Německý horolezecký časopis Klettern testoval nový sedací úvazek Twist Tech značky Ocún. Mezi hlavní zmiňované klady patřila celková nastavitelnost úvazku, velmi kvalitní polstrování, které činí úvazek komfortním.
Na pulty knihkupectví se nyní dostává další metodická publikace navazující na knihu Horolezecká abeceda (1. vydání 2007 + dotisk), 2. svazek stejnojmenné edice.
Masopustní kiláček, aneb soutěž nejen o lano Beal na Klajdě
V polovině ledna si horský vůdce Janek Bednařík odskočil z hor na lezeckou stěnu KLAJDA v Brně, aby vylezl kilometr na jeden zátah, a aby hned vzápětí vylezl další vertikální kilometr na ledové stěně ADREX ve Víru.
22.3. 2010 se stala další lavinová událost. Nyní to bylo na Velké Fatře. Po dohodě s Jánom Peťom /horský vůdce UIAGM,hlavny lavinovy preventista, Sterdisko lavinove prevence HS Jasna/, vkládám zprávu o lavině i na lezce. Lavina se uvolnila v místech kde by ji asi leckdo z nás nečekal... Fotky dodá admin později. Převzato z www.laviny.sk
Petr Resch přelezl své druhé 8B+. Jde o Rosti Štefánka boulder „S Trny V Kůži Hledám Krásu Růží“ v oblasti Mlýnský vrch. Více o tomto přelezu se dočtete v připravovaném rozhovoru. Deníček Petra Resche.
Čas kvapí a sluší se kromě pozvánky závody také vyhodnotit. V sobotu dorazilo mrtě lezců a v neděli hromada dětí násobených navíc rodiči. I když partička z Lokálu namlsala ve stejný termín spoustu lezců do Prahy, někteří přeci jen (bohužel) zachovali přízeň. Zkrátka lezecká sezóna je v plném proudu a bude hůř - každý víkend moc akcí na výběr.
Ikerovi Pou děštivá španělská zima na bouldrovce prospěla. Po Demencia Senil 9a+ vylezl v Margalef cestu Victimas Perez' 9a. Stejně jako u Demencia Senil 9a+ se jedná o první opakování.
Název článku vám napoví, o čem to asi bude, jelikož asi každý něco podobného slyšel nebo si i myslel. Nechci tím samozřejmě nikoho urážet či snižovat jaho kvality. Pouze bych rád upozornil na některé situace, které se mohou pro lidi neznalé lezectví zdát úsměvné, ale při kterých trnou okolní lezci hrůzou, kdy se co stane.
Spousta lidí nepřikládá bezpečnosti mnoho váhy, jelikož lezení na umělce je přeci rychle se rozvíjející sport a spousta vašich známých „leze“ . V poslední době se ale setkávám na umělé stěně s několika případy do týdne, mnohdy i dne, kdy by se při lezení mohlo stát několik vážných úrazů. Asi se právě teď zamyslelo i pár zkušených lezců nad svými vědomými lehce riskantními kousky. Pro vás je ale lezení a jištění samozřejmost a pár pádů jste už taky chytili. Jen nepřeceňujte kamarády, kteří lezci nejsou a vy považujete za samozřejmost, že umí jistit,……když vy to děláte celý život.
Cílová skupina, kterou zmiňuji jsou většinou lidé, kteří tráví lezením volný čas a s přáteli se rádi pobaví na stěně. Pakliže jste byli párkrát na stěně a někdo vás jistil a jen tak mimochodem „ukázal“ jak se jistí, vezmete s sebou kamaráda, protože nebylo s kým zrovna jít. No a jelikož to nic není a vy jste to zvládli taky, tak proč by to kamarád nedal....
Ale ejhle, vytáhnete cestu, naneštěstí si nesednete do první expresky...ale je to děsná prča....vylezete nahoru, cvaknete řetěz. Ale bohužel může nastat několik situací:
1.Jistič zcela nepochopil systém jak se jistí . Prvolezec si sedá a lano lehce brzděné osmou jede jako drak a lezec se s tu chvíli stává letcem, protože lano pálí „jističe“ do ruky a neudrží ho.
2.Lezec se plně nedomluvil s jističem na signálech jako jistím, povol, dober,jdu atd. .Takže se pak stává, že při zakládání jištění se lezec vyčerpá tím, že se snaží přeprat jističe, kterej mu bere lano. Když ne, tak nahoře zakřičí dober. Borec dole mu povolí dva metry lana, páč furt dobírá…(vlastně ještě neví rozdíl mezi dober a povol).A lezec se opět stává na krátkou chvíli letcem. Pokud to skončí jen spálenou rukou jističe, ještě dobře…
3. Lezec si s sebou vezme dívenku(nebo malého kamaráda) o 25 kilo lehčí, perfektně ji naučí jistit, ale opomene faktor leknutí. Slečna je totiž při spouštění a odražení lezce od stěny nadnášena a lekne se, že pojede nahoru ála paternoster,tak lano raději téměř pouští. No a nové slabé lano v kombinaci s novým kbelíkem jede jako „namydlenej blesk“, slečnu pálí ruce a letec končí k jejímu velkému údivu na patách a následně na zádech.
4.Při zakládání jištění si lezec bere neustále lano od jističe!!!! Je „jištěn“ celou dobu výstupu v první expresce a už je téměř u řetězu a pokud ho na to neupozorní jistič nebo někdo jiný, sedá si do lana a…… to už znáte.
5. Zdánlivě nejlepší varianta, kdy zkušenější jistič nechá cvakat kamaráda, který to zjevně nezvládá a spadne od druhé necvaklé expresky s nabraným lanem dolů a natluče si. Horší je když ten „zkušenější“ stojí 3 metry od stěny přímo v dráze pádu stoupajícího (letícího) , letec padá do lana, otáčí se a naráží hlavou do stěny či země…(podle toho jak se lekne jistič)
Proto Vám radím, když jdete na stěnu, vezměte si s sebou ještě zkušenějšího lezce(jističe) nebo si s kamarádem zaplaťte nějaký základní kurz jištění a zakládání jištění, kde se všechno naučíte pod vedením profíka. Popřípadě pokud si nejste jisti schopnostmi parťáka se kterým jdete lízt prvně, někoho si přizvěte k ruce nebo jděte ve třech, třetí může držet jistící lano za jističem a kontrolovat správnost vašeho konání. Lepší je ze sebe udělat blbce než z kamaráda letce. A následně nedejbože mrzáka. Pád z jakékoli výšky je nebezpečný a na stěnu se nechodíme zranit, ale odpočinout, zasportovat si a pobavit se.
A pro všechny :
Ať jste jakkoli zdatní lezci a máte za sebou horu zkušeností, kontrolujte si vždycky vzájemně s jističem navázání a založení jištění a plně se na všechno soustřeďte. A pokud uvidíte na jakékoli stěně někoho dělat něco špatně nebo nebezpečně, upozorněte ho(ji) na to. Nic vám to neudělá a jemu to možná zachrání zdraví.
P.S.: Případy popsané v článku nejsou zřejmě všechny, které se mohou stát, ale skutečně se staly a ne všechny měly dobrý konec………