít špičkových závodních lezkyň několik. A máme jich kolik?
Výmluvy? Čísla snad nelžou.Podívej se na startovku juniorek v Imstu. Anglie 1, Španělsko 0, Německo 1, Slovinsko 1, Švýcarsko 2, Francie 3, Rusko 0. Všechno jsou země s větší tradicí, materiální podporou a nesrovnatelným tréninkovým zázemím. V roce 2014 kategorie B 49 závodnic, juniorky 23. Kde jsou ty zástupy holek prahnoucí po závodění? Další argument - předchozí závod v Dornbinu – počet startujících holky B – 46, juniorky 23 (polovina!). Máš nějaký jiný důkaz že úbytek v juniorkách je jen českou specialitou?
A jak jsou na tom s dospělými? Koukáš na juniorky, ale chce to sledovat jako celek. Nemůže to být tak, že u nás juniorky zmizí a už se neobjeví, kdežto tam juniorky zmizí, a za nějakou dobu se objeví v dospělých?
PŘÁTELÉ - světe div se, je to o motivaci! všechno je o motivaci, ne?? (pozitivní vs. negativní)
Do jisté doby holky zajímá jen lezení a rodiče (často negativní motivace), pak chvilku lezení dohromady s kluky, a protože silnější motivací nakonec je, líbit se klukům (nebo naopak kluci holkám) a zároveň vzdorovat (taky motivace) "kecům" rodičů (ani se často nedivím, že ti mladí vzdorují), lezení jde stranou!!
Závody = zábava (tedy mělo by se rovnat)!!! Proto mají boulderové závody takový úspěch! Lidé se tam baví!! Celé to je téma na dlouho! :D :P :)
Tak to tady hezky rozeberte - i tento můj komentář taky pořádně rozložte na atomy.. to vám jde!!! Nebo se zkuste domluvit (třeba na nějaké závody-rád dorazím) a zkuste společně najít možnost jak to udělat, aby děti i rodiče zase bavilo zdravě soutěžit a ne, aby se jen jezdilo pro lana, expresky, maglajz pytlíky, tejpky, účast v repre atp., ale aby se jezdilo i za lidmi a protože nás to vlastně BAVÍ !!! BAVÍ vás to? (Občas je lepší klást správné otázky, než získávat hloupé odpovědi.)