Již zde bylo popsáno poměrně dost úvazků známých firem.
Kanadská firma Arc’Teryx je jednou z mladších na trhu. Trochu mi připadá, že jde v mnoha svých nápadech a výrobcích mimo hlavní komerční proud.
Použití špičkových technologií, nových nebo staronových řešení a rukopis praktiků - to u ní vidím víc než u konkurence. Bohužel pro nás, ceny tomu odpovídají.
Ne, nebojte se, nerozpláču se nad jejich úvazky blahem. Předesílám, že tyto úvazky považuji za špičkový produkt jak technologicky, tak uživatelsky. Jenže při pohledu na cenu si myslím, že by zasloužily lepší řemeslné provedení.
Když mi přišel R320, byl balen v pěkné kovové krabici s logem firmy. Po vybalení uvidíte na dnešní standard trochu kosmický vzhled. Nosné popruhy jsou rozšířené z 2 cm u oka na 8 cm přes pas a 7 cm přes nohavičky. Průběžné rozšíření je uděláno speciálním tkaním stejných vláken. Popruhy jsou jen vpředu nerozpletené, jinak jsou chráněny v prodyšném otěruvzdorném balení. Mimochodem, jejich šířka je skoro dvojnásobná oproti požadavkům normy .
Šokující je u této řady úvazků tloušťka nosných částí. Je opravdu cca 3 mm. Díky této konstrukci jej sbalíte do balíčku velikosti zimních ponožek a obléknete ho pohodlně jako trenýrky. A pak už o něm nevíte. Nic vám při chůzi nevadí na stehnech, na bocích nemáte bandalíry vycpávek a batohu nic nepřekáží. Přitom se v něm sedí stejně dobře jako u baňaté konkurence.
V kontrastu s tím vypadají konce švů s nezatavenými nitěmi jako výsměch výroby projektantovi. Vždy jsem měl za to, že švy s nezatavenými konci se vypářou dřív, než ty pěkně zatavené. Také se mi nelíbí dva podélně našité housenkové švy na předním očku. Mají tendenci se odírat. Udělat tam víc příčných by bylo pracnější, ale asi lepší.
Dva podélně našité housenkové švy na předním očku jsou exponované ošoupání
Pokud lezete normálně po skalách, jsou nejpoužívanější věcí na úvazku materiálová očka. Při výběru jim věnuji mimořádnou pozornost. Očka na těchto úvazcích jsou, podle mého, konstruována optimálně pro zapínání expresek zámkem od těla i opačně. Karabiny vám to podává dopředu a je před nimi dost místa na jejich „vylomení“ z poutka. Při nošení karabin zámky k tělu máte stále dost místa před přední karabinou pro její pohodlné vyjmutí. Někteří výrobci s očky, která mají ostrý oblouk vpředu, vám sice zajistí přísun karabin dopředu, ale vycvaknutí té první je nepohodlné.
Je potřeba také volit správné posazení oček na bocích, já je nemám rád moc vepředu, ale vadí mi, když jsou až pod zádovou jamkou. Tady mě to vyhovuje, ale záleží na správné velikosti úvazku.
A co pocení pod „popruhy“?
Podle mého se pod ním zpotíte jako pod skoro každým jiným. Ale řeči o otěruvzdornosti vrchního šusťáku mají něco do sebe.
A přezky?
Ačkoli jsem kritický tady nemohu říci nic proti. Skvěle navržené, vyrobené a i díky prokladu a použitému popruhu perfektně fungující. Pouze nezbytné instruktážní hadříky s předepsanými řečičkami vadí při úplném dotažení pasu - slušelo by jim nějaké uklizené místo. Tunýlek pro odložení přebytečného pasového popruhu je zpočátku nezvyklý, ale asi ho chrání víc než gumičky a spony konkurence.
Protože jsme v mládí úvazky šili, nedá mi to a například srovnávám váhy udávané výrobcem se skutečností. U tohohle kousku jsem navážil přesně to, co výrobce udává. To se mi snad ještě nestalo.
