LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší blbý než žádný jištění.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
29.Kolomazník 10444
30.Fajkoš 10416
31.Pelíšek 10397
Bouldry:
29.Vaňous 9328
30. 9328
31.Šolc 9281
Hory:
27.Malý 2820
28.Nehasil 2710
29. 2691

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150326 cest
Nové přelezy:
Do Sedel 7C+
Porronya C 7c
Deníček Mo 7C
Zpěv Vánic 8A/8A+
Wave Direc 10
Dusík 10-
Ben A Jerr 8A+
Ben A Jerr 8A+
Amat 8+/9-
Lobo Estep 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vzpomínka na Lofoty

Popravdě řečeno, původně jsme chtěli do Kyrgyzstánu. Jenže jsme neměli čas, peníze, dovolenou a bylo by to administračně vyčerpávající.




Tak vznikl nápad vyrazit na Lofoty, ráj tradičního lezení a štandování ve vlastním, místo s lokální etikou tvrdou jako beton, kde vrtaný štand je sprosté slovo a nýt považován za zbytečnost hodnou zatracení. Na sklonku jara se scházíme v liberecké hospodě u Balcarů a hle, letenky za hubičku, rovnou kupujeme, na přemýšlení není čas.

Cíle zájezdu byly jasné: 1) vytvořit hodnotný více délkový prvovýstup v čistém stylu v panenské stěně jižních Lofot, 2) přežití všech členů teamu. Hned na úvod prozradím, že se nám podařilo splnit pouze jeden bod tohoto ambiciózního plánu. O tom však později.

Družstvo se ustálilo ve složení: já, Steph Vejvis, Voják a Standa. Na začátku července jsme naskákali zvesela do letadla. Po usazení Voják zděšeně sleduje z paluby letounu divadlo, které zbytek teamu kvituje s pobavením — jeho kletrák z dob Josky Smítky nezvládl manipulaci letištního personálu a spontánně se otevřel. Naštěstí se obsah rurálního zavazadla zasekl o lezeckou přilbu (Petzl podrží), a tak nedošlo k nepříjemné ztrátě již tak dosti minimalizovaného vybavení ani při vykládce.

Další den nakupujeme zásoby v Bodo. Některé potraviny se zdají být iracionálně levné (marmeláda), jiné naopak iracionálně drahé (pivo). Po zbytek zájezdu tak zapíjíme hořkost každodenního lezeckého plahočení namísto piva marmeládou. Ještě týž den se plavíme trajektem z pevniny Norské lidové republiky směr Lofoty. Na lodi se loučíme s civilizací posledním hamburgerem. Steph Vejvis si na palubě plavidla zapomněl telefon s nabíječkou, ale to nevadí. Přejíždíme busem pár kilometrů do roztomilé rybářské vesničky Reine, kde stylově bivakujeme pod sušákem na tresky.

Z Reine se plavíme další den do Kirkefjordu, kde rozbíjíme tábor přímo pod majestátním Merraflestindenem, na nějž si hodláme příští den vysmahnout variantu k cestě Borr i Bekkmortna (7- A0 UIAA, 480 m). Vše máme nastudované z fotek na internetu, není tedy co řešit. Koutkem do jeskyně, z ní ladným traverzem a spárovým systémem hurá do originální cesty. Jak prosté! Z nástupové délky se však vyklubaly délky dvě, namísto roztomilého sokolíčku nás čekala špatně zajistitelná širočina, luxusní police se proměnila v odpornou klouzačku porostlou kapradím a v dolezovém koutku někdo zapomněl vypnout sprchu. Zkoušíme to tedy zleva, kde je skála suchá, ale o to příkřejší. Když obtížnost začne dosahovat stupně 9-, strategicky prchám z jedničkového mikro vklíněnce zpět do bezpečí pofiderního štandu a hurá dolů.

Neúspěch zajídáme marmeládou a hned o den později rozlézáme prvovýstup v panenské stěně Moltbaertindenu. Po dvou délkách kraulování v plotnách nás však ze stěny sundává déšť. Prcháme ze žlutého frenda a jdeme na ryby. Skóre po dvou dnech v Kirkefjordu je nevalné: -1 friend, -2 mikro vklíněnce, -3 pilkry z Decathlonu (návnady na mořský rybolov), -2 karabiny, 0 vylezených cest, 0 chycených ryb.

