LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
27.Svoboda 10462
28.Vlk 10446
29.Kolomazník 10444
Bouldry:
27.Moravec 9550
28.Širůčková 9550
29.Vaňous 9428
Hory:
15.Sukačová 5270
16.Abt 5236
17.Najman 4632

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5697 lezců
1156549 cest
Nové přelezy:
Special Ed 8A
Frogger 8A
Schlonzige 8A+
Mother Nig 8B
The Dagger 8B+
En Bloc Xa
Kerberos Xb
Brutální I XIa
Inspirace Xc
Liposucció 7b+

Stěny
Lokal Blok - Praha 5
Lezecká stěna Jičín - Jičín
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
HUDYsport - Brno
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nepál sníží poplatky a otvírá další kopce

Mt. EverestO více než polovinu by se měl, podle nepálských úřadů, snížit poplatek za Everest. Zároveň však mají být zpřísněny podmínky.







Nepál chce zejména zpřísněním podmínek na „normální“ trase na Everest snížit počty lidí – na druhou stranu pak slibuje značné snížení poplatků. Reaguje tak, podle představitelů Nepálské horolezecké asociace, na neudržitelný stav, kdy v cestě na vrchol vznikají doslova fronty. Ostatně, posuďte sami: v roce 1983 bylo dosaženo „rekordu“ když v jednom dni stanulo na vrcholu najednou 8 lidí; v r. 1990 nebylo neobvyklé,  když na vrchol, za den vystoupilo lidí i čtyřicet, ale ani tady se čísla nezastavila. Poslední rekord je z r. 2012, kdy za jeden den dosáhlo vrcholu 234 lidí. Napříště nebudou možné výstupy bez licencovaného průvodce. Není přitom doposud jasné, jaká licence bude vyžadována.

Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons



V této souvislosti pak oficiální představitelé agentur Nepálu zodpovědní za turistický ruch upozorňují, že výstup na Everest je nebezpečným podnikem, který si v minulosti vyžádal řadu obětí na životech. A jedním dechem dodávají, že Nepál, kromě Everestu, otevřel na tři sta vrcholů v zemi.

Tyto zprávy jsou zatím předběžné, a vzdálenému pozorovateli není zcela zřejmé, zda úřady reagují na lobbistický tlak místních organizací a podnikatelů činných v cestovním ruchu, nebo jsou opravdu vedeni upřímnou snahou o nápravu poměrů, které mnozí (včetně prozíravějších nepálských podnikatelů) označují za dlouhodobě neudržitelný.
S hodnocením kroků nepálských úřadů bych proto raději počkal až budou zveřejněny konkrétní podmínky i nové tarify.

Tomáš FRANK   [úpravy] 17:09 19.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 super17:57:03 19.02.2014
Už vidím jak si Ueli Steck bude muset najmout nějakého místního týpka s papírem a razítkem.:))
rikiodpovědět 
 Re: super21:18:39 19.02.2014
Co by tam jezdil, akorat dostane zase po hube, to nema zapotrebi
honzaodpovědět 
  Re: super10:22:36 20.02.2014
pripadne, ako si najme miestnaka na solo prvovystup... :-)
macoodpovědět 

 Foto dne:
Fotka z Chulilly, oblast Tesoro, bez lidí, zato však s Tyransaurem
Tyrannosaurus
 Databáze cest:
Všechny cesty (181501)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Special Edition 8A Brione
Schlonziges Wiener Schmankerl 8A+ Chironico
Mother Night 8B Göschenen
Wiedervereinigung 8+ Müglitztal
BrExit VIIIc Děčínský Sněžník
Nově komentované:
Únik Ze Slůje 5C Panský Les
Stísněný Prostor 6B Panský Les
Love Hurts 8+/9- Geyikbayiri
Love Hurts 8+/9- Geyikbayiri
Ganesha 8+/9- Beycik

 Nově v diskusi:
Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. |

 Nové komentáře:
Zavody | Finale | Pro Buližení chtivý | Re: Hezký | Hezký | at to leze | Re: tyjo | Re: Je to tak | Grstuluji | 90. výročie od smrteľnej lavíny v NT |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Lezečky Ocún Havoc vel UK - 7 / EUR - 41 | SALTIC lezečky | Garmont Pinnacle GTX | Scarpa Booster 42,5 EUR | Různé lezecké vybavení | Dodávka k cestování pro dva | Zítra lezení Kokořínsko | Prodám levně Hanwag, Direct Alpine | Spolulezec |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 112 
 Ne 
 80 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.