Píše se rok 2012 a táhne mi na čtyřicet. Letos na jaře tomu bude dvacet let, co jsem poprvé vyrazil lézt na pískovce. I letos jsem se těšil do Labáku, i když se to tam za posledních deset let dost změnilo.
Co se tedy v Labáku změnilo? Prakticky všechno. Za počátek všeho by se dalo považovat vydání nového průvodce v roce 1998. Přespolní lezci náhle zjistili, že v cestách se rapidně zvýšil počet kruhů a borháků. Ono se něco mezi pár znalci šuškalo už před rokem 1998, ale až teď nastal opra
Protože bouldering a obzvláště bouldering na Mlýnském vrchu je letos v módě, ihned po rachotě jsme se minulou středu nasoukali do Vlastovo Forda ve složení Já, Azbest, Martin a Vlasta a řítili se směrem na sever.
Impozantní útvar. Při první rodinné vycházce loni na podzim jsem měl jen lehké lezečky, které jsem na špičkách úplně rozerval. Kolmý nástup, který se posléze v rajbasech v některých místech uklání, k postupu slouží miniaturní kristalky na stupy i na nehťáky ostré jako břitvy. Sedmimetrovou homoli, o níž se prý v literatuře mylně polemizuje, zda to jsou menhiry (nejsou - je to přírodní vodou vymletý žulový útvar), již lezci zušlech
Vždy s očekáváním čtu pěkné články o lezení v sasku, a znovu a znovu smutně čekám, až mi místní znalec doporučí pěknou šestku, kde se nebudu muset bát. A že mi popíše, jak to vůbec najdu. A tak, protože si myslím, že je spousta takových zoufalců, co nikdy nepolezou těžké cesty, půjdu příkladem.
Rád bych Vám představil svou domácí oblast Čížkovy kameny. Tato oblast regionálního významu je tvořena pískovcovým masivem o délce cca 3 km a výšce max. 15 m. Jedná se o velmi tvrdý pískovec nabízející především lezení po kolmých nebo lehce převislých plotnách, ovšem je zde i několik poměrně zajímavých spár. Obtížnost cest se pohybuje v rozmezí I – IXc/Xa, vzhledem k malé výšce skal je obtížnost trochu tvrdší než třeba v
Pánové a dámy, je to tady. Něco takového jsem ještě v životě neviděl. Otevření tohoto velkého skvostu se možná trochu opozdilo, ale myslím si, že to na kvalitě tohoto výjimečného zařízení jedině přidalo. Všechno, co jsem Vám totiž sliboval v článku z minulého roku se totiž skutečně objevilo na scéně, jenže tak v pětinásobném rozsahu. Je to doslova nepřeberné množství atrakcí pro lezce i nelezce.
Tak jsem tady. Chtěl jsem to. Už od té chvíle, co jsem to viděl poprvé. A teď tu jen tak stojím a přemýšlím, jestli to mám zapotřebí. Mé odhodlání se blíží k bodu nula a stále intenzivněji se ven dere otázka: „ Co je lepší - být živý srab nebo ….?“. Ne, takto o tom přemýšlet nemohu. To bych neskočil. Na plakátu to vypadalo pohodově. Prostě uděláš jeden krok a je hotovo. Teď jsem na hraně, právě před tím krokem a klepu se. Třicet met
Tak jsme si zase s Oslíkem vyrazili někam zalézt a objevili jsme podle mého nějakou celkem zapomenutou oblast. Bylo tam tedy pár rezatých kruhů, ale do těch bych necvakal ani kdybyste mě nutili. Koukal jsem do průvodce, ale tam taková žádná oblast není. Mluvil jsem o tom i s Hopem a on říkal, že by to mohla bejt zpráva roku.
Píše se rok 2012 a táhne mi na čtyřicet. Letos na jaře tomu bude dvacet let, co jsem poprvé vyrazil lézt na pískovce. I letos jsem se těšil do Labáku, i když se to tam za posledních deset let dost změnilo.