Balíme base-camp a přecházíme sedélko do malebného fjordu Horseidvika pod úchvatnou 900metrovou stěnu Breiflogtindenu. Po večerním týmovém brainstormingu rozhodujeme, že další den zkusíme formou hry nalézt do centrální stěny, v níž vede zatím jen jedna cesta od ruského týmu s názvem Arctic Odyssey (6c+, A3, 950 m). Kvalita skály spojená s lezeckou náročností nás však neuchvacuje a po dvou délkách slaňujeme z dunivého bloku podpíraného kapradím, jíme marmeládu a jdeme na ryby. Hurá, ryby berou!

Tři zapytlené projekty bereme jako znamení a pokorně přecházíme k myšlence vylézt si tady alespoň jednu z cest již prostoupených. Volba padne na Permit to Åsgård, 18délkovou 8mínusku (7 NOK) na již zmíněný Breiflogtinden. V dolní části stěny nás čekalo lezení vyžadující technickou bravuru a ovládání fines typu patičkování za obří drn, či šplh po nestabilních čtyřmetrových hodinách. Po docela pěkných klíčových délkách v plotnách s trhlinkami a několika spity, což jsou jakési nedomrlé nýty, zjišťujeme, že to tady s tou lokální etikou nebude zas tak žhavé. Padat do spitů se nám však nechce, neboť ty jsou ruské provenience, přičemž všichni máme na paměti definici ruského žertu: jedná se v něm o to samé, jako v žertu kanadském, jen při něm někdo zemře. I přesto se Steph se Standou rozhodují z půlky cesty po spitech slaňovat. My s Vojákem se hecujeme a dolézáme dalších osm délek špatně jištěným avšak o to lezecky náročnějším rurálem až na vrchol. V 11. délce začínáme litovat, že s sebou nemáme motyčku. V 15. délce začínáme litovat, že s sebou nemáme rýč. Vrcholové výhledy však stojí za to! Je na čase začít řešit sestup. Slanění odsud by byla čirá bláhovost, ovšem momentálně jaksi nevlastníme sestupovou obuv a vlastně ani netušíme kudy dolů. Vytahujeme mobil a zadáváme do googlu přímočarý dotaz: “how to get down from Breiflogtinden”, přičemž nám vyskočí článek bratří Švihálků, kteří dle internetu vrchol sjeli před pár lety na lyžích. Když to jde v zimě na lyžích, musí to jít logicky i v létě naboso! Vyrážíme klouzáním a slézáním intuitivně směr moře a později zahýbáme do žlabu, jímž se ladně dostáváme pod nástup a dále ke stanům s marmeládou.

Mužstvo je po týdnu pobytu na jižních Lofotech tak zdecimováno, že je nutné zvedat morálku týmu hrou na ukulele a neuměle vyrobené didgeridoo z kusu pohozené hadice. Vznikla tak krásná coververze písně “Let it be” džibutské hudební skupiny Chulimangan s názvem “Nech to bejt”. Ehm, je na čase změnit paradigma.

Jedeme na sever



Lodí a stopem přejíždíme do centra severolofotského lezení, jímž je zátoka Kalle poblíž proslulého Hemmingsvaeru, zvaného též Benátky severu. Zde nás vyhlíží nejpříkřejší stěna celých Fofot — východní stěna Vågakallenu. Hned další den se tedy nadšeně vrháme do cesty “Storpillaren” (18 délek, 7+ NOK, potažmo 8 UIAA), která nás tu láká ze všeho nejvíce. Nevadí, že prší. Ach, konečně pěkné lezení v pevné skále! Proplouváme stěnou, krásné kolmé stoupání spárami a koutky by nenechalo oko žádného trad-lezce suchým. Čirá radost! Třešinkou na dortu je spoře zajištěná vrcholová plotna v 16. délce, kterou Standa zvládá s bravurou jemu vlastní. Co se naopak moc nepovedlo, byl sestup, který jsme se jali dle pokynů průvodce provádět prostřednictvím žlabu připomínajícího jakousi gigantickou zelenohnědou klouzačku ústící na úrovni mořské hladiny. Kdyby alespoň v této mazlavé soustavě nestabilních prvků bylo za co slanit… Jenže nebylo. Takže se pomalu sesouváme dolů doufaje v to, že někomu neustřelí cvička a svorně neskončíme letem kluzmo o 800 metrů níže v chladivé náruči oceánu. Ke stanům a marmeládě se tak dostáváme až ve 3 hodiny ráno. Ještě že tu slunce nezapadá.

