LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11056
3.Volf 10962
Hory:
1.Groš 7777
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142238 cest
Nové přelezy:
Umění Boje 7C
Transkripc 8A
Dilema 9-
Velkej Muh 7C
Afterpárty 7C
Yorgos 7b
Afterpárty 7C
Bod Zlomu Xc
Top Gun 10-
Pedrův Smr 10-

Stěny
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8

Prodejny
HUDYsport - Havířov
Green sport - Brno
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jak jsem brodil osmitisícovku II

smallAhoj Krajani,
Navazuji na článek, který jsem posílal ze základního tábora Broad Peaku.


  Nyní již mohu definitivně konstatovat, že pouze 17. 7. byl onen vrcholový den D. Nikdo po nás na vrchol již nevystoupil a snad jen Alláh ví, kolik let zase bude trvat, než-li se to někomu podaří. O to více si onoho výstupu cením a děkuji hoře, že se nade mnou smilovala a pustila mě k sobě.

  Takže tedy po úspěšném výstupu onoho červencového dne na osmitisícový vrchol Broad Peak (Rock Summit) jsem se 21. 7. přesunul do základního tábora osmitisícovky K2.



  Nálada zde nevládne příliš veselá. Lidé čekají již 14 dní na zlepšení počasí, které však nepřichází. Je zima a stále sněží. Během dvou dnů po mém příchodu do základního tábora nasněží 60 cm nového sněhu a už se zase brodím. Smrt bulharského horolezce Petra, který zemřel patrně na vyčerpání v druhém výškovém táboře nám na náladě nepřidá a tak se rutina spánku a jídla opakuje až do 24. 7., kdy všichni aklimatizovaní horolezci vyráží směrem k vrcholu. Na Česenův pilíř se vydává devět lidí. Na Abruzziho hřeben okolo dvaceti horolezců, včetně mě (zamýšlel jsem Česenův pilíř, však výškové tábory jsou obsazeny a místo pro nový stan již není). Zbývá tedy cesta Abruzziho.

  Cesta ze základního tábora se vine přes ledovec, který se po jedné hodině cesty mění v chaoticky vyhlížející ledopád plný ledových trhlin a ledových bloků, které se každou chvíli mohou zřítit. Připadám si jako mravenec co se snaží „crossnout“ (přejít) Václavák, snad mě žádný z těch obrovských bloků nezašlápne. Vyšel jsem mezi prvními, takže se zbytek cesty po ledopádu do předsunutého základního tábora (ABC) ve výšce asi 5 200 m n. m. střídáme v oblíbeném brodění asi půl metru sněhu.

  Jelikož jsem si pro K2 vybral alpský styl výstupu, tak můj baťůžek váží 27 kg. Po dvou a půl hodinách dorážíme do ABC a můj baťůžek již není baťůžkem, ale prasetem - krávou tlustou a mnoha jinými nehezkými mnou obdařenými pojmenováními.

  Z ABC do prvního výškového tábora C1 začíná opravdové peklo. Jindy, zcela jistě jednoduchá a rychlá cesta, je zasněžená natolik, že se propadáme po pás. Po tomto zjištění to okamžitě otáčí osm horolezců a zbývá nás dvanáct. Pouze osm se nás však podílí na brodění. Místy se propadám až po břicho a proklínám to prase co nesu. Je to strašné trápení, jež nás všechny stojí hodně moc sil. Navíc si všichni, ač potají, uvědomujeme, že svah je dozajista lavinózní a že se musíme co nejdříve dostat do C1, odkud následná cesta vede již více po skalách.  Ale prostě to nejde, drápeme se sypkým sněhem tempem šneka, a občas nás také přejede utržená převěj či svah kuloáru a pak zaléháme do vybroděného tunelu a necháme jej přes nás přejet. Někdy to zabolí, protože tam jsou kusy ledu, ale což, to se prostě nedá nic dělat ... Do C1 dorážíme místo obvyklých čtyř, za sedm hodin.