Co se tedy v Labáku změnilo? Prakticky všechno. Za počátek všeho by se dalo považovat vydání nového průvodce v roce 1998. Přespolní lezci náhle zjistili, že v cestách se rapidně zvýšil počet kruhů a borháků. Ono se něco mezi pár znalci šuškalo už před rokem 1998, ale až teď nastal opravdový boom. „Už jste byli ve Žlebu? Ne!? No to tam jeďte, jsou tam nové cesty, ve kterých je i 12 kruhů!“ A tak to začalo. Elita se prezentovala v Montaně, RT psal o Labáku jak o život, teda než se začal hádat s RŠ. Autoři cest sice stále přitvrzovali klasifikaci, ale nabušenci z umělých stěn to ignorovali a stále jich přibývalo. Pár zoufalých klasiků vytlouklo cesty udělané zhora, ale za pár dní tam místo deseti kruhů bylo navrtáno dvanáct borháků odspoda. A nové cesty a noví lezci, na vrcholy se neleze a když jo, tak si to zas slezte k poslednímu nebo příjemnou procházku. V roce 2001 nové vydání průvodce zhusta podporované reklamou a noví a noví lidé nastupují... Outdoor frčí, adrenalin smaží, masovost lezení a sportů v přírodě překonává i ty nejoptimističtější prognózy výrobců.
Návštěvníků pískovců bylo stále víc a bylo jedno, kam o víkendu pojedete. Jestli do hor, na skalky, nebo na písky. Všude ty samé typy jak vystřižené z katalogů. Občas sportovci, občas vysmáté máničky s jointem a reprodukovaným raegem pod skálou. Postupně se v lezeckém ráji začali objevovat pseudolezci alá Alkazar. Vypadalo to nějak takhle. Nejodvážnější z party 12 vyznavačů outdoorových aktivit přepadá dvě třetiny populární cesty, o které slyšel na umělé stěně. Dál to nejde, k dalšímu jištění je 6 m a není přece magor, aby lezl dále. Stejně by ze slaňáku, pardon - z posledního, nevyšlo lano na zem. Ostatní to lezou s horním, ten „prvolezec“ zkušeně radí a oni berou skálu hlava nehlava, chyty a stupy lítají do údolí. Co na tom, že včera pršelo. A dole, místo lehce sešlapané trávy, vyrůstá konkurence písečného přesypu u Vlkova. Až to zkusí všichni, jdou se opít do hospody a pak vyřvávají na návsi. Dříve lezci občas vylezli z bivaků a při cestě z hospody dělali bordel ve vesnicích u skal, ale bylo jich málo a místní to dokázali skousnout. Jenže v davu roste síla jednotlivce a s tím pařením se to začalo přehánět. A místní to už neskousli: „Dřív sem tolik aut nejezdilo (aby ne, když sem nevedla silnice), parkují u hřbitova, nemůžu ani projít na hrob, serou za hasičárnou, chčijou u kostela a pak jsou tam kopřivy.“ V době tržního hospodářství mohla být perličkou stížnost prodavačky v konzumu, že lezci vykoupili místním všechny rohlíky.
Ale i místním postupně došlo, že i na lezcích, stejně jako na turistech a cyklistech se dá vydělat. Postupně se stal z Labáku nový Adršpach. Na obou březích se vybudovaly okruhy po skalách, pár žebříků, vyhlídek, zábradlí, laviček a odpadkových košů. K tomu všemu hektarová placená parkoviště, autobusy turistů, německy vyřvávající průvodci následováni čtyřiceti vepři chrochtajícími: „Schön, schön.“ Pod Vojtěchem, na kterého vede od roku 2004 ocelové schodiště, byla dokonce postavena restaurace. A místní obce rýžovali a rýžovali a když se moc lidí přes zákaz koupalo v Labi, povolala se policejní škola, aby si udělala menší cvičení.