Legendární Storpillaren odškrtnut, v následujících dnech si pak každý prolézá něco z klasických severolofotských cest, jejichž zářez mu na pažbě chybí nejvíce. Voják se Standou leze megaklasiku Westpillaren na Presten (10 délek, 6+ UIAA, 6 NOK), my s Vejvisem prolézáme jednodélky v okolí tábořiště. Zbytek lofotského pobytu trávíme v okolí Kalle, s tím, že Steph Vejvis odlétá domů za natěšenou rodinou, Standa nás opouští, protože jde natěšeně trekovat po jihu Lofot s neméně natěšenou Blankou. My s vojákem chodíme lézt jednodélky, chytat ryby, meditovat k moři a těšíme se na návrat domů. Ryby už zase neberou, a tak jsme poslední dny zájezdu jen na bramborové kaši se slunečnicí.

I na prváče však nakonec došlo! Povedla se nám s Vojákem skromná cesta s příznačným názvem “Out of chocolate” (6 délek, 7- UIAA, 6+ NOK) na Litlkallen. Zajímavé kličkování plotnami přechází v laškovně položený koutek yosemitského charakteru následovaný, světe div se, dvoumetrovým převískem a dolezovým rajbákem. Protokol prvovýstupu byl předán Bullerbynské vrcholové komisi ke schválení.

:Shrnutí: Lezení na jižních Lofotech vřele doporučujeme všem ultraromantikům se sklony k travnímu lezení. Známější severní Lofoty nabízejí hromadu lezení v kvalitní skále, nejčastěji v plotnách a položených spárách. Pokud se chcete naučit štandovat a lézt po vlastním, je to ráj! Těžších cest tu bohužel moc nenajdete, za zmínku však stojí slušně se rozvíjející lofotské  nepotřeba čelovky a levná marmeláda.

nalehko.com
Vondřej

FOTKY:




kraul v panenské stěně Moltbaertindenu (hi res)

foto by © Jirka Hušek ml.



vrcholové výhledy z Breiflogtindenu (hi res)

foto by © Vondřej



konečně pěkné lezení — legendární Storpillaren (hi res)

foto by © Vondřej



Slanting corner — nejhezčí délka z Westpillarenu na Presten (hi res)

foto by © Jirka Hušek ml.



pohodové lezení u Kalle (hi res)

foto by ©



“Out of chocolate”  (hi res)

foto by © Vondřej



Storpillaren za námi!  (hi res)

foto by © Standa Mitáč



Storpillaren za námi!  (hi res)

foto by © Standa Mitáč



rybářská vesnička Reine (hi res)

foto by © Vondřej



majestátní Merraflestinden se zapnutou sprchou (hi res)

foto by © Vondřej



přesun k Breiflogtindenu (hi res)

foto by © Standa Mitáč



lákavá 900 m vysoká údolka Breiflogtindenu s jedinou cestou (hi res)

foto by ©Vondřej



lezení v Kalle (hi res)

foto by © Standa Mitáč



Westpillaren na Presten (hi res)

foto by © Standa Mitáč


Vondřej   [úpravy] 09:22 08.03.2022Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Parádní džem!12:19:12 08.03.2022
Krásný to trip, fota a ladně popsáno. Kdybych Ondro nevěděl, že si měníš špagáty v dekáči, tak bych zvolal: "..dejte mu to lano!.." za článek roku..díky za každý takovýhle počtení!
Sumec odpovědět 
 Re: Parádní džem!14:23:16 08.03.2022
Vkusně vyvedené PR. V článku ani slovo hned první reakce. To je moc pěkně vyřešené.
Článek také pěkný a povedený.
odpovědět 
  Re: Parádní džem!17:52:28 08.03.2022
málo platný, lezec je furt nejlepší tuzemská sajtna o lezení. ovšem výhradně zásluhou tohoto a jemu podobných článků. cítím se mimořádně polechtán na egu, že jsme s aktéry tu a tam zapsáni ve stejných vrcholovkách.
Lukas B.odpovědět 
 Re: Parádní džem!12:55:46 14.03.2022
Dobrý, nestává se, že člověka pobaví článek a jako bonus i komentář. Žádné lano mu nedávejte, už jich zničil dost :)
F.odpovědět 

