V přehledu asi není všechno možné vybavení, ale je tam to, co jsme dosud potřebovali a co používáme.
Info o dětech, pro které bylo vybavení pořizováno: věk 6 - 8 let, výška okolo 119 - 129 cm.
Sedáky
Pro děti do cca 135 cm by měl být samozřejmostí sedák celotělový. Nebo ho alespoň doporučuji. I když třeba na stěny není vyloženě nutný, děti se v něm cítí lépe a lépe polezou, protože pády i visy jsou pohodlnější a bezpečnější. Nabídka na trhu zahrnuje několik typů, když jsem sedáky kupoval, děti si jich zkoušely více, ale největší komfort a pohodlí vedly k výběru celotělových sedáků
Ocún Mojo. Sedáky poskytují dostatek možnosti seřízení a nastavení ve všech směrech, jsou pohodlné a po dvou letech pravidelného lezení mohu odpovědně napsat, že i hrozně moc vydrží. Sedáky jsme měli na stěny, do skal, na závody, na blbnutí, prostě na vše. A odložit jsme je museli až proto, že z nich oba vyrostli. Jediná viditelná známka intenzivního používání po skoro třech letech je roztřepený
barevný oplet (tedy ne nosná část) na navazovacím oku, ale to byla jen drobná kosmetická vada, jinak byly tyto celotělové sedáky perfektní.
Ocún Mojo
Na podzim děti z celotělových sedáků vyrostly, takže jsme přešli na sedáky normální. Opět jsme si vyzkoušeli několik typů a výběr rozhodně nebyl jednoduchý. Díky krámku na stěně SmíchOff, kde měli široký sortiment a nechali nás toho vyzkoušet více, však výběr dopadl dobře. Bára má v pase 52 - 53 centimetrů a ne všechny sedáky, které jsme zkoušeli, šly v pase přiměřeně dotáhnout. Volba tedy nakonec padla na dětské sedáky
Ocún Twister Kid. Ten jediný nám umožnil nastavení tak, že jsou děti spokojené. Na stěny a jednoduché skály v pohodě, do jara ovšem chci pro děti na větší skály ještě sehnat prsní úvazky.
Já jsem zkusil sedáků také několik, vybral jsem si
Ocůn Twist, a jsem s ním stále naprosto spokojen, dlouhé hodiny při jištění jsou v pohodě, i na lezení je dostatečně pohodlný. Sedák byl levný a kvalitní, neměnil bych.
Ocún Twister
Lezečky
Výběr lezeček pro děti byl pro nás trochu složitější. Na kroužku to bylo v pohodě, byl na výběr jen jeden typ v různých velikostech a lezly se jen lehké věci, nebylo co řešit. Děti si vždy vybraly něco pohodlného a bylo to. Když ale začaly děti lézt trochu více, ukázal se výběr lezeček jako ne úplně jednoduchý. Každé dítě má svůj lezecký styl, používá nohy jinak, lezečky je ideální vyzkoušet nejen co do velikosti, ale hlavně to chce nechat děti lezečky vyzkoušet na stěně v nějakém těžším úseku.
Velký dík za pomoc s výběrem lezeček opět patří obchodu na stěně SmíchOff, kde nám toto vyzkoušení po domluvě umožnili. Náš nákup totiž probíhal velmi chaoticky.
Lezečky Rock Pillars Strike LU
Jáchym si vyzkoušel a koupil lezečky, ale na stěně to byla hrůza. Šli jsme zpět do obchodu a poprosili, zda by nebyly ještě lezečky jiné. Zkusili jsme asi ještě dvě nebo tři další značky a typy. Jáchym si pak lezečky vybral podle toho, co mu opravdu dobře sedělo na stěně a v čem se mu dobře lezlo a od té doby se toho drží. Bára to měla podobně, jen nás tenkrát ještě nenapadlo lezečky hned vyměnit, takže si je ponechala a asi tři měsíce protrpěla, protože oproti Jáchymovi řadu věcí nepřelezla z důvodů na struktuře klouzajících nohou. Dnes oba lezou v lezečkách
Rock Pillars Strike LU. Boty jsou jim pohodlné a sedí velmi dobře na skále i na stěně, při kupování lezeček automaticky objednáváme rovnou tyto.
Lano
V kurzech jsem se setkával především s erárními lany, značky neznám. Naše první vlastní lano byl
Beal Booster III 9.7. Lano jsem vybíral podle technických informací, hledal jsem to nejgumovější. Oba měli něco okolo 20 kg, lano pro děti je potřeba tenké, lehké a hodně gumové. Tenké proto, aby co nejvíce klouzalo v jistítku a preskách. Pokud lezou takto lehké děti na prvním nějakou komplikovanější cestu, kde je lano přes hranu nebo není úplně rovně, bylo občas tření tak velké, že nešly spustit. A také se ne úplně dobře dává prokluz při pádu v převisu, protože tam, kde dospělý v pohodě projede jistítkem, lehké děti ne.
