Když dopoledne minulého sobotního víkendu dolézal Karel Glauber na vrchol jedné z Adršpašských věží, aniž by tušil jaké drama zažije, naskytla se mu nevídaná podívaná.
Celý vrchol věže Čapka byl pokryt zkrvavenými zbytky těl. Při bližším ohledání, bylo lezcem zjištěno, že se jedná o zdechliny různě velkých zvířat.
Následně byl pak tento lezec atakován obrovským, pravděpodobně zde vyrušeným ptákem. Drama vrcholilo, když atak jednoho opeřence byl posílen i druhým přilétnuvším ptákem, s největší pravděpodobností druhem/družkou.
Podle záběrů je možné identifikovat o jakého dravce se jedná. (hi res)
foto by © Ondra
Ještě štěstí, že ve chvíli, kdy oba dravci poodlétli byl schopen procvaknout kruh a v několika dalších minutách již mohl být ošetřen kamarádem, který ho spustil na úpatí věže.
"Kdyby na mě zaútočil ve chvíli, kdy jsem ještě nedolezl na vrchol, pravděpodobně bych se zřítil," na závěr prohlásil Karel, který si z potyčky odnesl i několik nepříjemných škrábanců.
Jak se podařilo zjistit jednalo se o párek
Supa bělohlavého (Gyps fulvus), který patří mezi nejhojněji se vyskytující druh těchto velkých ptáků v Evropě.
Vyskytují se na Balkáně a na Pyrenejském poloostrově, občas hnízdí i v Alpách a v posledních letech byl hlášen jeho výskyt i v Čechách. Počátkem jara začíná hnízdit na skalních útesech, méně již na stromech. Snáší jen jedno vajíčko. Samice na něm sedí přes 50 dnů. Rodiče mládě krmí přes tři měsíce.
Jak nám potvrdil Ludvík Kuncla jeden z uznávaný českých zoologů a také vášnivý horolezec, takovýto útok supa je zatím první, který byl v našich krajích dokumentován. Kuncla se domnívá, že ptáky pravděpodobně podráždilo narušení jejich teritoria.
Detail na sedící dravce na vrcholu věže
foto by © Ondra
O události píší také zde
Novinky.cz