Testovali jsme s přáteli REVO celkem masivně a to jak na tlustých lanech v indoor prostředí, tak na moderních tenčích sportovních lanech na místních skalách. Na cestách od 12 až do 35 metrů, sdělovali si dojmy a psali poznámky. Na testování byl omezený čas a tak některé postřehy budou možná ještě doplněny.
REVO na reklamním obrázku (hi res)
foto by © Wild Country
Tak začínáme klasickým “unboxingem”. Revo je luxusně zabalené v krabičce spolu s malým pytlíkem a asi s nejdůležitější součástí dodávky, kromě samotného jistítka, návodem. Ano ten je třeba si řádně přečíst, je přehledný a pochopíte z něj velmi rychle hlavní funkce.
Elegantní zabalení jistítka v krabici s pytlíkem a návodem
foto by © JirkaS
Detailně si REVO prohlížím, základem je silně asymetrická kladka s vruby po obou stranách, pak jakési symetrická vahadla (ano obě jsou pohyblivá, s trochou síly je překlapnete směrem nahoru a zpět) vše je velmi precizně provedené a zasazené do dvou kovových (dural) bočnic. Ale bez založeného lana nemá cenu se snažit mechanismus pochopit, je to již velmi sofistikovaná mechanika. A tak jistítko spíš jen po těžkávám a v duchu si ho zařazují váhově něco mezi Grigri a Eddy. Ve skutečnosti má přesně 245 g.
REVO na výšku
foto by © JirkaS
REVO vyfocené z boku
foto by © JirkaS
Dobrá jdeme na to
Způsob zakládání lana do jistítka je evidentní. Hned jak odjistíte malou černou západku segmenty se proti sobě částečně otočí a vznikne prostor pro založení lana. Poté segmenty se zacvaknutím otočíte do původní polohy a do oka ve spodní části zacvaknete svoji zámkovku a tu pak k jistícímu oku úvazu. Prosté.
Je samozřejmé, že pokud je REVO zacvaknuté na karabinu, nelze jej otevřít a tudíž nemůže nějak vyskočit lano.
REVO v otevřené poloze
foto by © JirkaS
Ukázka z návodné instruktáže. (hi res)
foto by © JirkaS
Fajn lano je v jistítku a to je cvaknuté k úvazu
První věc, kterou si hned uvědomíte je, jak snadno se s REVO pracuje, jak lehce se dá s ním podávat, líp než s jakýmkoliv jiným jistítkem, které mi kdy přišlo do ruky. Prvolezec může běžet po skále jak chce vždy mu stačíte podávat. Snadné podávání má totiž vliv střední, lehce se otáčející kladka, kterou lano obepíná. A tak jen plynule podáváte lano a pracujete s ním stejně jako s jakýmkoliv jiným lanem v “kyblíku”. Plynulé je normální podávání, není problém i zrychlené podání lana například při zacvákávání se lezoucího a stejně lehce se lano posouvá opačným směrem, když potřebujete náhle dobrat.
REVO je určeno pro lana
od 8,5 do 11 mm. REVO fungovalo pěkně s novým i se starým chlupatým lanem o průměru 11 mm.
Funkce jistítka je
nezávislá na orientaci zakládání lana, čímž je eliminována jedna z častějších příčin nehod při špatném založení lana do jistítka. A také nezáleží na to jestli jste pravák nebo levák která je vaše podávací a jisticí ruka. Zařízení je intuitivní.
REVO v terénu- založené lano připravené ke startu
foto by © JirkaS
Nyní se zaměříme na tento blokovací mechanismus. K testování jsem si vzal REVO na vysokou outdoorovku a zkoušel různé typy prokluzů při chytání pádů a různých variant spouštení.
Pohled do útrob jistítka - z mechanismu je patrné, že nezávisle na situaci, každý rychlý posuv lana jistítkem způsobí, že se otáčející kladka aktivuje a projíždějící lano zastaví. Vahadla pak fungují jako inovativní uzamykací mechanismus, který odstraňuje nutnost mít nějakou rukojeť na odjištění jistítka při spouštění lezce. (hi res)
foto by © Wild Country
REVO ovládáme základní jistící technikou, jakou každý zná z používání kyblíku a díky tomu většina nepotřebuje měnit nijak razantně návyky při přechodu z jiných jistítek na REVO a nebo když jistítka třeba střídáte. Lano podáváme naprosto intuitivně a dobíráme jakbysmet.
Když jistič bude chtít jistítko zaseknout, například při odpočinku lezce v cestě, může jej držet manuálně jako u kyblíku, nebo stačí nechat prověšené lano a při zatížení lezce se automaticky REVO zasekne během pár centimetrů podobně jako při pádu. Z mého pohledu se jedná o jediný grif, ve kterém má výhodu například gri-gri. Jediná výtka, která se mi formovala v hlavě, že jsem stále nemohl přijít na to jak efektivně blokovat lano když lezec potřebuje zastavit a někde podržet. Až jsem přišel v návodu na tento fígl.
Podržení “zablokování” ohnutého lana je celkem pohodlné
foto by © JirkaS
Zpočátku jsem měl k jistítku určitou nedůvěru, v závěru bylo až strašidelné zkoušet úplně automatické zachycení pádu (hlavně pro jištěného), ale jako pojistku jsem měl udělaný uzel na laně a nakonec jsem ho samozřejmě nepotřeboval.
Revo bezchybně blokovalo každý typ pádu, hned jak lano proklouzávalo nadlimitní rychlostí (~4 m/s), zachytilo lezce okamžitě.
Šlo s nímpohodlně chytat pád i s mírným prokluzem a to tak, že ve chvíli pádu zatížení lana nebyl konec, který se drží brzdící rukou příliš volný, ale byla vyvíjena hned určitá brzdná síla, to byl pak pád chycen po několika decimetrech. Prokluz lana v jistítku při tomto způsobu byl pokaždé trošku jiný, strašně záleží, jak velkou brzdnou sílu vytvoříte právě brzdící rukou. V případě dostatečné síly vyvinuté na brzdící konec, chytíte pád, aniž by se aktivovalo zablokování lana kladkou. Je to zajímavý systém, který z vás ve skutečnosti dělá mnohem aktivnějšího jističe s automatickou pojistkou v záloze.
Docela se celý mechanismus obtížně popisuje, ale je velmi zřejmý z mnoha instruktážních videí, na kterých je vidět práce kladky a vyskakujících vahadel.
Třeba tady
Product Review: Wild Country Revo nebo tady
Revo Introductory Video
Jakmile je zablokováno, jde kdykoli velim snadno jistítko odblokovat a to tak, že zatáhnete za lano a vahadlo / čelist se odemkne.
Prolétl jsem na webu i nějaké recenze a diskuze týkající se REVA. Například od partnerů (kluk a holka) a nebo od lezců rodičů, kteří je považují REVO za jediné jistítko, které dovoluje se nechat se jistit od svých ratolestí, které nejsou zatím tak zkušené. A to hlavně tím, jak REVO dovoluje intuitivně podávat, bez rizika, že vás s ním i nezkušený jistič nenechá padnout na podlahu. Chválí si je i někteří školitelé na umělých stěnách, kteří mají v REVU jistotu, že jednak pomáhá jejich frekventantům vštěpovat si správné jistící návyky, jako při jištění s kyblíkem a navíc s přidaným bonusem automatického zablokování v případě nějakého blackoutu. Nabyl jsem dojmu, že se jedná vesměs velmi pozitivní ohlasy bez nějakých negativních zkušeností, a že se REVO postupně etabluje jako velmi užitečné a revoluční jistítko.
Na závěr si dovolím trochu osobnější pohled, jako lezec, který dlouhá léta využívá Gri-Gri (v horách Reverso) není pro mě REVO příliš alternativa. Gri-Gri je lehčí je také dobře odzkoušené a trochu levnější a hlavně dokáže ihned blokovat, kdy si člověk zamane. Přesto se nebojím REVO komukoliv, kdo nemá letité zkušenosti s pohotovým chytáním všelijakých pádů, doporučit.
Údaje výrobce - hlavní vlastnosti:
Má blokovací mechanismus zcela odolný proti panice při spuštění. (při přesáhnutí rychlosti spouštění > než asi 4 m/s se automaticky zablokuje)
Je obousměrné, funkce blokování funguje bez ohledu na orientaci lana. (ideál pro praváky a leváky)
Má intuitivní metodu spouštění, která nevyžaduje žádné změny v běžné technice spouštění.
Nepotřebuje specifickou karabinu.
Chytrá kombinace těchto vlastností činí REVO skutečně nejbezpečnějším jistícím zařízením na trhu.
Stránky výrobce:
Video v angličtině
Wild Country - REVO
Recenze v češtině na stránkách Rock Pointu
Test jistítka Wild Country REVO
Recenze v angličtině na stránkách Climbing.com od Matta Sameta.
Review: Wild Country REVO Belay device