A hodně gumové proto, aby pády byly co nejměkčí i při jejich muší váze. Někteří lidé říkají, že to nemůžeme poznat, že se vlastnosti lana projevují až při velkém zatížení, ale přesto si myslím, že pády byly pro děti příjemnější, než když padly do lana jiného. Když jsme lezli s někým, kdo měl své lano a používali jsme jeho, byl rozdíl při větším množství nataženého lana při odsednutí neb pádu znatelný.
Na stěnu jsme tedy měli
Beal Booster III 9.7 v délce 30 metrů, na většinu stěn a naše lezení to bohatě stačilo. Když se po dvou letech lano zhoršilo, koupil jsem
Beal WallMaster, které má být určeno přímo na stěny. S lanem je absolutní spokojenost, neměnil bych. Díky obrovské výdrži a dobré ovladatelnosti lana ho mohu jen doporučit. Ani po roce častého pravidelného lezení nejeví žádné známky opotřebení.
BOOSTER-classic
Na skály jsme zůstali u osvědčených lan Beal. Opět to byl Beal Booster III 9.7, ale tentokrát v délce 60 metrů. Když jsme jeli na vícedélky, ještě jedno lano jsme přikoupili, takže ty šedesátky máme dvě. Jedna teď leží připravená doma na skály, druhou bereme i na stěny. Na řadě stěn totiž už třicítka nestačí. Na BigWall, některé cesty na Smíchově, v Jablonci nebo na komínech na FreeSolo na Chodově to chce lana delší, alespoň 45 -50 metrů. Lana mají každé jinou barvu, pokud je někdy máte rozmotané pohromadě, lépe se rozlišují.
Další lano bude opět Beal, ale vzhledem ke vzrůstající zálibě dětí v dlouhých cestách to už asi bude alespoň 80 -100 m. Lana máme s nějakou tou povrchovou úpravou a značené středy, které pomáhají v orientaci při práci s lanem.
Jištění
Děti jsem začal jistit kyblíkem
ATC Guide. Naprostá spokojenost. Se starším lanem mne tímto kyblíkem jistil i Jáchym. Po zakoupení nového lana to ale jezdilo jak blesk, takže jsem dětem pořídil ještě jistítko
Click-Up. Při jištění dětí ho moc nepoužívám, maximálně v kolmicích. V převisech vůbec, dát větší prokluz sice jde, ale ATC mi přijde jednodušší i bezpečnější. Pokud ale vaše děti polezou cesty v rajbasech nebo kolmicích nebo lezou spíše na druhém, je Click-Up vyhovující.
ATC-Guide
Pokud náhodou lezu já nebo někoho jiného jistí Jáchym, má Click-Up. Už s ním chytil i celkem velké pády o dost těžších dospělých a zatím ok. Přemýšlel jsem i o
GriGri, ale páčka a relativně složité ovládání (oproti Click-Up) mne od GriGri odradilo.
Párkrát jsme se s GriGri i setkali v reálu, jen nás to utvrdilo v tom, že Click-Up byla volba správná. Je mnohem lehčí, jednodušší a podle mne v rukou dětí i bezpečnější.
Ještě máme
MAMMUT Vader Alpine, ale to je jen náhodně koupená záloha. Výhradně používám především ATC, občas Click-Up. Záložního Mammuta beru jen na skály, kde nikdy nevím, co děti ztratí, nebo co jim kde spadne, takže je potřeba mít důležité věci vícekrát.
CT Click-Up
Další vybavení
Pokud někdo bude pořizovat nové vybavení, určitě doporučuji karabiny s blokací, která zabraňuje přetáčení karabiny. Například je to
HMS Concept SGL. Dříve jsme používali karabiny
Black Diamond Gridlock, ale použití je oproti Concept SGL komplikovanější, takže leží nevyužité doma. Možná, že zábrana bude někomu připadat zbytečná, ale jak jsem si na ní zvykl, je jištění normální HMS karabinou velmi nepříjemné, pořád se různě plandá a točí. Už jedině karabiny se zábranou (a spíše ne Gridlock). Pro děti doporučuji bezpečnostní závěry karabin pouze šroubovací (tedy ne různé bezpečnostní systémy jako Twistlock, Keylock...), jejichž ovládání je pro malé dětské ruce nejjednodušší.
HMS Concept SGL
Z dalších věcí na skály je potřeba pár normálních karabin a expresky. Expresky jsou asi jedno, doporučuji vybrat ty nejlehčí a pokud možno na jedné straně drátěné a na druhé plné. Nebo konce na lano a skálu rozlišené třeba barevně. Dětem to pak usnadňuje rychlou orientaci který konec patří na skálu a který je na lano, a třeba nacvakání presek na sedák je také rychlejší.
Black Diamond Gridlock
Na vícedélkách se nám ještě hodily nějaké ty smyčky, ale to je asi tak vše. Na normální jednodélkové lezení s sebou máme v tašce sešité smyčky 60 – 180 cm, asi 5 metrů smyce nesešité, ale nic z toho jsme ještě nepotřebovali, snad jedině když se Jáchym při jištění potřebuje k něčemu přivázat.