Subtilnost konstrukce a pevnost:
Jistě znáte ten pocit, kdy Vám vis na různých tkaničkách X metrů nad podlahou vnucuje do hlavy různé otázky týkající se jejich pevnosti. Vězte, že právě tak, jako jeho kolegové z jiných stájí, musí vyhovět normě EN 12277 – bederní úvazek typ C. To znamená mít nosnost min. 15kN nahoru a 10 kN samotný pas. Konec konců, podle čísla zkušebny, je zkoušen v Mnichově.
Nakonec krátce:
Cena odpovídá nabízeným vlastnostem, ale v detailech by šel zlepšit.
Bude-li to takto pokračovat, třeba se dočkáme lezeckých kalhot utkaných z pevnostní tkaniny s uvazovacím poutkem a očky na expresky.
Integrovaný sedák do kalhot - to je stará vesta, ty už několik let dodává jistá jistá f. hasičům, to není nic neznámého. Ale já jsem fantazíroval o kalhotách z pevnostní tkaniny.
Protože je to řetězec a nemá konkurenci tak bych tipoval mazži určitě přes 100. A pravděpodobně dost přes stovku. Napovídá tomu i cena 95 éček ve Francii.
Ceně taky odpovídá prodejnost. Zkuste se někde zeptat na tom kolik bund od Acteryxu v té které konkrétní prodejně prodali. Zpravidla vám řeknou, že je na obchodě mít musí a prodají 1-2 bundy ročně.
Ahoj,tento sedák je super,už jsem ho nestoval,kdyby někdo měl zajem o něm uvožovat,tak zatím ho nemáme v prodeji,ale máme ho na testovaní,kdyby měl někdo zajem.
Da se pujčit na zalohu max 4-5 dnů bez poplatků.Tak jestli ste z Brna,tak se stavte na orlí.Tom
Padesátka marže. To je vidět, že nejsi z oboru. S takovou marží by sedák do Hudáčů nemohl ani nakouknout.
Věř tomu, že standardní marže jsou 60-70% u běžných obchodů, řetězec má vždycky víc, řekněme stovku. A vzhledem k tomu, že to dováží, tak bude mazže ještě o dalších x% vyšší. Takže můj tip: 150-170%.
A ted si vemte ze treba obchody s pocitacovyma komponentama maji marzi par procent, max 5-8%. Konkurence je zlata vec! Skoda ze to tak neni i v outdooru...
To se nedá srovnávat. Jednak se většinou živí službami, kde účtují 500-1200/hodina, zřejmě prodají za větší obraty a pak neexistuje jeden dodavatel, který tlačí ceny na obchodech nahoru.
Opravdu nechápu, kde si přišel k takovým představám.Pokud se ti hudyho cena zdá předražená,možná by sis měl ze stránek Arcteryxu stáhnout ceník pro Evropu a vzít si do ruky kalkulačku!Než začneš blábolit. Koukat na ceny v $ na US shopech je totiž dost zavádějící. Samozřejmě,jestli máš pocit, že tak moc ušetříš, klidně si ho objednej.
Jo dík, za info, taky jsem kdysi zachytil, že takovýto úvaz někdo vyrábí, a když jsem ho měl poprvé v ruce, tak se mi hodně zalíbil, jen ty poutka jsou takový trochu zbytečně masivní, na nich bych to ještě odlehčil.
Úvaz je možná promakaný, lehký a stojí kupu peněz, ale na poslední fotce s detailem přezky je vidět, že poutko je (na)prasklé. Asi nějaký tvrdší plast, opřít se v komíně a poutko, resp. ten plast, je v pánu... Detaily neznám, ale zdá se mi, že není nad klasickou ohebnou "bužírku".
Poutko není naprasklé, ale je podélně dělené a bužírka (plastový výlisek) jde , po odsunutí návleků na koncích poutka , sejmout. To úvazek víc odlehčí a zůstanou jen nouzová poutka z tenkého popruhu. Návleky na poutka- bužírka - jsou kupodivu měkké i v mrazech. Zatím jsem s ním lezl nejvíc v -15 až -20 st.C.
Takže omluva :-) opravdu i na prvním snímku jsou ty "projektované praskliny" viditelné, toho jsem si nevšiml. Další plus funkčnosti, i když za "rozumnou" cenu.