Vítězství Tomáše Mrázka v Duelu bylo tečkou za celým Rock Masterem a vyznívalo to jako, když vyhrál celý závod. Je to prostě ohromná reprezentace českého lezení i vůbec celé České republiky, když Tomáš Mrázek v posledním finále poráží se slušným náskokem vítěze Rock Masteru Ramona Juliana. No posuďte z videíčka.
Video z finále Duelu- leze vlevo Ramon Julian Puigblanque, vpravo Tomáš Mrázek:
Download video (9,2 MB, 2,35 min)
Všimněte si na videu písničky. Tu organizátoři nasazovali vždy, když se finišovalo. Ještě večer jsem si ji v Massone broukal stejně jako většina lezců a snad mi pomohla lepším výkonům.
Rock Master - Duel - finále - vlevo Ramon Julian Puigblanque (ESP), vpravo Tomáš Mrázek
Photo by Standa Holec
Závodní stěna v Arcu, sobota - právě se leze on sight cesta žen
Photo by Standa Holec
Tomáš Mrázek pojímal závody jako show. Když jsem ocenil jeho mávání divákům a jeho nohendy, které vyvolávaly ty absolutně největší ovace publika, jen se pousmál a řekl: "No o tom tyhle závody jsou, proto si nás sem pozvali, abychom dělali především show."
2 x z jednoho místa: Tomáš Mrázek vyvolává ovace, když se pouští rukama v RP cestě
Photo by Standa Holec
Když jsme rozebírali on sight i RP linie, kdy skončil Tomáš celkem třetí, vysvětloval mi, že cesta je dělaná pro Ramona, který je schopen neuvěřitelně dlouhé metry lézt jen a jen otevřeným úchopem prstů. V cestách nebylo nějaké výrazně těžší místo, nějaký boulder, kde by mohl mít Ramon problémy, ale technicky a silově lepší lezci, jako Mráza, by to spíš zvládli.
Velmi dobře a jistě vypadal nakonec druhý Nizozemec Jorg Verhoeven. Když jsem ho porovnával především pak při přelezu RP cesty s Tomášem, bylo vidět, že je na tom vytrvalostně líp. Helča Lipenská mi vysvětlovala, že Tomáš nemá teď moc vytrvalost, měl nedávno problém s prstem. Taky proto dlouho nelezl na skalách.
Jorg Verhoeven - RP cesta, poměrně v pohodě vyklepává v komíně, zde vypadal Tomáš, že už mu trochu natéká
Photo by Standa Holec
Mladičký Nepálorakušan David Lama (16 let) využívá chytře chyt v převise k odpočinku. V RP cestě dolezl David dál než Tomáš Mrázek. David byl v této cestě 3. nejlepší za 1. Ramonem a 2. Jorgem, Tomáš byl 5.
Photo by Standa Holec
Sama Helena měla trochu smůlu. V bouldrech se nejen mně zdálo, že byla po prvním bouldru vyřazena neoprávněně, protože minimálně domácí Italka Elena Chiappa zjevně vylezla níž. Podobně se nepovedl první boulder Francouzovi Ludovicu Laurencovi, nicméně postoupil ... a nakonec se probojoval až na třetí místo.
Boulderingové závody - ženy, druhý boulderproblém
Photo by Standa Holec
Boulderingové závody - muži, leze Daniel Andrada (ESP) - nástup byl zády ke stěně; vyřazovací systém boulderingových závodů mi přišel divácky nejaktraktivnější ze všech disciplín Rock Mastru. Diváci i moderátor se mohli soustředit vždy na jednoho lezce, a celkem dobře se srovnávaly jednotlivé výkony. Možná tip na změnu tradičního systému boulder závodů?
Photo by Standa Holec
Zajímavé bylo pozorovat mezinárodní lezeckou elitu ve vztahu k našim. Legendární Yuji Hirayama upřímně gratuluje Tomášovi, tatínek Davida Lamy udělá v publiku místo Helče Lipenské, ta zas funguje jako styčný důstojník pro další slovanské dívky z Ruska a Ukrajiny na technických mítincích k bouldrování, kdy jim tlumočí z angličtiny do českoruštiny. Zde bych chtěl vyzdvihnout Heleninu práci pro české lezení, protože je to především ona, kdo zajišťuje pro české čtenáře informace přes sms nebo emaily z nejrůznějších zahraničních lezeckých závodů a naopak v zahraničí propaguje české lezení, mj. i tím, že upozorňuje na anglické stránky Lezce - czechclimbing.com, jako první zdroj informací o českém lezení v angličtině.
Tatínek Davida Lamy (AUT) s napětím sleduje výkon svého syna. Vedle něj Helča Lipenská.
Photo by Standa Holec
Flavio Crespi, hero italského publika a momentálně jednička světových rankingů v lezení na obtížnost, rozdává autogramy italským dětem v obecenstvu; v žebříčku Světového poháru 2006 je hned za Flaviem jako druhý Tomáš Mrázek
Photo by Standa Holec
A abych nezapomněl na další českou reprezentaci, tak 4. místo Libora Hrozy v rychlosti bylo také velmi významné. Bylo vidět, že Libor je na úrovni světové rychlostní špičky. V boji o třetí místo nejprve přelezl legendárního Poláka Tomasze Oleksyho, který si zde také vychutnával roli showmana, (italský moderátor, ho jednou uvedl jako "Spielmann Tomasz Oleksy"). Polského závodníka Libor vyburcoval tak, že se na druhou cestu začal maximálně koncentrovat a hledal všelijaké možnosti, jak prodloužit oddechový čas (že si musí otejpovat prst apod.). Libor by mohl vyhrát i tuto druhou cestu, kdyby neudělal chybu. Ale chyby rozhodovaly v rychlosti ve většině soubojů.
Libor Hroza nacvičuje závodní cestu; všimněte si speciálního úvazu
Photo by Standa Holec
Závodní stěna v noci, když se lezla rychlost
Photo by Standa Holec
O tyto mediale se soutěžilo
Photo by Standa Holec
Medaile v detailu
Photo by Standa Holec
Tolik mých pár dojmů a doplnění z jubilejního 20. ročníku Rock Masters. Bylo to fajn, a co potom ...? Pak přišlo naplno to, proč jsme do Arca vlastně přijeli, a to lezení, a to je tam úplně supr...
PS: Pokusím se v příštích dnech zpracovat a doplnit ještě pár dalších videíček. Jak jen najdu trochu času.
Arco den po Rock Mastru, pohled z cesty Mescalito na městečko Arco, závodní stěna je mezi stromy vlevo
Photo by Standa Holec
A když už jsem byl u té české reprezentace, po cestě ze stěny jsem si po letech poprvé všiml památníku, který je pod skalní stěnou a k němuž od lezeckého závodního stadionu vede ulička Via Legionari Cecoslovacchi. Je to památník čtyř československých legionářů, kteří byli pod stěnou Colodri popraveni na konci první světové války 22. září 1918. Na pamětní desce je česky napsáno: Na těchto olivách byli popraveni českoslovenští legionáři zajatí rakousko-uherskými vojáky na Doss Altu, protože bojovali po boku italského vojska za svobodu vlasti.
Photo by Standa Holec