Plná/drátěná expreska
Odsedky
Odsedky – já používám
Beal Dynadoubleclip 40-75cm, děti mají odsedky sestavené na míru ze smyčky a karabiny
Mammut Element Screw Gate Poli (je malá), která je fixovaná gumičkou proti přetáčení.
Beal Dynadoubleclip 40-75cm
Shrnutí:
Sedáky – Ocún Mojo, Ocún Twister Kid, Ocún Twist Tech
Lezečky – Rock Pillars Strike LU
Lana – 1x Beal Booster III 9.7 30 m, 2x Beal Booster III 9.7 60 m, Beal WallMaster 35m
Jištění – ATC Guide, CT Click-Up, MAMMUT Vader Alpine
Karabiny - na jištění a do odsedek 3x HMS Concept SGL, na ostatní směs různých menších či větších karabin. Všechny šroubovací. Do odsedek je ještě možné použít nějakou malou karabinu a fixovat ji gumičkou.
Expresky – 12ks, nahoře plná, na lano drátěná
Smyčky – různé široké i úzké různě barevné smyčky od Ocúnu.
Přilby – Jáchym má Petzl Elios 1, Bára má Petzl Elia. Nastavení v pohodě a ani po celodenním nošení si nestěžují. Já používám také Petzl Elios 1.
Odsedky - Beal Dynadoubleclip 40-75cm, pro děti udělané ze smyček a karabin
Pytlíky na mágo – jakékoliv, ideálně s možností zavření
A v čem to vše nosíme? Máme velký taškobatoh
Cargon 90 od Mammutu. Vejde se tam lano 60 m a komplet výbava včetně přileb. Dobře se nosí jak v ruce, tak na zádech.
Mammut Cargon 90
Kde nakupujeme?
Všude možně. Postupně nám však zůstalo jen několik osvědčených míst s osobním odběrem a možností vyzkoušení. První základní vybavení jsme kupovali přes
eshop VodaHory. Ceny slušné, nabídka široká a ještě nám ochotně po skype poradili vhodné a potřebné věci.
ATC Guide a BD karabiny jsme kupovali ještě normálně v
Hudy Sportu, další vybavení se nám pak už rozdělilo.
Karabiny Mammut Element Screw Gate Poli, jistítko Mammut a různé drobné vybavení se nám vyplatilo nakupovat v krámku
Mammut u vstupu na holešovickou stěnu. Jednou nebo dvakrát do roka tam mívají dost velké slevy (30 % a více), takže když náhodou nějaká ta sleva byla, nakoupili jsme do zálohy i to, co jsme nepotřebovali. Třeba to jistítko Mammut. Ale koupili jsme tam i ten taškobatoh Cargon, to se díky slevám už dost vyplatilo.
Lezečky, lana a další vybavení kupujeme v
shopu lezecké stěny SmíchOff. Kluci jsou ochotní, seženou, co se dá, ceny mají zajímavé a třeba v prosinci měli i zajímavé slevy. Takže smyčky, lana a lezečky hlavně tam. A co je úžasná výhoda, při nákupu vybavení člověka nechají po domluvě zboží i vyzkoušet. Samozřejmě nemůžete třeba v lezečkách lézt půl dne, ale i těch pár kroků, co vás v tom nechají na stěně udělat, může dost pomoci. To samé třeba sedák. Vyzkoušet v klasickém obchodě je něco úplně jiného, než když si můžete sedák natáhnout a zkusit si do něj sednout na laně nebo spadnout.
Click-Up a karabiny Concept SGL jsem sháněl dost narychlo a velmi mi pomohl místní
eshop Lezce. Standa, který má eshop na starost, reaguje velmi rychle a zboží jsme měli do druhého dne. Stejně tak nakupuji zde na
Lezci literaturu a průvodce. Když jsem potřeboval ze zahraničí sehnat konkrétní knihu o lezeckém tréninku, měl ji Standa snad do týdne.
A úplně super je na Lezci i výběr průvodců, protože teď, když mají hned kousek od metra Vysočanská krámek a výdejní místo, je možné sem zajít a všechny průvodce si prohlédnout, prolistovat a vybrat osobně. Naposledy jsem tu kupoval právě průvodce Frankenjura Band 1 a Frankenjura Band 2. Průvodců na Juru bylo v nabídce více, ale právě při prolistování a detailním prohlédnutí zjistíte, který vám bude vyhovovat a kde toho najdete nejvíce. Literaturu tedy jedině zde, bez možnosti si průvodce prohlédnout bych ho nekupoval.
Pokud by někdo měl nějaké dotazy, klidně napište na email níže, případně neváhejte nás kdykoliv oslovit na některé ze stěn, pod kterými se s řadou z vás často potkáváme.
Úvodní „ilustrační“ fotografie: autor článku; Obrázky v textu: archiv Lezec-Shop