  V prvním výškovém táboře z pěti stanů zůstali nepoškozeny pouze dva. Ostatní jsou buď protržené, či mají popraskané tyčky. Bičuje nás tam silný vítr a tak si vyhrabávám asi metr hlubokou díru, kam sebou plácnu. Na sebe ze shora dám to těžké prase a už se láduji dvěma vejci a kouskem masa z jaka. K tomu energetický gel s hroznovým cukrem a je po starostech. S pocitem blaha v břiše se tam válím zahrabaný ve sněhu, když v tom vyrážejí první dále kupředu k C2. S nevolí se vyhrabu, nandám prase a pokračuji dál. Zjišťuji, že další tři odpadli a zbývá nás devět. Zpočátku pokračuje trápení broděním, ale cesta postupně více a více přechází ve skalnatý terén, na němž je sníh povětšinou odvátý a je tam nanejvýše led. Jedná se o lehké lezení skály či mixu 3 až 4 stupně. Však výška nad 6 000 metrů, těžký batoh, únava z brodění a zejména nesmírně silný vítr, dává tomuto polezeníčku charakter hlášky oslíka ze Shreka: „ A už tam budeme? A teď? Teď?“. Cesta je absolutně nekonečná a hlavně začíná být díky větru zima. Cesta z BC do C2 předtím méně aklimatizovaným horolezcům trvala 6 až 7 hodin. Nyní v tomto novém přívalu sněhu, jsme ji zvládli za 13 hodin. Tím však překvapení nekončí, to hlavní teprve přichází při prvním pohledu na druhý výškový tábor. Je totiž náramně čistý, nikde nic. Dozvídám se, že v C2 bylo pět stanů, plných všech věcí pro výstup. Spacáky, péřové bundy, kalhoty, rukavice, jídlo, vařiče a další vybavení, odletělo ve stanech směrem Čína. Nezbylo zhola nic. Následuje asi čtvrthodina ticha. Nikdo tomu nechce uvěřit, ale všichni to vědí – je konec, finito ...

  Já jelikož mám všechno vybavení v praseti na zádech, o nic jsem nepřišel. Zkouším proto, zda-li je dál cesta alespoň trochu průchodná, že bych šel sám a dle předem domluveného plánu se ve čtvrtém výškovém táboře setkal se skupinkou z Česenova pilíře, odkud bychom pokračovali všichni společně dál. Prvních pár metrů mě však dává na srozuměnou, že to nepůjde. Opět se bořím po kolena, či pas. Nechci se vzdát, ale tohle prostě sólo nejde. Jsem 6 700 m n. m. a sedám do sněhu. Jsem zklamaný, unavený a ještě k tomu vyzvracím ty dvě vejce a cosi dalšího. Začínám tušit, že ani to moje štěstí, co na expedicích mívám, tentokrát nebude stačit. Vrchol je příliš daleko. Tu noc přečkám se dvěma dalšími v sedýlku, ve stanu pro jeden a půl osoby. Brzy ráno se sbalím a mažu dolů do základního tábora. Nadšení, že jsem alespoň dorazil v pořádku do předsunutého základního tábora ve mně skončí v okamžiku, kdy se ztratím v následném ledopádu. Všude jsou trhliny, jejichž dno se ztrácí ve tmě, ledovcové bloky veliké jako dům, a mezitím se potácí jeden vyřízený čecháček s prasetem na zádech, a je tam úplně sám. Přes trhliny prase přehazuji a pak jen létám. Po hodině bloudění ledopádem nacházím starou cestu, která mě nakonec z toho chaosu vyvede. Do základního tábora dorážím po sedmi hodinách cesty.

  Vrcholový den pro K2 byl 27. 7., takže mým plánem bylo vystoupit na dvě osmitisícovky v deseti dnech, ale hora a možná i osud, to tak zkrátka nechtěli. Sílu pro druhý pokus o výstup na K2 bych ještě našel, nebyl jsem si však plně jistý, zda-li i pro tolik důležitou cestu nazpět. Zasněžený Broad Peak, 37 dnů okolo pěti tisíc a těžký pokus o vršek na K2 mi vzali sil zkrátka moc. Po třech dnech se proto rozhoduji pro cestu domů. Bylo to jedno z mých nejtěžších rozhodnutí v životě. Byl jsem perfektně aklimatizovaný, vše jsem měl perfektně připravené, ale nevěděl jsem jistě, zda-li bych se mohl vrátit.

  Nikdy se už nedozvím, zda-li bych to ještě dokázal – vystoupit na dvě osmitisícovky v pár dnech, ale vím jistě, že jsem se rozhodl pro život, který máme každý jenom jediný, a který bychom si všichni měli nanejvýše strážit. A proto všem, kteří dočetli až sem oba mé příběhy, které jsem fakticky popsal, jak jsem je viděl, zažil a cítil, chtěl popřát mnoho splněných snů a štěstí. Zejména pak šťastných návratů k těm, kteří tu doma, v srdci Evropy na nás čekají.