 Jo tohle baví19:14:02 08.03.2022
Krásně vtipně zapsáno. Jste skvělý marmeládojedlíci.
Steveodpovědět 

 Nejen marmeláda...19:56:25 08.03.2022
...taky dvoukilové balení zmrzliny je tam iracionálně levné. Pravda,vydrží daleko kratší dobu než marmeláda. Dík za pěkné počtení a zatlačuji slzu v oku.
Alenaodpovědět 

 dik08:58:03 09.03.2022
Dekuji za pekny clanek. Ta fotka steny zespoda je bomba.
jx voidodpovědět 

 Nech to bejt!19:05:04 09.03.2022
Fakt že jo. Draft legendárního coveru se povedlo dohledat. Za těch pár expresivních výrazů, které mají potenciál pobouřit místní krasoduchy, se omlouváme.

Až ti kámoš řekne:
„Pojeď, na Lofotech je to nej!“
Poslyš naše moudro –
nech to bejt!

Krásná pevná skála chybí,
oudem musíš v hlíně rejt.
Poslyš…

V Čechách písky pukaj suchem,
tady nepřestává lejt.
Poslyš…

Když ti treska leze krkem
a dal by sis radši prejt.
Poslyš…

Pod sebou dva blbý čoky,
křičíš: „Kde je kurva nejt?!“
Poslyš…

Když vylezeš zase hovno
a slízneš jeden velkej hejt,
poslyš…
Odtajněné vojenské archivyodpovědět 
 Re: Nech to bejt!15:56:22 10.03.2022
;))) To sedi. Byli jsme tam dva tejdny a z toho jeden trvale lilo (my samozrejme taky). Lezecky zazitky pouze v lidovy klase, ale identicky.
PTodpovědět 
 Re: Nech to bejt!19:36:39 10.03.2022
Když máš spár už po krk
až se ti z toho chce blejt,
poslyš naše moudro,
nech to bejt, nech to bejt..
vondřejodpovědět 

 foňafka22:46:56 09.03.2022
Zážitky nemusí být krásné,ale silné !!Super !!! Plán jasný,Lofoty  !!! R
richardodpovědět 

 BTW17:11:59 11.03.2022
BTW, Jirkasovi se nějak pochroumaly při zadávání na Lezce poslední 2 věty (: ..má to být: Těžších cest tu bohužel moc nenajdete, za zmínku však stojí slušně se rozvíjející lofotské bouldrování. Výhodou Lofot je jejich odlehlost (i když nárůst lezců i turistů je za posledních 10 let markantní), roztomilá příroda, nepotřeba čelovky a levná marmeláda.
vondřejodpovědět 

 aaaaaaaaah !18:41:34 14.03.2022
náááááádhera, to jsou stěny, dobře vy!
a snad taky někdy vošahám
Ondraodpovědět 

 proste nadhera11:17:20 25.03.2022
Sakra.. chtelo by to novej "hlavni clanek".. uz to ctu posesty a porat je to stjene uzasny :)
judovanaodpovědět 

 Foto dne:

Die Nordkante, 7c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (180823)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nasenbär 6C+ Bahratal
Il Ballo Delle Zinforgne 7a Ticino
L’equilibrista 7a Ticino
Fessura Leuthard 6a Ticino
Porronya Cruz 7c Coll De Nargó
Nově komentované:
Franzmann VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Deseo 7c+ Mula
Poro Rat L1 7a+ Brontallo
Capitan Sardina 6c Desplomilandia
Der Nihilist 8A+ Zillertal

 Nově v diskusi:
Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Michvocíková | Toto si žádá lepší PR | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (41)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
FT: S pomocí plynu xenon lze zkrátit výstup na Everest na týden (30)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Ondrova hvězda (9)
Salzburskou cestou na Watzmann, (8)
Dotek absolutna Diny Štěrbové (4)

 Nově v inzerci:
185cm TOP skialpy Blizzard Zero, Stöckli Stormrider | Lezečky Triop RAP 37 | bezplatná a legitimní půjčka od soukromé osoby | Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby | Mechanical Advantage | Wadi rum průvodce | Krosna DOLDY PUMORY 75 | Boty La Sportiva TX4 Evo Gtx | Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1014 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 928 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 778 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 820 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 668 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.