Informace z ledolezení

Sotva skončilo léto, už se to hemží zaručenými zprávami o tom, jak nás čeká arktická zima. Zkušený ledolezec tuší, že to nebude tak žhavé, v tomto případě tak chladné, přesto však věří a doufá.

Těm, kteří věří a doufají, přináším z pozice „bafuňáře“ zodpovědného v rámci horolezeckého svazu za toto odvětví, pár užitečných informací, a zároveň bych rád prostřednictvím tohoto článku oslovil příznivce ledolezení.

1. Nesoutěžní ledové lezení v ČR



Pouze přírodní podmínky a souběh okolností rozhodnou, kde se led na našem území vytvoří a kolik ho bude. Existuje několik zdrojů, kde naleznete seznam oblastí s přírodním ledem. Důležité je vědět, že většina z nich se nachází na územích s nějakým stupněm ochrany přírody. Z toho pak vyplývají určitá pravidla a omezení, která je třeba dodržet. Než vyrazíte za lezením, například do Labáku (1. zóna ochrany Krnapu), ujistěte se, že máte povolení od patřičné instituce. V chráněných oblastech neprovozujte drytooling, aby od Vašich zbraní nezůstala poškrabaná skála.

Jako alternativa se nabízejí ledy, kterým ke vzniku dopomohl člověk, tedy konstrukce, objekty, nebo skalní útvary kropené při mrazivém počasí vodou s pomocí čerpadla. Výhodou těchto „umělých“ ledů je třeba právě absence různých omezení, dobrá dostupnost, nebo větší bezpečnost. Nevýhodou pak přelidnění, komerce a ve většině případů také zpoplatnění. K nejznámějším, dosud fungujícím, patří Ledová stěna Vír, Horolezecká aréna Liberec, stěna v Rokytnici nad Jizerou, nebo ledy v Táboře. Menší ledové stěnky vznikají také v Krkonoších na Labské boudě, na Brádlerových boudách, nebo na Výrovce. Tyto ledy mohu doporučit úplným začátečníkům k provedení prvních krůčků s cepíny a v mačkách, většinou pod dohledem někoho zkušenějšího. Ve Víru pořádají lektoři ČHS tradiční metodický víkend, který je v plánu i v následující sezóně. Při přechodu z umělých ledů na přírodní (především těch v zahraničí) je třeba počítat s mnohem větší technickou i psychickou náročností.

Metoďák


2. Soutěžní ledové lezení v ČR



Disciplína, která v tradičních horolezeckých zemích nabírá na popularitě, postupně směřuje do programu zimních olympijských her. Provozuje se ve dvou základních formách – v soutěži na obtížnost (lead) a na rychlost (speed). Země jako je Korea, Rusko, Švýcarsko, Francie, Rakousko, nebo Itálie mají vyspělé základny s kvalitními reprezentacemi, včetně juniorských. Pravidelně pořádají závody světových úrovní. Argument, že se jedná o země alpské, vyspělé mocnosti, nebo bohaté, neobstojí, neboť v druhé vlně se mezi ně tlačí třeba Slovinsko, nebo naši sousedé Slováci. Jejich úspěch je výsledkem soudržnosti v komunitě a hlavně velkého množství dobrovolné práce nadšenců, kteří nekalkulují se ziskem. V České republice se dobře rozjetá mašina bohužel před pár lety zasekla a mým cílem a předsevzetím je znovu ji rozhýbat. Samotnému člověku se ale splnění takového úkolu nikdy nemůže povést. A proto prosím a žádám příznivce ledového lezení k semknutí komunity a také k opětovnému nalezení nadšení pro disciplínu. V oblasti rychlostních závodů se tyto myšlenky již ujaly. V letošním roce se díky dobré zimě konečně podařilo uspořádat dva závody a mohl tak proběhnout dvoukolový český pohár, včetně mistrovství ČR. Kdo na závodech byl, potvrdí, že byly ve Víru i v Liberci připraveny dokonale a v porovnání s rychlostí na Světovém poháru srovnatelně. Atmosféra báječná, parta závodníků přátelská a rozšiřující se. Jejich přístup a příprava mnohem zodpovědnější a profesionálnější. Fanouškovská základna skvělá. Prostě sport na vzestupu. O rychlost už tedy starost nemám a věřím, že poroste dál. Nyní docílit toho samého u obtížnosti – drytoolingu. Nebude to tak snadné, protože najít, nebo vytvořit profil pro obtížnostní závod je mnohem složitější, dokonce bych po vlastních zkušenostech řekl „záhadně nereálné“. A ač je v průběhu roku „letních“ lezeckých závodů jak hub po dešti (až mi připadá, že snad každý větší oddíl organizuje svůj vlastní), v zimě se nikdo do příležitosti být po letech první nehrne. Prosím tedy všechny potencionální zájemce, aby se alespoň zamysleli nad možností uspořádat obtížnostní závod v ledolezení, a s touto myšlenkou se obrátili na moji osobu, abychom se pokusili ji společně převést v realitu. Podpora ze strany ČHS bude finanční, materiální, personální i poradenská. To mohu slíbit.