Více na www.jaroslavbartos.cz



Zdraví Jára

Jaroslav Bartoš   [úpravy] 13:52 05.08.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Baťůžek14:30:34 05.08.2010
Jardo, pro lehký expediční styl, který sis zvolil (protože alpský rozhodně nebyl, když jsi šel ve skupině s ostatními po již vybudované trase), ale koneckonců i pro alpský styl, prostě batoh nemůže vážit 27 kg. Lehký styl předpokládá, že budeš rychlý, a tudíž s sebou nemůžeš vláčet takovou váhu. Proto je taky lepší, v případě, že s sebou chceš vláčet stan (což předpokládám, že byla tvá největší váha), jít při tom ve dvou, kdy si tu největší váhu rozdělíte. Ono by to s tou tvou těžkou krysou možná taky šlo, ale byl bys hodně pomalý a na to je tahle hora příliš vysoká a strmá a času s dobrým počasím málo. Jinak gratuluju k otočení včas a přeju hodně štěstí do dalších výprav.
Renčaodpovědět 
 Re: Baťůžek15:25:31 05.08.2010
von to asi nevi, tak potreboval poradit..
odpovědět 
  Re: Baťůžek16:04:08 05.08.2010
Bod pro Tebe! :-))
Severočechodpovědět 
   Re: Baťůžek16:10:33 05.08.2010
pro koho, pro Renču?
jihomoravák odpovědět 
    Re: Baťůžek18:19:15 05.08.2010
+1
:P
Martinodpovědět 
 Re: Baťůžek17:01:02 10.08.2010
Peč na batůžek, myslím, že je dobře, že kluk se v pořádku vrátí. Díval jsem se na jeho stránky a zatím měl za sebou VHT. Na K2 by se měli pouštět již trochu ostřílenější mazáci.Ale jak říká, žádná závist a gratulace.
Petrodpovědět 

 VHT20:20:13 05.08.2010
takze sa teraz chlapec turista vysokohorsky priznal, ze bol len na rocky summite... :)
VHTodpovědět 
 Re: VHT19:13:21 06.08.2010
Len? :)

Autorovi moc dekuji za clanky. (Drobna oprava: ...z pěti stanů zůstali nepoškozeny ... zustalY neposkozenY.)
jx nullodpovědět 

 návrat20:53:26 05.08.2010
Gratuluji k šťastnému návratu
kuba novákodpovědět 

 svině09:18:54 08.08.2010
S takovym báglem bych nechtěl jít ani od auta na skalky! :D obdivuuhodný výkon! Gratulace!
Alíšaodpovědět 

 smekám slamák 13:13:30 08.08.2010
gratuluju k B.P.!,
dobrý pokus na K2

lechoodpovědět 

 K221:29:31 09.08.2010
Dobrý výkon,gratuluji ji,ale o alpském stylu se mluvit nedá,ale i tak super snaha!!!!!!!!!!
hillodpovědět 

 styl?10:16:05 10.08.2010
Já si teda nejsem jistej co je a co není alspký styl versus lehký expediční, myslel jsem, že když se nevrací, (nedělá vynášky), a je jedno zda používá cizí fixy, a už vůbec jestli jde sólo či ve skupině, a kolik bivaků absolvuje, jedná se o styl alspký???
Mihausodpovědět 
 Re: styl?10:57:34 10.08.2010
Ne. Zejména použití cizích fixů se neslučuje se základní myšlenkou alpského stylu. Typicky se jedná o výstup lezecké dvojice, která je na výstupové trase osamocena, bez možnosti jakékoli pomoci od někoho jiného. Vše, co použije, si nese s sebou nahoru i dolů. Myslím, že tak lze nahlížet ještě i na trojici, nebo na dvě dvojky, které postupují za sebou. Nevylučuje to samozřejmě sólo výstup, nicméně to už tam seš skutečně jen a jen sám. Jakmile se pohybuješ někde, kde jsou i jiní lidi, nejedná se o alpský styl.
Renčaodpovědět 

 Foto dne:

Alprosli
 Databáze cest:
Všechny cesty (179641)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Transkripce 8A Tisá - Modřín
Křečova žíla 7a -
Dachoty 7 Spekane Skaly
Vrata 7A Pečínkova Skála
Havraní Cesta VII Bělá U Děčína
Nově komentované:
Cukřenka 5B Zvůle
Polární Záře 8A+ Bor
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Re: Není se čemu divit | Re: Není se čemu divit | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Ani | psychoanalytický přístup k diskuzi | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Jdete do hajzlu |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (193)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (54)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (29)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Send - Large knee pad | Seznámení | péřovka Black Diamond Vision | Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 405 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 343 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 320 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 313 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 288 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.