LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
Bouldry:
Hory:

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
lezců
cest
Nové přelezy:

Stěny
(Sky Club Brumlovka - Praha - uzavřena) - Praha 4
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
Nový Jičín - Nový Jičín

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Vaňkovka - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jak prát horolezecké lano?

„Lano se nepere,“ slýchávám od kluků, kteří tráví na skalách většinu svého volného času. Jenomže oni lano

strhají za sezónu i dříve. My ostatní, kterým lano vydrží i několik let, chceme, aby vydrželo co nejdéle, a proto se snažíme o ně pečovat a udržovat ho v co nejlepší kondici. Jelikož stále narážím na dotazy, jak správně prát a čistit horolezecké lano, rozhodl jsem se udělat pár testů a doporučit co nejšetrnější praní – a to takové, aby se v žádném případě nesnížily výsledné parametry lana. Porovnával jsem praní lana klasicky ručně a taky v automatické pračce. Všechna testovaná lana byla následně podrobena klasickému pádovému testu na naší pádové věži.

Lano, volně pohozené pod nohama jističe, nabírá při pohybu na povrch velké množství prachu a jističova „spocená“ ruka ho následně zafixuje tak, že samovolně neodpadne. Pokud na lano šlapeme, děje se totéž tlakem. Jakékoliv další zatížení (slaňování, spouštění a třeba jen samotná vlhkost ovzduší) posouvá drobné mikročástice prachu dovnitř struktury opletu. Pokud lano navíc totálně provlhne, je voda schopna transportovat tyto částice i hluboko pod oplet lana.


Schématicky náčrtek opletu lana

Když je lano zatíženo , jednotlivé prameny konstrukce lana se mezi sebou navzájem posouvají. Šipky ukazují síly, které působí v laně.
Při zatížení se lano natahuje – šipky podélné
Při natažení se lano smrští – šipky dostředné
Při spouštění se lano ohýbá – toto zatížení je samozřejmě nejhorší. Lano se ohýbá, prodlužuje a smršťuje, a to vše najednou pod velkým zatížením.

nakres by© Ales


Drobná zrnka prachu jsou velmi ostrá a ráda porušují jednotlivá vlákna lana. Při jakémkoliv zatížení působí v laně několik protichůdných sil, které posouvají jednotlivá vlákna konstrukce mezi sebou a drobný, ostrý prach působí jako miniaturní nože, jež pomalu, ale jistě ničí jednotlivá vlákna. Destrukce v jednom daném okamžiku není samozřejmě nijak velká a kritická, ovšem časem může významně snížit životnost našeho oblíbeného „špagátku“. Lano je textilní výrobek a jako takový se samozřejmě může prát. Takže jak na to?

TEPLOTA VODY
Lano pereme zásadně ve vodě teplé max. 40 °C.

40 °C je udáváno proto, že málokdo chodí prát s teploměrem v ruce a možný rozptyl teploty může být i více než 10 °C. Pokud bychom připustili vyšší teplotu, mohl by být rozptyl teploty (hlavně směrem nahoru) kritický. Polyamid – jako každé textilní vlákno – má tendenci se srážet. Srážením se snižuje pružnost lana, a tím pádem klesá jeho počet pádů.

PRACÍ PRÁŠEK, MÝDLO, NEBO JEN VODA?




Udělal jsem několik pokusů a hned v úvodu musím říci, že  prací prášek NE. Použil jsem několik různých prášků a výsledný počet pádů lana vždy po dokonalém vysušení poklesl minimálně o 50 %. Mohou samozřejmě existovat „šetrné“ prášky, ale víte přesně, které to jsou a jaké mají složení? Použití jakéhokoliv pracího prášku je velké riziko pro životnost lana. Na první pohled lano nezměnilo vizáž, nebylo jiné ani na omak a zhoršené vlastnosti nebyly na první pohled patrné.

Co se týče mýdla, tak jedině mýdlo obyčejné (bez jakýchkoliv přísad) nebo mýdlové vločky. Pokud vystačíte jen s vodou, bude to optimální.

V PRAČCE , NEBO RUČNĚ ?

 


Použil jsem oba způsoby a výsledek byl totožný. Pokud zachováme dvě výše uvedená doporučení, tedy voda do 40 °C a mýdlo nebo jen voda, nezhorší se původní vlastnosti lana.
Pračku můžeme použít ovšem jen tehdy, když je prací buben v naprostém pořádku a nejsou na něm žádná rezavá či jinak poškozená místa. V opačném případě by oplet mohl být mechanicky poškozen. Lano můžeme v pračce i ždímat (odstřeďovat), aniž by se zhoršily vlastnosti lana.

Rozdíl mezi praním ručně a v pračce:
 
Když lano pereme ručně, většinou ho  namočené promneme místo po místě – tím i kontrolujeme, jestli není někde porušené či nemá případné jiné vady. Na druhé straně ovšem není ruční praní tak intenzivní jako praní v pračce. Pračka vypere lano skoro dokonale a nemusíme použít ani mýdlo či doporučený přípravek. Velmi významná ale je výhoda pračky – odstředí z lana přebytečnou vodu a to rychleji vyschne.
Polyamid má nepěknou vlastnost, nasákavost. Je schopen nasát vodu až do mezimolekulárních struktur a ta totálně rozbourá vazby mezi jednotlivými molekulami, které zajišťuji pevnost v suchém stavu. Již při zvýšení hmotnosti lana vlivem vlhkosti o 5% je možný pokles počtu pádů o více než 30%.

SUŠENÍ VYPRANÉHO LANA

Jak už bylo řečeno výše, voda má velmi negativní vliv na pevnost polyamidu. Vyprané lano je třeba velmi dobře vysušit. Sušíme vždy na suchém, tmavém místě, kde nesvítí přímé slunce a kde není sálavé teplo. Lano vyprané ručně sušíme minimálně 14 dní a lano z pračky alespoň 7–10 dní. Doba sušení je velmi důležitá.

Lano – i když se jeví jako suché – obsahuje ještě velké množství vody. Běžným odhadem nepoznáte, jestli je lano suché, nebo obsahuje třeba ještě 10 % vody. Tento objem ale sníží pevnost vašeho lana klidně o více než 30 %.
Doufám, že vaše lana budou na skalách zářit čistotou a vonět králíčkem Azuritem :o))

Zdroj:
Tento článek a další testy si můžete postupně stáhnout i z našich internetový stránek LANEX

Leaflet pojmy, pády, jak se správně starat o lano:  [620 Kb]
 Leaflet_HoroLana - horolana_manual-cz

Aleš Urbanec
LANEX, a. s.

Aleš Urbanec   [úpravy] 21:38 09.10.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Grande Face
Nástup
 Databáze cest:
Všechny cesty (180711)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gemelo Malvado 7c+ Araya
WTC 7 7A Breiter Stein
Armspanner 7B Breiter Stein
Kobold 7A/7A+ Breiter Stein
Kingsize Climbing Deluxe 7A+ Breiter Stein
Nově komentované:
Ya Somos Olimpicos L1+L2 7c Sella
Ya Somos Olimpicos L1+L2 7c Sella
Rudý Obr 7B+ Holštejn
Bratři V Triku 6A Škrovád
Los Miguelitos De La Roca 8a Sella

 Nově v diskusi:
Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Oprava pohorek | Re: Nový průvodce na Súľov |

 Nové komentáře:

 Kde to vře:

 Nově v inzerci:

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 937 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 838 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 717 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 744 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 617 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.