Velmi zajímavý, i když ve své podstatě jednoduchý výzkum, proběhl v závěru roku 2014 mezi téměř 3 tisíci sportovními lezci a lezkyněmi ve Velké Británii.
Výzkum zaměřený na způsob navazování na lano byl realizován General University of London (GUL), Institutem sportovní výchovy, a dále ve spolupráci s First British Federation of Climbing (FBFC). Výzkum, který proběhl v rozmezí říjen - prosinec 2014 mezi lezeckou veřejností na britských lezeckých stěnách.
Osloveno (resp. zkoumáno) bylo celkem 2971 osob, z toho 1729 lezců a 1242 lezkyň, u nichž se podrobně zkoumal způsob navazování na lano.
I když se výzkumníci zaměřili na řadu různých aspektů navazování, neplánovaně odhalili jeden zajímavý fakt. Zatímco u mužů celkem 1539 oslovených, tedy cca 89%, provléká lano oběma oky na úvazku shora dolů, u žen celkem 1205 z oslovených, tedy více než 97%, provléká lano oky na úvazku zásadně v opačném pořadí, tedy zdola nahoru. Dalším překvapením bylo vyvrácení domněnky, že zbývající muži (tj. cca 11%) i ženy (méně než 3%) tak činí ve vztahu ke svému pohlaví naopak.
Nikoliv! Zbývající lezci a lezkyně se pouze navazují jiným způsobem, např. provlékají jen hlavní oko úvazku, nebo se navazují přímo na tělo (dříve populární kšandičky), popř. se nenavazují vůbec. Informace o tomto výzkumu byly otištěny v populárním britském lezeckém časopise
Hard Climber Magazine v únoru 2015. Podrobné informace k výzkumu, týkající se např. způsobu oslovení respondentů, výběru jednotlivých lezeckých stěn, zpracování údajů i podrobnou statistiku najdete na webových stránkách
GUL, popř.
FBFC.
* Další navazující výzkum, který se má realizovat v nejbližší době, pak bude zaměřený na odhalení důvodů, proč muži preferují provlékání shora dolů a ženy naopak zásadně zdola nahoru.
Zdroj:
Zde najdete bližší informace
General University of London (GUL)