drytool test 2


Další důležitou výzvou je podpora mladých talentů. Pokud se v některém českém oddíle vyskytuje nadané a nadšené dítě, spíše dorostenec, pro ledolezení, prosím neváhejte se ozvat a svěřit jej do rukou zkušeným drytool trenérům, které jsem z pozice předsedy komise schopen zajistit. Pro talenty budeme budovat tréninkové profily a pořádat pravidelná předsezónní soustředění. S juniorskou reprezentací objedeme několik závodů pro postupné nabírání zkušeností. Věřím, že pokračovatelé Míry Matějce, Lucky Hrozové, Milana Dvořáčka, nebo Káji Matuškové určitě někde jsou, jen je potřeba dát jim šanci.

Bratislava K2


3. Všeobecné informace



Týkají se především soutěžního ledolezení. V brzké době upřesním na stránkách Horosvazu v sekci komise nominační pravidla pro sezónu 2017/2018. Jako nominační závod bude vyhlášen s největší pravděpodobností po dohodě se slovenskými kolegy závod v Bratislavě na stěně K2 9.12.2017. Nejlepší umístění v poli elitní konkurence zaručí jednomu muži a jedné ženě reprezentační post pro následující sezónu. Komise podpoří tyto reprezentanty při účasti na evropských kolech Světového a Evropského poháru.

Pro mladé, ale nejen pro ně, jsme ve spolupráci s Radkem Lienerthem připravili v Brně na veletrhu Sport Life další drytool workshop. Na místě budou připraveny cesty různých obtížností na vyzkoušení, dobré rady od zkušených lezců a veškeré potřebné vybavení. Takže vlastně stačí jen přijít, a to v termínech 10.11.2017 od 16:00 do 18:00 a 12.11.2017 od 9:00 do 12:00. Akce je primárně určena chlapcům a dívkám věkového rozmezí 15-20 let s enormním zájmem o ledolezení.

Cepín 2017


Jsou známé termíny domácích rychlostních závodů v následující sezóně. První kolo ČP bude tentokrát v Liberci, a to v sobotu 3.2.2018. Druhé kolo a zároveň MČR bude dva týdny poté ve Víru na Ledové stěně 17.2.2018. V rychlosti se mění pravidla pro pořadatele ČP, a sice, že pořadatel nesmí závodníkům zakázat použití vybavení povoleného v rámci pravidel UIAA Ice Climbing Commission. Cílem této změny je především zvyšovat kvalitu a připravenost účastníků, především těch s ambicemi reprezentovat na akcích SP a EP.

Další informace budu přinášet pravidelně v následujících měsících a šířit je na lezecké weby. Hlavní a podrobný zdroj je ovšem na stránkách Horosvaz.cz v sekci Sport - Soutěžní ledolezení. Neváhejte mě kontaktovat, pokud Vás zaujalo některé výše uvedené téma.

Díky,

Slávek Matuška, předseda komise soutěžního ledolezení ČHS

Liberec MČR

Slávek Matuška   [úpravy] 07:44 31.10.2017

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář