LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
18.Vlk 10856
19.Melen 10848
20.Volf 10818
Bouldry:
18.Obal 9550
19.Horáček 9525
20.Pařík 9503
Hory:
16.Abt 5186
17.Magič 5005
18.Chomová 4970

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5671 lezců
1141497 cest
Nové přelezy:
Crvena Tiš 7b
Noi Altri! 7b+
Veganza De 8a
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+
Katiforos 7b
Dynamitaki 8b
Blue Moon 7c+
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+

Stěny
Vnitřní lezecká stěna - Juliska - Praha 6
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Venkovní stěna v areálu gymnázia Volgogradská, Ostrava Zábřeh - Ostrava

Prodejny
HUDYsport - Frýdek - Místek
HUDYsport - České Budějovice
HUDYsport - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ztratí TANAP mezinárodní „známku“ národního parku?

Tatranský národní park (TANAP) je nejstarším národním parkem nejenom Slovenským, ale i Československým. A i proto by nás jeho osud měl zajímat.







V současné době se Slovenskými médii šíří informace o možnosti vyřazení TANAPu ze sítě mezinárodně uznávaných parků, kterou spravuje International Union for Conservation of Nature (IUCN). Slovenské národní parky totiž podle některých odborníků zabývajících se ochranou přírody v akademické sféře mají dlouhodobě problém plnit požadavky IUCN pro tuto kategorii chráněného území. A TANAP, pochopitelně, není výjimkou, spíš naopak. Z hlediska IUCN patří k těm problematičtějším.
Ostatně, že se jedná zejména o nejstarší československý NP potvrdil na přímý dotaz vysoký úředník IUCN Andrej Sovinci pro polskou tiskovou agenturu PAP. Důvod? Developerský tlak, a rozsáhlá stavební činnost související s rozvojem zimních středisek, na území národního parku.
Informaci o varovaní ze strany IUCN potvrdilo i Ministerstvo životného prostredia SR, pravdou však je, že strany stávajícího managementu TANAPu je poněkud bagatelizováno.

Jistěže se, z pohledu běžného návštěvníka vlastně nic neděje. TANAP se bude dál nazývat TANAPem, koneckonců, vyhlášen je podle národní legislativy, a tedy mu označení národní park zůstane i tehdy, když jej IUCN vyřadí ze svého prestižního seznamu.


Tatranská náladovka

Tatranská náladovka

foto © Tomáš Frank


Pravdou je, že TANAP čelí obrovskému civilisačnímu tlaku. Ovšem tomu čelil i v historii. Vyvážit zájmy ochrany přírody a vcelku logického požadavku, aby plnil i rekreační účely, je nesmírně obtížné. Zároveň však je nutné si uvědomit, že je obrovský rozdíl mezi tzv. měkkými formami rekreačního využívání, jako je pěší turistika, horolezectví a v zimním období skialpinismus, oproti budování řady nových ubytovacích kapacit, a masivního rozvoje zařízení pro sjezdové lyžování. Z tohoto pohledu jsou nepochybně obavy mezinárodních ochranářských institucí oprávněné. 
Stejně tak oprávněné jsou i obavy na polské straně, neboť TANAP tvoří společně s menším chráněným územím Tatrzański Park Narodowy na opačné straně hranice jeden bilaterálně vyhlašovaný celek – biosférickou rezervaci, vyhlášenou v rámci mezinárodního programu UNESCO. A samotný Tatrzański Park Narodowy by, při svých rozměrech, samostatně nedokázal naplnit účel svého zřízení.

Tatry po vichřici

Tatranské předhůří s patrnými následky řádění vichřice v r. 2004

foto © Tomáš Frank


K tlaku developerů a „lanovkářů“ je na místě v případě TANAPU, resp. rozsáhlých oblastí Vysokých Tater, nutno přičíst i odstraňování následků vichřice z roku 2004, která místy dosahovala síly orkánu.

Listopadová bóra tehdy pronikla na slovenskou část Tater ve dvou vlnách. První, přes nižší hřebeny Červených vrchů, kde vylámala část lesních porostů v Tiché dolině, narazila na porosty v oblasti Podbanského a úpatí Kriváně. Mnohem ničivější však byla vlna druhá, při níž se proud bouřivého větru převalil přes výše položená sedla a hřeben Vysokých Tater od Batizovské doliny po Dolinu Kežmarskej Bielej vody a pro celou naši generaci jednoznačně změnil vzhled Tatranského podhůří a Podtatranské kotliny od Hágů po Tatranskou Kotlinu.

Následky budou patrné ještě po řadu let, smutným faktem ovšem zůstane, že v pokalamitním období se nebyly schopné mezi sebou domluvit zodpovědné orgány na jednotném postupu při zmírňování následků.
Připomeňme, že od poloviny devadesátých let je zodpovědnost za tento přírodní klenot rozdělena mezi dvě organizace, kterými jsou na jedné straně Štátne lesy TANAP-u (v působnosti Ministerstva pôdohospodárstva SR) a Správu TANAP-u (v působnosti Ministerstva životného prostredia SR) a tedy od samého počátku věc ztěžovaly i protichůdné zájmy – hospodářské, prosazované mj. i organizací Štátne lesy TANAP-u, a zájmy ochrany přírody, které zde, z pohledu části veřejnosti a ochranářských aktivistů, nepříliš rozhodně prosazovala Správa TANAP-u. 

Zimní Tatry

Zimní Vysoké Tatry jsou rájem horolezců a skialpinistů

foto © Tomáš Frank



Je zcela logické, že organizace ochrany přírody snáz usměrňují pohyb jednotlivých návštěvníků, vysokohorských turistů, horolezců a skialpinistů, než odolávají tlakům velkých developerů, sjednoceným provozovatelů služeb, a těžařských firem působících na území národního parku. Na tomto stavu asi nic nezmění ani případný sestup TANAPu v kategorizaci IUCN. 
Smutné tedy je, že v kontrastu ke stovkám vydávaných výjimek z ochranných podmínek národního parku, se nejlépe usměrňují prostí návštěvníci. Ne snad, že by jejich pohyb a pobyt uvnitř chráněných území nepůsobil škody, a nebylo na místě jej regulovat či usměrňovat, avšak drtivá většina škod způsobená pěšími návštěvníky nepochybně nemá charakter škody nevratné.


Hřeben Roháče

Hřebenovka Západních Tater, jedna z nejoblíbenějších túr na území TANAPu

foto © Tomáš Frank



Smutnou pravdou také zůstává, že TANAP v této situaci není zdaleka sám. I zbývající, horolezecky či skialpinisticky atraktivní slovenské národní parky se potýkají s podobnými problémy (ne snad, že by se to českých národních parků netýkalo – ovšem psali jsme o TANAPu, zůstaňme tedy nadále u našich východních sousedů). Do jisté míry zde sehrává roli i fakt, že kategorie národního parku je částí podnikatelské veřejnosti pojímána spíš jako marketingová značka přivádějící do oblasti novou klientelu.
Tlakům se nedaří vyhýbat v Nízkých Tatrách (viz též článek o NAPANTu v přiložených odkazech), ve Slovenském raji, ve kterém až na výjimky převažuje nepůvodní hospodářský les, z jedné strany je obsazen doslova neustále proudícími davy procházejícími geomorfologicky nejzajímavější část NP, tedy slavné soutěsky (tiesňavy), zatímco na opačném konci se pyšní hojně rekreačně využívanou přehradou. S podobnými problémy se lze setkat v národních pracích Malá i Veľká Fatra, značný tlak je i na maličký Pieninský národní park, jehož rozměry ani nedovolí turistické zatížení rovnoměrně rozptýlit. Relativně nejlépe na tom jsou odlehlejší, a dodnes široké veřejnosti spíše méně známé ze slovenských národních parků. Tedy NP Muráňská planina, NP Poloniny či NP Slovenský kras, který je zase soustavně poškozován surovinovou těžbou. 


Malý Ľadový

Klasická „začátečnická túra“ na Malý Ľadový štít ve Vysokých Tatrách

foto © Tomáš Frank




Zdroje a odkazy:
International Union for Conservation of Nature – oficiální stránky Stránky
TANAP - stránky správy NP
Zpráva na stránkách Pravda.sk
Zpráva na stránkách TVnoviny.sk
Zpráva na stránkách Aktuality.sk
Zprávička na Topky.sk
Zpráva o obdobném problému v NAPANTu na stránkách Sme.sk

Tomáš FRANK   [úpravy] 04:18 12.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nechápu07:13:13 12.11.2013
Článek vyznívá, jakože TANAP přijde o to nejcennější, co má. Místo, aby se zhrozil nad hromadnou výstavbou uprostřed TANAPu (o které nevím) je vyhrožováno ztrátou statusu IUCN. Navíc to asi taky úplně nehrozí, protože by TANAP maximálně přišel o zařazení do kategorie II. Zbývají nám další čtyři, kam se vejde. Je to to samé, čím se hrozí na Šumavě. Ale popravdě: Jsou tato území opravdu národní parky v tom pravém slova smyslu, nebo jsme je do II kategorie jen tak tak protlačili, abychom nějaký ten svůj "mezinárodní" park měli?
Syselodpovědět 
 Re: Nechápu08:05:47 12.11.2013
Nie su. V zmysle kategorizacie IUCN musi mat NP urcite percento core zony, teda zony s bezzasahovym rezimom. To percento nedosahuje ani jeden slovensky narodny park.
fonzoodpovědět 
 Re: Nechápu11:30:34 12.11.2013
Tou výstavbou se asi myslí např. sjezdovky - využili vichřice a trochu to rozšířili - tuším předloni jsem šel ze skalnatého směrem na hrebienok a na chodníku potkal buldozer (plus nádrž na vodu mezi lomnicí a skalnatým pl. pro sněhová děla), letos v září jsem zase buldozery u Soliska..
jardaodpovědět 
  Re: Nechápu09:57:19 14.11.2013
Poslali tam buldozery, mysleli, že je to známka parku. Postavili sjezdovky, mysleli, že je to známka parku. Ale holky řikaly, že park je jinde. Ale holky řikaly, to snad neni možný. (Nebo je to známka punku??)
odpovědět 

 Hurikán08:23:30 12.11.2013
Hoši, vím že budu za hnidopicha a ani to nesouvisí vyloženě s tématem článku, ale popisek u druhé fotky ... kdyby tam byla sebevětší spoušť, tak to nemůže být následek hurikánu! Hurikán/Tajfun a jiný jsou všechno místní názvy jednoho a stejného meteorologického úkazu a to tropické cyklony, která jak už z názvu vyplývá, vzniká jen a pouze v tropických oblastech a to výlučně nad mořskou (přesněji teda oceánskou no) hladinou s níž je podmíněna existence této bouře. Ani jedno z toho co je potřeba v Tatrách ani nikde dost blízko není. Pokud se dobře pamatuju, tak pravděpodobně zamýšlená bouře v Tatrách byla v roce 2008 a její síla byla klasifikována jako orkán.
Martinodpovědět 
 vichrica 19.11.200410:29:51 12.11.2013
Tu su aj rychlosti
http://www.lesytanap.sk/ 08-archiv/ clanky/kalamita.php
samozrejme, vsetky udaje o spracovani kalamity, vysadbe lesa etc. by beriem s rezervou.
PKodpovědět 
 Re: Hurikán11:37:21 12.11.2013
Pravda... opravuju, doplňuju technické parametry vichřice.
 Tomáš F.odpovědět 

 Hřebenovka Západních Tater10:32:35 12.11.2013
ehm,  na foto je  evidentne zimny variant, pocas sezonnej uzavery.
PKodpovědět 
 Re: Hřebenovka Západních Tater11:31:31 12.11.2013
No a čo, pre organizovaného horolezca je hrebeňovka ZT legálna aj v zime, pretože je to horolezecká túra so stupňom obtiažnosti II /dvojkové miesto je Ostrý Roháč/. Ale musí sa vyhnúť Sivému vrchu, lebo vo všetkých NPR Záp. Tatier je horolezectvo zakázané. Väčší problém je nutnosť zostupovať do ubytovacích zariadení.
shatterhandodpovědět 
  Re: Hřebenovka Západních Tater12:28:52 12.11.2013
hej, bud vlict vstko so sebou, alebo zostupy cez lavinovy teren
PKodpovědět 
   Re: Hřebenovka Západních Tater13:42:30 12.11.2013
Má řadu problémů (a s tou legalitou byť organizovaných horolezců je to poněkud pofidérní - protože už z hlediska bezpečí je prakticky nezbytné zůstávat nahoře, a tedy nelegálně plánovaně bivakovat; za den ji lze stihnout na skialpech, nikoli pěšky). Proto jsem ji také od nějakých ranných devedasátých let nešel. Byť ji považuju za jednu z těch hezčích zimních túr, a měl jsem ji rád. Ale podobné terény (a bez těch omezení) mám v Alpách blíž. Fotka pochází z konce osmedesátých, nebo úplného počátku devadesátých let minulého století, a jde o sken z pozitivu (proto také snížená kvalita - což v tomto rozlišení prakticky není naštěstí znát).
 Tomáš F.odpovědět 

 ...16:02:40 13.11.2013
Veď je treba riadně zarábaď na turistoch! čo je na tom zlé??? peňazí je treba...
jan drda odpovědět 
 Re: ...23:10:28 13.11.2013
jasnee, nech ta financna skupina vlastni vsetko
petoodpovědět 

 Foto dne:

Jonáš
 Databáze cest:
Všechny cesty (179554)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Flake Is Fake 6c Vrbovsko
Lora II 6c Vrbovsko
Fits My Style 6b+ Vrbovsko
Hugo 6b Vrbovsko
Mäusezähnchen VIIIa Schmilka
Nově komentované:
Noi Altri! E Voi Altri? 7b+ Limski Kanal
Nespavost Low 8A Töpfer
S-Kante VIIb Pfaffenstein
S-Kante VIIb Pfaffenstein
Buf! 7a Alaro

 Nově v diskusi:
Re: letadlo matroš | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
Re: Ss | Re: Hustý! | Re: Hustý! | RIP | RIP | Re: Ani | Ss | Ani | Re: masakr | Re: To není vše |

 Kde to vře:
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (128)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (91)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (40)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (11)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (8)
Rozhovor s Lynn Hill i s lezením na její domácí bouldrovce (3)

 Nově v inzerci:
Pátek sobota | stěna Jirkov | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W | Prodám lezečky | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 374 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 323 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 293 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 294 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 272 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.