Tak jako vždy se poslední probudili ochránci zbytků přírody. Deset minut po dvanácté. V roce 2005 vyhlásili Národní přírodní rezervaci Labská soutěska a tak jako vždy, první nepřišla na řadu nová zdymadla v údolí (postavena 2003-5), ani Spolana Neratovice (při stoleté vodě v roce 2003 otráveno Labe dioxiny) a ani rozšíření železničního koridoru o další dvě tratě v roce 2004. První přišli na řadu lezci. Naštěstí se díky Hejtmánkovi, který kvůli tomu musel na měsíc opustit Afriku, podařilo vyjednat výjimku Ministerstva životního prostředí povolující lezení v Labské soutěsce. Sice za cenu omezení v době hnízdění ptáků, ale od 1.7. do 31.1. se lézt smí. V roce 2010 již bylo v údolí 10 párů sokolů a dokonce byl povolen odprodej několika mláďat arabským šejkům, což výrazně zvýšilo zisk obcí a nenávist k lezcům, kteří čím dál častěji pravidla výjimky nedodržovali a ptáky plašili. Navíc se stovky zatlučených borháků musely vyměnit za nerez kruhy dle normy Evropské unie, kam už nás snad letos konečně přijmou. Český horolezecký svaz tak konečně ve spolupráci s komisaři dosáhl svého, takže pár klasiků z Českého ráje mohlo v klidu zemřít. Poslední bašta borháků na písku padla. Na kruhy museli přispět místní, což opět zvýšilo „popularitu“ lezců, kteří jsou zde tolerováni už jen jako atrakce pro turisty a i oni museli od roku 2007 platit vstup do rezervace 50,- Kč nebo si koupit celoroční permanentku za 200,- Kč. Docela lidové, ne?
A jak se vyvíjelo lezení? Po „Papírovém drakovi za XIIa“ očistil R. Štefánek v roce 2003 pět metrů vysoký kámen od mechu a kapradí a přelezl první pískovcové XIIc jištěné 3 borky. Název „I s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo“ byl a stále je logickým pokračováním tradice zdejších vtipných názvů. V roce 2006 bylo konečně RP přelezeno „Expo 92“ za XIa, jen se přidalo šest jištění a tři se posunula, aby se lépe cvakla. Špek už k tomu nemohl z psychiatrické léčebny v Bohnicích nic říct. Oněměl kvůli krachu pískařské tradice ve Skaláku, kde nový majitel pozemků, poslanec za ODS hrabě Lebowski, nechal zešmelcovat několik věží mimo turistické trasy na písek, který vyvezl do Německa. „Rajbuňkovej pes“ na Špičák byl po vysekání čtyř dírek na šestinu článku prstu taktéž přelezen RP za Xb. Po ulámání třetiny chytů se rapidně zvýšila obtížnost některých neoklasik, například „Bezzubý Yuchen“ či „Bestseller“, obě dnes za Xc. V údolí se také rychle rozvíjel bouldering a výrobci bouldermatek, kartáčů, košťátek, teleskopických násad, pajcrů, motorových pil a polních lopatek si mnuli ruce. V roce 2008 však došlo k omezení boulderingu ochranáři z několika důvodů. Boulderisté vstupovali mimo značené stezky následováni početnými diváky z řad zvědavých turistů. Druhy mechů rostoucí na skalách se ocitly v červené knize ohrožených druhů. Díky narušení svahů se zvětšila eroze a pár stromů se vyvrátilo. Proto byly schváleny 3 oficiální boulderové okruhy, jejichž chodníky a dopadové plochy udržovali 3 civilkáři, ale po zrušení povinné vojenské služby v roce 2010 museli ochranáři zaměstnat údržbáře stezek na plný úvazek. Do boulder okruhů mělo být zařazeno mnoho boulderů M. Čermáka, ale Vrcholové komisi se je nepodařilo nalézt. M. Čermák, v té době boulderující na Měsíci (na 8a.nu v žebříčku mimozemských boulderů 2. místo za Obiwanem Kenobi), se odmítl ke svým přelezům vyjadřovat pro stálou zaujatost lezeckých periodik vůči jeho osobě, která podle něj trvá přes 15 let.
Lezení se tedy i zde ubíralo správným směrem. Spolu s čím dál vyšším zdravotním pojištěním se zvyšoval i počet jištění. Co bylo morálové, třeba „Kruh za kruhem“, tam se přidalo deset kruhů. Co bylo na zabití, třeba „Smyslů zbaveni“, tam se natlouklo dvanáct kruhů (po roce 2009 sériově vyráběny v prosperující Nové huti) a z cesty se stalo nejlezenější IXc vůbec. Pár staromilců z devadesátých let sice spáchalo sebevraždu, jeden dokonce spáchal útok kamikadze motorovým člunem na přívoz přeplněný lezci. Zbytek klasiků se přizpůsobil a lezení v Labáku si pochvaloval. Říkali: „Aspoň že tu není tolik kasiček jako na Rovišti. Algena tam vybudoval Climbing park. U vchodu, kde má Algena vždy naražený sud, zaplatíš vstupné 20,- EU a u každé cesty je automat na peníze. Po vhození 5,- EU se ti na 10 minut odblokuje jištění a pokud to nestihneš vylézt musíš slanit. To tady, tady je ještě ráj.“
Byl. Letos se i podnikatelé v údolí konečně rozhodli lezce definitivně skásnout. Už loni, inspirován Rovištěm, zavedl něco podobného p. Černý v Ostrově. Když to slyšel Karel Bělina, rozhodl se vytlouct všechny své tamní cesty, že prý na něm nikdo vydělávat nebude. Snad to do smrti stihne, je to přece Skalní fréza. Vraťme se do Labáku. Vstupné pro lezce do NPR zvýšeno na 30,- EU, škodí přece nejvíc, to je dokázané poslední studií DAV. U každé cesty stojí blokovací automat a 10,- EU za odblokování kruhů (vyrobeno Siemens). Na lehkých cestách prý je horní jištění s automatickým jističem (též Siemens), který vás podle napětí lana občas povzbudí: „Komm, Johann, komm!“, cena 20,- EU. Své jméno mu můžete zadat. Pokud adrenalinových zážitků chtivý čtenář Redhot či Men’s Health doleze až na vrchol obdrží svoji fotografii z nainstalovaného automatu Polaroid. Fotografie je kupodivu v ceně. Sandstein sport Tetschin už vyhlásil soutěž o zájezd do Yosemit na El Capa, na který odjede amatér s největším počtem vrcholových fotografií spolu s Děčínskýsněžníkmanem 2011 (populární outdoor soutěž: 3 cesty na levém břehu, běh na Sněžník, na padáku do Jílového, přes Sněžník na bejkovi do Žlebu a u Kosti 10 Samsonů a 3 rumy).
Už jsem z toho všeho chtěl jet hrát golf do Jury, když v nouzi nejvyšší zasáhla matka příroda. Noví a noví lidé nastupovali, až se Labák zhroutil. Nemohl vydržet tempo doby. Před Velikonocemi přišla vichřice tisíciletí, hotovej uragán. Stromy, jejichž kořeny byly sešlapány stovkami lezců, bouldristů a turistů, padaly k zemi jak domino. Mnoho obrovských buků se vyvrátilo na skály, mnoho skal náraz nevydrželo a s ohromujícím rachotem se řítily do údolí. Smetly stromy, co ještě odolávaly větru. Zničily železnici, silnici, rok starý most, parkoviště, automaty, vyhlídky, zábradlí, lavičky, koše, deset stánků s párky, dvacet stánků asijských trhovců, prostě vše. Nakonec skály přehradily Labe a vzniklo jezero dlouhé 30 km a hluboké 20 m. Části Děčína a Ústí byly zatopeny. Oběti na životech značné. Naštěstí se nabídl sudetoněmecký landsmanschaft, že osídlí zničená území ...
Bum. Rána jak z děla. Proč mě mlátíte? A proč do hlavy? Kde to jsem? Spadl jsem z postele. Je pět ráno a probudil jsem se z noční můry. Jdu se napít. Sedím v kuchyni a promítám si sen, dokud si ho pamatuji. Bojíte se - kupte si medvídka mývala. Já ho mám, plyšového. Proto mě žádný sen nikdy nerozhodil, ale tenhle... Jdu si radši sbalit batoh. Za hodinu jedeme do Žlebu. Je rok 2002 a Labák je ještě pojem. Jak dlouho?
P.S. Pro časopis CAO Děčín: Tento článek je myšlen převážně nevážně, ale podobnost se skutečným děním není čistě náhodná. To jen kdyby někdo zase nedokázal rozpoznat, jestli je to sranda nebo není, jako se to stalo se článkem „Pokažené velikonoce“ napsaného pod pseudonymem J. Všetečka. Mám k Vám jednu prosbu: Pokud přetiskujete články z internetu, uveďte prosím adresu stránek, ze kterých jste čerpali. Sám za sebe musím prohlásit, že je to pro mne velká čest, nalézt svůj chorý výtvor ve Vašem časopise.
Musim ocitovat Ondru, Ty vole to je dlouhý. Ale moc pěkný, dá se říct že jsi hodil na papír (web) obsah mých děsivých snů a vizí, jež mne asi před 3 roky pronásledovaly.
Nicméně dnes chodím do bouldrovek a občas ňákej ten šutr taky obílim. A tak tedy nikdy neříkejme nikdy a v r. 2012 se ukáže.
P.S.doufám,že napíšeš víc článků (zkus kratších)rád si je přečtu
Zapsal: Červajz, 09:15:11 08.06.2002
No jo
No jo, má to hlavu a patu. Ale co s tím? Lézt kvuli tomu lidi nepřestanou, tak co dělat?
No, prijde mi, ze se toho opravdu bojis. Ale to co popisujes je bohuzel jiz bezna vec.....deje se to proste ve vsem, jako cestovani do urcite zeme, atd... a delame si to samy, kdyz popisujem ty krasne zazitky z toho daneho mista... Ale co s tim ? Prestanes lezt v Labaku ? Asi ne, co ? Nebo ze by se tam treba umistila cedule "ZAKAZ VSTUPU NABUSENCUM Z UMELYCH STEN" ? ...
Fakt dlouhy, ja jsem zvladl prvni tretinu clanku. :-)) Zajimavy, ale musim zareagovat na jednu vec: "Komerce a masovost lezeni" To nezastavis!!! Nebo chces rozhodovat o tom, kdo ma pravo lezt po skalach a kdo ne? Uprime receno vsichni co lezeme nicime prirodu i pres to, ze se snazime byt ohleduplni.
Zapsal: PetrG, 11:51:16 10.06.2002
Re PetrG
v tý poslední větě by spíš mělo bejt "všichni co žijeme ničíme přírodu" ne? (nepočítám domorodce na Nové Guinei)
Bohužel takovýhle sny se v mnoha případech vyplnily,doufám že v tomto případě tomu tak nebude.Už jsem za svý lezecký kariéry zažil taky takovýhle boomy lezení a vždycky to po čase přešlo,bohudík se ale nestávalo to co hrozí teď - přejišťování cest!!!! Je to sice paráda stát metr nad kruhem a u nosu mít další ale degraduje to lezení na jakousi gymnastiku na skále.Vzdyť není nic krásnějšího než se pořádně vybát!!!
Zapsal: Martin, 13:26:01 10.06.2002
Pro Davida Chudobu...
Ahoj Davide,
reaguji na Tvůj vzkaz pro CAO News.
Že článek „Pokažené velikonoce“ je sranda jsem věděl už když jsem ho otiskoval v CAO News. Měl ale nápad a líbil se mi. Líbili se mi i reakce na něj. Myslím si, že pokud se to nepřehání, tak občas taková „kachna“ je jako katalyzátor různých názorů mezi lezci. Máš ale pravdu, že jsem u článku zapomněl uvést zdroj (lezec.cz). Napsal jsem pouze, že je to z diskuse na internetu, za což se omlouvám.
A k Tvé poslední poznámce (je to pro Tebe velká čest…): Vidím, že Tvůj spisovatelský potenciál je značný – nechceš se stát dopisovatelem i pro CAO News? Tentokrát by to byla pro mne velká čest! Opravdu. :o)
Jen tam chybí, že z nerozumného používání mágnesia se změnilo PH půdy a vody. Následky byli patrné i ve světových oceánech. Jinak díky za populární návod k zamyšlení, pro každého rozumného člověka.
Zapsal: Daja, 13:38:26 10.06.2002
Super
Super clanok!!! Ja som ho rad docital az do konca, (nechapem, mate problemy s citanim? Alebo len lenost?)
Vyborny styl, Spielberg by sa toho urcite chytil, bol by z toho vyborny celovecerny trhak...ale budem setrit slova, sem to ale aj tak asi nikto nedocital..je to dlouhy
Preji hezke sny :)
Zapsal: Jméno, 14:59:10 10.06.2002
Bla, bla
Tož, to só ty sci-fisti.
Strašák z budócnosti, strašák z Ňémců a další strašáci.
Pořádnú robotu na vás, ať vám té bludy vyženó z makovíc.
Berg Heil in Sudeten
Papouš
P.S. Houba, který kandiduje za Naději do parláče nepochybně něčemu podobnému nepochybně zatne tipec. Po Labáku bude smět jezdit pouze on a jen ve služebním Pajeru od paní Monči.
Teda Davide, na to že jsi učitel, je to vážně super. Určitě pokračuj a s délkou si nedělej starosti. Chlapcům jen prospěje si občas oživit písmenka. Čau
...pěkně napsaný, jen škoda, že ta vize není o něco málo nerálnější :-)
Když sem před nějakou tou desítkou let poprvé zkoušel popolézt po šutru vzhůru tak mi také mnoho dnešních samozřejmostí přišlo nemyslitelnejch. Hrozný je, že na návaly, bordel a neexistenci místa k zaparkování sme si už zvykli. Vlakem a pěšky k nástupu nás míří promile a lézt určitě nechodíme pro ten klid v lůně přírody. Ty davy už nás dohnaly i v donedávna tak nevyhladávanejch oblastech jako centrální Kavkaz, kdysi párkrát do roka lezené tatranské klasiky mají dva bórky na každým štandu a tím i možnost kdykoliv zdrhnout (ale nedoufejte, bezpečnost se tím nezvýšila - možná naopak, frekvence smutnejch zpráv z velkejch hor se zvedá).
No nic, moc se rozkecávám, hezkej článek.
Zapsal: Tomáš F., 18:13:05 10.06.2002
K věci..
Hezky,Bída,hezky...To se ti fakt povedlo,a ja sem to dokazal dočíst až do konce! Jen tak dal. P.S. Bude spolupracovat realizační tým BídaCupu a Děčínskýsněžníkmanu? a Jan Tleskač?
Zapsal: Davidos, 12:22:18 12.06.2002
SuperMegaGigaSkvělý. Dočet sem do konce a moc se mi to líbí......Parádááááááááádddddd
Zapsal: Luk, 20:12:57 14.06.2002
Nostradamus
Tý vole, to se fakt splní. Desátýho června jsem se posmíval a dva měsíce potom jsme se koupali včetně Spolany a těch jedíků. Musím si to vytisknout a postupně odškrtávat, co z toho se stalo. Brrr, je to Bída, ten osud.
qzP34K Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.
tDByes Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers
cialis dosage when to take top referrers
new ed treatments
<a href="http://cialiswnz.com">buy cialis
</a> - where can i buy cialis hong kong
cialis 20mg dosage announcements
how long does it take for cbd oil to work for anxiety
https://cbd-7.com/# - cbd thc oil
cbd capsules review
<a href="https://cbd-7.com/#">cbd oil for pain
</a> - cbd tincture dosage
cbd high